Гармаш та його новий виклик: що чекає півзахисника у Хорватії?

Динамо Київ 14 Вересня, 15:24
Один з ветеранів українського футболу гратиме у Хорватії.

У тридцять три Денис Гармаш подався до Хорватії — “Динамо” та гравець достроково розірвали контракт, аж тут вигулькнув варіант із “Осієком”. Що це за команда та чим вона прикметна? Які тепер перспективи в нашого співвітчизника? Відповідаємо в матеріалі.

Денис Гармаш перегорнув сторінку з київським “Динамо” та поїхав до Хорватії. “Осієк” вважається досить респектабельним клубом — наприклад, раніше високо котувався у вищому дивізіоні Югославії (5 чемпіонств). Опісля розпаду федеративної держави “біло-блактині” втратили позиції, втім, зараз стабільно “кусаються” за єврокубкову зону — починаючи з 2017 року, колектив змагається за Лігу Європи чи Лігу конференцій.

Зауважимо, що українця прийняли з піднесенням. Ось що сказав спортивний директор Івиця Кулешевич:

“Ми щасливі та задоволені, що вдалося залучити гравця такого рівня, як Денис. Йдеться про ікону київського “Динамо”, гравця з багатим досвідом, який у своїй кар'єрі грав важливі матчі та вигравав трофеї.



Ми впевнені, що він поліпшить нашу гру, ще більше поліпшить якість команди і стане посиленням на полі та поза полем. Я бажаю йому успіхів у виступах за наш клуб”.

Давайте розберемося, які перспективи у Дениса та чим взагалі цікавий “Осієк” для пересічного читача.

Український бекґраунд вплинув на рішення Гармаша

Як свідчить історія, Денис — не перший українець у складі “біло-блакитних”. Вектор, зроблений на користь нашої країни, простежується з 2016-го — Дмитро Льопа так і не став вагомим персонажем в УПЛ, проте здорово зарекомендував себе безпосередньо в Хорватії.

Можна сміливо констатувати — на певних етапах атакувальний півзахисник вважався лідером на полі та в роздягальні. Про це каже добротна статистика — за чотири з “хвостиком” сезони Дмитро взяв участь 129 зустрічах, забив 18 мʼячів та віддав 13 результативних передач.

Зважаючи на присутність загребського “Динамо”, як беззаперечного фаворита першості, Льопа все ж може похвалитися відзнаками — він якраз є володарем бронзи та срібла, про які ми розповідали вище.

Євген Чеберко не виправдав сподівань у австрійському ЛАСКу, однак віднайшов себе в “Осієку”. Мав стабільну ігрову практику (61 поєдинок, 1 гол, 1 асист), спочатку був орендований, а згодом і викуплений за 800 тисяч євро. Втім, цього літа колишній центрбек “Зорі” вирушив далі — наразі захищає кольори “Коламбус Крю”, одного із представників MLS.

У липні Олександр Драмбаєв приєднався до клубу на правах оренди та потихеньку завойовує місце у стартовій обоймі — фулбек отримав максимальну кількість часу в кваліфікації Ліги конференцій та претендує на те, щоб стати основним й у внутрішніх змаганнях.

Власне, вихованець “гірників” частково вплинув на перехід Гармаша — про це новачок розповів у інтервʼю: “

Я говорив з Драмбаєвим, який сказав, що я не помилюся, якщо приїду сюди

”. Гадаємо, за адаптацію хвилюватися не варто — у купі зі знайомим тренером Ден має усі шанси, щоб закріпитися в колективі.

Головний тренер вже бачився з Гармашем, плідніше працював з іншим українцем та підхопив проєкт Вернидуба

Стєпан Томас, незважаючи на хорватське громадянство, нова людина серед тамтешнього тренерського комʼюніті. Після завершення гравецької карʼєри в “Буджаспорі” майбутній спеціаліст залишився в Туреччині, де й зробив собі імʼя.

З 2014-го по 2019-й асистував у таких командах, як “Газіантепспор”, “Сівасспор”, “Гезтепе”, “Акхісар”, Різеспор” та “Істанбул Башакшехір”. Перший самостійний досвід здобув у “Антальяспорі”, щоправда, там протримався 8 матчів — верхівка “скорпіонів”, й так прославлена частою зміною менеджерів, миттєво відреагувала на розгром від “Галатасарая” (0:5).

