Військовий старт сезону УПЛ, або чим запам'ятались перші тури: від сирен до тв-скандалів

Футбол України 20 Вересня, 22:07
Чемпіонат України, якій не дивлячись ні на шо все ж стартував під час війни, після того, як були зіграні чотири тури, став на паузу через міжнародну череду матчів збірних. Згадаємо, чим відзначились перші тури УПЛ.

«Український» «Шахтар» здивував

Цього літа донецький клуб зазнав значних змін: майже усі легіонери покинули команду, саме тому клуб вимушений був змінити свою трансферну політику та почав «українізацію» складу. До команди повернулось чимало вихованців, які виступали у минулому сезоні за «Маріуполь». Також приєднялися колишні гравці «Гірників»: Тотовицький, Петряк, Зубков, а також ексгравець «Дніпра-1» та «Львова» Лукас Тейлор. Тобто майже усі лінія нападу стала українською.

Майже усі. Зберегти вдалось лише Траоре, який, не дивлячись на ситуацію в країні, вирішив залишитись вірним донецкьому клубу і продовжити свої виступи у стані команди. Тривалий час він пропускав через травму, і лише зараз починає набирати обертів. Також вдалось утримати головну зірку трансферного вікна - Михайла Мудрика, який став справжнім лідером нападу команди, що підтвердили матчі Ліги чемпіонов.

Змінився і головний тренер. Зі скандалом до клубу прийшов Ігор Йовічевич, який наразі став персоною нон грата для «Дніпра-1». Його вміння працювати з молодими гравцями почали вже приносити свої плоди, хоча багато хто «Гірників» перед початком сезону зписав з рахунків.

Але реальна картина зовсім інша: команда лише раз втратила бали в УПЛ, зігравши в стартовому турі нічию з «Металістом 1925» - в усіх інших матчах вони брали максимум. Хоч бали давались їм доволі важко, але за рахунок характеру (більшу частину голів команда забивала у других таймах) вони до своєї копилки клали максимум.

Тактично теж команда трішки перелаштувалась з 4-2-3-1 до 4-1-4-1. Але намагання грати через, як це робив «Шахтар» раніше, залишилось, і лише з кожним матчем відбувається «апдейт» навичок, що здебільшого показали матчі Ліги чемпіонів. Доречі, Йовічевич не боїться йти на експеременти. Наприклад, правий захисник Конопля тепер діє зліва, хоча на цю позицию є і Міхайличенко, і Корнієнко (останній правда через травму вибув на тривалий час). Непогано себе показали і інши молоді гравці, які з переміним успіхом «вистрілували»: Бондаренко, Очеретько, Топалов (у предсезонні).

Невдачі «Динамо»

Якщо «Шахтар» змінив погляди скептиків з негативних на позитивні, то ось «Динамо» зробило інакше. Майже усі пророкували киянам чемпіонські медалі цього сезону, але команда після декількох непоганих матчів у відборі єврокубків скатилось до затяжної серії поразок: п'ять доряду (в УПЛ їм вдалось цю череду невдач прервати, а ось у єврокубках вона вже нараховує 4 матчі). І до грі зі «Львовом» у 4-му турі УПЛ перемогти не вдавалось. І «Дніпро-1», і «Зоря» декласували соперника, здобувши цілком заслужені максимальні бали.

Велику трансферну кампанію «Динамо» влітку не влаштувало, лише десь трішки «розгрузило» склад. А ось велика кількість травм та неочікуваний спад форми у багатьох основних гравців привели до того, що навіть у переможному матчі зі «Львовом» (1:0) команда не виглядала як майбутній чемпіон. Зараз Луческу не може розраховувати ні на Бущана, ні на Шапаренко, ні на Попова, ні на ще чималий ряд гравців. Десь саме резервів не вистачає киянам.

Також є проблеми з позицією форварда. Останні матчі вимушено перекривались Гармашем та Буяльским. Беседін та Ванат мають проблеми з набранною формою, а Кулач й досі на лікарнянному. Дивно, що нікого у цю лінію «Динамо» й досі не купило, хоча відпустило того ж Вербіча, який іноді непогано справлявся з цією ролю. Тому наразі дуже багато запитань до киян: як і коли вони планують випливати з цієї ями?

Команді буде дуже важко морально, бо наразі ще й відносини з фанатами зіпсувались. Особливо після того, як після останньої невдачі в єврокубках клуб закрив у соціальних мережах коментарі, що лише доповнило обурення фанів. Ультрас і зовсім вийшли з доволі серьозною критикою в адрес братів Суркісів і ситуації в цілому.

Перебудови «Ворскли» та «Зорі»

І «Ворскла», і «Зоря» - два представника кваліфікацій єврокубків - зазнали значних змін цього літа, зміниви не тільки частину складу, а й тренерів.

