Чимало українських футболістів грають в країнах, де чемпіонати проходять за системою «весна – осінь». Є серед них і ті, кого варто привітати з трофеями. На «УФ» – огляд українських призерів за кордоном.
Чемпіони та володар Кубка Казахстану, тріумфатор в Литві, український тренер здобув «золото» в Грузії, а ще – призери в Таджикистані та Киргизії.
Білорусь
Кубок:
Олександр Батищев (Торпедо Бел-АЗ)
Ще у травні цього року Торпедо Бел-АЗ у фіналі Кубка обіграло рекордсмена турніру за кількістю трофеїв БАТЕ (2:0). У складі цієї команди виступає 32-річний Олександр Батищев. В Україні він грав дуже давно і зовсім мало – за Зорю та ПФК Суми (сумарно 10 матчів), а з літа 2014-го грає за кордоном – переважно в Білорусі, з невеликим періодом у казахстанському Ордабаси.
Взимку 2023-го він приєднався до Торпедо, грає в основі, щоправда, в Кубку виходив на поле лише у півфіналі та фіналі. В розіграші чемпіонату має гол+асист у 18 матчах. Наразі його команда також претендує на бронзу. Вище точно не підніметься, але ризикує впасти з пʼєдесталу, адже конкуренти дихають в потилицю.
Грузія
Чемпіонство:
Андрій Демченко (головний тренер Динамо Батумі), Іван Литвиненко (Динамо Батумі)
Екстренер Металіста 1925 круто заявляє про себе в Грузії. Спершу він здобув з Ділою бронзу минулого сезону, попив крові українським уболівальникам та вибив Ворсклу з кваліфікації Ліги конференцій, а потім, в серпні, очолив Динамо Батумі, якому повернув чемпіонський титул, програний рік тому тезкам з Тбілісі. Тепер на Демченка та його команду чекає кваліфікація Ліги чемпіонів.
Цікаво, що якщо у складі його попередньої команди виступали одразу кілька українських футболістів, то зараз теж є співвітчизник, щоправда, лише один. 21-річний центрхав Іван Литвиненко виховувався в академії Дніпра-1, був у Русі, ВПК-Агро та Чорноморці. Щоправда, в УПЛ на його рахунку 3 гри, ще 19 на рівні нашої Першої ліги. І 2 матчі за молодіжну збірну України. До Динамо Батумі він приєднався в лютому 2023 року, ще до приходу Демченка, перші півроку значною мірою задовольнявся виходами на заміну, а от з українським тренером, мабуть, не знайшов спільної мови, адже в більшості поєдинків з літа навіть не потрапляв до заявки або, значно рідше, опинявся в запасі.
Казахстан
Чемпіонство:
Євген Макаренко, Артем Беседін (Ордабаси)
Кубок:
Євген Шахов (Тобол)
Двоє вже ексгравців Динамо та збірної України приєдналися до команди з Шимкента по ходу сезону, в липні. Макаренко перейшов з угорського Фехервара, Беседін із травмою – з київського Динамо. Сказати, що вони відіграли якусь надзвичайно важливу роль для Ордабаси не можна. Хоча Макаренко майже одразу став основним гравцем команди і більшість матчів (9) провів у стартовому складі та лише в двох залишав поле в другому таймі. Граючи на позиції опорника, він забив один гол та відзначився двома асистами. Цікаво, що його контракт розрахований до кінця року і поки не зрозуміло чи залишиться він у Казахстані. Беседін відіграв таку ж кількість ігор і забив два голи.
Колишній півзахисник Дніпра, київського Арсеналу, Лечче та ПАОКа Євген Шахов також переїхав до Казахстана влітку, причому з луганської Зорі. Його команда ще без нього вибила в кваліфікації Ліги конференцій швейцарський Базель, потім вони спільно подолали ще й ірландське Деррі Сіті, але вилетіли від чеської Вікторії. У чемпіонаті Казахстану Тобол посів лише восьме місце, що можна назвати провалом після бронзи минулого сезону. А Шахов відіграв девʼять матчів та зробив один асист (скромно, порівняно з 4+4 в 17 матчах минулого сезону УПЛ за Зорю). Щоправда, Тобол здобув Кубок країни. А Євген зіграв лише в одному матчі цього турніру – саме у фіналі, в якому Тобол обіграв Ордабаси з Беседіним і Макаренком у складі. Таке от вийшло українське дербі в боротьбі за трофей.
