До Євро-2020 залишилося менше, ніж півроку. Вже можна приблизно оцінювати склад команди, який обере Андрій Шевченко. Перенесення чемпіонату на один рік, звичайно, матиме свої наслідки. Відсотків на 10 склад національної команди зміниться. Окремі гравці за цей час змогли себе проявити, а хтось розчарував або втрачає через свій вік.
Голкіпери
Ще рік тому тут було все просто: Андрій Пятов – основний воротар збірної та її капітан. Андрій Лунін у статусі другого номера міг розраховувати тільки на товариські матчі. За позицію третього кіпера між собою сперечалися Денис Бойко та Юрій Паньків.
Тепер ситуація кардинально змінилася. Пятов припинив бути основним воротарем Шахтаря. 19-річний Анатолій Трубін зумів гучно про себе заявити. Враховуючи вік Пятова, процес зміни «першого номера» – безповоротний. Зупиняти його немає сенсу. Ветеран має всі шанси розпочати другу частину сезону в статусі другого воротаря «гірників» та з обмеженою ігровою практикою.
Чи робитиме Шевченко надалі ставку на Пятова в ролі основного воротаря? Напевно, що це одне із найголовніших запитань по збірній. Тут річ не тільки в тому, що Андрій втратив своє місце у Шахтарі, але й тому, що прогрес Георгія Бущана та Анатолія Трубіна не помічати – неможливо. Перший став основним воротарем Динамо та встиг уже зіграти за збірну. Причому ці виступи були неоднозначними – 7 від Франції, помилки у матчі проти Німеччини та надійна гра з Іспанією. Бущан має перевагу над Трубіним у тому, що він вже отримав досвід у національній команді. Досвід хоч і негативний, але це – досвід.
Трубін себе показав із кращого боку. Він у такому ж статусі, як і Бущан, коли набуває важливий досвід через ігрову практику. В обох воротарів без помилок не обходиться. Але життя після Євро не повинне закінчуватися. Потрібно думати про наступні відбори. Зрозуміло, що перспективи Трубіна стати основним воротарем збірної у майбутньому доволі великі.
Андрій Лунін ризикнув стати другим кіпером Реала. Це, можливо, престижно, але для розвитку не дуже добре. Сьогодні Луніна може врятувати тільки травма або якісь неприємності із Куртуа. Тільки в такому випадку він може отримати серйозну ігрову практику. Наразі бельгійський воротар користується повною довірою Зідана. Луніна чекають тільки кубкові матчі.
Який сенс везти на Євро голкіпера, який не має практики? Матч проти Польщі показав, що це ні до чого хорошого не призводить. Тим паче, є воротарі, які мають стабільну ігрову практику. Збірна – це не благодійна організація, яка вирішуватиме клубні провали. Той же Трубін повинен мати перевагу над Луніним у заявці. Він грав у ЛЧ, став основним у Шахтарі. Якщо буде потрібно, може стати основним воротарем, чи зіграти у потрібний момент.
Прогноз: Пятов, Бущан, Трубін
Правий захисник
Тут усе начебто просто. Основний захисник збірної на цій позиції – Олександр Караваєв. Він не дає ніяких сумнівів своєю грою. Попри те, у вересневих матчах показав себе й Олександр Тимчик. Якби не травма, він би зміг грати й надалі.
У Динамо Караваєв грає на позиції лівого захисника. Основним гравцем на правому фланзі виступає Томаш Кендзьора. Посунути його буде непросто як Караваєву, так і Тимчику. Зліва повертається Сідклей, у випадку придбання ще одного центрального захисника Миколенко також посунеться на рідний фланг. Тож обидва динамівці можуть опинитися без стабільної ігрової практики.
Під ними фактично нікого немає. Юхима Коноплю брали тільки від безвиході. Сергій Болбат зовсім загубився в Шахтарі. Звичайно, із Додо він тягатися не може, а на лівий фланг його не ставлять. Валерій Лучкевич навряд чи дотягує до рівня збірної. Тим паче, в Олександрії він вже грає у півзахисті.
Прогноз: Караваєв, Тимчик
Правий центральний захисник
У відборі основним гравцем тут був Сергій Кривцов. Його справи у першій частині сезону йшли не кращим чином. Провал у матчі проти Іспанії, потім коронавірус із втратою місця в старті Шахтаря. У березні йому виповниться 30 років. Тим часом на його позиції у клубі почав грати Валерій Бондар.
