Після 24 лютого, дня початку повномасштабної війни, було багато тривожної інформації по майбутньому «Зорі». На відміну від інших колективів УПЛ, «Зоря» не збиралася із того часу, також у клубі були питання стосовно виплати заборгованості по заробітній платі. Крім того, у Запоріжжі базуватися у сьогоднішніх реаліях нереально. Тому «Зорі» знову потрібно змінювати місто базування та шукати нову арену.
Контракт Віктора Скрипника завершується 30 червня. Власник «Зорі» Євген Геллер пробував домовитися про новий контракт для Скрипника, але наставник не бачить себе у команді. Головна причина такого рішення – відсутність повного впливу на формування команди. Новою командою Скрипника стане «Ворскла», а власнику «Зорі» Євгену Геллеру доведеться шукати нового наставника.
Відверто кажучи, зробити це буде непросто. Перед клубом стоїть багато викликів перед відновленням виступів. В першу чергу, потрібно визначатися, де буде базуватися та грати команда. В сьогоднішніх реаліях проводити матчі у Запоріжжі нереально. Крім того, потрібно фактично заново формувати команду. Не секрет, що у багатьох провідних гравців завершилися контракти – Віталій Вернидуб, Артем Громов, Денис Фаворов, Олександр Гладкий, Дмитро Хомченовський 1 липня стануть вільними агентами. Власне, це кістяк та досвід клубу. Очевидно, що дехто з цих гравців опиниться у Полтаві разом зі Скрипником.
Не великий секрет, що агент Вадим Шаблій має серйозний вплив на трансферну кампанію «Зорі» та довіру від президента клубу Євгена Геллера. Тому можна потенційних тренерів шукати серед його клієнтів.
Кандидат №1 – Юрій Мороз
Насамперед, потрібно звертати увагу на спеціаліста, який вміє працювати із молодими гравцями. Під час зимового трансферного вікна «Зоря» взяла у співвласність деяких молодих гравців «Динамо», які першу частину сезону виступали на правах оренди за «Чорноморець». Це – Данило Скорко, Юрій Тлумак, Євген Смирний. Цей список варто доповнити динамівцями Сергієм Булецою та Ахмедом Алібековим, які поповнили клуб минулого літа.
Власне, у «Динамо» ще вистачає молодих гравців, яким потрібно шукати ігрову практику. Таким чином, «Зоря» може вирішити кадрові проблеми. В цій ситуації логічним виходить запрошення на посаду тренера Юрія Мороза. Хто, як не він, знає найкраще динамівську молодь та вміє з нею працювати. Питання тільки в тому, що робота Мороза в «Чорноморці» залишила багато запитань по грі та результату. Але загалом це – не найгірший варіант, бо він не дорогий та має перспективу.
Кандидат №2 – Олександр Бабич
На мою думку, головний кандидат – Олександр Бабич, який має досвід роботи із молодими гравцями в «Маріуполі». Проблема в тому, що його бачення футболу майже протилежне до того, який футбол намагався ставити «Зорі» Віктор Скрипник. Тому базові принципи побудови гри потрібно змінювати. Значних тренерських успіхів Бабич не мав та значного розвитку футболістам не дав. Питання в тому, що він може дати луганчанам? Гравців команди він не знає (тільки одного Данченка) та має інше бачення футболу від того, куди рухалася команда останні 3 роки. Тут свої ризики величезні.
Кандидат № 3 – Патрік ван Леувен
В пресі також звучало ім'я нідерландця Патріка ван Леувена. Він також співпрацює із Шаблієм. Цей спеціаліст відомий тим, що свого часу тривалий час очолював Академію «Шахтаря» та заложив принципи роботи школи «гірників». У заслугу нідерландцю ставлять підготовку покоління гравців 1996 року народження (Зінченко, Матвієнко, Коваленко, Зубков, Борячук), яке дійшло до фіналу Юнацької Ліги УЄФА. Після України Патрік працював у Казахстані із «Кайратом» та пробував себе у дорослому футболі в Ізраїлі, де очолював місцевий гранд «Маккабі» Хайфа. Це тренер розвитку, який може давати прогрес молодим гравцям, але є проблеми з результатом. Питання в тому, чи він приїде в країну, де йде війна.
