Правила фінансового фейр-плей АПЛ: скільки клуби можуть витрачати та які покарання можливі

Світовий футбол 17 Січня, 22:47
The Athletic про ситуацію у Прем'єр-лізі у зв'язку з можливими санкціями проти деяких команд.

Справи Евертона та Ноттінгем Форест передано до незалежної комісії у зв'язку з передбачуваним порушенням правил витрачання коштів.

Цього сезону Прем'єр-ліга винесла найсуворіше у своїй історії покарання за порушення правил фінансового фейр-плей, і Евертон, з якого в листопаді було знято 10 очок, може виявитися не останнім, кого спіткатиме така доля.

Як нещодавно зазначив футбольний директор Манчестер Юнайтед Джон Мертоу, у сезоні-2023/24 ми побачили, що правила фінансового фейр-плей в англійській Прем'єр-лізі не є порожнім звуком. Через це багато клубів ліги звертають особливу та пильну увагу на те, скільки грошей вони витрачають та навіть витрачатиму в майбутньому.

То що ж таке ФФП, і що станеться, якщо ви порушите правила?

По-перше, насправді це не називається ФФП...

Ну, ні – строго кажучи. ФФП – це конструкція УЄФА, тобто фінансовий регламент керівного органу європейського футболу.

У Прем'єр-лізі його еквівалент називається правилами прибутковості та стійкості (P&S), які набрали чинності з сезону-2015/16.

УЄФА має зовсім інший збір фінансових правил, які поширюються на клуби, що виступають у його змаганнях: Лізі чемпіонів, Лізі Європи та Лізі конференцій.

Отже, що ж дозволяють правила P&S?

Клуби Прем'єр-ліги можуть зазнавати збитків у розмірі £15 млн ($19,2 млн) протягом трирічного періоду фінансового моніторингу, при цьому допускаються збитки до £105 млн за умови, що різниця в £90 млн буде покрита за рахунок надійного фінансування з боку власників клубу – тобто шляхом купівлі більшої кількості акцій, а не просто наданням клубу кредиту.

У зв'язку зі значними фінансовими витратами, понесеними футболом у сезонах-2019/20 та 2020/21, коли матчі проводилися за зачиненими дверима через пандемію коронавірусу, відповідні фінансові роки були об'єднані та усереднені. Клуби у своїх звітах також можуть списати ті фінансові збитки, яких вони зазнали у результаті пандемії протягом цих двох років.

Подальші списання можуть бути зроблені щодо тих інвестицій у сфери, які вважаються корисними для довгострокової вигоди та розвитку футболу. Наприклад, розвиток молоді, будівництво інфраструктури, жіночий футбол і робота з ком'юніті.