9 вересня «синьо-жовті» зустрінуться з лідером групи С, національною командою Англії, а 12-го зіграють з Італією. Про шанси підопічних Сергія Реброва, а також провал українських клубів у кваліфікації єврокубків FotBoom поспілкувався з відомим вітчизняним тренером Сергієм Ковальцем.
- Сергій Іванович, на стадії кваліфікації єврокубків ми втратили відразу три клуби - «Ворсклу», «Дніпро-1», «Динамо».
- Важливо зробити правильні висновки, а не посипати голову попелом. Клуби, керівники, тренери, ліга та асоціація футболу отримали багато інформації для аналізу, роздумів. Так, можна все списувати на війну - і вона дійсно дуже впливає. Це і виснажливі переїзди, і зменшення фінансування, і прогалини в інфраструктурі. Але, погодьтеся, все це склалося не миттєво, а накопичувалось поступово, тож був час підготуватися та правильно розставити акценти.
В коментарі вашому сайту часто говоримо про важливості розвитку дитячо-юнацького футболу, достойну оплату роботи тренерів ДЮСШ, розвиток інфраструктури, забезпеченням якісними футбольними полями, у тому числі критими, на яких можна займатися круглий рік. Багато направлень, в яких потрібно системно працювати, просто так результат не прийде. Потрібен державний підхід до спорту.
- Перед двобоєм з «Бешикташем» ви прогнозували перемогу «Динамо». Що не вийшло у підопічних Луческу?
- Звісно, розумів, що фаворитом буде турецька команда. Непростий суперник, а тут ще й спад рівня футболу в Україні, тягар війни, важкі переїзди... Але вірив у рідну команду, і перший матч дав хороші емоції та підстави думати, що ми можемо пройти турецьку команду. Хороша гра, але пропущений у кінцівці третій м'яч (за рахунку 2:2) багато говорить про командні дії у захисті.
- «Дніпро-1» розчарував?
- Вважаю, дніпровці мали хороші шанси потрапити в груповий етап Ліги конференцій. «Спартак» Трнава - це далеко не топкоманда, що підтвердив матч-відповідь. Мені сподобався поєдинок, були емоції, було бажання досягти результату. Якби не вилучення, то, на мій погляд, «Дніпро-1» міг дотиснути словаків у додатковий. Але вилучення надали козирі супернику. якими вони скористалися.
- Як прокоментуєте чергові червоні картки для дніпровців у єврокубках?
- Важко знайти виправдання, коли такі помилки відбуваються у найвідповідальніший момент протистояння. Відбір - це найскладніший елемент у футболі, який потрібно тренувати з самого дитинства. Подібні порушення частіше всього відбуваються, коли настає стомленість. Треба враховувати такі моменти, діяти обережніше. Також важливо проводити семінари з арбітрами - з першоджерела знайомитись з новими рекомендаціями, змінами у правилах і так далі. Важливо постійно підвищувати рівень знання футбольних правил.
- «Зоря» була близькою до сенсації?
- Так, луганці у матчі-відповіді сподобались найбільше. Хоча після того, як «Славія» розібралась з «Дніпром-1» багато хто говорив, що у «Зорі» зовсім немає шансів. Але вони були близькими до реваншу, здобули перемогу, внесли бали в загальний залік. Молодці. Вважаю на груповій стадії Ліги конференцій «Зоря» врахує свої помилки й зможе подарувати українським вболівальникам позитивні емоції.
- А як вам група Ліги чемпіонів, в яку потрапив «Шахтар»?
- «Барселона», «Порту», «Антверпен» - цікава компанія. Читав реакцію гравців та тренерів «гірників», які запевняють, що команда готова вийти до плей-офф. Дивлячись на суперників, думаю, це реально.
- Але в «оранжево-чорних» важкий початок сезону, вони багато пропускають. На ваш погляд, Патрік ван Леувен та компанія встигнуть стабілізувати гру до старту найконкурентнішого клубного турніру?
- Новий тренер - це нові вимоги на тренуваннях та навіть у спілкуванні. Потрібен час, хоча гравці, у порівнянні з минулим сезоном, залишились майже ті самі.
- Тобто повторити торішній результат, вихід із групи, цілком реально?
- Коли «Шахтар» очолив Ігор Йовічевіч, українську команду десь недооцінювали. Шок від війни, пішов головний тренер, розбіглися легіонери, залишилась молодь, а комплектація відбувалась фактично вже у розпал чемпіонату. Згадайте стартовий матч з «Лейпцигом» - 4:1 у Німеччині! Але зараз недооцінки, на мій погляд, точно не буде. «Шахтар» знову на слуху, чого вартий тільки трансфер Мудрика в «Челсі» за 100 мільйонів євро.
