Ференцварош зробив золотий дубль в Угорщині – виграв національний чемпіонат та Кубок країни. Гравець збірної України Олександр Зубков у другій частині сезону фактично не мав стосунку до успіху свого клубу. У фінальному матчі Кубка Угорщини проти Пакша українець просидів на лаві запасних увесь матч.
Наш вінгер має усі шанси влітку покинути Ференцварош. З приходом на тренерську посаду росіянина Станіслава Черчесова українець перестав потрапляти до основного складу.
В активі Зубкова 1 гол у 19 матчах чемпіонату та скільки ж голів у ЛЧ за чотири поєдинки. У ЛЄ – 4 поєдинки та один гол. Причому левова частина цих поєдинків була зіграна ще восени. Навесні Сашко став гравцем ротації. У поточному сезоні має найгіршу статистику за три роки виступів у Будапешті, хоча мало би бути все навпаки. Зубков вже адаптувався до команди і країни, мав тільки прогресувати та покращувати свої позиції.
Минулоріч наш легіонер був одним із лідерів «Фраді» і найдорожчим гравцем, який оцінювався у 2 млн євро за версією Transfermarkt. Зараз же він ділить лише 6-9 місця у складі.
Якщо бути відвертим, Зубков у Будапешті пересидів. Потрібно було йти разом із Сергієм Ребровим. Український вінгер став зіркою чемпіонату Угорщини, грав у ЛЧ, викликався у національну збірну і навіть понюхав пороху Євро-2020. З таким резюме можна було розраховувати на чемпіонат вищого рівня. Думаю, відповідні пропозиції надходили.
Писали про інтерес від бельгійських клубів та представника Серії А – Сампдорії. Боси «Фраді» знайшли причини не відпускати українця. Ймовірно, боялися втратити рівень команди після відходу Реброва.
До 2018-го гранд нічого не міг показати у Європі і тривалий час не ставав чемпіоном. Все змінив український тренер, який за короткий час зробив Ференцварош флагманом угорського футболу та вивів його у ЛЧ, ЛЄ. Відповідно, йшли прибутки від УЄФА.
За час роботи у Будапешті Ребров запросив трьох українців – Олександра Зубкова, Ігоря Харатіна та Данила Ігнатенка. Останній не зміг адаптуватися у команді та пробув в Угорщині тільки пів року. Зубков та Харатін стали провідними гравцями за час роботи Сергія Станіславовича.
Минулого літа український тренер покинув береги Дунаю за рік до завершення контракту. Сторони розірвали угоду. Ребров йшов із важким серцем, маючи протистояння із клубними босами. «Фраді» потребували перебудови, з наявного складу витиснули всі соки. Тренеру не подобалося, що клуб веде трансферну кампанію мляво, до того ж не цікавлячись його позицією. А тим часом йому вже шукали заміну, називалися у пресі різні кандидати.
Президент клубу Габор Кубатов вважав, що Ребров за його спиною веде перемовини з УАФ про роботу зі збірною України. Він втратив довіру до українського спеціаліста. Почався тиск. У пресі озвучили заробітки Реброва та деякі інші речі з метою дискредитації. Було зрозуміло, що його відхід з Угорщини – неминучий.
Новим наставником клубу став австрієць Петер Штегер, а Ребров поїхав працювати на Близький Схід. У Штегера нічого не вийшло. Команда пролетіла повз ЛЧ та провалилася у ЛЄ. Взимку його замінив колишній тренер збірної Росії Станіслав Черчесов. А Ребров виграв чемпіонат та Кубок ОАЕ.
Дуже несподівано команду покинув українець Ігор Харатін. Здавалося, що уродженець Закарпаття вже освоївся у Будапешті, став одним із лідерів, виступав у ЛЧ. «Фраді» продали нашого опорника до варшавської Легії за 900 тисяч євро. Хоча двома роками раніше угорці заплатили Зорі на 300 тисяч менше. Виходить сумнівний бізнес! Харатін мав ще тривалий контракт, перебував у хорошому ігровому віці. Продавати основного футболіста за «навар» у 300 тисяч – дуже жалюгідний прибуток. Тим паче, Легія не виглядала кроком уперед в порівнянні з Ференцварошем. Клуб такого ж рівня, таких же фінансових можливостей і з посереднього чемпіонату. Це радше скидалося на те, що угорці намагалися позбутись гравця, якого привів Ребров.
Повернімося до Зубкова. Якщо у першій частині чинного сезону (при Штегері) він ще утримував свої позиції, то з приходом Черчесова все стало дуже погано. Українець перетворився на футболіста ротації, на якого не особливо розраховують. При Черчесові клуб підписав із Рівер Плейт на цю позицію аргентинця – 30-річного Карлоса Аускі, який відразу став основним і посадив Зубкова на лаву. Не можна сказати, що аргентинець у чомусь особливо переважав українця. Це що, Олександр був настільки слабким місцем у команді, що на його позицію взяли досвідченого легіонера за майже 1 млн євро? Інших позицій посилювати не потрібно?
Ще одним моментом такого становища Зубкова може бути його відмова грати за Ференцварош після початку війни. Українець не захотів виходити проти Дьйора. Ми всі добре знаємо, як в Угорщині ставляться до нападу Росії на Україну. Боси клубу тісно пов’язані із політикою. Такий демарш їм навряд чи сподобався.
Якщо минулого літа Зубков перебував у тренді, то зараз все зміниться. У таких реаліях думати про підвищення буде важко. Може посприяти хіба що грамотна робота агентів. Наразі ж видається, що клуби типу Легії або бельгійські середняки – найбільш ймовірні.
Припускаю, що Зубков має також усі шанси повернутися в Україну. Уродженцю Макіївки так і не дали свого часу повноцінного шансу у Шахтарі. Зараз все може змінитися. Клуб переживає непрості часи. «Гірникам» потрібно готуватися до ЛЧ, а бразильці розбіглися після початку війни. Тож команда будуватиметься навколо українців. Якщо на лівому фланзі наразі є Михайло Мудрик, то протилежний фланг – вакантний. Можна говорити про Кащука, але в плані досвіду він явно поступається Зубкову.
Повернення вінгера в Шахтар стане хорошою опцією для донецької команди. Це явно посилить кадрові можливості клубу, допоможе краще підготуватися до ЛЧ і закрити проблемну позицію. Та й для Зубкова це не стане кроком назад. Це точно краще, ніж сидіти на лаві у Будапешті, виступати у Польщі чи за бельгійські середняки.