Як гроші перемогли мрію, або чому «Реал» повинен назавжди забути про Мбаппе

Світовий футбол 22 Травня, 16:10
Головна трансферна сага прийдешнього літа завершилася не так, як припускала більшість...

Напередодні ввечері у Парижі сталося те, що було важко уявити ще якихось кілька місяців тому – 23-річний Кіліан Мбаппе, незважаючи на численні інсайди про його майбутній від'їзд до «Реалу», таки підписав новий контракт із «Парі Сен-Жермен». Офіційно про цю угоду відомо лише те, що вона укладена до 2025 року, тобто лише на три сезони. Неофіційно навколо угоди парижан з Кіліаном існує величезний пласт інформації, перевірити та повністю розібратися в якій по гарячих слідах практично неможливо.

Що ж таки сталося напередодні, і чому Мбаппе вирішив залишитися у ПСЖ, незважаючи на палке прагнення пограти в «Реалі»?

Ще до свого трансферу в ПСЖ, який відбувся влітку 2017 року, Мбаппе не приховував, що з дитинства його головною мрією у професійному футболі є можливість виступів за мадридський «Реал». Кіліан буквально мріяв про Мадрид, а також був палким шанувальником тодішньої зірки № 1 «бланкос» Кріштіану Роналду. Однак у певний момент форвард та його сім'я вирішили, що молодому таланту, незважаючи на запрошення від «Реала», правильніше буде продовжити кар'єру в «Монако». Власне, у стані «монегасків» Кіліан і зробив собі ім'я у футболі, через що на нього розпочали полювання топ-клуби.

Перехід із «Монако» до ПСЖ на правах оренди із зобов'язанням подальшого викупу за 180 мільйонів євро став елементом тотального трансферного домінування парижан на ринку Франції та Європи у ті роки. Незважаючи на чутки про проблеми з дотриманням норм фінансового фейр-плей, боси ПСЖ розкидалися грошима, неначе обгортками від шоколадних батончиків, здійснивши практично все задумане. В «Реалі» ж почали обережніше підходити до питання фінансових витрат, що врешті-решт дозволило Флорентіно Пересу вберегти клуб від проблем, які спіткали головного опонента мадридців «Барселону».

Проте можливість підписати Мбаппе бачилася для Переса благородною метою. Для цього керівник «бланкос» накопичував кошти та можливості, і протягом кількох літніх трансферних вікон активно торгувався із ПСЖ. Наприклад, у 2019 році повідомлялося, що «Реал» практично узгодив із парижанами перехід Мбаппе за 300 мільйонів євро, але в останній момент керівники французького клубу передумали. Гроші їх мало цікавили, бо в особі Мбаппе ПСЖ мав потужний іміджевий інструмент, заради якого, на думку більшості аналітиків, і не лише футбольних, катарські інвестори, власне, і прийшли до цього виду спорту.

В результаті ситуація дійшла, здавалося б, до логічного результату – контракт Мбаппе із ПСЖ закінчувався влітку 2022 року, і саме тоді Кіліан мав перейти до «Реалу» вільним агентом, здійснивши свою мрію дитинства. Ще за півроку до «дати ікс» мадридці розпочали активні перемовини із представниками Мбаппе. Подейкували, що форварду пропонували 25 мільйонів євро «чистими» у столиці Іспанії, а також підписний бонус в розмірі 40 мільйонів євро. Погодьтеся, вкрай непогана надбавка до можливості реалізувати давню мрію...

Здавалося б, ПСЖ майже не має шансів зберегти свого лідера, але події останнього тижня показали, що Кіліан зі своїми радниками просто вів власну гру. Підписавши новий контракт із парижанами, Мбаппе, за чутками, виторгував собі зарплату у 100 мільйонів євро на рік, що робить його найбільш оплачуваним футболістом у світі. Крім того, за деякими даними, підписний бонус, який отримає Кіліан, становить 300 мільйонів євро на рік – лише порівняйте його з «нікчемними» 40 мільйонами від Флорентіно Переса...

