Після поразки «Челсі» у матчі проти «Ноттінґем Форест» (0:1) на початку вересня Тьяго Сілва вирішив відповісти на критику одного з вболівальників у Твіттері. Тоді один з користувачів платформи написав, що бразильця необхідно терміново прибирати зі стартового складу лондонського колективу, адже той неспроможний грати в четвірці захисників, через що Маурісіо Почеттіно вимушений грати з п'ятіркою позаду.
«Якщо ти уважно подивишся цей матч, то зрозумієш, що ми грали з четвіркою захисників. Але я не маю жодних проблем з тим, щоб визнати, що я також відповідальний за цю поразку, тому направляй весь тиск та критику на мене», — відповів Тьяго.
Після ще однієї поразки на «Стемфорд Брідж», на цей раз у матчі проти «Астон Вілли» (0:1), прихильники лондонського клубу почали піддавати сумніву доцільність перебування Тьяго Сілви у стартовому складі їхньої команди, адже після його помилки на чужій половині поля стартувала контратака, за підсумками якої Оллі Уоткінс забив переможний гол.
39-річний Сілва — це єдиний гравець зі складу першої команди «Челсі» (якщо не враховувати третього голкіпера Маркуса Беттінеллі), якому більше 30 років. Проте Тьяго дуже вміло балансує між перевагами свого віку, читаючи гру та керуючи грою своїх партнерів безпосередньо на полі, та недоліками, які стосуються низької швидкості й мобільності. Сілва є організатором і беззаперечним лідером захисту, який допустив на свої ворота стільки ж голів (7), скільки і вказують дані по допущеним очікуваним (xGA). У середньому за матч на рахунку Сілви 5 виносів, що вдвічі більше, ніж у Дісасі та Колвілла, адже Тьяго частенько залишається останнім у лінії захисту, страхуючи своїх молодих партнерів. Він є чи не головною причиною, чому «Челсі» пропустив всього 7 голів у нинішньому сезоні Прем'єр-ліги, менше тільки у «Арсенала» та «Манчестер Сіті» — по 6.
Окрім того, бразильський захисник допомагає своїй команді в атаці. До прикладу, у програному матчі проти «Вілли» він виконав як мінімум 4 точні дальні передачі, після яких «сині» створювали небезпечні моменти: двічі на Стерлінга, один раз на Ґюсто та ще один раз на Мудрика.
Його вплив на гру не обмежується контролем своїх партнерів по обороні та довгими передачами в атаку. Під час матчів можна нерідко побачити жестикуляцію та крики екс-гравця «ПСЖ» у бік Мойзеса Кайседо, Енцо Фернандеса та навіть Михайла Мудрика. Він і без м'яча допомагає команді будувати атаки, інколи підказуючи Енцо найкращий варіант для передачі, а Мудрику — ідеальний момент для забігання під цю передачу.
Сілва є чудовою ілюстрацією того, що поважний вік — це не перешкода для топової гри на високому рівні, проте розлючений вболівальник з Твіттера був частково правий, коли написав, що через присутність у стартовому складі Тьяго головному наставнику команди Маурісіо Почеттіно доводиться підлаштовуватись, але мова не про кількість захисників у лінії.
Головним експериментом аргентинського спеціаліста після приходу в «Челсі» став Леві Колвілл на позиції лівого захисника. Журналісти досі задаються питанням з приводу того, чому Почеттіно вирішив перепрофілювати центрального оборонця на лівий фланг.
«Коли у вас є атакуючий гравець попереду, то іноді немає необхідності у фланговому захисникові, що постійно підключається до атак. Я думаю, що справа у балансі, яким я наразі повністю задоволений, тому що Леві прямо зараз приносить команді багато користі», — відповідав на це питання Почеттіно в кінці вересня, явно натякаючи на недоліки гри в обороні Михайла Мудрика.