Екскоуч луганської команди Віктор Скрипник відправився до Полтави, де змінив Максимова, якого ідеалізували фанати. Воно і не дивно, адже він зміг повернути команду до єврокубків, і навіть вивів їх до фіналу Кубку. Зняти таку культову персону, тим паче доволі різко - ризиковий варіант. І він виявився поки що провальним.

Після чотирьох турів та єврокубкової кваліфікації позитива у грі клубу з Полтави дуже й дуже мало. Їх перший і єдиний бал був набраний в останньому перед перервою турі: в матчі з «Олександрією» (0:0). До цього ж була череда поразок. Скрипник відмовився від тактики Максимова з трьома центрбеками та довгими передачами і агресивними контрвипадами, віддавши перевагу більш комбінованому футболу. Поки що він результату не дає, хоча по трохи літні новачки адаптуються під побажання тренера. Особливо цікавий момент, що «Ворксла» тратила кошти на новачків, і має в своєму складі, напевно, найбільшу кількість легіонерів, але до їх рівню є чимало питань від фанатів.

Зміни ж у «Зорі» десь навіть покращили ситуацію, і після чотирьох турів команда Патріка фон Ліувена розділяє 3 строчку з «Дніпром-1» та «Вересом». Команда демонструє непоганий атакувальний футбол: діє агресивно і якісно, але має чималі проблеми у захисті і стабільності, в цілому. Ще з перших турів їх матчі радували глядачів високою результативністю. Якщо вони програвали, то робили це ярко, як і перемогали. Дві поразки цього сезону були десь болючі: перша вибила їх з єврокубків, друга - не дозволила піти на паузу у гарному настрої.

Хоч деякі лідери і покинули клуб, но на їх місце пришла підмога з Київа. Також тренер довіряє молодим хлопцям, які вже були у команді, та й вони відплачували непоганою грою за цю довіру. «Зоря» також лише будується під керівництвом нового тренера, і перші тури показали, що зміни можуть бути й позитивні.

Без повітряних тривог не обійшлось

Перше, що вніс новий чемпіонат - це дії команд під час тривог. На жаль, без них не обійшлось під час матчів УПЛ. Харківський «Металіст» та львівський «Рух» тричі були змушені відправлятись в підтрибуне приміщення рід час повітряної тревоги, що зупиняло сумарно гру аж близько на три години.

Перша зупинка сталася на 44 хвилині матчу. Команди були в укритті близько 55-60 хвилин. Після зупинки команди дограли перший тайм, після невеликої паузи розпочали другий. Проте вже за 7 хвилин (на 52-й) команди знову вирушили до бомбосховища, оскільки пролунала ще одна повітряна тривога.Друга пауза склала більше 1 години та 10 хвилин. Третя зупинка відбулася на 77-й і тривала близько 40 хвилин.

Сюрпризи стабільності

Відразу три клуби здивували своє стабільністю в стартових матчах сезону. Мова йде про «Верес», «Колос» та «Дніпро-1». Чесно кажучи, скоріш за все навіть самі клуби не очікували від себе такого успішного старту сезону. Останні дві команди ще не знають гіркоти поразок в сезоні, а команда Вірта програла саме дніпрянам у третьому турі.

Сказати що «Колос» і «Верес» продемонстрували якись новий рівень гри не можна, але вони демонструють то, що у цей час наразі не можуть інші клуби - стабільність, яка була награна ще в минулих сезонах. Їм здебільшого вдалось зберегти склади, лише точечно десь підсилившись, або перегрупувавшись.

«Дніпро-1» і зовсім, можна сказати, змінився. Новий тренер, чимало нових гравців (чимало з «Металіста»), які здебільшого зараз і виходять в стартовому складі. Після єврокубкових невдач вони всю злобу вилили у внутрішню першість, а згодом і здобули на міжнародній арені першу перемогу.

Провал «Кривбасу»

Ще одним невдахою стартових турів стал клуб, який затратив чимало сил на запрошення великої кількості гравців, а також дуже крутого тренера - Юрія Вернидуба, якого завлекли буквально з бойових дій. Тренер повернувься до футболу, де після його успіхів з «Шеріфом» очікували великих висот в УПЛ, але справи, на жаль, склались не так, як очікувалось. Після чотирьох турів в їх активі лише один бал.

І начебто сильно критикувати «Кривбас» нема за що, бо кожну гру вони програвали з мінільманим рахунком. Вернидуб все ще намагається перелаштувати команду под свої вимоги, але справи не їдуть: чимало проблем у захисті та з реалізацією моментів. Склад в руках тренера дуже й дуже непоганий по міркам УПЛ, але поки що ця машина не їде тим чином, на який розраховує крівництво та ЗМІ.