Щоправда, є й альтернативна інформація щодо підписного бонусу, де вказується його інший, куди «скромніший» розмір. Але навіть «мінімальні» в цьому випадку 130 мільйонів євро виглядають у рази привабливішими, аніж аналогічна пропозиція від «Реала». Економічно більш привабливими, адже зі спортивної точки зору перспективи Мбаппе у ПСЖ здаються аж ніяк не такими райдужними. Зрештою, в нинішньому сезоні «Реал» виграв Ла Лігу, а ПСЖ – Лігу 1. Який чемпіонат престижніший, здається, навряд чи варто навіть починати обговорення. Та й у фіналі Ліги чемпіонів з непоганими шансами на підсумковий успіх 28 травня проти «Ліверпуля» зіграє саме «Реал», але ніяк не «Парі Сен-Жермен».

З іншого боку, у столиці Франції Мбаппе, якщо вірити усіляким пліткам, отримав неймовірний, як для футболіста, обсяг влади. Тепер керівники клубу будуть зобов'язані прямо консультуватися з Кіліаном у питаннях призначення спортивного директора та головного тренера, а Леонардо та Маурісіо Почеттіно, котрі працюють на цих посадах у даний час, будуть звільнені якщо не найближчими годинами, то днями точно. Іншими словами, Мбаппе отримає можливість оточити себе фахівцями, яких вважає «правильними». Чи добре це для розвитку клубу – питання до його босів, котрі про щось думали, погоджуючись на такі умови...

Погодившись залишитись у Парижі ще на три роки, Мбаппе, як стверджують інсайдери, здійснив дзвінок Флорентіно Пересу. У розмові з президентом «Реала» форвард заявив, що вдячний тому за шанс перебратися до Мадриду - клубу, «фанатом якого я був з дитинства». У відповідь на це бос «бланкос» був небагатослівним. Начебто Перес сказав Мбаппе лише таке: «Усього тобі найкращого. Вони зруйнували твою мрію дитинства».

Де-факто Перес, котрий є одним із головних геніїв сучасного трансферного ринку, чудово усвідомлює, що Мбаппе зі своєю сім'єю та радниками використав його особисто, а також вивіску під назвою «Реал» для торгівлі з ПСЖ за умовами. Коли катарські власники парижан пішли на фінальний штурм, запропонувавши абсолютно астрономічні умови, претендувати на які футболіст, якщо й міг, то років 5-7 тому десь у Китаї, Мбаппе миттєво забув про мрію та погодився залишитися. Гроші перемогли дитячу наївність, якщо остання взагалі існувала, адже футбол – це вже давно світ пропалених прагматиків, які цінують насамперед гроші, у другу чергу – всілякі трофеї та досягнення, і лише потім – будь-яку мішуру у вигляді гарних історій, якими можна загорнути в яскраву упаковку для вболівальників будь-яке проведене рішення.

Що цікаво, Мбаппе, очевидно, і в цій ситуації вирішив схитрувати. Контракт на 3 роки - це можливість для Кіліана відіграти у Парижі ще сезон або два, а потім знову на повний голос ставити питання про трансфер в «Реал», або вичавлювати новий, ще більш «соковитий» контракт. Навіть якщо Мбаппе проведе у ПСЖ всі три роки, то на момент закінчення договору йому буде лише 26 – відмінний вік для форварда, але якщо в «Реалі» залишатиметься Перес або його послідовники, то логічно припустити, що цей клуб ніколи не поведеться на ті хитрощі, які проти нього вже були використані.

Знову ж таки, сучасний футбол – це, перш за все, гроші та трофеї, але про принципи тут також ніхто не забуває. Адже ніколи немає гарантії, що той, хто використовував тебе у власних цілях одного разу, не повторить щось подібне згодом, спробувавши втертися у довіру. А тому «Реалу» варто забути про Мбаппе назавжди, й шукати нових футбольних геніїв, котрі присутні у будь-яку епоху. А Кіліан… Від нього, вочевидь, ми ще не раз почуємо сльозливу історію про дитячі мрії, але на масове співчуття у вболівальницькому середовищі він уже навряд чи зможе розраховувати. Зрештою, Неймар колись теж мріяв виграти «Золотий м'яч», а обрав «Золоту клітку». Кожному своє.