За винятком Олександра Зінченка, ніхто не бачив «Арсенал» конкурентом «Манчестер Сіті» перед стартом минулого сезону, ба більше – не всі експерти давали «канонірам» місце в топ-4. У підсумку «Арсенал» провів 248 днів на першій позиції, але все ж залишився без титулу.
«Арсенал» не витримав протистояння з «Манчестер Сіті». Наприкінці сезону зіграли фактори втоми (ніхто так рідко не міняв стартовий склад, як Артета), психологічної нестійкості, відсутності досвіду, в кінцевому підсумку «Манчестер Сіті» виграв 12 матчів АПЛ поспіль у весняних місяцях.
«Арсенал» провів свій найкращий сезон за 19 років, але він закінчився розчаруванням. Що робити далі? Забути про те, що команда посіла друге місце і повернуться до свого поетапного плану розвитку або постаратися закріпитися на нових, несподівано високих для нього позиціях? Чи вистачить у футболістів, тренерів і персоналу «Арсеналу» емоційних, фізичних і психологічних зусиль для ще одного ривка? «Ліверпуль» у сезоні 2018/19 набрав 97 очок, але все одно поступився титулом «Манчестер Сіті». Однак наступного сезону команда Юрґена Клоппа набрала вже 99 пункти і вперше за 30 років стала чемпіоном. «Арсенал» може надихатися прикладом «Ліверпуля».
«Арсенал» не може кинути новий виклик «Манчестер Сіті», залишаючись такою ж командою, як минулого сезону. Здавалося, що це була конкурентна боротьба, але якщо придивитися до більш неочевидних показників, таких як різниця м'ячів, очікувані голи, очікувані очки, то можна побачити, що «Арсенал» насправді був ближче до таких команд, як «Ньюкасл», «Брайтон» або «Ліверпуль», а не до «Манчестер Сіті».
Саме тому наприкінці травня Мікель Артета говорив, що «Арсеналу» потрібно ідеально провести роботу на трансферному ринку, щоб зробити крок уперед. Клуб підтримав іспанського тренера. «Арсенал» оновив свій трансферний рекорд, погодившись заплатити 100 млн фунтів за Деклана Райса, стільки ж разом коштуватимуть Кай Хавертц і Юррієн Тімбер.
Трансфер Райса виділяється серед усіх інших. Насамперед через те, що тут «Арсеналу» вдалося виграти боротьбу у «Манчестер Сіті», який надсилав конкретні фінансові пропозиції «Вест Гему». І по-друге, через те, що сам Райс хотів більше в «Арсенал», а не в «Сіті».
Мотиви 24-річного Райса зрозуміти можна. Він залишається в Лондоні, в «Арсеналі» він буде одним із системоутворюючих гравців, і він може стати новим героєм і кумиром фанів «Арсеналу», якщо команда все ж зможе взяти титул.
«Арсеналу» потрібен був Райс. Іноді здавалося, що півзахисту «канонірів» бракує атлетичності та простої якості, щоб зупиняти атаки суперників. А Райс у минулому сезоні був лідером Прем'єр-ліги з відборів і перехоплень, жодного футболіста не обходили на дриблінгу рідше, ніж капітана «Вест Гема», він був у п'ятірці найкращих за такими показниками, як виграні дуелі, кількість передач, кількість точних загострювальних передач, кількість проходів із м'ячем. Крім усього іншого, Райс здатний проводити велику кількість матчів без замін.
«Арсенал» платить дуже великі гроші за Райса, але він отримує одного з найкращих у Європі футболістів із руйнування атак, здатного швидко переключити оборонну фазу гри на атакувальну. Райс може зіграти як «шістку», так і «вісімку», а його гол «Генту» в Лізі конференцій демонструє його натхнення такими фігурами як Яя Туре.
«Арсенал» платить за Райса 100 млн фунтів, але закриває на роки вперед одну з найважливіших ліній на полі, бере футболіста з універсальними футбольними характеристиками і задатками лідера.
Пікові роки Райса ще попереду, але він уже має великий футбольний досвід. Це можна сказати і про Кая Хавертца. Свого часу Хавертц вважався найталановитішим німецьким футболістом свого покоління. Він побив кілька рекордів у «Байєрі», був наймолодшим футболістом, який досяг відміток у 50 і 100 матчів у Бундеслізі і потім «Челсі» заплатив за нього 75 млн фунтів. Хавертц зіграв 139 матчів за «Челсі», забив 32 голи, один із них у переможному фіналі Ліги чемпіонів, проте його все ще складно назвати футболістом, який повністю відбувся. Це технічно обдарований гравець із високим футбольним інтелектом і великою працездатністю. Як і у випадку з Декланом Райсом, Артеті потрібні його футбольні якості та універсальність, а не вміння закрити одну конкретну позицію. Тренери «Челсі» в останніх сезонах не від хорошого життя використовували Хавертца на статичній позиції центрального нападника, що сковувало його потенціал. Однак чого очікувати від клубу, який свого часу не розглянув можливості Мохамеда Салаха чи Кевіна Де Брюйне. «Челсі» не вміє розвивати молодих футболістів.
Потенційно Хавертц може замінити на полі Ґраніта Джаку, який переходить до «Байєра», а Райс тоді має діяти на позиції Парті. «Арсенал» і минулого сезону був другою командою за середнім віком, а замінивши двох тридцятирічних футболістів на 24-річних, «Арсенал» стане ще молодшим, і при цьому не втратить у якості.
І нарешті Юррієн Тімбер, захисник «Аякса». І знову це трансфер молодого футболіста (22), який вже зіграв на вищому рівні понад 100 матчів, і вміє діяти на кількох позиціях (центральний захисник, правий захисник, опорник), уміючи переключатися між ними під час матчів. Тімбер розумний, технічний, рішучий футболіст. «Я і близько не грав на такому рівні в цьому віці», – говорив про Тімбера минулого сезону Вірджіл ван Дейк.
Кай Хавертц одним із найважливіших чинників переходу в «Арсенал» називав «сімейну атмосферу клубу». І справді, складно не помітити, як Мікель Артета і спортивний директор Еду працюють над створенням сприятливого, але й компетентного середовища для розвитку цієї молодої команди. Райс, Хавертц і Тімбер своїм віком та ігровими характеристиками добре доповнять таких футболістів як Саліба (22), Габріел (24), Едегор (24), Мартінеллі (22), Сака (21) і, звісно, Зінченко з Жезусом (по 26). Команда універсалів, команда технарів, команда палких і емоційних професіоналів, які понад усе на світі мріятимуть про перший чемпіонський титул для «Арсеналу» за 20 років.