Збірна України зустрінеться з Італією та, ймовірно, ближче познайомиться з новим страйкером “скуадри адзурри”. Сподіваємося, що Ретегі не створить проблеми Сергію Реброву, однак нове відкриття варто тримати на олівці — цей хлопець несе в собі реальну загрозу
Італії відчуває помітний кадровий голод, коли йдеться про позицію центрфорварда. Зараз модно говорити про універсалізм, підбирати гравців, здатних відпрацювати у декількох амплуа одразу, але ж ніхто не скасовував роль класичного “наконечника”. Це навіть розуміє умовний Ґвардіола, що полюбляє хитромудрі маніпуляції з тактикою — те ж прибуття Ерлінга Голанда стало визначальним у оформленні треблу.
“Скуадра адзурра” традиційно покладається на Чіро Іммобіле, але з ним є проблеми. Капітан “Лаціо” не молодшає, у лютому відсвяткує 34-річчя (хоча це ще не вирок в межах Апеннінського півострова) та все частіше ламається. Прикметно, що лише впродовж двох минулих сезонів він пропустив 45 матчів або ж 190 днів — зрештою, “орли” були змушені відреагувати на цей факт та запросили Таті Кастельяноса, добре знайомого нам по “Жироні” Віктора Циганкова.
З національною командою складніше — тут не вдасться придбати новачка, аби посилити склад. Тож на початку кваліфікації Євро-2024 Роберто Манчіні здивував неочікуваним варіантом — виконавцем, покликаним підстрахувати/замінити Іммобіле, став Матео Ретегі. Аргентинець, уродженець Мендоси, вихованець “Боки Хуніорс”, але з італійським корінням — все завдяки діду з материного боку, що народився на Сицилії.
Хоча, якщо провести історичний лікбез, то випадок з подібною “натуралізацією” не перший — наприклад, окрім Матео були Мауро Каморанезі (чемпіон світу-2006, на хвилиночку), Раймундо Орсі та легендарний Омар Сіворі (володар “Золотого мʼяча”-1961 та член престижного списку ФІФА 100). Побачимо, чим запамʼятається безпосередньо наш герой.
Заслужив увагу Манчіні, порівнювався з Батістутою, класно дебютував
За рідну “Боку” Ретегі провів 8 хвилин — зʼявився проти “Патронато” у листопаді 2018-го. Решта часу була відведена на оренди — в “Естудіантесі”, “Тальєресі” та “Тіґре”, де Матео буквально “прорвало”. Показово, що з червня 2022-го по липень 2023-го нападник взяв участь у 70 зустрічах, відзначився 35 голами та 4 результативними передачами.
Водночас треба наголосити, що такі цифри мало вплинули на загальнотурнірне становище — “Тіґре” снував переважно у середині таблиці. Проте Ретегі міг дійсно похвалитися особистими здобутками — у 2022-му посів лідируючу сходинку у бомбардирському списку (19), а до переїзду в Европу ще встиг занести до активу 11 влучних пострілів. Статистика може й не видатна, однак ключове слово для поштовху сказав саме Манчіні.
“Ретегі — класичний нападник. Я памʼятаю, коли Батістута прибув до Італії, він мені його нагадує. Зрозуміло, що Матео — молодий хлопець, йому потрібен час, щоб вирости
”, — підкреслив алленаторе.Також рекомендацію дав Мануель Луїс Ларре, авторитетний оглядач аргентинського чемпіонату: “ Він хижак у штрафному. Коли Ретегі випадає шанс, він його не відкладає. Чудовий у повітрі, добре володіє ногами, справний фінішер
Чи це справді так? На зорі карʼєри Матео пробувався хавбеком, але сьогодні мало взаємодіє із півзахистом. Це дещо ускладнює комунікацію з колегами, особливо в реаліях Європи — простору обʼєктивно менше, ніж у Південній Америці. Це явний мінус, яким нам потрібно користуватися — за злагодженості Ретегі можна “відрізати”. Втім, на “відкритих” ділянках форвард вражає дриблінгом, швидкістю та гольовим “нюхом” — повірте, якщо хлопець опиниться віч-на-віч, то не промахнеться.
Він прекрасно володіє обома ногами, завдяки антропометрії непогано бореться на другому поверсі, не цурається “підключати” головою. Якщо не дають увірватися до карного майданчика, то не біда — Ретегі схильний до авантюризму та буде створювати загрозу здалеку. Ще одна властивість — чіпкість; Матео і ефективно йде у відбір, і вже з мʼячем побореться, і досить невимушено розвернеться, щоб завдати удару.
