Слова турецького футбольного експерта Сердара Алі Селіклера як епітафія кар’єри колись видатного плеймейкера, який міг сьогодні зіграти з «Динамо», проте не зіграє.
«Фенербахче» не витримав і вигнав Месута за кілька тижнів до старту в кваліфікації Ліги чемпіонів.
Той самий «Фенербахче», який погодився платити Озілу фантастичні за турецькими мірками 60 тисяч фунтів на тиждень. Той самий, який збирав гроші краудфандінгом, а потім влаштував хавбеку найтепліший прийом часів пандемії.
І навіть він, цей «Фенербахче», від Месута відмовився. Наостанок новий тренер «Канарок» Жорже Жезуш лише сухо зазначив:
«Епоха Озіла пройшла. Я так вважаю і продовжу дотримуватися цієї думки, хай там що».
***
Португальцю вже в деталях розповіли, що трапилося в роздягальні «Фенербахче» 20 березня в перерві матчу проти «Коньяспору».
Тодішній наставник «Канарок» Ісмаїл Картал сказав Озілу, що той не вийде на другий тайм, бо «йому не вистачає стабільності в епізодах». І що Месут? Вилаяв тренера, швирнув в нього бутси і додав, що «має грати завжди».
До цього у Озіла були й інші вибрики, але на кинуті в сторону Вітора Перейри пляшку й манішку боси закрили очі.
Між тим, гниле яблуко небезпечне ще й тим, що заражає інші - так, на сторону Озіла став важливий хавбек Озан Туфан, і щоб цей безлад припинити, обох відсторонили від тренувань. Більше за «Фенербахче» вони не грали.
Туфан як персона немедійна тихо перейшов до «Халл Сіті»; ну, а Месут Озіл як завжди підняв ще купу галасу.
Найцікавіше, що приводів не було жодних - позиція боса «Канарок» Алі Коча лишалась незмінною від того-таки 20 березня. Втім, хіба така дрібниця могла зупинити Месута?
«В першу чергу я готуюся індивідуально за спеціальною програмою і терпляче чекаю, коли прийде мій час, щоб зробити свій внесок. Я приїхав на батьківщину до «Фенербахче» не відпочивати. У мене немає іншої мети, крім як допомагати клубу. Я піду з футболу лише тут, у «Фенербахче». Прошу наших фанатів не довіряти фальшивим новинам у ЗМІ», - написав Озіл.
Ну, а вже через тиждень офіційно підписався в «Башакшехірі». Цирк.
***
Не лише тренери, а й вболівальники «Канарок» щасливі, що його більше нема.
«Він повторював, що з дитинства мріяв грати за «Фенербахче», проте жодного разу не проявив свою пристрасть на полі. Всі його успіхи були досягнути в футболках інших клубів», - говорить журналіст Кенан Басаран.
Один з найкращих перфомансів Озіла за «Фенербахче»
Те саме підтверджує і коментатор турецької Суперліги Каан Курал, який критикував Месута ще в «Арсеналі»:
«Він ніколи не викладався тут на повну. По-моєму, він навіть не збирався цього робити. Він розглядав «Фенербахче» не як новий старт, а як місце, щоб завершити кар’єру».
Озіл недооцінив Туреччину, це вже очевидно. Хоча в Суперлізі швидкості й не сумірні з англійськими, проте бігати треба чимало; суперники достатньо чіпкі, щоб затоптувати зіркового пішохода; ну, і фанатам мало одних заяв - їм треба голи.
За півтора роки в Стамбулі Месут забив 9 разів (більша половина - пенальті) та віддав дві гольові, відбігавши лише 4 повні матчі. Гірше, ніж весною 2021-го, він не грав взагалі ніколи.
Вийшло, що найбільш високооплачуваний гравець команди навіть не проходив у стартові 11 і при цьому ще й генерував масу негативу навколо клубу, який і так переживає непрості часи. «Фенербахче» не вигравав Суперлігу з 2014-го, а за останні 18 місяців поміняв аж чотирьох тренерів.
Озіл мав проблеми з кожним із них, як раніше в «Арсеналі» з Унаї Емері та Мікелем Артетою. Баску Месут якось жбурнув жуйку на голову - такого в історії АПЛ не було і, мабуть, не буде.
І все чому? Не можна вічно обманювати себе і всіх навколо.
***
Озіл давно й безповоротно втратив інтерес до футболу - ось вам правда.
Йому цікава політика, як-от утиски уйгурів в Китаї або курс президента Реджепа Ердогана, через фото з яким у Месута та Ілкая Гюндогана виникли проблеми в Німеччині перед ЧС-2018. Хавбек «Сіті» тоді вчинив як спортсмен - відійшов убік і зайнявся своєю справою; ну, а Озіл попрощався зі збірною.
Згодом хавбек посварився з «Канонірами», відмовившись скоротити свій гігантський оклад підчас пандемії. В якості піар-контратаки він взявся платити зарплату звільненому талісману «Арсеналу» Гуннерзавру, проте для чого все це? Щоби що?
Златан Ібрагімович у 41 рік зізнається, що досі обожнює виходити на поле. Месут Озіл втратив це бажання ще у 27.
Поки наївні турки очікували від нього звершень на полі, колись суперкрутий плеймейкер започаткував свій бренд М10, під яким випускає лінійку одягу - від шляп до взуття. У 2020-му Озіл відкрив у Лондоні мережу турецьких кав’ярень; навіть анонсував іменну криптовалюту.
На старті сезону-2021/22, коли справи у «Фенербахче» шли кепсько, Озіл поїхав на кілька днів у Катар для ділових переговорів щодо просування M10.
Далі були власна кіберспортивна команда та - увага - спонсорські угоди в Індонезії на 100 млн євро. В Джакарті перед Месутом хіба що на коліна не падали - така в нього популярність.
***
Футбол для нього вже минуле. Між тим, Жорже Жезуш прийшов ліпити з «Фенербахче» саме футбольний проект. Звісно, вони їм не по дорозі.
Новий сезон Озіл розпочне у «Башакшехірі» - клубі з далекої окраїни Стамбула, чиїм вдохновителем є сам президент Ердоган.
У «Башакшехіра» нема ані фанатської бази, ані славної історії, ані навіть завдань перед наступним сезоном - ідеальне місце, аби піти з футболу. Втім, якщо людина хоче наробити дурниць - вона їх наробить. Згадайте Арда Турана - отримавши все, він затіяв стрілянину в клубі і ледь не сів за грати.
Озіл не дурний розмахувати пістолетом, проте його жахлива фізична форма, солідний вік та важкий характер не обіцяють «Башакшехіру» гарних новин. Можна вже розпочинати відлік до нового скандалу - 10, 9, 8…
«Проблема Озіла в тому, що він конфліктує з усіма. Навіть при Венгері не все було гладко, наприкінці його каденції Месут вже не грав. Потім прийшов Емері й хотів повернути Озіла до життя, навіть зробити нашим лідером, але тоді він вже не тягнув рівень АПЛ», - згадує екс-канонір Начо Монреаль.
Востаннє він грав з Месутом у 2019-му; з тих пір німецький турок ще деградував і, здається, дно вже близько.
Навіть шкода, що «Фенер» вигнав його до матчів з «Динамо». Це «мадридський» Озіл неодмінно наших би розтрощив, а от нинішній міг добряче підсобити.
Роман Синчук