Розмова відбувалася на тлі серії руйнівних російських ракетних обстрілів, мобілізації в РФ, псевдореферендумів – і активного українського контрнаступу. І ця зустріч таки виправдала історичний статус.
Міністр оборони США Ллойд Остін перед початком саміту заявив, що місія контактної групи змінилася, оскільки “Україна змінила хід війни” і досягла значних переваг на полі бою.
Рішень, які приймали представники міністерств оборони західних країн, чекали всі українці – і ми редакцією підводимо проміжні підсумки “Рамштайну-6”.
Закрити небо над Україною
Міністр оборони Олексій Резніков на початку зустрічі ділився позитивними прогнозами. Він натякав, що пріоритетним питанням “Рамштайну” буде надання Україні нових систем ППО.
Згодом виявилось, що цей оптимізм був виправданим. За шість годин голова Пентагону Ллойд Остін на підсумковому брифінгу заявив, що Україна таки отримає новітні системи ППО.
“Ці системи будуть поставлені в Україну настільки швидко, наскільки ми можемо фізично їх доставити туди. Це є серед головних пріоритетів, і це те, на чому ми будемо фокусуватися. Ми маємо намір надати ті системи, які ми маємо, і які є доступними, які мають доступними такі країни, як Німеччина. Ми також будемо намагатися надати додаткове знаряддя для існуючих систем, які українські сили вже використовують зараз”, – поінформував Остін.
Генерал Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі повідомив, що зараз ведеться значна робота, аби допомогти Україні розбудувати інтегровану систему противовітряного захисту.
“Ми говоримо про системи короткого радіусі дії та низьких висот, середнього радіусу дії та середньої висоти, і далекобійні системи великої висотності. Це суміш всіх таких систем, що дозволить заборонити входження до повітряного простору російських літаків, безпілотників та надасть оборону проти російських ракет”, – підкреслив Міллі.
Мета – не дати росіянам тероризувати українське суспільство. Проте, за словами Міллі, розбудова інтегрованої ППО потребує додаткових випробувань та тренувань. Системи мають бути поєднані так, аби могли працювати в єдиній комунікації, взаємодіяти одна з одною та відстежувати цілі.
Більше зброї від партнерів
Наприкінці зустрічі соцмережі та новиннєві сайти зарясніли новинами про зброю, яку передають нам наші західні партнери – традиційно для кожного “Рамштайна”. Цього разу “подарунків” дійсно багато.
Міноборони Німеччини заявило, що вже за декілька тижнів Україна отримає додаткові самохідні артилерійські установки PzH2000 і реактивні системи залпового вогню MARS ІІ.
MARS II
MARS II
PzH2000
PzH2000
Франція пообіцяла передати Україні три ракетні установки LRU M270 – модернізований аналог HIMARS на гусеницях і з 12 ракетами замість 6.
LRU M270
Нідерланди анонсували передачу зенітних ракет на суму €15 мільйонів для посилення захисту неба.
Канадське міноборони заявило про допомогу Україні на $47 мільйонів. До пакету входять, зокрема, артилерійські снаряди на суму $15,2 мільйонів, а також комунікаційні технології супутникового зв’язку.
Це лише проміжні й публічні результати зустрічі. Втім навіть із цього переліку можна зробити висновок, що наші Збройні Сили дійсно здатні переконати цивілізований світ у тому, що підтримувати Україну – це інтерес усіх.
Недооцінка України – прорахунок Путіна
Путін зрозумів, що Росія більше не наддержава. Таку думку висловив учасник “Рамштайну” міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес.
“Вони (росіяни, – Ред.) повірили у власний хайп, паради, на яких вони рахували танки та вважали, що вони невразливі. На кожному кроці вони недооцінювали Україну і переоцінювали Росію”, – сказав Воллес він.
Дійсно, вчорашній “Рамштайн” можна назвати історичним. Ми все менше чуємо про “велику стурбованість” та “глибоке занепокоєння”. Нас перестають жаліти і починають поважати. Напевно, це і є той самий переломний момент у війні, якого ми так чекали – світові більше не страшно допомагати Україні, не страшно розлютити кремлівського діда.
Особливе ставлення до українців видно навіть по тому, як зустрічали міністра оборони Олексія Резнікова його західні колеги.
Так, Росія ще показуватиме зуби, відіграватиметься за поразки на фронті, випускаючи ракети по мирних людях та критичній інфраструктурі. Але зараз вже все менше розмов про “збереження обличчя Путіна”, острахів щодо того, а “якщо Україна раптом вдарить по кримському мосту, а Росія розлютиться”. Погрози, навіть ядерні, не подіяли ні на нас, ні на західний світ. Підтримувати Україну є ознакою приналежності до цивілізованого світу, а давати Україні зброю на захист своїх, європейських, кордонів – справою честі.
Війна, день 230. США передали Україні ще чотири HIMARS
«Їх не зупиняє навіть війна». Що писали в Іспанії після матчу «Шахтар» - «Реал»