Найголовніше у футболі, та й у житті взагалі – вчасно опинитися у потрібному місці. До моменту з несподіваним переходом до «Ювентуса» Роналду чудово користувався своєю інтуїцією.
Трансфер із рідного «Спортінга» в «Манчестер Юнайтед» для португальського форварда (вінгера) був явним кроком уперед. На «Олд Трафорд» Кріш став зіркою світової величини.
Абсолютно логічним та правильним був і трансфер до «Реалу». Флорентіно Перес збирав на «Сантьяго Бернабеу» черговий призов «галактикос», і Роналду став однозначно першою скрипкою. І однією з двох головних осіб цілого футбольного покоління.
Після того, як «вершкові» взяли втретє поспіль Лігу чемпіонів, Кріштіану несподівано вирішив залишити Мадрид. На гребні слави, так би мовити. Подейкували, що саме цієї слави йому й не вистачало в «Реалі» в останній сезон: мовляв, доводилося ділитися з партнерами. Зокрема, із Бейлом. І ще казали тоді, що португалець поставив ультиматум босам «Мадрида»: або я, або валлієць.
Правда це чи ні, вже й не важливо. Важливо, що фактично відразу після переможного київського фіналу ЛЧ Рон залишив «Реал». Втік, якщо називати речі своїми іменами. Я пам'ятаю тодішній вираз обличчя президента «Реала». Несподівані демарші Роналду та Зідана вибили з колії навіть всесильного дона Флорентіно. Шок, розчарування, здивування, прострація – у тому виразі було все, крім розуміння.
Щоб по-справжньому оклигати від удару «під дих», вождеві «королівського клубу» знадобився сезон. Ну, ви, напевно, пам'ятаєте те дивне призначення головним тренером Лопетегі, якого буквально вирвали з крісла «Фурії» за кілька днів до старту Мундіалю-2018.
У Хулена прогнозовано не задалося на новому місці, і Пересу потрібно було оперативно отямитися, зрозуміти помилку. І спробувати її виправити. До честі «великого дона», він досить швидко вийшов із крутого піке. І «Реал» знову король Європи. Вже без Роналду.
***
А ось історія КріРо з того часу катастрофічно йшла під схил. Якщо він чимось і запам'ятався в Італії, то це хіба що титулом найкращого бомбардира серії А та неймовірною кількістю проданих іменних футболок. Так, він ще ставав чемпіоном країни, але тоді в «Юве» став би чемпіоном і Роберто Баджо. У чемпіонській же Лізі на Роналду, який пішов за новим досвідом і новим трофеєм, чекало розчарування.
Так, не скажеш, що саме португалець, як той самий Мессі, наприклад, був одним із винуватців провалу в ЛЧ «Барселони». Ні. Категорично ні. Кріш справно робив свою справу. Але того «Ювентуса» для перемоги у Лізі чемпіонів було замало. М'яко кажучи.
М'яко кажучи – це і про те, що «реалізувати себе в «Юве» Кріштіану завадив коронавірус». Завадила реалізуватися передусім апатія. І завищені вимоги до клубу та партнерів.
І лише цим пояснюється його перехід/втеча до АПЛ.
Знову ж таки, у цьому випадку потрібно було зробити правильний вибір. Те, що Кріш мав рацію, залишивши Турін, говорять самі за себе результати «старої синьйори». Команда перестала бути гегемоном навіть в Італії, не кажучи вже про континентальні претензії. Йому знову знадобився новий виклик. Цього разу не як дурість, а щонайменше реальний.
Він довго вибирав між двома Манчестерами. І майже вибрав «Сіті». Але Мендеш (його агент), сер Алекс (його колишній тренер) та власна ностальгія підказали футболістові, що треба повертатися на «Олд Трафорд».
Тоді цей камбек бачився інакше, ніж зараз. Особисто я вважав, що Рон усе зробив правильно, повернувшись до «МанЮнайтед». Красива історія, повернення до витоків, великий клуб, який шукає для повернення до величі останній штрих. Тоді справді здавалося, що всі пазли склалися в цілісну картинку.
