Чиловий хлопець. Коваленко четвертий місяць без клубу. Що з перспективами?

Футбол України 14 Грудня, 15:23
Кінець серпня приніс досить несподівану новину з італійської Серії А – контракт з українським хавбеком Віктором Коваленком розірвала «Аталанта».

У стані бергамасків екс-зірка академії «Шахтаря» провела лишень три хвилини в рамках одного поєдинку чемпіонату Італії, а решту часу блукала по орендах, захищаючи кольори спочатку «Спеції», а потім «Емполі».

Розставання з Коваленком стало більш ніж логічним рішенням від менеджменту «Аталанти». Віктор так і не зумів стати значним активом для клубу із Бергамо, ані з точки зору спортивної, ані в плані фінансової складової. В якийсь момент Джан П'єро Гасперіні остаточно поставив «хрест» на перспективах українського легіонера у своїй команді, а боси клубу так і не зуміли знайти вигідного варіанту із продажем футболіста, вирішивши віддати питання стосовно подальшого працевлаштування безпосередньо у руки самого гравця. Тому й трапилося те, що трапилося – контракт було розірвано за взаємною згодою сторін, а Коваленко отримав свободу вибору, що передвіщало, як здавалося тоді, вельми непогані перспективи для українця.

Важливо зазначати, що незважаючи на провал у «Аталанті», Коваленко загалом був досить значним виконавцем як для «Спеції», так і для «Емполі». Безумовно, обидва ці колективи зірок з неба у Серії А не хапали, але сам факт виступів на такому рівні, очевидно, дав Коваленку впевненість у тому, що після розриву трудової угоди з «Аталантою» він точно не пропаде, й хорошу пропозицію рано чи пізно, але отримає.

З того часу минуло три із лишком місяці, а Віктор Коваленко, як і раніше, перебуває у статусі вільного агента. Більше того, прямо зараз виразних перспектив в українця немає, а йому всього лишень 28 років – чи не розквіт сил для футболіста його амплуа.

Якщо зайти на сторінку Коваленка в Instagram, то можна переконатися, що Віктор намагається підтримувати спортивну форму і, вочевидь, сподівається продовжити свою професійну кар'єру.

Втім, для успішного працевлаштування одного тільки фітнесу недостатньо. Потрібно, як мінімум, мати пропозиції, які, до того ж, відповідають рівню амбіцій самого виконавця. А ось тут якраз і криється ключова проблема.

Після відходу з «Аталанти» та набуття статусу вільного агента довкола персони Віктора Коваленка справді було чимало чуток. Зокрема, послугами українського хавбека цікавилися клуби з Греції та Туреччини. В певний момент «Коньяспор» та «Хатайспор» навіть виходили на Коваленка із конкретними пропозиціями, але екс-хавбек збірної України категорично відмовився від можливості переїзду до тамтешнього чемпіонату.

Як стало відомо пізніше, Коваленко націлений виключно на те, аби залишитися в Італії та продовжувати виступи на Апеннінському півострові, де йому дуже сподобалося в побутовому плані, і звідки Віктор, схоже, перебиратися нікуди не готовий. Потрібно сказати, що певні плюси в Коваленка однозначно є. По-перше, він, як не крути, має статус футболіста міжнародного рівня, оскільки провів 33 матчі у футболці національної збірної України (з очевидних мінусів у цьому «жирному» плюсі те, що на рахунку Віктора немає жодного забитого м'яча, адже він все ж таки футболіст атакувального профайлу). По-друге, Коваленко зіграв вже 62 матчі в італійській Серії А, і називати його випадковим персонажем для цієї ліги навряд чи варто. Нарешті, по-третє, українець більше не вважатиметься для клубів з Апеннін легіонером, оскільки більше не підпадає під визначення футболіста зі статусом «non-eu».

З огляду на все це, Коваленко цілком логічно вважав, що нікуди поспішати не варто, а на поточному етапі кар'єри дуже важливо – дочекатися гарної пропозиції. Такою восени цього року виглядав потенційний варіант із «Дженоа», але в результаті середняк Серії А все ж таки відмовився від ідеї підписання угоди з українцем, оскільки той не сподобався тодішньому наставнику першої команди Альберто Джилардіно, звільненому у середині листопада за незадовільні результати.

