Що таке центральноєвропейська Суперліга та чому УЄФА її підтримує

Світовий футбол 7 Лютого, 20:23
Усі знають про Суперлігу, яку хочуть створити «Реал» та «Барселона», але...

Всі знають, що УЄФА виступає категорично проти такого турніру. Але сама собою ідея не нова. Більше того, футбольні чиновники загалом давно вже підтримують ідею створення різних об'єднань, просто раніше це аж ніяк не загрожувало існуванню УЄФА.

Багато хто пам'ятає про ідею створення об'єднаного чемпіонату України та росії, яка, на щастя, не була реалізована. Зараз це вже неможливо, але, можливо, в майбутньому Україні доведеться створювати якийсь спільний турнір із Польщею чи іншими країнами. Така реальність, що українцям, полякам, чехам чи навіть португальцям боротися на рівних із топ-чемпіонатами неможливо. Англія вже давно знаходиться на іншій планеті щодо фінансових можливостей. Раніше її місце займали Італія (старші люди повинні пам'ятати ту неймовірну Серію А в 1990-х-початку 2000-х), Іспанія (вона і зараз часом шокує трансферами). Німеччина знаходиться на стабільному рівні, там є багато сильних команд. Франція в цьому плані відстає, але і вона багатша за більшість інших чемпіонатів. Все це призводить до того, що маленькі (або бідні) країни хочуть об'єднуватися, щоб мати більше можливостей.

4 «Суперліги» у Європі

Ця тема давно напрошувалася, а заява президента «Ференцвароша» - чудова нагода поговорити про створення одразу 4 турнірів, які об'єднує одна мета – залучити більше спонсорів, підвищити рівень футболу в цих країнах, боротися з топ-чемпіонатами.

У Європі є 4 турніри, які можуть з'явитися зі схвалення УЄФА:

1) Центральноєвропейська Суперліга (ліга, чемпіонат). Про яку ми поговоримо окремо у цьому матеріалі.

2) Об'єднаний чемпіонат Бельгії, Нідерландів та Люксембургу – Бенілюкс.

3) Об'єднаний чемпіонат Шотландії та Ірландії (іноді туди записують і Уельс)

4) Атлантична ліга. Мабуть, найцікавіший турнір. Основна ідея – об'єднати північні чемпіонати, але часом мова заходить про більш широкий формат).

Усі ці турніри в тому чи іншому вигляді вже існували (як товариські, так і офіційні), але під тиском УЄФА залишилися лише турніри, які схвалює ця організація. Або просто не витримали конкуренції (наприклад, Кубок Мітропи, який офіційно припинив існування у 1992 році).

Центральноєвропейська Суперліга

30 січня Угорщина «вибухнула» після того, як президент «Ференцвароша» в інтерв'ю місцевим ЗМІ розповів про те, що він обговорив створення регіональної міжнародної ліги з головою Європейської футбольної асоціації (УЄФА) Александером Чеферіном. Президент «зелено-білих» заявив, що план не новий, вони вже багато років обмірковують таку ідею з метою розширення ринку. Згідно з планами, у регіональній міжнародній лізі змагатимуться футбольні команди Угорщини, Сербії, Хорватії, Болгарії, Румунії та Словаччини.

- Ми знаходимося на невеликому ринку, у десять мільйонів людей. Провідні команди світу мають бюджет на один мільярд євро. У нас 50 мільйонів, і це нас теж обмежує, бо ми можемо залучити лише таких спонсорів, яким цікавий ринок на десять мільйонів людей, а наші телетрансляції цікаві лише всередині країни, що змушує інвесторів обережно ставитись до нашого футболу. Я думаю, що кожна країна на Балканах має одну й ту саму проблему, Болгарія та Румунія мають одну й ту саму проблему, а також чехи та словаки мають одну й ту саму проблему. Ринок невеликий.



Нам потрібен більший ринок, і рішенням було б те, що в нашому регіоні будуть більш короткі за часом чемпіонати, а найкращі команди виходять грати у плей-оф, а потім намагаються там конкурувати. Подумайте про це, якщо ми зіграємо з «Црвеною Звездою», «Динамо Загреб», «Лудогорцем», «Стяуа», «Слованом Братиславою» – у цих матчах буде інша атмосфера. У нас усіх будуть інші можливості.

