Новий розіграш жіночого чемпіонату України з футболу зазнає змін серед списку учасниць. Перед жеребкуванням нового сезону київське «Динамо» ухвалило рішенняпро розформування жіночої команди.
Жіночу команду «Динамо» відновили у 2020-му, через 25 років після першого розформування, яке сталося у 1994 році. Тоді київська команда проіснувала лише 5 років та вписала своє ім'я в історію: стала першою чемпіонкою та володаркою національного Кубка за часи незалежності. Саме ж відновлення було пов'язано з реформами УАФ, згідно з якими всі клуби УПЛ та Першої ліги зобов'язали мати жіночі команди.
З моменту свого відновлення «Динамо» у жіночому чемпіонаті України пройшло шлях з Першої ліги у Вищу лігу, де двічі фінішувало на восьмому місці. Команда була зареєстрована для старту у наступному розіграші турніру 2024/25, однак за день перед жеребкуванням Всеукраїнська асоціація жіночого футболу оголосила про її розформування.
Внаслідок розформування жіночої команди «Динамо» почало процес розриву контрактів з футболістками. Станом на 5 липня на офіційному сайті київського клубу вказано профілі 18 гравчинь.
Серед футболісток, що залишають «Динамо» — 19-річна півзахисниця Анастасія Сікорська. Вона — одна з гравчинь, контракт якої з клубом закінчився ще до новини про розформування жіночої команди. Втім, в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт Сікорська стверджує: чутки про ліквідацію команди почали лунати ще взимку.
«Як дізналася про те, що жіночу команду розформовують? Чутки ходили з зими. А потім дівчата з команди сказали. Ні-ні, [нас не збирали, щоб це повідомити]. Після останньої гри всі роз'їхалися, а потім вже не збиралися. Пізніше написали й просто поставили перед фактом. Чому розформували команду? Не знаю».
Футболістка сподівається, що розформування «Динамо» не стане на перешкоді проведенню повноцінного сезону у Вищій лізі. Втім звернула увагу, що без жіночої команди може залишитися і ще один представник українського футболу — комерційний директор «Дніпра-1» В'ячеслав Фрідман припускав зникнення клубу.
«Як відреагувала? Я вже знала, що переходитиму в іншій клуб, але, звісно, шкода, що не популяризують жіночий футбол. Сподіваюся, якісь інші команди приєднаються до Вищої ліги. Звісно, сумно від того, що від команди відмовляються. Їх стає дедалі менше. Про «Дніпро-1» теж казали, що вони розформують свою жіночу команду».
Від розформування жіночої команди «Динамо» постраждала й решта гравчинь. За словами Сікорської, вони підписали більш тривалі контракти з клубом, але тепер вимушені шукати нові команди.
«Що відчувають інші? Усі сподівалися, що це лише чутки і не будуть розформовувати команду, бо деякі дівчата підписували [контракт] наперед. Була надія, що не розформують, але коли вже поставили перед фактом, тоді в усіх паніка [почалася]: що робити, куди йти».
Окремо експівзахисниця «Динамо» звернула увагу на ставлення від керівництва київського клубу до представниць жіночої команди. Подекуди від керівників клубу лунали зверхні і навіть сексистські вислови на їхню адресу.
«Дуже складно: те, як ставилося до нас керівництво, як воно з нами розмовляло — для них жіноча команда й узагалі жінки у спорті — це щось таке дивне. Тому не думаю, що, навіть якби пішли протестувати, щось би від цього було».
«Як проявлялося це ставлення? Наприклад, Аня Прокопенко заходить у роздягальню, а там хтось із керівництва сидить, може, Суркіс. Вона привіталася нормально, а він у відповідь нічого не каже, лише — «ви знаєтє, что б сдєлал Лобановскій, єслі би увідєл женщін тут?»
Оновлено: після публікації матеріалу Анна Прокопенко заперечила інформацію.
Жіноча команда «Динамо»: що відомо?
Проіснувала лише чотири роки з моменту свого відновлення. Перед стартом сезону 2020/21 київський клуб її відновив у відповідь на вимогу УАФ та заявив на розіграш Першої ліги.
Дебютний розіграш у Вищій лізі після відновлення «Динамо» провело у сезоні 2022/23, посівши сьоме місце.
Натомість у попередньому сезоні 2023/24 — восьме місце, набравши 34 очки у 21 матчі.
Домашні матчі «Динамо» проводило на стадіоні НТБ «Динамо», розташованому у Конча-Заспі.