Поки що характристика Манчіні виглядає як аванс, але у перспективі — хто знає?... Ретегі невпинно вчиться. Ось що розповів Марко Вератті: “ Ми тренувалися з ним лише два дні, але він склав чудове враження. У нього хороша фізика, він дуже хоче довести, що здатний нам допомогти. Йому потрібен певний час, щоб познайомитися із партнерами по команді, але він обізнаний та молодий. Хороший нападник, адаптація не займе багато часу
Не зайняла — Ретегі засмутив Пікфорда у програній зустрічі з Англією (1:2), а потім забив у кваліфікації Мальті (2:0). До речі, в Аргентині не стали побиватися за гравцем — Ліонель Скалоні сказав наступне: “Немає сенсу впливати на майбутнє гравця, якщо ми в ньому не впевнені. У нас є багато гравців, яких високо оцінюємо на цій позиції”.
Нічого, тепер Матео кує власне щастя у футболці Італії і цим неймовірно пишається.
Входить до пʼятірки найдорожчих придбань “Дженоа”, мав пропозиції від більш статусних клубів
Ще до виклику Манчіні Матео ледь не пристав на умови “Удінезе”, однак після роздумів вирішив залишитися у “Тіґре”. “Т ак, це правда, що “Удінезе” хотів його у січні, але мій син вважав за краще провести сезон в Аргентині. Тоді у нас не було конкретного клубу, на який ми дивилися, але простежувалася зацікавленість не тільки з Італії, але й з Іспанії, Німеччини та навіть Англії
А от вдалий старт за “скуадру адзурру”, помножений на сприятливі відгуки тренерів, експертів та преси, прикував погляди топових клубів. У певний момент шпальтами ширилися новини, що Ретегі міг приєднатися до обох міланських грандів, або ж укласти угоду з “Наполі”, якщо “партенопейці” продадуть Віктора Осімхена.
Спекуляції вщухли, щойно Матео постав у кольорах “Дженоа”. “Грифони” не поскупилися та заплатили “Боці Хуніорс”, якій все ще належали права, 12 мільйонів євро. Зауважимо, що для генуезців — сума серйозна; Ретегі став найдорожчим новачком та вмить закрив собою пʼятірку найбільш дороговартісних трансферів — розташувався поряд з Дієго Міліто, Робертом Аквафрескою, Стефано Стураро та Андреа Пінамонті.
Але чому саме “Дженоа”? Колектив нещодавно повернувся з нижчого дивізіону та навряд чи претендуватиме на щось вагоме, окрім боротьби за збереження прописки. Так, керівництво декларує амбіції, підкріпило їх покупками, але реалії такі, що поки що команді не виданий повний кредит довіри зі сторони громадськості. Це точно не “Інтер” чи “Мілан”, про інтерес яких зазначалося раніше.
“
Чому Італія та Генуя? Ми прийняли рішення всією сімʼєю і гадаємо, що воно найкраще. Я прийшов у великий клуб, щасливий та готовий вчитися. Також на мою думку вплинув Дієго Міліто, ми з ним зустрілися. Він дуже добре відгукувався про клуб та місто. Я спокійний, з бажанням грати та перемагати
”, — додав Матео.Очевидно, що Ретегі відмовився форсувати події — ліпше бути лідером у стані борця за виживання, де ти стовідсотково матимеш цінну практику, ніж сидіти на лаві запасних під Лаутаро Мартінесом. До того ж це перший європейський досвід нападника — треба освоюватися якомога швидше, а не чекати на примарний шанс. Словом, мізки хлопця у повному порядку — за хороших показників пропозиція від статуснішої команди обовʼязково зʼявиться.
Початок уже закладений — Матео приніс важливу перемогу проти “Лаціо” (1:0). Можливо, центрфорварду десь пощастило — мʼяч відлетів прямісінько йому на голову після того, як Іван Проведель відбив круглого перед собою. Проте у цьому й полягає увесь секрет справжнього страйкера — опинитися у правильному місці у правильний час.
Цікаво, що Іммобіле запамʼятався слабшим виступом — поцілив у поперечину, отримав “гірчичник” та низьку оцінку від різних статистичних порталів.
Також не ігноруємо дубль та асист у кубковій перестрілці з “Моденою” (4:3) — Ретегі заклав фундамент майбутньої перемоги, він же забив четвертий гол. Як бачимо, відкриття Манчіні таїть в собі небезпеку — головне, щоб вона не втілилася проти України.
Автор: Павло Кушнєрук