Неочікувані бомбардири

Після чотірьох турів кращими бомбардирами являються Денис Безбородько з «Колосу» та Таллес Бренер з «Руху».

Якщо останній забив усі свої м'ячі лише в останньому турі, то ось українець встиг не тільки у декількох матчах забити, а й більшість м'ячів відправити зовсім у складі іншої команди. Ще на початку сезону нападник перебравься до «Зорі», за яку в стартовому турі і двічі забив, тим самим дарувавши луганському клубу перемогу над «Ворсклою». Не пройшло і декілька днів, як він повернувься з аренди до «Колосу», якому і належать його права. З ходу забив і там - «Руху». У матчах з «Металістом» та «Минаєм» зберіг «засуху».

Відзначимо, що в минулому сезоні Безбородько забив всього 7 м'ячів за «Десну», і також перші три голи прийшлись на стартові тури

(2-й і 3-й тури, а в 4-му він забив свій 4 гол),

саме тому не слід поспішати записувати його в явні фаворити бомбардирської гонки.

А ось кращий бомбардир минулого сезону, Артем Довбик, поки що проявляє себе краще в єврокубках, де забив на один гол більше, ніж в УПЛ (1). Не забивав зовсім в УПЛ ще другий в списку кращих минулого сезону Віктор Циганков, також активніше дія в єврокубках - 2 голи.

Повернення Григорчука та «Металіста»

Цього літа в УПЛ сталися дві, можна сказати, ретро-події, а точніше камбека. До чола «Чорноморця» повернувся Григорчук (ще взимку, але перші офіціні матчі сталися саме цього літа). Свого часу цей тренер робив дива з одеським клубом.

Зібравши одну банду взимку, літом він вимушений був робити це знов, бо дуже багато гравців вирішили покинути України через вторгнення країни-терориста. Саме тому «Чорноморець» знов був одним з найактивніших на трансферному ринку, і навіть зміг вмовити повернутись в Україну одного з легіонерів - Джеймса, який став основним центрбеком в команді. Також прийшло чимало відомих та досвідчиних гравців, одним з яких став Дмитро Непогодов. Воротарь відзначився декількома крутими сейвами - два пенальті були взяті. Правда, на жаль, справи одеситів незаладились: лише два бали після чотирьох турів.

А ось повернення «Металіста», який усі, як і «Шахтар», списали з рахунків, видалось зовсім іншим. Більше 50% команди покинули стан харків'ян слідом за відходом Краснікова та Кучера до «Дніпра-1». Але частина хлопців залишилась, й ще пришла череда досвідчених гравців, і їм вдалось видати ряд крутих ігор - з характером. Особливої уваги варта гра проти «Олександрії» (3:1), коли «жовто-синім» вдалось здобути перемогу, граючи у меньшості з 36 хвилини.

ТВ-скандал

Знов скандал через тв-права та єдиний пул, якій був по ітогу зірваний. «Футболів» нема, а проблеми залишаються... Начебто перед стартом сезону клубам та УПЛ вдалось домовитись і усі були згодні віддати права «Setanta Sports», які викупили пакет на три роки за 16,2 мільйона доларів.

Але деякі клуби не влаштували умови, тому «Дніпро-1», «Зоря» та «Динамо» повернулися до медіагрупи «1+1», також до них приєднавься і «Металіст». Ще одним «опозіціонером» став львівський «Рух», який і зовсім пішов транслюватись до себе на канал. При цьому клуби не пускали знімальні групи Setanta Sports для роботи на матчах. Також трансляції та огляди ігор з'являлися на YouTube-каналах, що не мають стосунку до Setanta Sports.

Таким чином, володарі прав та УПЛ вирішили звернутись до Печерського суду, але вирок був не на їх користь. 2-го вересня Українська Прем'єр-ліга повідомила про отримання двох ухвал щодо ситуації з єдиним телевізійним пулом.

Цими ухвалами Печерський районний суд м. Києва заборонив українській Прем'єр-лізі вживати певних дій щодо перешкоджання реалізації прав на використання домашніх матчів ФК «Динамо» (Київ), СК «Дніпро-1» (Дніпро), ФК «Зоря» (Луганськ), ФК «Металіст» (Харків), ФК «Рух» (Львів) у рамках чемпіонату УПЛ на деяких Youtube-каналах.

УПЛ у свою чергу заявляє, що це питання вирішуватиметься у юридичній площині відповідно до норм чинного законодавства України та нормативно-правових документів Української асоціації футболу та української Прем'єр-ліги. Відповідні ухвали Печерського районного суду м. Києва від 31 серпня 2022 року будуть оскаржені УПЛ у передбачені чинним законодавством терміни.

Таким чином, Show Must Go on! Запасаємося попкорном!