«Критика була заслуженою»: Джеко провалив дебютний сезон у «Ромі», а потім став легендою – Довбик опинився у важчих умовах

Світовий футбол 26 Серпня, 23:38
Український нападник «Роми» Артем Довбик невдало розпочав свій римський етап кар'єри. У 2015 році в схожій ситуації опинився центральний нападник «джалороссі» Едін Джеко.

Після матчу з Кальярі (0:0) провідний римський портал Voce Giallorossa зазначав, що Артем Довбик здається рибою без води; після матчу з Емполі (1:2) – що українець у якийсь момент «поплив» без причини, та й так і не оклигав. Поміркована, а не смертельна критика на адресу Довбика лунає з однієї простої причини: всі прекрасно пам'ятають, як починав свій римський етап кар'єри Едін Джеко.

«Піти було б простіше, ніж залишитися»

Едін Джеко вписав своє ім'я в історію Роми. Йому вистачило шести сезонів, щоб посісти третє місце в списку найкращих бомбардирів в історії римського клубу (119 голів у 260 матчах) – слідом за Франческо Тотті та Роберто Пруццо. І це попри те, що боснійський бомбардир, якого Вальтер Сабатіні переконував підписати контракт словами

«я поїду звідси тільки разом з тобою»

, не переконав під час свого першого сезону у столиці Італії. Шанувальники називали цей трансфер провальним, а ЗМІ «продавали» Джеко до чемпіонатів Китаю та Туреччини.

Як і Артема Довбика, Едіна Джеко в аеропорту Ф'юмічіно зустрічали п'ять тисяч фанатів – згодом форвард зізнавався, що ніколи раніше не переживав нічого подібного. Він приходив у статусі дворазового чемпіона Англії, який у Манчестер Сіті програв конкуренцію Серхіо Агуеро і більше не хотів бути просто «суперсабом» – «джокером», який виходить на заміну і рятує ситуацію. Влітку 2015 року Джеко опинився в команді, де у нього були друзі. «Ласкаво просимо додому», – написав його партнер по збірній Боснії Міралем П'яніч в Instagram. Коли капітан Ман Сіті Венсан Компані написав у Твіттері послання, адресоване своєму партнеру по збірній Бельгії Раджі Наїнгголану («Дякую за все, ми не забудемо, як багато ти для нас зробив. Раджа, подбай про нього»), опорник «джалороссі» відповів: «Ми вже вечеряємо разом, він у надійних руках».

У першому сезоні Едін забив у ворота Ювентуса і в обох римських дербі проти Лаціо. Але його статистика все ж розчаровувала: 8 голів у 31 матчі Серії А (10 голів у 39 іграх всіх турнірів). Джеко жартував: «Радий був забити у ворота Лаціо в обох матчах. Шкода, що ми не граємо в дербі щодня».

За визнанням самого форварда, його перший сезон у столиці Італії вийшов не найкращим через цілу низку невдалих обставин.

«Я змінив місто, методи тренувань і стиль гри, я потребував періоду адаптації. Піти було б простіше, але я хотів залишитися і довести свої якості. Критика була заслуженою, але вона загартувала мене. Кожен чемпіонат унікальний: в Італії я зіткнувся з іншим типом захисту»

.

Спаллетті «виховував» Едіна критикою і запасом

У середині дебютного сезону Джеко в Ромі 2015/16 римський клуб змінив головного тренера – Лучано Спаллетті прийшов на місце Руді Гарсії. Новий тренер кардинальним чином змінив тактику і перейшов на схему з двома швидкими нападниками – Джеко не знайшлося в ній місця. «Мені важко перебувати на лавці запасних, і Спаллетті про це прекрасно знає – скаржився боснієць. – У минулому я робив помилки, але щоб проявити себе добре, я маю почуватися впевнено. Мені б хотілося відчути довіру тренера, але як професіонал я приймаю його рішення. Коли ти мало граєш, втрачається ритм. У мене вже бувало подібне в минулому: я не найкращим чином починав у новій команді, але потім спокутував свою провину».

Наступного сезону Джеко забив 29 м'ячів у Серії А і 39 – у всіх турнірах. Адаптуватися до вимог Спаллетті допомогла повноцінна передсезонна підготовка, про що форвард сам зізнався. Також його підстьобувала критика з боку тренера. «Джеко має грати краще. Він має давати команді більше. Його голи і вражаюча статистика не мають значення, він має докладати більше зусиль», – публічно говорив Спаллетті на прес-конференціях.

Невдала гра Довбика на старті – наслідок

Артем Довбик не проявив себе в стартових матчах за Рому, але Даніеле Де Россі вважає, що українець у цьому не винен.

«Нам не вистачило енергії, не вистачило інтенсивності. М'яч рухався дуже повільно. Хлопці мають старатися, а я маю вибирати тих, хто старається. Довбик має отримувати м'яч у глибині, на просторі, на другому поверсі. Ми маємо зняти з нього тиск, наповнювати штрафний майданчик [подачами та навісами]. Він уміє тримати м'яч, шукати простір. Ми маємо бути кращими: це стосується і схеми, і багато чого іншого»,

– зазначив головний тренер Роми після поразки від Емполі.

Довбик – залежний форвард, він постійно потребує м'яч. «Спаллетті постійно говорив, що хоче, щоб майже кожна вертикальна передача йшла на центрфорварда, яким був я», – розповідав Джеко про стиль гри Роми у своєму другому сезоні в клубі. Очевидно, що ані Лоренцо Пеллегріні, ані Пауло Дибала, ані Матіас Суле – головні творці у складі команди – наразі не перебувають в оптимальних кондиціях. Вони не постачають Довбика якісними передачами, і «мовчання» найкращого бомбардира Ла Ліги минулого сезону є наслідком цього.

Підсумок

Давайте не будемо забувати, що українець не проводив із Ромою повноцінної передсезонки. У нього в команді немає «своїх» П'яніча і Наїнгголана. Крім цього склад «джалороссі» ще не укомплектований повністю. Де Россі виправдано обурювався тим, що чемпіонат стартує раніше за закриття трансферного вікна і зазначав, що його команда буде повністю готова лише до першого вересня. Виходячи з усього цього, можна констатувати: Артем Довбик опинився у важчих стартових умовах, ніж Едін Джеко. Не варто чекати від нього чудес за цих обставин.

Тим паче за підсумком лише двох матчів.