З 15 червня по 13 липня на полях США пройде 21-й за рахунком розіграш клубного чемпіонату світу ФІФА, проте примітний він тим, що відбудеться у новому форматі – участь у змаганні візьмуть аж 32 команди з усього світу, представивши усі шість конфедерацій, що існують у сучасному футболі.
Здавалося б, ідея чиновників ФІФА на чолі з її президентом Джанні Інфантіно проста та водночас геніальна – провести масштабний турнір серед клубів за аналогією із форматом чемпіонату світу для національних збірних. Так, щоб були представлені команди з усіх континентів і щоб ні в кого не виникало питань, чому це європейці вступають у боротьбу лише на передостанній стадії (як це було, наприклад, на КЧС-2023, коли «Манчестер Сіті» у півфіналі спершу обіграв японську «Ураву Ред Даймондз» – 3:0, а потім у фіналі без проблем впорався із бразильським «Флуміненсе» – 4:0), а представникам інших конфедерацій доводиться грати додатковий плей-офф, а потім і чвертьфінал…
Формат КЧС-2025 досить традиційний: із самого початку 32 команди розділені на 8 груп, після чого по дві найкращі з кожного квартету виходять у плей-офф. Таким чином, усі команди проводять однакову кількість матчів, мають плюс-мінус рівний час на відновлення тощо. Ідеально? Не зовсім, адже інших питань також вистачає, тому давайте пройдемося по кожному з них…
Консерватизм вболівальників
Перший серйозний виклик, із яким зіткнеться оновлений клубний чемпіонат світу з футболу ФІФА – це ставлення до нового турніру з боку вболівальників, на яких зазвичай орієнтуються і спонсори. Не секрет, що футбол – досить консервативний вид спорту, де існують свої традиції, які глибоко вкоренилися, тож і виступати проти них дуже часто просто немає сенсу. З останньою тезою чудово знайомі, зокрема, боси «Реала» та «Барселони», які кілька років тому побажали об'єднати довкола себе однодумців з інших топ-клубів континенту, щоб створити Європейську Суперлігу – такий собі турнір, що мав би затьмарити Лігу чемпіонів УЄФА. Однак нова ідея зіткнулася із надзвичайно жорстоким опором не лише з боку діючих функціонерів європейського футболу, що цілком зрозуміло, адже це пряме посягання на їхні доходи, а й з боку фанатів, котрі не побажали бачити, як руйнується звична для них архітектура єврокубків.
Клубні чемпіонати світу до цього проводились у досить швидкоплинних форматах, через що організаторам не потрібно було надто багато стадіонів, на які можна залучати величезні маси вболівальників. На КЧС-2025 у США буде задіяно аж 12 арен, і оренду кожної з них організаторам потрібно «відбити», після чого – ще й пристойно заробити.
Але чи поїдуть масово фанати у США заради того, щоб подивитися матчі КЧС-2025? Відповіді на це питання поки що немає ні в кого. Більше того, у ЗМІ вже повідомлялося, що у ФІФА можуть виникнути серйозні проблеми з організацією турніру, оскільки поки що не вдається залучити необхідну кількість коштів від спонсорів. Останні, вочевидь, поки що сумніваються у тому, що новий турнір від Інфантіно та компанії виявиться з ходу неймовірно успішним та дозволить одразу ж отримати вигоду від інвестицій у його проведення. А щоб заробити багато грошей, потрібен фанатський бум, якого довкола КЧС-2025 поки не спостерігається і близько...
Перенасичений календар
Не менш серйозною проблемою, із якою зіткнуться організатори КЧС-2025, є календарна. Ні для кого не секрет, що сучасний футбольний світ і без того вже перенасичений матчами та турнірами. Багато вболівальників й футболістів вже неодноразово демонстрували невдоволення такою великою кількістю поєдинків, за якими фанам вже дуже проблематично встежити, адже у світі активно розвиваються й інші розваги, а гравцям дуже складно в цьому усьому брати участь, оскільки кількість тяжких травм, які отримують на полі або у тренувальному процесі, останніми роками стрімко зростає.
ФІФА пропонує проводити розіграш КЧС-2025 практично протягом місяця. З одного боку це дозволить більш-менш рівномірно розподілити навантаження на футболістів команд, які дійдуть до фінальних стадій, але з іншого – геть-чисто відбере у гравців відпустку, оскільки раніше в непарні роки, коли не проводяться фінальні частини чемпіонату світу або чемпіонату Європи, більшість топових гравців у червні-липні відпочивали.