З іншого боку, надмірну прискіпливість Коваленка пояснити досить складно. Говорячи глобально, Віктор не проявив себе в італійській Серії А краще, ніж, наприклад, Євген Шахов, котрий був досить важливою фігурою для «Лечче» у сезоні-2019/20, а потім залишив Апенніни та перебрався до АЕКу. Так, до Італії Шахов вже грав у Греції, а тому й повертатися туди йому, мабуть, було ментально простіше, аніж Коваленку, який так і не наважився розміняти один з найкращих чемпіонатів Європи на, скажімо так, лігу середнього рівня та статусу.

Чого чекати далі? Зважаючи на усе, Коваленко справді дуже подобається в Італії. Нещодавно Віктор порадував своїх фоловерів фотографією, зробленою, судячи із зазначеної в ній локації, у Венеції, а один з підписників залишив під цим фото більш ніж відповідний коментар: «Просто чиловий хлопець».

Схоже, цей опис дуже точно підходить до кар'єри Віктора Коваленка, принаймні останнім часом. В «Аталанті» українець так і не зумів зачепитися за місце у складі та довести Джан П'єро Гасперіні своє право бути корисним першій команді через неготовність працювати поза межами власних можливостей. Коваленко опинився у команді з Бергамо у відверто не найкращий для себе момент – на початку лютого 2021-го, коли його фізичні кондиції були явно непорівнянні з іншими гравцями «Аталанти», для яких жодних зимових пауз у чемпіонаті, на відміну від українця, не існувало. Щоб переламати ситуацію в позитивний для себе бік Віктору, як не крути, потрібно було стрибнути вище за те, до чого він встиг звикнути у «Шахтарі», вийти із зони комфорту, покинути, якщо хочете, горезвісну «теплу ванну».

Нічого цього Коваленку зробити так і не вдалося. Він просто продовжувати виконувати те, що й раніше, поки в якийсь момент не прийшов до свого нинішнього стану – вільного агента без очевидних перспектив працевлаштування на бажаному рівні.

Більше того, нинішня зацикленість на Італії також може зіграти із Коваленком злий жарт, особливо якщо у січні Віктор знову не зуміє знайти собі підходящий варіант. Тоді доведеться продовжувати підтримувати форму самостійно ще певний період часу (не виключено, що навіть до літнього трансферного вікна), а у такому разі кожен місяць без команди буде лише на шкоду українському хавбеку.

Та й січневий трансфер до однієї з італійських команд, якщо із ним Коваленку все ж таки пощастить, точно не виглядає для хавбека панацеєю. Адже у цій ситуації Віктору навряд чи буде легше, аніж у 2021-му, коли він перебирався до «Аталанти» із «Шахтаря». Знову зима, знову відсутність належного рівня фізичної готовності і, як наслідок, неможливість одразу ж вигравати конкуренцію в першій команді. Загалом, виглядає як кинуті на перехресті граблі, на які раніше Коваленко вже мав необережність наскочити…

Що маємо в результаті? Вирішувати, безумовно, самому Коваленкові, але принаймні зі сторони здається, що в Італії, звичайно, чилити дуже комфортно, проте так можна не помітити й моменту, коли буде пройдено горезвісну точку неповернення. І тоді варіанти із турецькою Суперлігою, або навіть українською Прем'єр-лігою виглядатимуть чимось на зразок манни небесної. Думаєте, що це авторське перебільшення? Що ж, тоді просто поцікавтеся, де зараз грає згадуваний вище Євген Шахов, котрий свого часу також, як здавалося, переріс рівень чемпіонату України і подався до Європи, але після поневірянь клубами із Греції та Італії повернувся додому, потім виступав у Казахстані, а зараз… Зараз він заявлений за той самий клуб, що й Віктор Коваленко – із невигадливою назвою ФК «Вільний агент».