Президент «Ференцвароша» наголосив, що запланована ліга Східної та Центральної Європи жодним чином не поставить під загрозу внутрішні ліги, оскільки, згідно з планами, матчі у міжнародній лізі проводитимуться лише один місяць. За словами президента клубу, це «оживить ринок гравців», а графік можна буде збудувати таким чином, щоб футболістам не доводилося виконувати додаткову роботу.

Габор Кубатов також повідомив, що ідею підтримує Угорська футбольна асоціація, питання лише в тому, чи асоціації інших країн будуть готові заради цієї мети внести необхідні зміни до національних чемпіонатів.

«Найближчими місяцями ми візьмемо на себе ініціативу, щоб створити з провідними командами цих країн робочу групу і вирішити, як далеко ми можемо зайти в цьому відношенні. Було дуже дивно дізнатися, що в УЄФА давно знають про цей план і вони про це думали останнім часом. Це свідчить, що наш план має право на існування. Це стосується не тільки нас, але, очевидно, і країн Бенілюксу, Шотландії, Ірландії, там теж є чемпіонати, де потрібні якісні матчі, і було б добре вийти на більший ринок.



Я над цим працюю, у мене вже багато років тому в голові була впевненість у тому, що щось подібне має бути зроблено, і я бачу, що також спроби зробити це є в інших країнах Європи. В ідеалі ми можемо створити таку лігу за 2-3 роки. Якщо рухатимемося повільно, то років через 5», - підсумував свої думки Габор Кубатов.

УЄФА підтримує ідею створення об'єднаних турнірів

У 2012 році хорватські ЗМІ опублікували сенсаційну новину: УЄФА планує організувати Суперлігу Східної та Центральної Європи за участю 16 команд. Це були не просто далекі плани. За повідомленням хорватського журналу Globus, можливість організації спільного чемпіонату було обговорено на дводенній консультації УЄФА у вересні 2012 року в Будві (Чорногорія), на якій були присутні представники футбольних асоціацій Хорватії, Сербії, Боснії та Герцеговини, Словенії, Македонії, Чорногорії, Угорщини та Болгарії.

Ідея об'єднати маленькі країни належала Платіні, який на той час був президентом УЄФА. Александер Чеферін на той час працював у юридичному департаменті організації та відповідав за підготовку документів для цього турніру, а також його відділ мав підготувати можливість організації Суперліги з юридичної точки зору.

Звичайно, ідея була зовсім не нова, бо ця тема піднімалася кілька разів серед найвищих урядовців УЄФА, навіть до Платіні. Все це не дивно, адже футбол у Східній Європі все далі віддалявся від західної «еліти». А з 2012 року ситуація явно не покращала. Тому ця тема знову обговорюється на найвищому рівні.

У більшості країн у чемпіонатах домінують дві чи три команди, але внутрішніх успіхів недостатньо, щоб ці клуби зберегли своїх найцінніших гравців. Дослідження на цю тему вже було підготовлено на конференції ФІФА 2007 року: тоді словенець Яка Луку, румун Міхай Тудоран, серб Міко Петкович та росіянин Віктор Васильєв порушили питання про можливість єдиного чемпіонату Центральної та Східної Європи. Вони також стверджували, що такий чемпіонат, з одного боку, означатиме підвищення стандартів, а з іншого боку, фінансові можливості асоціацій також покращаться.

Зрозуміло, з цієї ідеї нічого не вийшло, як і відродження колишньої Чехословаччини не здійснилося щодо футболу (існувала ідея об'єднати турніри у футболі, як це сталося в деяких інших видах спорту). Коли така ідея виникла в чеській і словацькій федераціях, у жовтні 2010 року президент УЄФА Мішель Платіні теж не став противитися – принаймні він пообіцяв, що якщо вони нададуть УЄФА всі можливі переваги такого об'єднання, вони підготують техніко-економічне обґрунтування з залучення незалежних експертів.

До речі, у 2009 році Платіні намагався зробити дипломатичну заяву з приводу можливого створення східноєвропейської суперліги: «Я не проти, але й не за. Правила УЄФА зараз такого не допускають, проте якщо набереться достатня кількість зацікавлених сторін та інвесторів для проекту, то ми розглянемо його можливість», - заявив глава УЄФА.

У 2009 році Платіні приїхав до Белграду, щоб обговорити, зокрема, пропозицію федерації футболу Сербії про створення міжнародного турніру за участю 10 країн. Тоді йшлося про кубковий турнір влітку чи взимку, але країни не змогли домовитися про формат. Потім сам Платіні вирішив узяти все в свої руки.