Невдоволення футболістів та клубів чудово зрозуміле босам ФІФА. Вони вже навіть на рівні регламенту прописали вимогу, щоб усі команди-учасниці КЧС-2025 привезли на турнір та виставляли для участі у ньому усіх найсильніших. Зроблено це на тлі чуток про те, що умовні «Манчестер Сіті», «Реал» або «Баварія» можуть байдуже поставитися до змагання, давши можливість зіграти найближчому резерву чи перспективній молоді, а ключовим зіркам надати відпустку. Щоправда, у ФІФА, вочевидь, вкрай слабо розуміють, як вони змушуватимуть клуби дотримуватися своєї вимоги з приводу найсильніших складів, і якою об'єктивною характеристикою можна буде довести, що один футболіст кращий за іншого, не маючи реальних даних про фізичний стан гравців, їх ступінь тактичної підготовки та моральної стійкості.
Додаткове трансферне вікно
Ще одна «терра інкогніта», яка відкривається при вивченні дат, обраних для проведення цього турніру, пов'язана із питанням трансферів, адже, по суті, ФІФА поставила КЧС-2025 на період традиційного міжсезоння в клубних змаганнях. Конфліктів інтересів може бути безліч, чи то мова про гравців, клуби або ж тренерів. Але ФІФА все продумала (чи ні?): відкриє додаткове 10-денне трансферне вікно у період з 1 по 10 червня. Завдяки цьому, як задумано, клуби-учасники КЧС-2025 зможуть підписати потрібних футболістів на цей турнір. Це свого роду спосіб додати турніру значущості, але він може призвести до сюрреалістичної ситуації: футболіст гратиме у трьох різних клубах протягом одного сезону, а це заборонено регламентами. Проте подібне теоретично може статися, якщо гравець проведе першу частину сезону в одній команді, потім узимку перебереться в другу, а на початку червня змінить її на третю – для участі у КЧС-2025. Чи принесе це світовому футболу більше порядку, справедливості та рівних правил гри для всіх? Сумнівно…
Регламентні норми
Загалом до положень регламенту КЧС-2025 у експертів вже накопичилося чимало запитань. Окрім визначення найсильніших складів та проблем додаткового трансферного вікна у червні, які практично напевно виникнуть, є ще один істотний аспект, на який не можна не звертати уваги.
ФІФА чітко визначила, що у КЧС-2025 не можуть брати участі команди, які мають одних і тих самих акціонерів. З одного боку, ця вимога є справедливою й дозволяє теоретично не допускати ситуацій, коли одна команда діятиме на користь іншої – більш значущої для її власника. Але з іншого… Як бути, наприклад, із мексиканськими «Пачукою» та «Леоном», які де-факто мають спільного власника – Grupo Pachuca?
Поки навіть у Мексиці не готові дати відповідь на запитання, чи буде допущено «Пачуку» та «Леон» до участі у КЧС-2025. Втім, жеребкування вже відбулося, і на ньому були представлені обидва ці колективи, тому суто логічно можна припускати, що ФІФА не бачить у цьому проблеми, проте… Як же бути тоді з її власним регламентом, адже в публічну площину ніхто з юристів чи функціонерів організації не виходив, і пояснень, чому «Пачуці» та «Леону» буде дозволено грати на турнірі, хоча у них спільний власник (а це йде у розріз із вимогами до учасників), не надавав…
Розподіл призових
Зрештою, треба поговорити і про те, заради чого усі команди гратимуть на КЧС-2025 – про призові, звичайно. За наявною наразі інформацією, загальний призовий фонд клубного чемпіонату світу, який відбудеться на полях США, складе колосальні 2,5 мільярди доларів! Для порівняння: на чемпіонаті світу-2022 серед національних збірних, який проходив у Катарі, розігрувалося «лишень» 440 мільйонів доларів.
За даними Sports Illustrated, кожна із 32 команд-учасниць отримає близько 50 мільйонів доларів без урахування додаткових бонусів, які залежать від результатів. Інакше кажучи, пересічний учасник КЧС-2025 зможе отримати у 10 разів більше, аніж переможець турніру 2023 року, причому для цього потрібно просто приїхати до США та взяти участь у змаганні.
Ці колосальні цифри вже стали об'єктом усіляких спекуляцій, що лише посилює почуття занепокоєння у світовій футбольній спільноті. Президент ФІФА Джанні Інфантіно перебуває під тиском, адже від нього вимагають чітко роз'яснити, як саме розподілятиметься призовий фонд та які умови існуватимуть для того, аби отримати максимальну суму. Однак поки що бос ФІФА зберігає мовчання, і це викликає ще більше хвилювання з приводу того, а чи відбудеться взагалі клубний чемпіонат світу в 2025 році, адже хтось же повинен буде сплатити рахунок за увесь цей новий шикарний банкет, замовлений на 32 команди з усіх частин світу…