Але насправді вийшло інакше. Чемпіоном АПЛ став «Сіті». Команда Гвардіоли зупинилася і за крок до фіналу ЛЧ. А ось «МЮ» посів лише шосте місце. І за фактом Кріш вперше за роки й роки може не зіграти у Лізі чемпіонів.
Рангнік, уже колишній керманич «манкуніанців», розповідав після відставки, що Роналду шкодував про повернення вже з перших місяців. Йому не подобався рівень амбіцій нинішнього керівництва клубу. Йому не подобалися тренери - ні Сульшер, ні Рангнік. Ні тепер ось тен Хаг. Йому не подобався рівень своїх партнерів.
Чи є сіль у цих претензіях португальця, якщо вони дійсно мали місце? Так, звичайно ж. Свої голи Кріштіану клепав і за «МЮ». Може, не так регулярно, як за «Юве», і тим більше за «Реал», але найкращим бомбардиром команди став. І у свої 37 років продовжував її тягнути на вершину.
***
Один у полі воїном не виявився. І одразу після закінчення минулого сезону попросив, якщо вірити англійським ЗМІ, відпустити його до іншого клубу. Обов'язкова умова – щоб той клуб грав у ЛЧ.
Хоча спочатку й повідомлялося, що Роналду начебто зажадав у босів «МЮ» провести дуже активну трансферну кампанію, прикупивши шість-сім нових гравців.
Але потім ця інформація безнадійно загубилася у купі повідомлень про те, що Роналду дуже хоче піти.
Саме на такій версії наполягають зараз фактично всі добре поінформовані джерела. Вони стверджують, що Кріш готовий навіть піти на серйозне зменшення зарплати, щоб знову боротися за перемогу в Лізі чемпіонів.
І ось заради цього Роналду зателефонував особисто Пересу і попросився назад до «Реалу». Але Флорентіно відповів холодною відмовою. Навіть уявити не можу вираз обличчя боса «Мадрида» у той час. Відповідне слово – тріумфування. Загалом на «Сантьяго Бернабеу» колишнього кумира вже не буде. Одного разу зрадивши, хто тобі повірить…
Відмова Переса не тільки засмутила Кріша, але й розлютила. Тому Мендеш і запропонував свого підопічного «Барселоні». Важко сказати, як розвивалися б події, якби на «Камп Ноу» не прийшов Левандовськи. Але Роберт уже там, і ще однієї дорогої зірки «Болівар» не винесе.
А ось «Атлетіко» - дуже може бути. Принаймні Дієго Сімеоне не проти бачити португальця в рядах «матрацників». Тільки ось для того, щоб таке стало дійсністю, потрібно позбавитися від Грізманна. Але це непросте завдання: француз «Барсі» вже не потрібний, та й у «ПСЖ» від нього відмовилися.
Не потрібен Кріштіану й «Баварії». Там інша трансферна політика. Та й Мане прийшов. Відмовився від зіркового форварда й «Інтер». Не в останню чергу через повернення Лукаку.
Що залишається у підсумку? В АПЛ – лише «Челсі». Принаймні нове керівництво «аристократів» зустрічалося з Мендешем, але переговори завершилися нічим. Та й не факт, що МЮ погодиться посилити безпосереднього конкурента.
Що ще є у запасі? «Рома»: команда Моурінью нібито не проти переходу португальця. Та й сам наставник-співвітчизник також. Але біда в тому, що римляни не потягнуть зарплату Рона. Та й «Рома», як і «МЮ», не зіграє у новому сезоні ЛЧ.
Виходить, варіантів насправді не так вже й багато. Перший та основний: змінити гнів на милість, повернутися до тренувань із «МЮ», і спробувати знову допомогти команді вийти на лідируючі позиції в АПЛ.
Запасний: дотиснути ситуацію з «Атлетико», оскільки ніде більше, навіть у «ПСЖ», із різних причин бачити зірку не хочуть.
Насправді все це правда сумно – бачити, як на очах тьмяніє і старіє «механізм», який ще вчора здавався ідеальним і вічним.