І цим словам можна було б повірити, якби в окремих матчах на лівому фланзі атаки опинявся не Михайло Мудрик, а Бен Чілуелл. Навіть коли у старті був номінальний лівий захисник Бен Чілуелл, місце під ним на фланзі займав саме Колвілл. І цей факт наштовхує на думку про те, що насправді Леві підстраховує не свого партнера попереду, а свого партнера з правого боку. Саме там грає Тьяго Сілва.
Цілком можливо, Маурісіо, повністю усвідомлюючи мінуси Тьяго, але бажаючи користуватись його плюсами, просто ставить біля бразильця більш захисну версію флангового захисника, ніж є на протилежному боці. Справа в «Челсі» бігають Ріс Джеймс або Мало Ґюсто, які постійно підключаються до атак та допомагають на флангах своїм вінгерам. Проте Леві Колвілл — це інша історія, він достатньо рідко підтримує Мудрика чи іншого вінгера на своєму фланзі, частіше залишаючись низько, щоб мати змогу підстрахувати повільного Сілву.
Все це також впливає на передбачуваність лондонців в атаці, адже більшість своїх позиційних наступів вони проводять через очевидно більш насичений правий фланг. На старті цього сезону тільки «Шеффілд Юнайтед» та «Ноттінґем Форест» проводили більший відсоток атак через правий фланг, ніж «Челсі» (43%).
Тобто присутність на полі Тьяго Сілви дозволяє «Челсі» демонструвати висококласну гру в обороні, а партнерам — отримувати цінні вказівки та точні дальні передачі під забігання. У той же час, це обмежує атакувальний потенціал та непередбачуваність лондонського колективу і, що для такої команди ще важливіше, це заважає молодій команді розвиватись і награвати зв'язки на довгі роки вперед.
Власник «Челсі» Тодд Боелі неодноразово наголошував на тому, що він хоче бачити на «Стемфорд Брідж» молоду команду, яка у перспективі стане найсильнішою у світі. І незважаючи на те, що Маурісіо Почеттіно купу разів натякав на необхідність підписання перевірених виконавців, оскільки нинішньому складу катастрофічно не вистачає досвіду, від своєї філософії керівництво клубу відступати не збирається.
Крутість 39-річного Сілви заважає награванню потенційної зв'язки у центрі оборони між Колвіллом та Дісасі. Також його важливість для цієї команди заважає пробиватись у стартовий склад Бену Чілуеллу, який міг би створити чудову атакувальну зв'язку з Михайлом Мудриком на лівому фланзі. Тьяго змушує Почеттіно приймати короткострокові рішення, які не мають жодного позитивного впливу на розвиток окремих молодих виконавців, а відповідно — і на майбутнє команди. З іншого боку, аргентинський спеціаліст чудово розуміє, що результат потрібно давати тут і зараз. Йому пощастило, що бразильський захисник все ще залишається на «Стемфорд Брідж». Його підписували з «ПСЖ» у віці 36 років, подібний трансфер для нових власників клубу — це утопія. Але для Почеттіно — справжній скарб, на який можна зробити ставку тут і зараз, навіть якщо це може нашкодити команді у найближчій перспективі.
Строк дії чіт-коду в особі бразильця, майже напевно, закінчиться після цього сезону. Сілва вже починає натякати на свої плани про літнє повернення до рідного «Флуміненсе»:
«У мене давня історія відносин з «Флуміненсе», чи не так? Але наразі я не хочу нічого казати. У мене сімʼя, у мене діти. Ми повинні думати і про цей момент та прийняти спільне рішення. Побачимо, де я у підсумку завершу свою кар’єру».
Що Почеттіно робитиме без Тьяго Сілви у наступному сезоні? Це проблема наступного сезону. А поки Маурісіо планує витискати максимум користі від співпраці з унікальним для своєї колекції діамантом. Старий кінь борозни не зіпсує, більш того, Сілва навіть її удосконалює, але і глибоко зорати, щоб допомогти команді навіть у недалекій перспективі, він не спроможний.