У четвер, 23 лютого, відбудуться вирішальні для українських клубів матчі єврокубків, пише 24 канал. Шахтар зіграє на виїзді проти Ренна в Лізі Європи, а Дніпро-1 «прийматиме» у Словаччині АЕК в рамках Ліги конференцій.
Ці матчі будуть мати вирішальне значення для таблиці коефіцієнтів УЄФА і, як наслідок, для нашого представництва у євросезоні 2024-2025. Річ у тому, що наша асоціація може втратити одну команду в кваліфікації Ліги чемпіонів.
Без однієї української команди в ЛЧ?
Право на дві путівки в головний єврокубок мають країни з топ-15 рейтингу, тоді як на даний момент Україна посідає 16 сходинку. Втім, щільність у нашому діапазоні дозволяє розраховувати на підвищення.
Можна із впевненістю сказати, що за підсумками цього сезону 12 країн гарантовано опиняться у топ-15: Англія, Іспанія, НІмеччина, Італія, Франція, Нідерланди, Португалія, Бельгія, Шотландія, Австрія, Сербія та Туреччина. Тобто, залишається три місця, на які претендують п'ять асоціацій.
МІСЦЕ
КРАЇНА
КОЕФІЦІЄНТ
ЗАЛИШИЛОСЬ КОМАНД
13
Швейцарія
29,175
1/4
14
Чехія
29,050
0
15
Норвегія
29,000
1/4
16
Україна
28,900
2/5
17
Данія
27,875
1/5
Правила нарахування. За нічию команда отримує 1 бал, за перемогу – 2 бали. Всі бали асоціації сумуються та діляться на кількість клубів, які стартували від країни в євросезоні. Так, за минулий тиждень після перемоги Шахтаря та поразки Дніпра-1 Україна отримала у таблицю коефіцієнтів 0,400 очок (2 бали поділити на 5 команд). У свою чергу норвежці отримали 0,250 очок за нічию Буде-Глімта з Лехом (1 бали поділити на 4 команди).
Чехія вже втратила всі свої клуби, тому повністю залежить від результатів інших ігор. Отже, нас цікавлять п'ять матчів у Лізі Європи та Лізі конференцій 23 лютого: два за участю українських команд та три – за участю команд з країн-конкурентів:
Ренн – Шахтар (Ліга Європи),
перший матч – 1:2
Дніпро-1 – АЕК (Ліга конференцій),
перший матч – 0:1
Мідтьюлланд – Спортінг (Ліга Європи),
перший матч – 1:1
Лех – Буде/Глімт (Ліга конференцій),
перший матч – 0:0
Базель – Трабзонспор (Ліга конференцій),
перший матч – 0:1
Шахтарю та Дніпру-1 треба брати очки
Головний висновок – якщо українські команди програють обидва матчі та вилетять з єврокубків, Україна точно втратить віцечемпіона в ЛЧ на сезон 2024-2025. А ось набір хоч якихось балів навпаки відкриває перед нами оптимістичні перспективи.
Розподіл путівок на сезон 2024-2025:
МІСЦЕ
ЛІГА ЧЕМПІОНІВ
ЛІГА ЄВРОПИ
ЛІГА КОНФЕРЕНЦІЙ
13
1 місце – 3 кв. раунд
2 місце – 2 кв. раунд
Володар Кубка – 3 кв. раунд
3 місце – 2 кв. раунд
4 місце – 2 кв. раунд
14
1 місце – 3 кв. раунд
2 місце – 2 кв. раунд
Володар Кубка – 3 кв. раунд
3 місце – 2 кв. раунд
4 місце – 2 кв. раунд
15
1 місце – 2 кв. раунд
2 місце – 2 кв. раунд
Володар Кубка – 3 кв. раунд
3 місце – 2 кв. раунд
4 місце – 2 кв. раунд
16
1 місце – 2 кв. раунд
Володар Кубка – 1 кв. раунд
2 місце – 2 кв. раунд
3 місце – 2 кв. раунд
17
1 місце – 2 кв. раунд
Володар Кубка – 1 кв. раунд
2 місце – 2 кв. раунд
3 місце – 2 кв. раунд
Данія та Чехія
Мідтьюлланду самотужки буде вкрай важко вивести Данію вперед України. Для цього «бикам» потрібно не тільки вигравати у Спортінга на виїзді, а ще здобувати дві перемоги в ЛЄ в наступних раундах. І це при умові повного «нуля» від Шахтаря та Дніпра-1. А Мідтьюлланд ще і за рівнем є аутсайдером турніру.
Ключова для України дуель – зі «стоячою» Чехією. Команди з цієї країни балів вже не наберуть, а ось хоча б нічия дніпрян чи донеччан (навіть за умови вильоту обох) дозволить Україні обігнати чехів та гарантувати собі місце у топ-15.
Норвегія та Швейцарія
А що, якщо Мідтьюлланд прорве і він далеко зайде в ЛЄ та дозволить обійти Україну? Та і 13-14 місця таблиці коефіцієнтів дозволять чемпіону стартувати на раунд пізніше в ЛЧ, ніж 15 місцю. На такі випадки українцям бажано обійти ще одну країну – Норвегію чи Швейцарію.
Щоб обійти перших, українським клубам достатньо і нічиєї, а для обгону других треба одна перемога (або дві нічиї). Втім це за умови, що Буде/Глімт і Базель свої матчі програють та вилетять. Саме тому нам бажано повболівати сьогодні за Лех та Спортінг.
А що з наступним сезоном?
Але важливо пам'ятати, що поразки Дніпра-1 та Шахтаря (в разі вильоту донеччан) гарантовано позбавлять Україну віцечемпіона в ЛЧ 2024-2025. До слова, наступного сезону це не стосується, адже за підсумками минулого року наша асоціація 11-та і представництво наступне:
чемпіон УПЛ почне ЛЧ з останньої стадії кваліфікації, але може і напряму потрапити в групу, якщо переможець цієї Ліги чемпіонів гарантує собі прохідне місце через чемпіонат
віцечемпіон УПЛ стартує з 2 кваліфікаційного раунду ЛЧ, але може автоматом посунутись на раунд пізніше, якщо переможець цієї Ліги Європи гарантує собі прохідне місце через чемпіонат
бронзовий призер чемпіонату України піде в Лігу Європи і почне шлях з останнього раунду кваліфікації (треба пройти одного суперника)
4 місце УПЛ відправиться у третій кваліфікаційний раунд Ліги конференцій
5 місце УПЛ почне свій шлях в ЛК з другого кваліфікаційного раунду
Варто знати. З сезону 2024-2025 у групових турнірах ЛЧ, ЛЄ та ЛК буде по 36 команд. Вони не будуть розбиватись на групи, а змагатись всі разом за «швейцарською системою». Кожна команда проведе по вісім матчів з різними суперниками, після чого згідно з турнірною таблицею 1-8 місця виходитимуть в 1/8 фіналу відповідного турніру, а 9-24 місця – в 1/16 фіналу.