Цілком можливо, що зараз у Європі існували б уже кілька об'єднаних чемпіонатів чи Суперліг, але влада Платіні почала слабшати після того, як його викрили в корупції. Колишні прихильники та друзі (включаючи Чеферіна) з радістю відсторонили Платіні та захопили владу. Новий президент не хотів використовувати ідеї Платіні, тому створення таких турнірів знову втратило підтримку УЄФА. Але, як бачимо, тепер знову відроджується.

Кожен окремо чи всі разом?

Незалежно від того, скільки країн хотіли об'єднатися в одному турнірі (в різні роки йшлося про різну кількість), головна проблема завжди була одна – хто представлятиме цей турнір у змаганнях УЄФА. Ідея Платіні полягала в тому, щоб об'єднати хоча б 8 країн, взяти по два сильні клуби з кожного чемпіонату та організувати турнір за їх участю. Зрозуміло, що УЄФА не міг дати 16 місць у єврокубках представникам східно- та центральноєвропейської Суперліги.

З іншого боку, який сенс країнам об'єднуватись, якщо потім лише кілька команд зможуть спробувати свої сили у Лізі чемпіонів та Лізі Європи. Наприклад, ці 8 країн (всі разом) мали 16 гарантованих місць у єврокубках на той момент. Платіні пропонував спочатку 4 місця на всіх, але такий варіант нікого не влаштовував. Представники цих країн вимагали в ідеалі зберегти всі 16 місць або хоча б отримати 8 місць, але так, щоб представник кожної країни мав одне гарантоване місце, що теж звучить дивно. Умовно, у турнірі з 16 командами два представники Чорногорії фінішують на 15 та 16 місцях, тому найкраща з них отримує путівку до Ліги Європи. А з двох представників Хорватії, як приклад, до Ліги чемпіонів поїде все одно одна команда, навіть якщо вони посіли 1 та 2 місця у турнірі.

Платіні також пропонував спробувати спочатку організувати товариський турнір з такою самою назвою. Подивитися на реакцію вболівальників, залучити спонсорів, а потім уже робити турнір офіційним. Але цю ідею всі країни відкинули, тому що немає сенсу грати величезну кількість контрольних матчів і ризикувати гравцям, якщо все це буде неофіційно.

Ця ж проблема існує зі створенням таких самих турнірів в інших частинах Європи. В УЄФА вважають, що якщо дві країни (або більше) грають разом, то й у єврокубках вони мають мати загальний рейтинг (у таблиці коефіцієнтів). У цьому випадку одна з країн (з нижчим рейтингом) просто «зникає», а її місце займає країна, яка була за нею.

Навіщо це потрібно Чеферіну?

Думаю, ви чули про те, що Александер Чеферін хоче змінити той самий регламент, який він сам просував після виборів. Словенець хоче залишитися в УЄФА на ще один термін, незважаючи на те, що його повноваження закінчуються. Але останнім часом він зіткнувся із жорсткою критикою. Наприклад, віце-президент УЄФА від Англії – Девід Гілл – виступив категорично проти чергового терміну Чеферіна. Його підтримали деякі інші члени виконкому. Щоб убезпечити себе, президент УЄФА вирішив заручитися підтримкою Шандора Чаньї, віце-президента УЄФА та ФІФА. Представник Угорщини має провести консультації з іншими членами виконкому та вмовити їх проголосувати «правильно». І ось, для того, щоб задобрити Чаньї, Чеферін погодився «дістати з рукава» вже застарілий та запилений план створення об'єднаних чемпіонатів. Тим паче, що й сам Чеферін допомагав тоді Платіні.

Ще у 2018 році УЄФА замовив відомій компанії фінансовий звіт європейських чемпіонатів. Висновки були невтішні. Доходи різних країн (на зображенні) настільки відрізняються, що говорити про реальну конкуренцію неможливо. Англія далеко відірвалася від Іспанії та Німеччини, Італія відстає від цих країн, але випереджає Францію. А решта далеко позаду. А епідемія коронавірусу ще більше вплинула на бідні чемпіонати. За словами президента «Ференцвароша», саме тоді представники різних країн центральної та східної Європи знову усвідомили, що поодинці буде дуже складно виживати.

Сама собою ідея зрозуміла, а мета її логічна – заробляти більше грошей, посилити конкуренцію і залучити великих спонсорів. Але це вже не вперше, коли представники різних країн проводять консультації, пропонують різні варіанти, але в результаті не можуть домовитися і знайти такий варіант, який би влаштовував усіх.