Мистецтво таймінгу: «Барселону» покидає її остання граюча легенда

Світовий футбол 13 Травня, 11:16
Мистецтво таймінгу: «Барселону» покидає її остання граюча легенда
На відхід Серхіо Бускетса.

Прозвучить пафосно, знаємо, але на «Камп Ноу» завершується епоха.

Серхіо Бускетс був останнім із команди Пепа Гвардіоли, хто ще виступав за «Барселону». Усі решта роз’їхались, а Хаві навіть встиг повернутися і виграти перші трофеї як тренер.

14 років - великий термін. Одиниці грають на топ-рівні так довго, і ще менше - відчувають, коли пора дати дорогу молодим. Спокуса повоювати з цифрами в паспорті сильна, і це підпортило чимало кар’єр - взяти хоча б повернення Роналду на «Олд Траффорд».

Чи міг Бускетс повторити цей шлях? Легко. «Барса» давала йому новий контракт, а Луїс Енріке навіть наполягав, що «Бусі» дотягне у збірній до ЧС-2026. Не спрацювало.

Серхіо покидає «Камп Ноу» на своїх умовах - як капітан нового чемпіона Іспанії. Він йде, як раніше йшли Пуйоль, Хаві, Іньєста.

У тій «Барселоні» лідери знали, коли потрібно позбутися м’яча - і в переносному сенсі теж.

***

Таймінг - ось в чому секрет.

За майже півтора десятиліття в «Барселоні» Бускетс набігав 719 матчів і виграв 31 трофей, проте інші його цифри не вражають. 18 голів навіть для опорника - це мало.

Серхіо в жодному з сезонів не був лідером по відборах, перехопленнях; він рідко йшов у підкати і попри солідний зріст не знімав верхові м’ячі. Якщо ви станете міряти його статистикою, то не зрозумієте геть нічого.

Вміння вибирати ідеальні рішення в цейтноті з кількома суперниками на нозі не піддаються цифровому обчисленню.

«Ключ - це його спокій. Граючи проти нього, зрештою, ти перестаєш тиснути, тому що це нічого не дає. І це дуже дратує. Ви не можете підійти до нього, не можете відірвати від нього м'яч», - пояснював Стівен Джеррард.

Він сказав це давно - ще на початку кар’єри «Бусі». Тоді його стрімкий злет не всі розуміли навіть у Барселоні. Деякі фани жалілися, що Серхіо просуває його батько, колишній запасний голкіпер блауграни Карлес Бускетс.

До слова, він теж багато грав ногами - настільки, що забував про існування воріт. L’Equipe, кепкуючи, називала його «воротарем без рук».

Головним сейвом Карлеса назавжди залишилася праска, що падала на маленького Серхі. Він впіймав її в останній момент і страшно обпік руки. Це найбільше, що він зробив для сина. Далі - він сам.

***

Таймінг і тут був ідеальним - ніби Бускетс сам написав сценарій власної кар’єри.

Його помітили скаути «Барси», коли основа лежала в руїнах, зате в Ла Масії зібрався клас’87, де запалювали Фабрегас, Піке та Мессі. Відчуття чогось великого висіло у повітрі.

Бускетс був на рік молодшим, і перейшов до «Барси-Б» саме тоді, коли команда боролася за вихід до Сегунди під керівництвом перспективного Пепа Гвардіоли. Звісно, в них вийшло - і паралельно основа зайняла третє місце в Ла Лізі, відставши від «Реала» на 18 очок. Що ж робити?

Вони негайно піднялися туди усі троє - Бускетс, Пеп і ще хлопчина з Канарських островів, Педро.

І що ж зробив Гвардіола першим ділом? Він виставив за двері героїв нульових Роналдіньо та Деко, аби віддати ключі до гри молоді, яку так добре знав по Ла Масії.

Конкуренція з Яя Туре не була чесною, бо Пеп від початку робив ставку на Бускетса - лише деякий час чекав, поки той змужніє. Легенди клубу стали на його бік. Вже після дебюту «Бусі» Йохан Кройф назвав його «подарунком», а Сесар Луїс Менотті пережив дежавю:

«Коли я вперше побачив, як грає Бускетс, я зателефонував другові і сказав: «Я бачив гравця з вимерлого виду». Абсолютний талант».

