Два роки тому американський бізнесмен та новий власник «Челсі» Тодд Боулі оголосив курс на тотальне омолодження клубу. Він разом зі своєю командою вирішив, що успішна в американському баскетболі модель із закупівлею молодих гравців працюватиме й у футболі. Це призвело до того, що футболісти, які довели свій рівень, часто залишають команду, а на їхнє місце набирають хлопців із мінімальним досвідом. У результаті таких «талантів» набрали стільки, що навіть уболівальники клубу не встигають запам'ятати нові імена. Що тут скажеш, якщо у складі «аристократів» вже понад 40 футболістів на цей момент. Сьогодні спробуємо розібратися у всіх головних проблемах лондонського клубу та, само собою, обговоримо шанси Михайла Мудрика на те, щоб стабільно потрапляти у стартову одинадцяту цього сезону.
Вісім воротарів – новий мем
Сьогодні ми не будемо детально зупинятися на тому, що заявка «Челсі» катастрофічно переповнена непотрібними гравцями, яких клуб все одно продовжує підписувати ледь не кожного тижня. Все це очевидно і так, а меми про чотириповерховий автобус «лондонців» уже виглядають трохи заїждженими. Проте ми не можемо оминути історії із воротарями, яка викликає не стільки здивування, як іронію…
Отож минулого тижня одразу кілька авторитетних інсайдерів (в тому числі й Фабріціо Романо) підтвердили, що «Челсі» знаходиться на фінальній стадії підписання воротаря Майка Пендерса з «Генка». І все б нічого, але це буде вже восьмий воротар у заявці «синіх». Особливо дивно це виглядало на фоні того, що не так давно клуб викупив із «Вільярреалу» Філіпа Йоргенсена.
У «Твіттері» цими днями навіть набрав популярність пост одного з фанатів «синіх», який згадав, як Жозе Моурінью колись сказав: «Дайте мені 11 Аспілікует, і я знову візьму ЛЧ».
Після цієї цитати вболівальник тонко порівняв із нею нинішній менеджмент «Челсі».Він припустив, що логіка у клубу зараз наступна: «Дайте нам 11 воротарів, і ми точно не пропустимо». Якщо це дійсно так, то залишилося взяти ще трьох.
Після нас хоч потоп: Як Челсі влазить у норми з фінансового фейр-плею
У вас, ймовірно, з'явилося цілком очевидне питання: чому після історій із шаленими переплатами за нікому не відомих тинейджерів та роздуту зарплатну відомість у «Челсі» досі не виникає серйозних проблем із правилом фінансового фейр-плею? Питання цілком логічне, чого не скажеш про стратегію, якої дотримуються менеджери «синіх», щоб оминути економічних санкцій. Абсурдний метод полягає у тому, що клуб підписує з новачками дуже довгострокові контракти, тому сума для фінансових звітів розтягується на 5-9 років.
Але є й нюанси. Вирішивши одну проблему, «Челсі» знаходить на свою голову нову: що робити з футболістами, які так і не змогли заграти за 2-3 роки, але ще захищені контрактом на довгий термін. В такій ситуації можна або продавати гравців за «копійки», або чекати завершення договору. В першому випадку – це миттєвий мінус для усіх фінансових звітів, а у другому – витрати на зарплату та роздування заявки непотрібними футболістами.
Історія Галлахера – показовий кейс жахливого менеджменту
Для наочної ілюстрації того хаосу, який відбувається у клубі, я пропоную розглянути конкретний приклад провальних управлінських рішень. Раніше питання до босів команди викликали в основному через невдалі покупки. Але під час цього міжсезоння «Челсі» почав дивувати навіть із продажем власних гравців. Насамперед ідеться про Конора Галлахера, який був лідером, вихованцем та однією з небагатьох світлих плям клубу торік.
У сезоні-2023/24 головним відкриттям у стані «синіх», звичайно, став Коул Палмер, якого визнали найкращим молодим гравцем АПЛ. Але другим, за середніми оцінками від видання «WhoScored», став саме Галлахер.
Проте, попри такі класну статистику та вискі оцінки, «Челсі» неочікувано виставляє вихованця на трансфер і вже навіть веде перемовини з Атлетико. А все тому, що клуб, після серії провальних покупок, має пролазити у фінансові норми, а для цього мало укладати дев'ятирічні договори з новачками, потрібно ще й заробляти. Найпростіше це зробити саме на продажах, а Конор зараз як раз притягує топклуби, які готові добре заплатити.
Перший тур проти Сіті: пацієнт скоріше живий, ніж мертвий
До усіх проблем лондонського клубу додалася й ще одна – невдалий жереб. У своєму нинішньому стані «Челсі» краще було б розпочати АПЛ поєдинком із якимось аутсайдером чи новачком ліги, щоб ймовірна перемога хоч трохи покращила атмосферу у команді та настрої вболівальників. Але в першому турі на «синіх» чекав справжній гегемон – «Манчестер Сіті».
