Пов'язано це було із переїздом до табору «вишень» молодого та талановитого центрбека Іллі Забарного, за якого «Динамо» зуміло вторгувати вельми пристойну компенсацію – близько 23 мільйонів євро.
У минулому та нинішньому сезонах Забарному вдалося закріпити за собою статус ключового футболіста «Борнмута», який загалом має дуже цікавий склад, де зібрано чимало якісних виконавців, котрі, що особливо важливо, ще досить молоді та мають суттєвий потенціал для подальшого прогресу.
Вже зараз на ринку циркулюють чутки, що «Борнмут» можуть банально «розтягти» багатші клуби, на чому історія успіху «вишень» може й закінчиться, проте за більш детального аналізу стає зрозуміло – цей клуб має значно міцніший фундамент, аніж може здатися на перший погляд…
Ключові активи «вишень»
Якщо спиратися на трансферні чутки, які витають в англійській та європейській пресі прямо зараз, у складі нинішнього «Борнмута» є як мінімум чотири дуже бажані для інших клубів гравці. Це 22-річний український центрбек Ілля Забарний, 21-річний угорський лівий фулбек Мілош Керкез, 19-річний іспано-нідерландський центрбек Дін Хейсен та 25-річний ганський вінгер Антуан Семеньо.
До Забарного, Керкеза та Семеньо придивляється «Ліверпуль», причому українець також перебуває «на радарах» в «Ньюкасла» та «Челсі», а ганець входить до сфери інтересів «сорок».
Що стосується Хейсена, то цей молодий центрбек, котрий володіє видатною антропометрію, називається багатьма експертами й аналітиками справжнім дорогоцінним каменем на фабриці талантів, якою наразі є «Борнмут». Дехто й зовсім вже зараз називає 19-річного Діна найкращим у світі на своїй позиції серед тих, хто має попереду ще гарантованих десять-п'ятнадцять років виступів.
Позиція керівництва «Борнмута» полягає у тому, щоб у січні не продавати нікого з вище перерахованих талантів. Виняток можуть зробити тільки при надходженні абсолютно запаморочливих пропозицій, але в цілому нерви у босів «вишень», як здається, міцні, наче канати. Подейкують, що взимку «Борнмут» якщо і буде готовий до продажу своїх гравців, то лише Макса Еронза, а от Філіпа Біллінга напередодні вже встигли відпустити в оренду до Італії.
Нові трансфери та робота на перспективу
Із відкриттям січневого вікна переходів «Борнмут» вже встиг провернути кілька трансферів із явним прицілом на майбутнє. З «Лануса» за 8 мільйонів євро було підписано 19-річного лівого аргентинського фулбека Хуліо Солера, котрий найближчими місяцями повинен буде скласти конкуренцію Керкезу, а потім, якщо «вишні» все ж таки погодяться продати угорця, то й замінити його в основному складі.
Також із північноамериканської MLS до Англії вже перебрався 18-річний центрбек Матаї Акінмбоні, за якого «Борнмут» заплатив «Ді Сі Юнайтед» 1,5 мільйони євро. На цього американця із нігерійським корінням також робитиметься ставка в найближчому майбутньому, коли «вишні» наважаться відпустити когось із числа своїх нинішніх ключових центрбеків.
Але покупками нових футболістів процеси роботи на перспективу у «Борнмута» аж ніяк не обмежуються. У клубі є й масштабніші плани. Зокрема, влітку минулого року серйозні кадрові призначення відбулися у Black Knight Football and Entertainment – спеціальній організації, створеної власником «вишень» американцем Біллом Фолі для ефективного управління усіма футбольними клубами, що йому належать. З того часу під її керівництвом, окрім флагмана, яким став «Борнмут», також знаходяться шотландський «Хіберніан», французький «Лор'ян» та новозеландський «Окленд».
Якщо наприкінці травня 2024-го новим керуючим директором «Борнмута» став відомий португальський функціонер Тіагу Пінту (колишній спортивний директор «Бенфіки» та «Роми»), то у Black Knight Football and Entertainment пост генерального директора з повним контролем усіх процесів, що відбуваються у «Борнмуті», «Хіберніані», «Лор'яні» та «Окленді» отримав 43-річний американець з українським прізвищем Тім Безбатченко. Останній ще в США заробив собі репутацію успішного футбольного менеджера, оскільки протягом шести років був президентом «Коламбус Крю», який за цей період двічі вигравав головний трофей Північної Америки – Кубок MLS.
Також у Black Knight Football and Entertainment вже зараз працюють над придбанням контрольного пакету акцій ще одного європейського клубу – португальського «Морейренсе» із тамтешньої Прімейри. Ця інвестиція розглядається як одна з ключових для залучення ще більшої кількості молодих талантів у клуби консорціуму Білла Фолі з метою їх максимального «розкручування» та подальшого вигідного перепродажу за багато-багато мільйонів євро.
