Перша гра двоматчевого протистояння лідерів чемпіонатів України та Бельгії завершилася результативною нічиєю. За великим рахунком, результат відповідає тому, що відбувається на мерзлому полі НСК «Олімпійський». З одного боку - кияни діяли досить організовано, вели в рахунку і в принципі могли б розраховувати на суху перемогу, з іншого - дуже слабо відіграли при стандартних положеннях біля своїх воріт і саме цей компонент забракував їх претензії на позитивний результат.
Постараємося розібратися, яким був план команд на гру і проаналізувати, наскільки обом сторонам вдалося його реалізувати.
«Динамо» і «Брюгге» не могли підійти до протистояння в 1/16 фіналу Ліги Європи в своєму оптимальному стані. Обидві команди на даному етапі сезону мають на те об'єктивні причини. «Біло-сині» після зимових зборів проводили тільки другий офіційний матч. «Чорно-сині» ще тиждень тому знаходилися десь близько біля піку своїх можливостей, але несподівано відчутного удару по їх кадровому потенціалу завдав коронавірус.
Відразу кілька основних гравців після позитивних результатів тесту вирушили на карантин. Мало того, туди ж в повному складі вирушив і тренерський склад першої команди. До Києва «Брюгге» привіз наставник молодіжного складу. Додамо до всього перерахованого вище аномальні для футболу погодні умови і отримаємо достатнє уявлення про реальне співвідношення сил протиборчих сторін і найбільш ймовірні варіанти сценарію, за яким могло піти протистояння.
Стартовий склад і тактична схема «Динамо» були досить передбачуваними. Базовою структурою киян були 4-2-3-1. Проблеми зі складом у «Брюгге» до останнього моменту тримали питання по декількох позиціях, та й звична схема, виходячи з техніко-тактичних характеристик футболістів, які були покликані замінити лідерів, була істотно підкорегована Філіпом Клеманом, який керував підготовкою і матчем у віддаленому режимі. Можливо, Клеман керувався адаптацією пресингу під структуру «Динамо». За великим рахунком він віддзеркалив схему киян, для більш ефективного застосування принципів персональних орієнтувань хавбеків в фазі гри без м'яча. Тренерський штаб бельгійського клубу нерідко вдається до подібних методів.
«Динамо» (Київ, Україна) - «Брюгге» (Бельгія) - 1:1
Голи: Буяльський 62 - Мехелен 67
«Динамо»: Бущан - Кендзьора (Караваєв 81), Забарний, Попов, Миколенко - Сидорчук, Шапаренко (Шепелєв 73) - Циганков, Буяльський, Де Пена (Родрігес 72) - Бесєдін (Супряга 81)
«Брюгге»: Міньоле - Рікка, Мехеле, Коссуну, Мата - Дірар (Ван дер Брендт 70), Вормер, Баланта - Окереке (Баджо 69), де Кетелар - Дост (Де Кюпе 90+2)
Попередження: Шапаренко 28, Миколенко 90 + 3 - Рікка 32
Багато ЗМІ подають склад «Брюгге» на «Олімпійському» мало не як резервний. Це не зовсім так. Восени кадрові проблеми «Динамо» і «Шахтаря» в Лізі чемпіонів були куди більш вагомими. По суті, у «Брюгге» були ослаблені три позиції. Соболь і Денсвіл гравці однієї позиції, замість Рітса опорну зону закривав досвідчений і титулований Баланта, який хоч і має менше ігрового часу, але ніяк не тягне на статус резервіста. Універсальний талант Де Кетелар закрив зону інсайда за відсутності Ванакека. Найбільше від вимушених латання дірок постраждала лінія атаки. Замість Ланга і Де Кетелара в ролі вінгера на флангах зіграли Окереке і Дірар.
У позиційних атаках «Брюгге» в деякій мірі завалювався на лівий фланг. Саме через цю зону проходила велика частина атак бельгійців. Візуальні враження підтверджують схема усереднених позицій і теплова карта.
