Нам набридли прогалини на футбольній карті України, і, здається, сезон 2022/23 може усунути багато з них. Як відомо, одразу кілька обласних центрів ніколи не були у Вищій лізі – Черкаси, Херсон, Хмельницький, Житомир, Суми. Але зараз навіть ті, що ніколи не грали в еліті українського футболу, мають на це великі шанси.
Хто вони і наскільки великі їхні шанси?
Житомир
Полісся – лідер Групи А Першої ліги
коли були найближчими до УПЛ?
Ще у 60-х Автомобіліст (Житомир) під керівництвом Віктора Жиліна став чемпіоном УРСР і отримав право грати у Класі «А», але з другої групи до вищої так і не вийшов – а вже за часів Незалежної України Полісся двічі було за крок від трійки найкращих у Першій лізі. 1995 року від Зірки-НІБАС та ЦСКА-Борисфена відстали дуже пристойно, 2002-го одразу три команди підвищувалися в класі безпосередньо, але вакансії зайняли СК Волинь-1, Чорноморець та Оболонь.
Полісся під керівництвом Заї Авдиша відстало від киян та прохідного третього місця на чотири очки, а у матчі плей-офф із Поліграфтехнікою Романа Покори поступилося з мінімальним рахунком. Захисник Бабич, майбутній головний тренер Чорноморця, Кривбасу та ФК Маріуполь, забив єдиний у матчі м’яч із добивання після удару легенди дивізіону Чуйченка. Хоча догравали олександрійці у меншості, Чопик чудово врятував після ударів Ібрагімова, Мартинова та Паршина.
ПЕРЕХІДНИЙ МАТЧ ЗА МІСЦЕ У ВИЩІЙ ЛІЗІ 2002/03
Поліграфтехніка – Полісся – 1:0
Гол: Бабич, 45
Олександрія: Чопик, Бабич, Мокрицький, Мартиненко, Соболь, Розлач, Данченко (Танасюк, 80), Жилін, Плотко, Чуйченко (Сахно, 60), Андрієнко (Клименко, 78)
Житомир: Поліщук, Швед, Якушев, Артемов, Соболевський, Бутханов (Стахів, 53), Ібрагімов, Мартинов, Пуканич, Паршин, Осипов
16.06.02. Київ. Стадіон ЦСК ЗСУ. 5000 глядачів. 20 градусів
Судді: С.Шебек, Ю.Буренко, М.Даневич
Попередження: Мартиненко, Сахно, Жилін, Чопик – Якушев, Артемов, Мартинов, Стахів.
Вилучення: Мартиненко, 78, повторне попередження
чи готові зараз?
Ну хто, як не вони!? Полісся – єдиний клуб нинішньої Першої ліги, який цілком спокійно конкурує з представниками УПЛ у боротьбі за посилення, має низку гравців з великим досвідом, а також можливість торгуватися з Шахтарем за Вакулу, запрошувати колишнього гравця празької Спарти та взагалі комплектуватися на рівні претендентів на єврокубки.
Підопічні Калитвинцева першими вийшли до чемпіонського раунду і досі залишаються без поразок.
а яка у них інфраструктура?
Житомир останніми роками підтягнув усі довгобудівлі. Якщо раніше Полісся перебував десь у Коростені чи Новограді-Волинському, то зараз у розпорядженні команди центральний міський стадіон після слушної реконструкції та «Спартак-Арена» зі штучним покриттям на випадок поганих погодних умов. Могутній спонсор клубу – співзасновник АТБ Буткевич – зробив багато для створення гарної клубної бази.
і що у них непоганий склад?
Запитуєте?! Найкращий у Першій лізі! 4.58 млн євро – сумарна вартість усіх гравців за версією Трансфермаркту, що у півтора рази більше за конкурентів. Полісся дорожче за ФК Минай, ПФК Львів, Металіст і десь на рівні Вереса за загальною оцінкою вартості своїх футболістів.
що їм може завадити?
Лише жорсткий форс-мажор – команда достроково виграла сильну Групу А Першої ліги та не передбачає особливих труднощів у весняній частині сезону.
Суми
ПФК Суми виключено з ПФЛ за договірняки, ФК Суми призупинили виступи, Альянс (Липова Долина)/Вікторія (Миколаївка) – теж
коли були найближчими до УПЛ?
Тут дуже складно, майже як «Гра престолів». Дивіться. У Сумах були різні клуби – Автомобіліст, Спартак, ФК Суми, ПФК Суми. Ще сюди переїжджав Явір (Краснопілля), який прямо по ходу сезону якраз якось і перейменувався спочатку на Явір-Суми, потім на ФК Суми. Всі ці команди не дуже успішні – ФК Суми були хороші у Другій лізі, у Першій вище восьмого місця не піднімалися; для Спартака пік – дев’яте місце. Фрунзенець-Ліга-99 взагалі грав лише у Другій лізі, натомість дав українському футболу уродженця села Степанівка Олега Гусєва. Автомобіліст/Агротехсервіс/СБТС теж був середняком Першої ліги і звідти вилетів ще в 90-х.