Фактор Андоні Іраоли
Розвитку «Борнмута» допомагає і той факт, що в них є один з найцікавіших тренерів сучасної англійської Прем'єр-ліги – 42-річний іспанець Андоні Іраола. Цього фахівця деякі функціонери, котрі мали досвід роботи із ним, називають не інакше як «менеджером мрії для власника клубу».
Це означає, що Іраола є класичним тренером, який воліє займатися безпосередньо роботою із гравцями на тренувальній базі, їх навчанню та перенавчанню, покращенню їх індивідуальних ігрових якостей, а також командних взаємодій загалом. Іспанець не ставить свої особисті амбіції вище за клубні, не втручається у рішення топ-менеджменту клубу, а також практично не бере участі в трансферній політиці – принаймні, не ставить ультиматумів керівництву щодо неможливості продажу того чи іншого футболіста, а також не вимагає покупки конкретних виконавців, які потрібні виключно під його особисте бачення футболу.
Тактично Іраола дуже підкований та вміє спілкуватися із гравцями в тій манері, яка користується повагою серед його підопічних. Головне – футболісти «Борнмута» вірять в ідеї іспанця і це блискуче працює, адже «вишні», наприклад, є однією з найкращих команд нинішньої АПЛ з якості оборонної роботи, оскільки пропустили менше, ніж «Манчестер Сіті», «Тоттенхем», «Астон Вілла» або «Манчестер Юнайтед», які мають набагато більш дорогі склади та статусних гравців.
А ще про методи Іраоли в самій АПЛ ходять чутки, що іспанець вкрай вимогливий та завжди наполягає на тому, аби навіть у тренувальному процесі його підопічні демонстрували надвисоку інтенсивність. При цьому, якщо хтось із гравців основи дозволяє собі розслаблятися, то його одразу ж можуть відправити на лаву запасних, де футболіст швидко «прийде до тями» і, швидше за все, знову виявить готовність віддаватися на максимум.
Тверда вдача ефективного власника
Зрештою, варто відзначати й роль власника клубу – 79-річного американського бізнесмена Білла Фолі. Відомо, що свої мільярди він сколотив на фінансових послугах, проте це зовсім не означає, що бос «вишень» не любить ризикувати. Сама по собі покупка «Борнмута» виглядала досить ризикованою, але тепер завдяки грамотній роботі інвестиції починають приносити американцеві прибуток.
На Різдво Фолі провів близько десяти днів у клубі. Він спілкувався із футболістами, тренерами, спостерігав за тренувальним процесом та оцінював поведінку всього персоналу, навіть у їдальні на клубній базі. Раніше американець заявляв, що хоче бачити «Борнмут» гарним клубом із південного узбережжя Англії, але зараз все вказує на значне зростання амбіцій власника.
За весь час, який Фолі володіє «Борнмутом», а це лише трохи більше двох років, американець вже інвестував понад 250 мільйонів євро у придбання нових футболістів та покращення клубної інфраструктури. Його спортивний досвід (Фолі також володіє хокейною командою «Вегас Голден Найтс») означає, що американець ще до приходу до керівництва «вишнями» ознайомився із принципами функціонування великих проектів у цьому середовищі, й розуміє, як у ньому влаштовано багато речей.
Першим ключовим рішенням Фолі у «Борнмуті» стало звільнення Гарі О'Ніла, під керівництвом якого «вишні» зуміли врятуватися від вильоту з АПЛ за підсумками сезону-2022/23. Однак прихід Іраоли сприяв виходу команди на новий рівень, причому повною підтримкою власника іспанець користувався навіть у найскладніший період на старті його перебування на «Вайталіті Стедіум», коли «вишні» не могли виграти у дев'яти матчах поспіль, здобувши лишень три очки…
Важливо й те, що успіхи команди на полі безпосередньо корелюються із інвестиціями у розвиток клубу, які продовжуються. Вже зараз «Борнмут» будує новий тренувальний центр, вартість якого оцінюється приблизно у 45 мільйонів євро, а ще в найближчих планах керівництва – провести оновлення «Вайталіті Стедіум», який є одним з найменш містких у елітарному дивізіоні англійського футболу.
Але головна мета, яку ставить перед «Борнмутом» найвище керівництво на чолі із Біллом Фолі – це вихід в єврокубки. Там, якщо спиратися на плани, «вишні» мають опинитися за два-три роки, але не виключено, що вже за підсумками поточного сезону підопічним Іраоли вдасться вирішити це завдання із випередженням графіку. Тому у січні в клубі й не готові влаштовувати великий розпродаж…