Погодні умови та кадрові проблеми негативно позначилися на атакуючому потенціалі «Брюгге». Кияни віддавали м'яч супернику, зустрічаючи їх позиційні атаки середнім блоком, але бельгійці не мали істотної переваги у володінні м'ячем.
Фулбеки «Динамо» не поступилися в активності своїм колегам з «Брюгге». Цікаво, що в кількості торкань м'яча у флангових захисників команд абсолютну рівність. Та й зони активності Кендзьори і Мати, а також Миколенка і Рікки немов дзеркальне відображення.
Взагалі, в контролі м'яча на своїй третині поля господарі не поступалися. Навіть показники контакту з м'ячем воротарів і захисників обох команд практично ідентичні. «Брюгге» хоч і позиціонує себе, як атакуюча команда, яка нав'язує свої принципи гри будь-якому супернику, незалежно від його статусу і любить грати з м'ячем, не зловживає тривалими розіграшами від воріт. Основною вертикальною зоною в розвитку атак для обох команд був лівий фланг (по 47% дій). Відносно горизонтальних зон - м'яч більше перебував на третині поля «Динамо», що загалом не дивує, виходячи з ігрового стилю команд.
Було очевидно, що Київ буде грати дуже обережно, як в матчах з «Гентом», АЗ і «Ференцварош» (вдома). Мірча Луческу сказав після матчу, що головним завданням першої гри було - не пропустити. В принципі, лідери УПЛ досить надійно взаємодіяли в фазі гри без м'яча, дисципліновано підтримували вертикальну і горизонтальну компактність в структурі 4-4-2 середнім і нижнім блоком. Я переглянув всі матчі «Брюгге» в груповому турнірі Лізі чемпіонів і ні в одному з них команда Клемана не була такою беззубою в атаці. Навіть з Дортмундом і «Лаціо», я вже не кажу про «Зеніт», «Брюгге» створював на порядок більше гольових моментів.
У Києві «синьо-чорні» в основному всю загрозу воротам Бущана створювали після розіграшів стандартних положень. У цьому компоненті «Динамо» зіграло дуже слабо і саме тому не заслужило позитивного для себе результату.
«Брюгге» перевершив команду Луческу в кількості ударів по воротах. Практично половину з них гості завдали після стандартів. Цікаво, що обидві команди мають у своєму активі лише по одному удару в площину воріт і це голи. Згубний вплив погодних умов на якість гри відображається і в статистиці ударів. Шість з одинадцяти були завдані головою. Обидві команди за весь матч доводили атаки до ударів по воротах ногою лише п'ять разів.
Не дивлячись на те, що більшість ЗМІ розтиражували базову структуру «Брюгге», як 4-3-2-1, насправді команда Клемана грала за схемою 4-1-4-1. Досить обережні для цієї команди дії не основних флангових півзахисників не дозволяють їх в повній мірі назвати вінгерами і відобразити формацію, як 4-3-3. Що стосується пропонованої нам «ялинки», то щось схоже можна було епізодично спостерігати лише в фазі гри з м'ячем, в завершальних стадіях атаки. Але, однозначно, у «Брюгге» був один яскраво виражений опорник - Баланта, Вормер зіграв на своїй законній позиції правого «вісімки». Аналогічну роль в лівому напівпросторі виконував Де Кетелар.
Розберемося з перестроюваннями команд в різних фазах гри. При переході на позиційну оборону «Динамо» перебудовувалося на структуру 4-4-2. За традицією, пару з Бесєдіним становив Буяльський, а вінгери Де Пена і Циганков опускалися в лінію до центральних хавбеків.
На схемі вище - основні маневри гравців «Брюгге» при розвитку позиційних атак. При просуванні м'яча на половину поля суперника Мата періодично змінювався позиціями з Діраром. Останній закривав фланг, іноді зміщувався в опорну зону, а Мата проявляв активність попереду і створював ширину справа. Вормер за традицією в початковій стадії, за необхідності, опускався в глибину, але в міру розвитку атаки підтримував її в своєму півпросторі до лінії оборони «Динамо». Де Кетелар систематично підіймався до Доста, відкривався між лініями і переміщався по всьому фронту атаки. Лівий півзахисник Окереке в фазі гри з м'ячем часто зміщувався ближче до центру, в напівпростір, звільняючи фланг для підключень Рікки.