Кандидат № 4 – Дмитро Михайленко
Також варто вважати одним із кандидатів Дмитра Михайленка. Свого часу у нього здорово виходило працювати із молодими гравцями у «Дніпрі», а потім у «Дніпрі-1». Саме він вивів у професійний футбол Когута, Супрягу, Баланюка, Луньова, Кочергіна, Вакулка, Батагова та навіть Ярмолюка. Реально Дмитро Станіславович вміє працювати та розвивати молодих гравців. Проблема Михайленка, що для нього гра більше значить, ніж результат. Він намагається грати доволі складно, що часто вилазить боком. Але допомогти молоді самоствердитися, розкритися, прогресувати, провести капіталовкладення гравців він може. Тим паче, що під ім'я Михайленка можна провести селекцію з його колишніх підопічних та молодих гравців.
Кандидат № 5 – Остап Маркевич
Не варто забувати про ще одного клієнта Шаблія – Остапа Маркевича. Його бачення футболу десь близьке до тих принципів, які сповідувала команда Скрипника. У Маріуполі Остап Миронович фактично обходився однією молоддю «Шахтаря». Коли у тебе зовсім юна команда, то результат відповідний. Для «Зорі» цей досвід зараз може стати критично важливим. Маркевич-молодший зараз у тій ситуації, що особливо перебирати він не може. «Зоря» для нього стала б чудовим варіантом продовження тренерської кар’єри. Точно краще, ніж робота в Академії «Вільярреала». Для «Зорі» – це можливість продовжити курс, який команда йшла останні три роки та покластися на розвиток молоді. В принципі, з колишніх підопічних можна знайти зараз хороше посилення для «Зорі».
Кандидат № 6 – Володимир Єзерський
Цікавим варіантом також може стати Володимир Єзерський. Він теж співпрацює із компанією Prostar Шаблія. Володимир Іванович має досвід роботи в «Дніпрі» в часи Мирона Маркевича. Останні роки працює в системі юнацьких збірних. Робота з молодими футболістами є сильною стороною Єзерського. Якщо є можливість, то вже потрібно рухатися в клубному футболі. «Зоря» тут би стала хорошим стартом за умови шансу від Геллера.
Кандидат № 7 – Сергій Попов
Шанс очолити команду також має помічник Віктора Скрипника – Сергій Попов. Свого часу він був провідним гравцем «Шахтаря» та працював у системі юнацьких збірних України. Спочатку Попов допомагав Вернидубу, а потім почав працювати зі Скрипником. Він досконало знає наявних гравців команди та може продовжити лінію команди без серйозної перебудови. У 51 рік вже можна подумати про самостійну роботу. Проблема в тому, що у Попова угода до 1 липня. Поки не зрозуміло, чи залишиться він у клубі, чи піде до Полтави працювати зі Скрипником.
Кандидат № 8 – Сергій Ковалець
Також «Зорі» варто звернути увагу на Сергія Ковальця. Свого часу він був у штабі Мирона Маркевича у «Металісті», потім почав свою власну тренерську кар'єру. Доволі вдало працював в «Оболоні» та «Чорноморці». Має досвід роботи з молодіжною збірною України. Працювати на рівні Житомирської області із командою «Полісся» Ставки – це не зовсім його рівень. Ковалець – хороший мотиватор, вміє створити атмосферу всередині команди. Для сьогоднішніх реалій «Зорі» він має усі потрібні якості.
Кандидат № 9 – Юрій Максимов
Якщо говорити не про клієнтів Шаблія (зі списку такими не є офіційно тільки Попов та Мороз), то в першу чергу виникає прізвище Юрія Максимова. Юрій Вільйович несподівано залишився без роботи у «Ворсклі» та відкритий до пропозицій.
Максимов вміє працювати із молодими гравцями та створювати хорошу атмосферу в середині команди. Свого часу він дав дорогу у дорослий футбол динамівцям Морозюку та Бойку. У Полтаві в цьому плані також добре попрацював. Для «Зорі» кандидатура Максимова виглядає дуже і дуже доречною.
Одним словом, вибирати власнику «Зорі» Євгену Геллеру точно є з кого. Тепер справа за ним - і від його вибору буде залежати, яким чином розвиватиметься клуб у найближчому майбутньому.
Сергій ТИЩЕНКО