Коли війна, не до спорту. Призупинені всі змагання, зокрема й статусний чемпіонат України з футболу. Нема визначеності щодо завтрашнього дня цих змагань. Як бути з вітчизняним футболом і чи є в нього майбутнє?
На прохання нашого сайту Адвокатське бюро “ISKOR”, особисто керуючий Ілля Скоропашкін, розповів про юридичні аспекти вимушеної паузи українського футболу.
– Перше питання — фундаментальне: як бути з чемпіонатом України? Він залишиться нерозіграним чи є шанс дограти його десь в екзилі?
– Зі 100% впевненістю можна сказати, що чемпіонат не дограватиметься до завершення війни. Це цілком зрозуміло. Велика кількість футболістів та тренерів наразі так чи інакше обороняють Україну від злочинного військового нападу з боку росії.
Важливим питанням для розробки механізму догравання буде дата завершення війни. Президент УАФ дав достатньо зрозумілий коментар для ситуації з чемпіонатом: “Першочерговий план — дограти чемпіонат за спортивним принципом. Але ми розуміємо, що ситуація може розвиватися за різними сценаріями, тож будемо дивитися за обставинами”.
За кордоном розіграш чемпіонату буде розглядатися скоріш за все лише в екстреному випадку повної неготовності українських стадіонів після війни.
– Як буде з представництвом наших клубів у єврокубках?
– Знову ж таки, все залежить від дати завершення війни. Якщо це буде восени та наш чемпіонат так і не буде дограний за найкращим варіантом – можливо, євросезон 2022/2023 буде без українських клубів. Не виключаємо, що організаторами змагань будуть розроблені особливі критерії участі саме для українських клубів.
Наразі головними питаннями залишаються матчі Національної збірної з Шотландією та Динамо U-19 зі Спортингом.
– Як ФІФА відреагувала на війну?
– У зв’язку з повномасштабною війною, яку розгорнула російська федерація на території України, ФІФА затвердила тимчасовий Додаток 7 до Регламенту ФІФА зі статусу та трансферу футболістів. Зверну увагу, що ФІФА надає повністю адекватну оцінку ситуації, яка відбувається в Україні, називаючи речі своїми іменами: війну так і називають «війною» («the war»), зроблені широкі виключення для українських та іноземних футболістів і тренерів, зареєстрованих УАФ, і тільки для іноземців, зареєстрованих РФС, які отримують можливість достроково припинити свої контракти без жодних наслідків.
– Чи є право в футболістів достроково розірвати контракти в зв’язку з простоєм УПЛ і інших змагань ЧУ? Вимушені оренди гравців до 30 червня будуть оплачені чи клуби нічого не отримають?
– Контракти українських футболістів, як чоловічого, так і жіночого футболу, а також футзалу, призупинені до 30 червня 2022 року. На цей період вони можуть вільно укладати контракти з іноземними клубами без жодних правових наслідків і виплати компенсації за підготовку. В цей період ані новий, ані попередній клуб не можуть розраховувати на отримання компенсації за підготовку. Також для таких випадків не застосовується правило мінімальної тривалості строку футбольного контракту.
Щодо оплати за період вимушеної оренди, то цей правочин оформлюється лише у вигляді трансферного контракту на правах оренди і всі фінансові питання узгоджується між сторонами такого контракту: попереднім та новим клубами і футболістом.
– Як УАФ може захистити свої права на юних футболістів-біженців, які зараз відбувають за кордон?
– Саме маючи статус «біженця» та перебуваючи в іншій країні без батьків, або з батьками, які також мають аналогічний статус, юний футболіст може бути автоматично зареєстрований іноземним клубом. В такому випадку переїзд родини не вважається пов’язаним з футболом. В іншому випадку, як і раніше, діє правило заборони міжнародних трансферів гравців до 18 років і такі питання розглядаються Футбольним трибуналом ФІФА.
– А як із цими проблемами боролися вікові збірні Боснії, Косово та інших країн, що пережили війни?
– Не дуже коректно порівнювати нашу ситуацію, коли відбувається повномасштабна війна, з військовими діями на території Боснії і Герцеговини або довготривалою боротьбою Косово за незалежність. Адже у цих випадках йшлося фактично про утворення нових структур як у футболі та спорті загалом, так і в інших гілках державної інфраструктури.
Актуальна ситуація в Україні ближча до Другої світової війни, коли діяльність світового спорту просто зупинилася, а після закінчення війни суб’єкти футболу приступили до роботи.
– Наскільки великий відсоток футболістів і тренерів підпаде під мобілізацію й чи відповідає дійсності стереотип, що футболіст обов’язково здоровий?
– Можемо говорити про те, що більшість українських футболістів та тренерів підпадають під умови загальної мобілізації в Україні. Поряд з цим, Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, визначено достатньо широке коло громадян України, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Футболісти дійсно проходять достатньо серйозний медичний огляд перед стартом кожного сезону, але можливі відмінності у вимогах до стану здоров’я для гри у футбол та призову до армії.
Є випадки, коли футболісти грають на професійному рівні навіть маючи групу інвалідності. Зрозуміло, що не у вищому дивізіоні, але у Першій та Другій лігах такі випадки непоодинокі. Отже, стереотип, про який ви кажете, не відповідає дійсності.
Єдине, що напевно можна сказати, що Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, мають дотримуватись всі громадяни України, незалежно від професії та роду занять.
– Яким коштом будуть відновлюватися пошкоджені об’єкти інфраструктури футбольних клубів?
– В ідеалі – російським. Відповідно до Женевської Конвенції, жертви протиправних військових дій повинні отримувати відшкодування, котрі, залежно від тяжкості порушення та заподіяної шкоди, можуть мати різні форми, зокрема й фінансової. Окремим жертвам на місцях часто доводиться подавати скарги до свого уряду, котрий може потім вносити такі вимоги до мирного договору чи іншого політичного врегулювання з протилежною стороною конфлікту.
Відшкодування може бути надано також через механізми, встановлені Радою Безпеки ООН або в односторонньому порядку національними законодавчими, виконавчими органами чи судами.
На практиці ж, скоріш за все протягом перших робочих днів після перемоги, ми побачимо спільну роботу УАФ з професійними клубами разом з національною владою, поруч з фінансовою й організаційною підтримкою УЄФА та ФІФА.
Ми в нашій компанії продовжуємо працювати і надавати правові консультації суб’єктам боксу безкоштовно. Впевнений, що юриспруденція ще відіграє свою важливу роль у забезпеченні відбудови нашої батьківщини.
Ярослав Смілянський
Джерело: «Є три можливі варіанти для відновлення чемпіонату України»
«Запитаю, чи вони перейдуть у «Волунтарі». Капітан румунського клубу розповів, що поруч з ним живуть Сидорчук та Пятов