Сезон 2023/24 стане останнім у п'ятнадцятирічній серії, коли найкраща команда України отримувала місце у груповому раунді Ліги чемпіонів автоматично, без кваліфікації. Досі останній випадок, коли чемпіонові УПЛ доводилося підтверджувати своє право на перебування в еліті у кваліфікаційних протистояннях, відбувся в сезоні 2008/09.
Пройти автоматично в групу Ліги чемпіонів 2023/24 вдалося не в останню чергу завдяки збігу обставин. Однак у попередні роки це право діставалося Україні як одній з найрейтинговіших країн у Таблиці коефіцієнтів. Саме деградація у цьому рейтингу (Таблиця коефіцієнтів) змусить чемпіона України у найближчому майбутньому (з сезону 2024/25) шукати інші шляхи до групи Ліги чемпіонів.
Таких шляхів, крім класичної кваліфікації, може бути декілька: перемога в крайній Лізі Європи / Лізі чемпіонів, перемога країни у сезонному рейтингу Таблиці коефіцієнтів. Але найреальніший шанс – це отримання автоматичного місця в групі Ліги чемпіонів за квотою найрейтинговішої команди чемпіонської кваліфікації. Ця квота буде актуальною, якщо крайню Лігу чемпіонів виграватиме команда з зони Ліги чемпіонів свого національного чемпіонату (що дуже імовірно).
Це один з проявів реформи УЄФА, яка набуде чинності з сезону 2024/25. Якщо раніше місце в групі Ліги чемпіонів за квотою переможця крайньої Ліги чемпіонів отримувала найкраща команда одинадцятої Асоціації, то в майбутньому отримуватиме команда з найбільшим рейтингом у сітці чемпіонського відбору.
Наприклад. Якби реформа діяла вже зараз, а «Шахтар» не мав би прямого місця в групі Ліги чемпіонів через Таблицю коефіцієнтів, то пройшов би в груповий етап як найрейтинговіший представник чемпіонської кваліфікації (не шляху представників ліг, а саме шляху чемпіонів) – 63.000 (найближчий переслідувач – «Динамо» Загреб з рейтингом 55.000). У цьому сховані перспективи й для київського «Динамо», яке у майбутньому, безперечно, планує боротися за статус головної сили УПЛ.
Потрібно покращувати свій особистий клубний рейтинг. Сезон 2023/24 кияни розпочнуть з показником 24.000 – це 58-ме місце серед всіх клубів Європи. Для того, аби претендувати на пряме місце в групі Ліги чемпіонів 2024/25 (якщо «Динамо» стане чемпіоном УПЛ 2023/24), прогрес у цьому рейтингу повинен бути щонайменше на 25 - 30 позицій. Потрібно наблизитись до топ-30, для чого потрібен рейтинг 40.000 – 45.000 балів.
Отже, Динамо потрібно впродовж єврокубкового сезону 2023/24 здобути хоча б 20 – 25 балів до особистого рейтингу для того, аби розраховувати на пряме місце в групі Ліги чемпіонів 2024/25. І тут участь у Лізі конференцій підвернулася як ніколи доречно.
У поточному розіграші третього за престижністю євротурніру до особистого рейтингу набрали:
«Базель» (Швейцарія) – 17 очок;
АЗ (Нідерланди) – 19 очок;
«Фіорентина» (Італія) – 20 очок (ще два може набрати у фіналі);
«Вест Гем» (Англія) – 27 очок (ще два може набрати у фіналі).
Як видно на практиці, середній показник у двадцять балів у цьому турнірі доступний навіть для клубів середньої руки («Базель», АЗ). Але для цього потрібно доходити хоча б до півфіналу турніру. «Динамо» буде одним з найстатусніших учасників Ліги конференцій 2023/24. Якщо вдасться вийти в груповий етап (потрібно пройти дві команди – остаточний список потенційних суперників ще формується), то є великі шанси потрапити у перший кошик. А це перспектива грати з командами рівня «Чукарічкі», «Лінкольн», ЦСКА (Софія), «Астана», «Маккабі» (Тель-Авів) тощо.
І за все це даватимуть такий самий рейтинг, як і у Лізі чемпіонів чи Лізі Європи (два очки – за перемогу, одне – за нічию в основному раунді, але трохи меншими будуть бонуси). Чи не ідеальне середовище для команди, яка проводить перезавантаження?
Потрібно тільки з максимальною відповідальністю віднестися до виступів у Лізі конференцій. Бо просування третьосортним єврокубковим турніром буде корисним не тільки для Української Таблиці коефіцієнтів в цілому, але й для особистих перспектив «Динамо» у найближчому майбутньому.