Бускетс був там, коли «Барса» видала найуспішніший сезон за 110 років існування клубу; коли виграла 6 трофеїв, знищила «Реал» у Ла Лізі; він бачив зблизька суддівство Овребо і перекошене лице Баллака; він був неподалік, коли у фіналі Хаві подав на Мессі, і той вискочив над Фердінандом і Видичем.

Туре назавжди образився на Гвардіолу за це. Він наполягав, що Пеп не хотів його бачити; той у відповідь все заперечував - мовляв, це Яя прагнув піти, а ми з Лапортою вмовляли його лишитися. Здається, тут всі економлять на правді.

Ясно тільки, що Туре пішов, коли Бускетс виріс і вже не потребував конкурента. Маскерано прибув запізно і перекваліфікувався в захисники.

***

І знову цей ідеальний таймінг! Не лише у «Барсі», а й по всій Іспанії підросло феноменальне покоління гравців.

Бускетс змужнів останнім з них і ще встиг на свято «Червоної фурії», виграв ЧС. Той турнір Серхіо провів у парі з Хабі Алонсо - новий досвід, але на притірку вони потратили 0 днів 0 годин.

«Якби я міг бути гравцем ще один раз, я хотів би бути схожим на Бускетса», - зізнавався Вісенте Дель Боске.

Йому не вірили. Серхіо недолюблювали через симуляції і неяскравий стиль; він не робив і не говорив речей, які привертали увагу. Тоді Дель Боске виразився ясніше:

«Поки ви дивитеся гру, ви не побачите Бускетса. Дивіться краще на Бускетса - і так ви побачите гру».

В Каталонії цю позицію називають «півот». По факту, наріжний камінь, на якому тримається конструкція, придумана ще Кройфом і вдосконалена Гвардіолою - ось ким він став. Ніяких падінь, ніяких злетів - лише спокійний і стабільний клас рік за роком.

Коли «Барса» збирала топ-склад, Бускетс допомагав закривати суперників у штрафному, як це було у 2015-му. Коли ж над «Камп Ноу» ставало хмарно, він відмовлявся від зарплати і вчив молодих. Не Мессі - той лише вимагав передач, а далі робив те, що не повторити. «Бусі» більш земний, і поруч з ним дорослішали Педрі, Гаві, навіть де Йонг.

І так, він далі симулював, уникав силової боротьби і віддавав перевагу дрібному фолу перед шаленими підкатами, але з роками нерозуміння ставало менше. Прийшло визнання.

«Не так багато гравців, яких я ціную на моїй позиції, і якби мені довелося вибрати одного, то це був би Бускетс», — казав Каземіро в 2018 році. «Він найкращий у світі, і я дуже ним захоплююся, він неймовірно якісний».



Вхід на муніципальний стадіон Серхіо Бускетс. Фото: mundodeportivo.com

На той момент на честь Серхіо вже був названий стадіон в його рідному містечку Серданьола-дель-Вальєс, а Гвардіола кого тільки не перепробував на його позиції в «Баварії» та «Сіті», але все якось криво.

***

І ось Бускетс йде - живий еталон вчасності; гравець, по якому можна звіряти правильність рішень.

Він йде, наостанок вигравши чемпіонат, у якому кілька разів показав, що не дарма грав поруч з Хаві - деяким фокусам Ернандес його навчив.

Він йде, бо Гаві, Педрі, Бальде, Араухо вже готові тягнути «Барсу» самотужки - і Бускетс, який сам переживав подібне 14 років тому, все чудово розуміє. Це преса марила його воз’єднанням з Мессі на «Камп Ноу». На ділі ці двоє надто розумні, щоб підставитися під ще одні 2:8. Вони пам’ятають про свій вік.

Що далі? Мабуть, Саудівська Аравія - там нині найбільші пенсії у футболі. У «Барсі», тим часом, на позиції «Бусі» гратиме Френкі де Йонг. Також пишуть про інтерес до Мартіна Субіменді із «Сосьєдада», але тут все впирається в гроші, яких нема. Нова епоха, еге ж?

І ні, це зовсім не привід сумувати, як було з Мессі чи Піке, навіть навпаки. Бускетс йде так само, як грав - як по нотах.

Так, це не був хеві-метал, як дехто любить, а лише спокійна, ненав’язлива мелодія, проте вона розпочалася, коли у ній виникла потреба, досягла вершини чартів і завершилася ще до того, як її захотілось виключити. Часто ви таке бачили?

Унікальний контроль. Унікальний таймінг. Унікальний Бускетс.