«Брюгге» не кращим чином увійшов в гру, але поступово адаптувався до важких умов праці. Після перерви команда Клемана істотно додала в інтенсивності. Якщо до перерви команди мали рівність за ударам - 3:3, а «Динамо» навіть трохи перевершувало опонента у володінні м'ячем, то в другому таймі «Брюгге» був сильнішим. Це чітко відображається навіть в найпростіших статистичних показниках. Удари 1:5, володіння - 42,6%: 57,4%.
Єдиний удар «Динамо» у другій половині матчу - це гол Буяльського. Ще до матчу Мірча Луческу говорив, що дуже важливо буде розбивати пресинг суперника і тут же використовувати вільний простір, що виникає в перехідній фазі гри. Також наставник киян відзначав, що дуже важливо шукати простір між лініями. Гол «Динамо» відбувся саме після подібного відкриття Віталія. У Буяльського був і час, і простір для того, щоб підготувати якісний удар.
«Брюгге» швидко відреагував на пропущений м'яч і відповів результативним кутовим.
Не применшуючи заслуг Мехеле, що добре відіграв матч, удар у нього вийшов так собі. Більшою мірою цей гол - результат індивідуальних помилок Бесєдіна і Бущана, який застиг в напівпозиції. Для воротаря немає нічого гіршого нерішучості. Георгій повинен винести урок з цього епізоду.
Важливу роль в організації швидких атак «Динамо» грав Бесєдін, який повернувся після тривалої дискваліфікації. Форвард непогано чіплявся за м'ячі і в один-два дотики віддавав по найбільш ефективному для конкретної ситуації вектору на одного з набігаючих партнерів.
На жаль, в декількох перспективних виходах киян підводив технічний брак. Будемо сподіватися, що в матчі-відповіді, за більш сприятливих погодних умовах команда Луческу більш якісно буде реалізовувати подібні виходи:
Епізод на скріншоті вище - це момент з першого тайму, коли господарі поля спровокували пресинг на своїй третині поля і довгою передачею відрізали від оборони велику групу гравців «Брюгге».
У позиційних атаках, як і на зборах, «біло-сині» активно використовували перевантаження одного флангу з подальшим переведенням на протилежний, як правило, на правий фланг Кендзьори.
У завершальній стадії подібної атаки велика група футболістів з перевантаженого вже далекого до м'яча напівпростору атакувала простір в штрафному суперника. Награні комбінації з кросами Кендзьори в перевантажений штрафний працювали, підвела реалізація. Два рази Буяльський небезпечно пробивав головою в першому таймі.
Загальне враження від гри команд - не однозначне. Є відчуття розчарування не тільки від негативного результату, але і від дій і взаємодій гравців «Динамо». «Брюгге» теж провів один з найгірших матчів у сезоні. Але, в принципі, подібні оцінки формує хибне очікування. І команді, і вболівальникам потрібно спокійніше поставитися до результату. Для протистояння приблизно рівних команд він цілком робочий. Перед «Динамо» у вирішальному матчі стоїть конкретне і зрозуміле завдання - виграти з будь-яким рахунком. Суперника влаштовує нульова нічия, але впевнений, що голи в Бельгії будуть. Кияни тільки входять в ігровий ритм сезону і є всі підстави вважати, що наступного тижня на рівні дій в позиційній обороні буде і вихід в швидкі атаки, а також гра при стандартах. «Брюгге» навряд чи чекає кадрове підсилення. До складу повернеться Соболь, але з огляду на епідемію всередині команди, цілком ймовірно, що ряди ізольованих футболістів ще будуть поповнені. Зрозуміло, це не привід для радості, це просто констатація реальності.
Що стосується відчуття незадоволення від футболу, за великим рахунком - це наші проблеми. Думаю, що при десяти градусах морозу показувати якісну гру практично неможливо. У переважній більшості випадків подібні матчі проходять у відносно рівній боротьбі.
Сергій Костенюк