Важливо, щоб сам «Шахтар» був готовим до матчів психологічно та фізично. Адже коли ми починаємо говорити про загальновідомі проблеми: війну, важкі переїзди, ми самі ставимо себе в положення, що нам буде важко, що ми потребуємо особливого відношення до себе, фору. Вважаю, все повинно бути навпаки - подвійна мотивація, бажання довести собі, що безвихідних ситуацій не буває.
- УПЛ йде на паузу, а от національну збірну України очікують два надвідповідальні поєдинки з топкомандами Європи - Англією та Італією. Що скажете про викликаних гравців, які у вас очікування?
- Всі найсильніші футболісти, які перебувають в тонусі та мають ігрову практику, потрапили до списку Реброва. Відсутність Малиновського? Руслан змінив клуб та тільки дебютував за «Дженоа» - він ще не сказав останнього слова і точно знаходиться у полі зору тренерів збірної.
У нас непрості суперники, але є все для того, щоб провести матчі на хорошому рівні. Вболівальник вибачить все, крім байдужості. Якщо команда буде розуміти, як вона має грати тактично, кожен футболіст буде знати свою задачу, свій маневр на полі, то і підсумковий результат буде позитивним.
Тренерський штаб Реброва вже знає можливості гравців. Сергій Станіславович - тренер, який вміє проводити комплексну роботу. Це і тактика, і психологія, і теорія, і відпрацювання стандартних положень. Футбол непередбачуваний, але хочеться бачити, що команда грає, старається, б'ється за нашу країну. Важливі емоції, бажання бути сильними. Результат може бути різним, але якщо команда грає серцем - вболівальники обов'язково це оцінять.
- З ким із суперників буде складніше?
- В Італії відбулась зміна тренера. Роберто Манчіні після успіху на ЧЄ десь втратив управління командою, але саме він започаткував зміну поколінь, яка триває. У «Скуадри Адзури» багато молоді, до того ж прийшов новий тренер Лучано Спаллетті, якому потрібен час. В цьому є наш шанс, вважаю, як мінімум, можемо не програти.
- А з Англією?
- З Англією буде важче.
- Скільки очок можемо взяти у двох матчах?
- Важко прогнозувати, враховуючи, що обидві збірні мають великий вибір виконавців. Вони можуть виставити не одну, а дві-три команди й всі вони будуть конкурентоспроможними. Це справжні футбольні держави - не на словах, а на ділі.
- Не тільки наші клуби не потішили на євроарені, але й останнім часом засмучують легіонери. Яремчук та Малиновський змушені були змінити клуби. Трубін та Довбик перейшли в топліги, але мають пройти процес адаптації. Миколенко, Мудрик - майже не грають в АПЛ. Тільки-тільки відновився Зінченко...
-Так, є певні труднощі. У когось травми, хтось втратив стабільність. Це при тому, що кістяк національної збірної вже тривалий час складали саме легіонери - Зінченко, Малиновський, Ярмоленко, Миколенко, Яремчук, Забарний. Зараз тренерському штабу потрібно знаходити ресурси, нові варіанти. Повинна бути ще більшою мотивація у футболістів, які не завжди потрапляють та грають у збірній. У них є шанс показати себе з кращої сторони, зарекомендувати себе, стати лідерами.
В історії українського футболу вже траплялось так, що, чим гірше, тим краще. Впевнений, національна команда з честю вийде із цієї ситуації.
- Чого очікуєте від іспанської моделі футболу, яку Сергій Ребров наразі намагається вибудувати в структурі збірних України, починаючи від юнацьких команд?
- Іспанський футбол відрізняється саме роботою з м'ячем, а цей елемент закладається з самого малку. Мені імпонує такий комплексний підхід. Це прогресивний напрямок, так мають працювати й футбольні академії. Всі команди грають за однією схемою. Молодіжна команда - це підготовка, кадри, перегляд гравців, а національна збірна - це результат.
Важливо використовувати схожі вправи, ігрову модель, це полегшить перехід у дорослу збірну. Коли мій тренерський штаб працював в молодіжній команді України ми постійно спілкувались з Михайлом Фоменком. Обговорювали, що потрібно зробити, щоб гравцям було легше перейти до національної команди, на які вправи робити акцент. Караваєв, Зінченко, Маліновський, Будківський, Ордець - вони тоді швидко освоїлись у головній команді країни.