Цей футболіст робить перші кроки на високому рівні. Багато чого вдається, але досвіду ще не вистачає. Йде процес зростання та виходу на новий рівень. Ніхто не знає, кого Каштру бачить основним захисником команди. Якщо ним стане Бондар, то його шанси поїхати на Євро, відповідно, зростуть.
У Динамо проявив себе Ілля Забарний. Причому, не тільки у клубі, але й у збірній, зігравши у непростих матчах, коли спіткав кадровий голод через коронавірус. Шевченко спершу дав зіграти Кривцову проти Польщі у товариському матчі, а в офіційному вже грав Забарний. Тільки тренер знає, хто з них повинен був вийти на Швейцарію. Думаю, обом захисникам знайдеться місце в заявці на Євро. Досвідчений, але схильний до травм Кривцов і зовсім молодий Забарний.
Є ще Денис Попов, але йому відверто дошкуляють травми. Його гру наразі не можна назвати надійною. Тарас Качараба має розвиток кар'єри у Чехії, але поки його ігнорують в тренерському штабі. Можливо, перехід у Славію щось змінить. Ігор Пластун відверто розчарував. Недарма ходять розмови, що Гент прагне позбутися українського захисника. Микита Бурда знову травмувався. Але й коли він був здоровим, його гра за збірну була далекою від ідеалу.
Прогноз: Кривцов, Забарний
Лівий центральний захисник
Тут такого вибору гравців немає. Основним є Микола Матвієнко. Якщо все буде добре, то саме він повинен грати на Євро.
Далі вже набагато складніше. Шабанов втратив довіру від Луческу. Напевно, Артема чекає зміна клубу. На цій позиції румунський фахівець почав використовувати Миколенка попри те, що йому важко діяти проти силових, високих нападників. Віталій найбільш ефективний саме на фланзі.
У Динамо на цій позиції починав сезон Олександр Сирота, але продовження не відбулося. Захисник викликався у збірну, але його швидко відправили у молодіжку. Євген Чеберко поки не став основним у ЛАСКу, тож зарано говорити про якісь перспективи. Його час ще не настав.
Не варто забувати, що Динамо у першій частині сезону часто використовувало на цій позиції Дениса Попова. Потрібні навики він отримав. Тож Попов годиться на роль запасного гравця цієї позиції.
Прогноз: Матвієнко, Попов
Лівий захисник
Пробували Едуарда Соболя та Богдана Михайліченка. Жоден із них не вразив. Вони обоє поступаються Віталію Миколенку. Хтось інший матиме шанси на лівому фланзі, тільки якщо Миколенко гратиме в центрі.
Тому тут питання лише в тому, хто буде запасним лівим захисником? Соболь підвів Брюгге у матчі проти Лаціо. Вже заговорили, що клуб може від нього відмовитися після завершення сезону і не буде викупляти у Шахтаря. Ймовірна ситуація, що Едуард весною гратиме значно менше.
Михайліченко чудово почав у Бельгії, але потім ефективність впала. Наразі важко сказати, що буде далі. Гравець тільки отримує досвід міжнародних матчів. Багато залежатиме від того, як він проведе другу частину сезону.
Цікаво подивитися, скільки буде ігрової практики у Віктора Корнієнка після повернення Ісмаїлі. Кого із них Каштру бачитиме основним лівим захисником.
Прогноз: Миколенко, Соболь
Опорний півзахисник
Роль Тараса Степаненка є ключовою. Усі бачили матчі без опорника Шахтаря. Особливо тут варто згадати спаринг проти Нігерії, коли українці отримали величезні проблеми в середині поля.
У серпні Тарасові виповниться 32 роки. Проблема в тому, що великого вибору на цій позиції у національній команді немає. Пробували Дмитра Іванісеню, але більше його не викликали. Ігор Харатін відверто розчарував. Варто сказати, що Ференцварош грає трохи в інший футбол. Харатін сильний, коли потрібно тільки руйнувати, грати другим номером, а от при позиційній грі у нього проблеми.
Тому залишається тільки Сергій Сидорчук, якому останнім часом перепадає дуже багато критики. Іншої альтернативи немає. Та все ж він – капітан Динамо. У нього за плечима вже багато досвіду, зокрема, міжнародного. Прихід на цю позицію легіонера (або прогрес Белуце) стануть проблемою.
Прогноз: Степаненко, Сидорчук
Центральні півзахисники
Тут грають лідери збірної України – Руслан Маліновський та Олександр Зінченко. Як би не йшли їхні клубні справи, ці гравці залишаються ключовими для національної команди. Варто думати, хто може бути їм альтернативою.
