Новий Роман. Збірній потрібен бомбардир Яремчук

Збірна України 27 Березня, 11:57
​В останніх 11-ти матчах збірна України здобула чимало вражаючих результатів. Перемоги над Португалією та Іспанією, нічиї у Сербії та у Франції.

Проте один аспект, що турбує, залишився. В цих 11-ти матчах підопічні Андрія Шевченка забили лише 12 м'ячів. З них чотири - відсутні Віктор Циганков, Артем Бесєдін та Роман Безус, ще два - Андрій Ярмоленко, що перебуває в поганій формі після травми. Руслан Малиновський забивав з пенальті, гол в Парижі в середу на офіційному сайті ФІФА записано як автогол Кімпембе. Найкращий бомбардир за цей час забив лише три.

Хто вирішуватиме проблему? Жуніор Мораєс, що ще не забивав за збірну, а за клуб не забивав з гри (двічі - зі «стандартів») з листопада? Артем Довбик, що не відіграв за неї жодної хвилини? Швидше за все, вимагатимуть від найкращого бомбардира. Роман Яремчук важко працював у Франції і проти інших грандів, рухався по всій ширині та глибині поля, був на обох флангах, на всіх ділянках. Ось лише у власному штрафному торкався м'яча частіше, ніж в чужому. У матчах проти стійкої щільної Фінляндії і глухо захисного Казахстану потрібні інші чесноти. Потрібно пробивати.



Романозалежність

Чи здатний Роман пробити? Клубний сезон не дає чіткої відповіді на запитання. Він вийшов на 15 голів і чотири асисти в бельгійській лізі, 18 - у всіх турнірах. Всі ці показники - найкращі в кар'єрі. Загалом на його рахунку 56 голів за «Гент», і він лише в одному від клубного рекорду останнього 41-го року. В середині лютого потрапляв до збірної тижня у світі від EA Sports - творця комп'ютерної гри ФІФА. Одночасно з Ромелу Лукаку, Обамеянгом, Луїсом Муріелем. У восьми матчах з початку того місяця він забив шість м'ячів. Разом з тим, і чимало схибив.

Яремчук четвертий у своїй лізі за ударами по воротах, перший - за ударами в позиційній атаці. Перший за ударам у площину. Але головний біль - реалізація - не відпускає. Особливо вона проявилася 15-го березня у матчі вдома проти лідера ліги - «Брюгге». Перемога над не дуже мотивованим через величезну перевагу над іншими суперником могла витягнути «Гент» на відстань витягнутої руки від місця в чемпіонському плей-офф, тобто четвертого. Тоді українець почав з поганого удару головою, потім з чотирьох метрів у вбивчій позиції пробив значно вище. Результат - 0:4.

В ігровому плані він важливий. В Бельгії визнають, що команда абсолютно залежить від його голів. А він ще й проривається з обох флангів і прострілює. Проти «Брюгге» підвели адресати пасів, двічі пробивши погано. Яремчука вже ставили в парі форвардів з ким завгодно. Навіть з Романом Безусом. І він пристосовується до всіх. З тезкою, що повернувся в 2021-му році після того, як в січні «інші команди кружляли над ним як стерв'ятники» (Voetbalkrant), він відмінно взаємодіє. Разом з тим, бельгійці запитують, а чи не заважає залежність від нього командному розвитку?

Гентський Йожеф Сабо Тронд Солльєд (тренував там тричі, сидів у Раді Директорів, має гострого язика) часто критикує команду. «Вона не помітна. Немає обличчя, немає молоді». Зате Яремчука хвалить. «Він краще, ніж більшість думають. Він може навіть грати у «Ліверпулі». Справді. Скаути, які не беруть його, сліпі». Інший колишній тренер «Гента» Йохан Боскамп скептичніший: «Команда дуже залежить від Яремчука. Але ж він не європейський Топ. І постійно ця його маячня про відхід. Якби за нього дали достатньо - його б вже продали. Те, що він все ще тут, свідчить про все».

Моуріньо та його Дрогба/Мората

Втім, не можна не відзначити, що останнім часом гравець, команда та клуб заспокоїлися, почали думати про правильне, про футбол. Повернення в грудні місцевого героя Хейна Ванхазебрука (приніс «Генту» єдиний трофей чемпіона в історії і 1/8 фіналу Ліги Чемпіонів), як стверджує Боскамп, принесло мир клубу. «Він як маленький Моуріньо, тримає руку на пульсі всього і повністю захищає гравців від критики, тиску». Яремчук також задоволений: «Великий бос, великий джентльмен. Я можу багато чому навчитися у нього, можу прогресувати. Ми сподіваємося на новий початок з ним».