У серпні 2020-го Стєпан відгукнувся на пропозицію “Різеспора”, де продемонстрував спірні показники. “Чорноморські яструби” переважно снували в середині турнірної таблиці, що мало б задовольнити керівництво, однак серія невдач, маркером якої став програш від “Бешикташа” (0:6), коштували хорвату посади.

Безлад у “Гезтепе” (5 поразок поспіль) навіть не хочеться згадувати, а влітку 2022-го саме Томас продовжив справу Юрія Вернидуба у “Шерифі”. Вірніше, мав продовжити — тираспольці не впоралися із “Вікторією” Пльзень у кваліфай-раунді ЛЧ та фінішували третіми у групі Ліги Європи.

Добре, єврокубки, проте і в молдовській Суперлізі виникли проблеми — “жовто-чорні” володіли перевагою на тлі суперників, але під тиском наздоганяючого “Петроклубу” не сприймалися беззаперечними гегемонами, як це було раніше. Зрозуміло, таке у Придністровʼї відмовилися терпіти - у жовтні того ж року фахівець відправився на вимушений відпочинок.

До квітня 2023-го — “Осієк” довго не міг оговтатися після відходу Ненада Бєліци (настільки, що його на містку замінив вищезгаданий Івиця Кулешевич, нагадуємо, чинний спортивний директор). Спроба з Боримиром Перковичем провалилася (лише 4 очки в 7 турах), й тоді нарешті прибув Стєпан, який швиденько навів порядок та посів бронзовий рядок у чемпіонаті.

«Я знаю тренера з “Різеспора”, тому вірю, що адаптація буде легшою

”, — наголосив Гармаш в інтервʼю клубним медіа. Насправді Денис та Стєпан майже не співпрацювали — коли балканець очолив “Різеспор”, півзахисник сидів на валізах, чекаючи на повернення до Києва. З ким точно Томас мав діло, то це з Миколою Морозюком — під його орудою захисник зʼявився у 16 матчах та записав до активу 2 передачі.

То чи хороший це коуч? Скажемо так: Стєпан довго “варився” у дуже темпераментному середовищі, де від пряника до батога — не крок, а пів кроку. В “Шерифі” також не все просто — після феєрії над “Реалом” та “Шахтарем” послідував відхід лідерів та логічний спад. Щодо “Осієку”, то тут чітко усвідомлюють власну стелю та не форсуюють події — це дає час на осмислення ситуації та дозволяє без стресу рухатися вперед. Це ми бачимо прямо зараз — поки триває міжнародна пауза, “біло-блакитні” розташовуються на другій сходинці хорватської вишки.

Гармашу доведеться попітніти, щоб стати першою скрипкою

Як не крути, Гармаш володіє певним статусом — на його користь свідчать три “золота” України, стільки ж національних кубків та чотири Суперкубки. Також не ігноруємо тріумфальний U-19 2009 та європейський досвід — плеймейкер був корисним у боротьбі з “Бешикташем”, ларнакським АЕКом, “Яблонцем та “Астаною”. Можливо, такі здобутки викличуть іронічні посмішки у вболівальників “динамівців”, однак “Осієк” у новітній історії ніколи не потрапляв у груповий етап міжнародних змагань. Це стовідсотково має значення.

Безперечно, Денис отримає шанс, принаймні, на старті перебування в Хорватії. Наголосимо, що Томас практикує тактичний малюнок 4-2-3-1, який передбачає місце для атакувального півзахисника, але це не означає, що Гармаш може спокійно видихнути. Конкуренція солідна — у розпорядженні Томаса є 31-річний Мійо Цакташ, Іван Фіолич, плюс, не так давно перейшов Петар Пушич із “Грассхоппера”.

Денис відзначається універсалізмом, — дійшло до того, що Мірча Луческу відправив гравця у напад, — проте “біло-блакитні” точно не потребують підкріплення у відповідну зону. Висновок: Гармашу доведеться попітніти, щоб підтвердити клас у новій лізі — Стєпан оперує достатнім ростером, тому обʼєктивно потрібно битися за місце під сонцем.

Чи впорається українець? Денис дебютував у “товарняку” проти “Академії Пушкаша” (1:1) та врятував команду від поразки — що цікаво, своєчасно підставився та завадив потенційно небезпечному удару. Сподіваємося, ми станемо свідками, насамперед, активних дій в атаці — вже 16 вересня “Осієк” зустрінеться з “Рієкою” в чемпіонаті.