Литва
Чемпіонство:
Артем Щедрий, Роман Мірошник (Паневежис)
Бронзові медалі: О
лексій Щебетун, Євген Єфремов (Шяуляй)
Кубок:
Сергій Мелашенко (Трансінвест)
У цій країні в нас найбільша кількість призерів і за кількістю, і враховуючи розмаїття нагород. У січні 2023-го року до Паневежиса з Вереса перейшов Роман Мірошник, а з Кривбаса – Артем Щедрий. Паневежис клуб молодий, заснований лише вісім років тому, який ніколи не вигравав чемпіонство. Але наші хлопці сприяли першому золоту в його історії. Щедрий провів 27 матчів, забив 3 голи та зробив 1 асист. Щоправда, в більшості він лишень виходив на заміни. У Мірошника 22 гри і також більшість – з лави для запасних. Однак чемпіонський титул до свого резюме вони обидвоє запишуть.
Ще двоє наших виграли бронзу чемпіонату Литви. Вихованець Динамо Олексій Щебетун, який пограв за Сталь з Каменського, запорізький Металург і Оболонь провів повний сезон у складі Шяуляя. У 36 матчах литовської ліги він переважно грав в основі, забив 7 голів та зробив 2 асиста. Євген Єфремов, якого можна памʼятати за іграми у складі Іллічівця, Колоса та Оболонь-Бровар зіграв у 32-х матчах (1+3). Окрім третього місця чемпіонату Шяуляй дістався фіналу Кубка країни, де програв великій сенсації турніру команді Трансінвест. У її складі виступає чернігівчанин та ексворотар Десни та криворізького Гірника Сергій Мелашенко. Трансінвест представляв другий за ліком дивізіон Литви, здобув чемпіонство на цьому рівні разом з путівкою в еліту, а також – Кубок країни.
Естонія
Срібні медалі:
Ілля Марковський (Левадія)
26-річний одесит виховувався в структурі Чорноморця, але ніколи не грав у жодній українській професійній лізі. Однак в його карʼєрі були команди зі Словенії, Греції, Кіпру та Ізраїлю. На початку 2023-го він приєднався до естонської Левадії, однак сезон вийшов для нього не дуже цілісним. Матчів, у яких він не потрапляв до заявки або задовольнявся виходами на заміну було більше, аніж повноцінних ігор у стартовому складі. Тож у 17 матчах чемпіонату Естонії він забив лише 1 гол, але разом зі своєю командою здобув срібні медалі.
Киргизія
Чемпіонство:
Михайло Калугін (Абдиш-Ата)
Срібні медалі:
Володимир Заїменко, Юрій Сеницький (Алай Ош)
Бронзові медалі:
Андрій Міщенко, Олексій Лобов (Дордой)
В азійській конфедерації у нас також чимало переможці. Зокрема, в Киргизії українці зібрали усі комплекти нагород. 29-річний Михайло Калугін, який в Україні змінив чимало команд, але офіційно провів лише 5 матчів у Першій лізі за Гірник-Спорт, став чемпіоном Киргизії. В багатьох матчах він навіть виходив з капітанською повʼязкою. Ексгравець Кривбаса Володимир Заїменко та вихованець Шахтаря Юрій Сеницький здобули срібло чемпіонату у складі Алай Ош. А досвідчений захисник Андрій Міщенко та Олексій Лобов, який ще нещодавно зі скандалом переходив в Оболонь зі шлейфом виступу в «чемпіонаті так званої ЛНР» стали бронзовими призерами у складі Дордоя.
Таджикистан
Суперкубок країни:
Євген Гриценко (Равшан)
Вихованець Шахтаря багато років провів у структурі Гірників, але не отримував нагоди заграти в першій команді. Подекуди ділив роль третього-четвертого воротаря донецької команди, але не більше. Рідні пенати він залишив лише у 27 років і спершу опинився у вірменському Вані, а в лютому 2023-го перейшов до Равшана з Таджикистану. У їхньому складі став переможцем Суперкубку країни, а ще дуже близький до срібла чемпіонату.
Читайте також:
Мессі, посунься: Бєсєдін отримав «Золотий м'яч» після чемпіонства за кордоном