Перша половина сезону, коли булo звільненo трьох тренерiв, команда бунтувала проти двох та звільнення третього, перебувала біля зони вильоту і не набрала жодного очка в груповому турнірі Ліги Європи, пішла. Звісно, Єврокубки не повернути, з Кубка команда вилетіла вже з Хейном. У лізі вона і нині лише дев'ята, чемпіонського плей-офф не буде. Але від Плей-офф II, в якому поборються за останню путівку до Єврокубків, за три тури до закінчення регулярної першості «буйволи» відстають від «Зульте-Варегема» лише за очними матчами. А проти нього ще грати в останньому турі.

Якщо рахувати від початку каденції Ванхазебрука, «Гент» лише у двох очках позаду третього місця. За результатами в шести останніх матчах він у двох позаду першого. За пропущеними на день його призначення йшов десятим, нині четвертий. Тобто оборону покращено. Проблема в атаці. В останніх п'яти матчах ліги та Кубка забито лише три м'ячі, з них два - Яремчуком. П'ять з останніх семи голів команди забив українець, ще одному асистував. За 3+1 проти «Мускрона» і потрапив до збірної тижня EA Sports. З іншого боку, а де б була команда, якби він реалізовував частіше?

«Яремчук забиває багато, але потрібно і щоб інші забивали. Та й він не використовує чимало шансів. Іноді він думками десь в іншому місці», - заявляє тренер.

Також важливий ще один аспект. «Гент» домінує і чимало створює. Такий традиційний стиль клубу. Восени, виступаючи проти гри від оборони тренера Ласло Болоні, Яремчук заявляв, що слід грати як гранд, а не як команда Другого дивізіону. Навіть в цьому непростому сезоні «буйволи» другі у лізі за ударами по воротах та володінням м'ячем. Тому Роман завжди має багато шансів забити. Збірна ж нині частіше обороняється. У Лізі Націй-2020 вона була передостанньою, тобто 15-ою, в усьому Дивізіоні А за ударами по воротах за матч (7) і за володінням м'ячем (38 відсотків).

У Франції тенденція збереглася - три удари по воротах, нуль - в площину, 37 відсотків володіння.

А у «Гента» у лізі 54 відсотки, а в ЛЄ було навіть більше - 56.6 і шосте місце в загальному рейтингу. А також 14 ударів по воротах за матч. Різниця в стилях очевидна. У збірної моментів мало, підтримки в атаці мало. Тому і голів Яремчука мало. З одного-двох моментів там він не здатний реалізувати через не найвищий клас. До того ж, «Гент» грає за схемою 5-3-2. У більшості випадків - з двома чистими форвардами. Збірна навіть в Парижі фактично грала зі схемою 5-4-1. З одинаком Романом.

Яремчук - не типова «дев'ятка». Для гравця, який часто відходить в глибину поля і на фланги, вміє протягнути м'яч там повз захисника, дуже важлива наявність партнера по атаці, здатного відчути м'яч і замкнути. Або півзахисника, здатного увірватися у вільну зону. У збірної України нині ані того, ані іншого немає. Немає гравців, які вміють рухатися без м'яча. Що ускладнює життя її нападнику. Постійно розраховувати на рух без м'яча Сидорчука подібно паризькому навряд чи доводиться.

Він схожий на Альваро Морату. Обидва - високі, при цьому дуже мобільні, дуже сумлінні та достатньо технічні форварди. Обидва вміють і полюбляють прориватися на флангах, грати в підіграванні. І обидва дуже багато не влучають, залізають в офсайд (особливо останній), викликаючи роздратування власних вболівальників. Обидва забивають чимало, але повинні забивати значно більше.

Форвард повинен забивати

Відносини Яремчука з «Гентом» Voetbalkrant визначив як «любов-ненависть». Влітку розпочнеться чергова трансферна сага, можливо, його чергові розмови про «в'язницю». Бельгійські ЗМІ впевнені, що пропозиції по ньому реально були, зокрема, і у січні. Справді час іти, в 25-річному віці вже потрібно грати у Лізі Чемпіонів, у лізі Топ-5. Ось лише «Гент» бажає отримати за четвертого бомбардира і четвертого гравця ліги за вартістю хоча б ті 13 мільйонів євро, в які його оцінив Transfermarkt. А для переконання потенційних покупців потрібно забивати у збірній.

Роман правильно зауважив, що проти збірних рівня Франції потрібно багато працювати в обороні, чіплятися за м'ячі. До його праці, до його старанності, до його руху на флангах, корисного для будь-якого форварда, претензій немає. Він має характер, нахабство, бажання, він не боїться йти в обіграш. Зрештою, він забивав потужним збірним - Сербії, Португалії, Німеччині. Але проти Фінляндії та Казахстану дивитимуться лише на одне - голи. Нові голи. Критично важливі, з огляду на стиль гри і суперників, і самої збірної Шевченка останнім часом. Форвард повинен забивати.