Цього сезону, як ніколи, невелика відстань між лігами. Хочете доказів? Погляньте на комплектацію клубів УПЛ. Тур за туром, до третини гравців на полі – це недавні вихідці зі змагань ПФЛ, з нижчих ліг. Врешті-решт, лідирує СК Дніпро-1, головний тренер якого Олександр Кучер послідовно пройшов Першу та Другу лігу разом з Едуардом Сарапієм, який став основним захисником претендентів на чемпіонство та отримав перший виклик у національну збірну.
Тож, якщо працює трансферний вектор у напрямку підвищення, не здивує й «реверс». Провідні клуби Першої ліги з перших годин зимової перерви з’явилися в чутках про переходи досить сильних гравців УПЛ, і ось вам перша матеріалізація інсайдів. Нападник Кривбасу Олексій Хобленко повертається в змагання ПФЛ.
«УФ» розбирається, чому це сталося й що це означає.
Хобленко досить результативний у Першій лізі
На цьому рівні Олексій ніяк не новачок – у складі Динамо-2, СК Полтава та Кривбасу за неповних п’ять сезонів у Першій лізі провів 108 матчів, відзначившись 36 результативними діями (26 голів і 10 асистів). Особливо круто Хобленко грав у минулому сезоні, не дограному через війну – діючи в Кривбасі Приходька та Бабича в відтяжці під Дебелком. У 20 матчах сезону 2021/22 Олексій відзначився 11 голами та 7 асистами. Кривбас на момент зупинки чемпіонату йшов другим – слідом за зірковим Металістом.
У Кривбасі влітку змінився головний тренер і майже повністю перезавантажився основний склад. Воротар Сарнавський і нападник Дебелко знайшли себе під керівництвом Юрія Вернидуба, а от деякі гравці так і не опинилися в його розташуванні – серед тих, хто на той момент залишався за кордоном і не повернувся в Кривбас, провідні правий захисник (Балан), лівий вінгер (Щедрий), атакувальний півзахисник (Ілич).
А от, приміром, донедавна основний центрбек Зотько при новому штабі втратив місце в основі, там грали номінальний лівий фулбек і опорник, але не екс-оборонець резерву Валенсії та молодіжної збірної України. Доля Хобленка в чомусь схожа – у восьми матчах він відзначився лише одним голом. І хоча він забив його в матчі з Зорею, надзвичайно принциповому для особисто Вернидуба, в цілому Олексій не зміг настільки прижитися в оновленій команді, як Дебелко, Сарнавський чи той же Семенов.
Трансфер став логічним наслідком невдалого півріччя в УПЛ.
Клуби нижчих ліг платоспроможні навіть у контексті УПЛ
Хобленко з першого січня розпочне працювати в Карпатах на правах піврічної оренди з правом викупу. Це дуже важлива деталь – в УПЛ традиційно мало трансферів за гроші, клуби звикли, що футболісти нічого не коштують, і просто підбирають (сказати б – тасують) вільних агентів.
Цей перехід задає тренд і дає надію трансферному ринку – що гроші, хай, можливо, й невеликі в контексті величин рівня Мудрика, Довбика чи Циганкова, зайдуть в український чемпіонат. Причому, Карпати будуть не єдиними з нижчих ліг, хто здатен пошуміти в УПЛ. Інсайдери вже повідомляли про великі трансферні апетити Полісся, а є ще 2-3 клуби, також спроможних або викупляти чинні контракти футболістів із клубів вищого статусу, або брати їх в оренду на хороших фінансових умовах.
Це – своєрідний прорив і мотивація для таких клубів, як Верес, Рух, ПФК Львів і навіть Зоря, які намагаються налагодити справжні ринкові відносини в нашому трансферному хаосі. Наразі ходять чутки, що клуби УПЛ мають на руках до десятка пропозицій по продажу (!) гравців. Суми, можливо, не з числа найбільш вражаючих – але для тих, хто намагається жити по кишені, 50-200 тисяч доларів є хорошим стимулом для подальшої роботи. Тим більше, що деякі клуби мають по 3-5 гравців на продаж, які можуть зараз перейти в клуби нижчих ліг не за безкоштовно.
Звідки в нижчих лігах бабло?
Насправді якби не війна, нова кров в УПЛ зайшла б ще раніше. Досить потужний клуб вимальовувався на Сумщині, де Вікторія (Миколаївка) провела процес злиття з Альянсом (Липова Долина), котрий ішов у зоні плей-офф і цілком міг за підсумками сезону 2021/22 підвищитися в класі. Давно чекають повернення львівських Карпат, у яких досить солідні інвестори, а також великі плани не лише на першу команду, а й на академію, інфраструктуру. Загальновідомо – президент ФК Полісся Геннадій Буткевич є співзасновником мережі супермаркетів АТБ, його сайд-проект BGV Group займається широким комплексом бізнесу, включаючи корисні копалини. А, приміром, Епіцентр (Кам’янець-Подільський) має спонсором однойменну компанію – мережу будівельних гіпермаркетів.
Сучасні нижчі ліги – це збір потужних компаній. Тут є досить великі агробізнесмени, забудовники, харчовики, промислові підприємства. Наразі не всі з них витрачають великі кошти на зарплати та трансфери, проте апетит приходить під час їжі, що ми бачимо по житомирському клубу. Коли Буткевич туди приходив, Полісся грало в одній і тій же формі кілька років і покладалося на досить скромні селекційні можливості. Зараз там грають гравці рівня Будківського, Кудрика, Гітченка – і Калитвинцев, цілком імовірно, взимку отримає суттєве посилення.
Відповідно, якщо війна не триватиме довго та не зачепить, так би мовити, багато нових територій прямими бойовими діями, УПЛ отримає в найближчі сезони досить заможне та солідне поповнення. А вже зараз клуби з того, що колись називалося «трясовиною», зможуть всерйоз конкурувати за сильних гравців і матимуть хороші фінансові аргументи на свою користь.