В останні роки в обласному центрі успішно грали команди з регіону – наприклад, минулого незавершеного сезону Альянс (Липова Долина) зимував у зоні плей-офф УПЛ, а після злиття з Вікторією (Миколаївка) був цілком грандом і фаворитом. Але зрештою взяв паузу у виступах.
Отже, виходить, до УПЛ Суми були найближчими, коли на красені-стадіоні проводив домашні матчі Олімпік (Донецьк) або коли тут гостювали фінали кубка та суперкубка.
чи готові зараз?
Взагалі спонсори у Альянсу/Вікторії потужні. Тож якщо дозволить військова обстановка та врожайність, команду можна зібрати швидко і вже наступного сезону загрожувати звідси вищому дивізіону.
а яка у них інфраструктура?
Головний стадіон області – «Ювілейний» – збудований трохи більше 20 років тому. Певний час пробув у невеликому запустінні, змінювався оператор підприємства, але, здається, трохи зусиль та косметичних змін – і це буде дуже гідна для УПЛ арена.
і що у них непоганий склад?
За фактом команда Альянс призупинила виступи. Але якщо зібрати тих, хто грав за Альянс та Вікторію, то на тлі Першої ліги 2022/23 ця команда б боролася за вихід у чемпіонський раунд. Тобто, як і раніше, могла б бути претендентом на підвищення в класі.
що їм може завадити?
Сумська область серйозно постраждала від бойових дій. Власне, на професійному рівні призупинили виступи усі її клуби, у аматорах грає лише охтирський Нафтовик.
Херсон
Кристал призупинив виступи
коли були найближчими до УПЛ?
Ніколи. Кристал-то і в Першій лізі пробув всього два сезони, відразу опускаючись у Другу, а ще двічі в 90-х поступався у плей-офф донецьким Металургу та Шахтарю-2, і ще Буковині. Найкраще досягнення херсонців – 10-те місце у групі Першої ліги 1992 року (за фактом 20-е місце серед 28 учасників), після якого Крістал спікував назад на вихідні позиції. У сезоні 2021/22 на момент припинення Кристал був на передостанньому 15-му місці в Групі Б Другої ліги.
чи готові зараз?
Ні, звичайно ж: більшість гравців взимку 2022 року роз’їхалися іншими клубами і навіть за кордон, саме місто пережило обстріли та бойові дії, влітку оголошувалося про створення клубу Фрегат, який мав грати в якихось нових лігах. Зараз УАФ чекає на херсонський футбол назад до чемпіонату України.
а яка у них інфраструктура?
50-річний стадіон «Кристал» у комунальній власності, він архаїчний та запущений, індивідуальні сидіння встановлені лише частково, бувало, колишні власники намагалися забрати ворота та табло із собою.
і що у них непоганий склад?
Його доведеться набирати наново.
що їм може завадити?
Бойові дії у прифронтовій зоні.
Хмельницький
Поділля призупинило виступи
коли були найближчими до УПЛ?
У сезоні 1994/95 Поділля під керівництвом Дунця та Стрижевського гідно виступало у Першій лізі – у підсумку шосте місце серед 22 учасників. Грали тоді молоді воротар Остапенко, захисник Поклонський, півзахисник Костишин, нападник Магріані. І це до досвідченішого воротаря Кваснікова, захисника Кочвара та Данилишина, півзахисника Федорка та нападника Івахнюка!
чи готові зараз?
У сезоні 2021/22 на момент зупинки Поділля було восьмим у Першій лізі. Більшість гравців пішли, але без клубу залишаються «перлини» клубу – ветерани Шахтаря Воловик та Динамо-2 Каверін (цілісний чемпіон Європи з юнаків!). Якщо до них додати низку вільних агентів, то може вийти непогана команда, яка буде на рівні нинішньої Першої ліги. Але не більше: Буковина, Діназ, Скорук довели, що поспішно претенденти на найвищі місця не адаптуються на новому рівні.
а яка у них інфраструктура?
Обласний стадіон «Поділля» добротний, але, звісно, не завадила б ще одна трибуна навпроти центральної. Базу створювати довелося б заново.
і що у них непоганий склад?
Його доведеться набирати наново.
що їм може завадити?
Клуб отримував допомогу з місцевого бюджету, але зараз державні гроші є кудись витрачати.