Безперечно, Микола Шапаренко зараз переживає найкращий час своєї кар'єри. Сподіваюся, весною його гра нікуди не зникне та стане тільки кращою. Своє місце та ігровий час півзахисник Динамо має отримати.
Питання четвертого півзахисника – дуже невизначене. Є Віталій Буяльський, один із лідерів Динамо, але він не користується довірою у національній команді. Це – рішення Шевченка, яке варто поважати, поки, принаймні, є результат.
Із 2016-го в національній команді перебуває Віктор Коваленко. Він так і не став важливим гравцем середини поля Шахтаря. Зараз – за крок до переходу в Аталанту. Поки важко сказати, як це позначиться на його клубній кар’єрі та ігровому часі.
Володимир Шепелєв хоч і має потенціал, але поки ніяк не може стати важливим гравцем для Динамо. Нестабільність та травми сплутують всі карти. Роман Безус не показує нічого особливого в Генті. Всі бачили гру Романа проти Динамо. Кар'єри Євгена Макаренка та Євгена Шахова за кордоном не розвиваються так яскраво, як би того хотілося.
Прогноз: Зінченко, Маліновський, Шапаренко, Коваленко
Вінгери
Часи, коли у нас були тільки Андрій Ярмоленко та Євген Коноплянка, вже минули. Тепер на цій позиції є такий вибір, що не кожен зможе потрапити в заявку.
Проблема номер один – трьом гравцям вже за тридцять. Вони фізично не зможуть провести всі матчі на одному рівні.
Ярмоленко не має стабільного місця в складі Вест Хема, його постійно кудись сватають. Але для збірної він залишається важливим гравцем. Головне, щоб оминали травми. Тут ніяких запитань бути не може.
Циганков забив Франції, Іспанії, возив Польщу. У національній команді вінгер Динамо виглядав прекрасно. Думаю, що на Євро він може стати одним із ключових виконавців нашої збірної.
Марлосу перед Євро «стукне» 33 роки. Фізично йому вже важко. Особливо, якщо грати кожні 3 дні. Вінгер Шахтаря індивідуально найсильніший гравець національної команди. Він може самотужки вирішити долю епізоду. Такий футболіст потрібен кожній команді, тільки має бути альтернатива.
Коноплянка провалив матч проти Швейцарії. Потім травмувався. Збірна та клуб вже навчилися обходитися без нього. Можливо, цей гравець важливий для клімату всередині команди, але є Зубков, який ГРОЮ доводить право виступити на Євро. Хавбек Ференцвароша розпочав не дуже добре у збірній, але потім пристосувався та почав додавати. Матч ЛЧ проти Динамо показав, що потенціал у цього футболіста дійсно високий. Думаю, що Шевченко собі – не ворог. Брати на Євро одразу трьох вікових гравців на фланги – це розкіш, яка може вилізти боком.
Прогноз: Циганков, Марлос, Ярмоленко, Зубков
Форвард
Основним нападником вже не перший рік є Роман Яремчук. Проблема цього гравця – бажання змінити клуб. Ніхто не знає, як ситуація розвиватиметься далі. Ймовірний варіант, що Гент посадить його на лавку перед Євро, вимагаючи потрібної для себе умови. Наприклад, нового контракту. Не варто забувати, що Яремчук у минулому сезоні мав серйозну травму, тож зростає ризик нових пошкоджень.
Другого форварда, як такого, немає. Жуніор Мораєс у тих матчах, де йому довіряли, не переконав ні в чому. Влітку йому, до речі, виповниться вже 34 роки.
Влад Супряга отримав багато критики за першу частину сезону. Йому буде тільки 21 рік. Сподіваємося, що все у цього хлопця стабілізується і він зможе себе показати. Потрібно також думати про наступні відбори. Для Мораєса, наприклад, це вже фініш у збірній.
Повернувся Бєсєдін. Ніхто не знає, як він себе покаже та у якій формі перебуває. Пропустити рік і одразу демонструвати хороший футбол далеко не кожен зможе.
Назарій Русин просидів без футболу всю першу частину сезону через різні проблеми. Сильно виглядає в Туреччині Артем Кравець, але він вже немолодий, у нього вистачає пошкоджень. Данило Сікан чи, скажімо, Микола Кухаревич – це тільки далека перспектива.
Прогноз: Яремчук, Супряга