Склад «Челсі» на новий сезон передбачити дуже складно, що не дивно для колективу з 40+ гравцями в обоймі. Однак проти «Ман Сіті», вийшли саме ті гравці, які й були основними торік. Новачком виглядав хіба що Ромео Лавіа, який у минулій кампанії майже не грав через травми.
Найгірше серед усіх ліній «лондонців» виглядав напад. Єдиний футболіст із групи атаки, якого можна було виокремити зі знаком »+», був Палмер. Чого лише вартує момент, який він створив одразу після перерви, але Джексон та Енцо завадили один одному і не змогли навіть пробити із класної позиції. Американський форвард, до речі, особливо розчарував у цьому матчі. Стайкер постійно опинявся в офсайді, приймав дивні рішення та іноді навіть відчував проблеми у роботі із м’ячем.
Однак варто зазначити, що, попри швидкий гол від суперника, господарі поля не посипалися. У другому таймі вони навіть володіли ігровою перевагою у певні відрізки часу, хоч це і не допомагало створювати багато небезпечних моментів біля воріт Едерсона. «Сіті» ж дочекався свого шансу і подвоїв перевагу у кінцівці – «0:2».
Отож Мареска дебютував краще, ніж від нього очікували деякі експерти та фанти. Команда точно не виглядала відвертими хлопчиками для биття, розгрому не сталося та й моментами «сині» пробували грати в атакувальний комбінаційний футбол.
Які перспективи у Мудрика у цьому сезоні?
Говорити про роль Мудрика у «Челсі» зараз дуже важко, адже було зіграно ще дуже мало матчів новго сезону, і ми не до кінця розуміємо, чого чекати від нового тренера «синіх». Однак, на щастя, на пресконференції після матчу із «Сіті» журналісти спитали Енцо Мареску про українця.
Як ви, мабуть, знаєте, Михайло залишився у запасі в першому турі. В основному складі на лівому фланзі вийшов Крістофер Нкунку, а на заміну французу з'явився португалець Педру Нету, який є новачком команди.
Італійський тренер прокоментував такий високий рівень конкуренції, зазначивши, що йому не легко обирати склад на поєдинок, адже багато виконавців заслуговують вийти у старті, зокрема й Михайло Мудрик:
«Важко обрати стартовий склад. Причина в тому, що у нас, мабуть, були деякі гравці на лаві запасних, які заслуговували, щоб почати гру зі старту, наприклад, Мудрик. Але іноді доводиться приймати рішення», - сказав тренер лондонського клубу.
Після підписання вище згаданого португальця Педру Нету, у стані «Челсі» зараз нараховується аж сім гравців, які претендують на позицію вінгерів: Михайло Мудрик, Рахім Стерлінг, Ноні Мадуеке, Коул Палмер, Анджело, Керні Чуквуемека, Педру Нету.
Однак, можливо, ситуація для Мудрика може трошки покращитися найближчим часом. Річ у тім, що Рахіма Стерлінга неочікувано не опинилося навіть на лавці у грі з «Сіті». Після матчу з'явилися чутки про його можливий перехід до «Ювентусу».
0,2% на перемогу в АПЛ від суперкомп’ютера – цим усе сказано
Новий тренер «Челсі» Енцо Мареска якийсь час працював помічником Гвардіоли у «Сіті», тому немає ніяких сумнівів у перспективності цього наставника. Інша справа, що керувати проєктом, який так сильно штормить, важко навіть досвідченим та авторитетним коучам, а що вже говорити про італійця, який провів лише один повноцінний сезон у ролі головного тренера. Крім того, що він не відчуває ніякої стабільності навколо себе, перед ним ще й стоять відверто важкі задачі. Наприклад, як із натовпу у 40+ людей йому відібрати півтора десятка гравців основної групи, які стануть кістяком команди на сезон? Як побудувати процес ротації із такою роздутою заявкою та як надавати ігровий час резервістам та молоді? І це я вже мовчу про те, що у «синіх» зараз по 4-5 гравців на кожну позицію, а це значить, що Мареска не раз зіштовхнеться із сумнівом та труднощами вибору при формуванні стартових складів.
Отож фанатам «Челсі» вже схоже настав час протестувати проти Боулі та його помічників, які впевнено перетворюють клуб із нещодавнього переможця ЛЧ в середняка ліги… середняка із дуже великим бюджетом.
Не дарма імовірність чемпіонства «синіх», за даними аналізу суперкомп'ютера Opta, становить лише 0,2%. Навіть шанси посісти четверте або п'яте місце не вражають: 18,3% і 19,5% відповідно.