Черкаси
коли були найближчими до УПЛ?
Влітку 1999 року АвтоЗАЗ, який опинився в руках корейської компанії Daewoo, вирішив, що футбол йому не потрібний. Легендарний клуб Кравчуна та Лемешко, який дав безліч самобутніх футболістів, спікував у небуття. Місце його розіграли між Прикарпаттям, що вилітало, та черкаським клубом, який завдяки зусиллям мецената Гуриновича і тренера Мунтяна вийшов на третє місце в Першій лізі.
Гарний матч на стадіоні “Динамо” завершився перемогою івано-франківців, що не дивно. У їхньому складі підібралося безліч добротних футболістів, якими в ті роки цікавилися провідні клуби колишнього СРСР. Вам ці імена, може, скажуть небагато, але, наприклад, Ковалюк побував у Динамо та Шахтарі, Русак – у Динамо, а Ларіна від переходу до Зеніту відокремила лише безглузду травму перед тренуванням.
Зазначимо, що після того черкаський футбол опинився у глибокому загоні. Був спалах імені Лашкула, коли Черкаський Дніпро став другим у Першій лізі 2015/16, а згодом – небуття. Муніципальний футбольний клуб Дніпро (Черкаси) минулого сезону був аутсайдером Другої ліги та призупинив виступи.
ПЕРЕХІДНИЙ МАТЧ ЗА МІСЦЕ У ВИЩІЙ ЛІЗІ 1999/00 (ПІСЛЯ БАНКРУТСТВА ТОРПЕДО З).ФК Черкаси – Прикарпаття – 1:3Голи: Хурса, 89 – Ларін, 43, 46, Скидан, 70, з пен.
Черкаси: Гуменюк, Білозор, Шубін, Чіпа, О.Грицай, Остроушко, Венглинський (Агарін, 58), Столовицький (Хурса, 66), Назимов (Панченко, 58), Косирін, О.Грицай
Івано-Франківськ: Поліщук, Зуєнко, Якушев, Редушко, Кріль, Ковальчук, Скидан, Ковалюк, Ларін (Ібрагімов, 81), Мартинов (Будник, 86), Русак
04.07.1999. Київ. Стадіон “Динамо”. 6000 глядачів. 27 градусів
Попередження: Остроушко – Мартинов, Русак
Судді: В.Шевченко, О.Зверєв, М.Даневич
чи готові зараз?
ЛНЗ – один із лідерів Групи 2, який достроково вийшов у чемпіонський раунд. Клуб підтримує могутня агро-компанія ЛНЗ (споріднена з Вікторією із Сумської області). Клуб стабільний і може дозволити собі багато чого.
а яка у них інфраструктура?
Взагалі ЛНЗ представляв село Лебедин, але ще за аматорських часів здійснив переїзд до обласного центру. Грають тепер на центральному черкаському стадіоні, який приймав матчі плей-офф ПФЛ, молодіжну збірну України та пам’ятний півфінал Кубка України з Шахтарем Луческу та бразильцями (0:0 у основний час, але потім донеччани завелися та розгромили Славутич).
і що у них непоганий склад?
Так, хороший. Є як досвідчені гравці типу Савіна з Металіста 1925, Синегуба з Інгульця або Шеліхова, який став фіналістом Ліги Європи в Дніпрі, так і молодь (леді не півскладу – це хлопці до 25 років, багато – основні та ведучі). Що особливо цікаво, хоча команда «під завдання» тут багато місцевих. Від лідера захисту Тарасенка до одного з найпрогресивніших молодих воротарів Самойленка.
що їм може завадити?
Лише дикий форс-мажор, а також недосвідченість в.о. головного тренера. Екс-збірник Ковпак, звичайно, як футболіст, збагнув усе у вітчизняному футболі, але за тренерського досвіду значно поступається своєму попереднику. Бакалов, нагадаємо, виграв із ЛНЗ чемпіонат та кубок України з аматорів, а також одразу вивів команду до Першої ліги.
* * *
Що в нас виходить?
Полісся та ЛНЗ можуть привезти до Житомира та Черкас УПЛ вперше в історії. Повертаються гучні бренди – Карпати (Львів), Оболонь (Київ), Металург (Запоріжжя) як ніколи близькі до повернення на елітний рівень після рестарту. Ну і не варто забувати – як тільки закінчиться війна, понесуться вперед Кристал (Херсон), МФК Миколаїв, Поділля (Хмельницький), Волинь (Луцьк), ФК Краматорськ, Альянс-Вікторія (Сумська область), Лівий Берег (Київ), ЦСКА.
Ох, дітлахи!.. Ось це буде чемпіонат! Нам тільки протриматися до Перемоги, і як заживемо!
Ярослав Смілянський