Минуло три роки відтоді, як «Арсенал» здійснив подвійний трансфер з «Манчестер Сіті» і підписав Олександра Зінченка за 30 мільйонів фунтів стерлінгів і Габріеля Жезуса за 45 мільйонів фунтів стерлінгів. Обидва гравці зробили початковий внесок у підвищення якості складу «канонірів», причому Жезус забивав заради задоволення в перші тижні і став ковтком свіжого повітря на позиції центрального нападника. Що стосується Зінченка, він став важливим гвинтиком на позиції перевернутого лівого захисника, постійно переміщаючись у півзахист і привносячи таку необхідну дозу якості у володінні м’ячем.
Однак після багатообіцяючого початку життя в Північному Лондоні Жезус був схильний до постійних травм і, зокрема, пропустить залишок сезону через травму передньої хрестоподібної зв’язки, яку він отримав у січні.
Проте «Арсенал», можливо, схильний дати Жезусу ще один рік, щоб проявити себе і повернутися у свою найкращу форму — зрештою, до того, як отримати останню травму, він забив шість голів у семи матчах. Але Зінченку таку ж розкіш «каноніри» можуть не дозволити. У той час як контракт Жезуса з «Арсеналом» закінчується 2027 року, угода Зінченка розрахована лише до літа 2026 року, і поки що було дуже мало зрушень у плані узгодження нової угоди.
Зінченко освоїв роль перевернутого фулбека під керівництвом Артети, але потім його недоліки під час гри в обороні були оголені. Суперники почали розуміти, що з розміщенням Зінченка в півзахисті, на лівому фланзі оборони «Арсеналу» з’явилося достатньо місця для маневру і розвитку атак. І навіть коли Зінченко залишався на своїй базовій позиції, він опинявся тягарем для оборони «Арсеналу».
Команди-суперники зрозуміли, що Зінченко був слабкою ланкою в обороні «канонірів», і стали раз по раз цим користуватися у своїх атаках. Українець здавався занадто недбалим і нездатним вчасно відреагувати, часто перестараючись і дозволяючи супернику обійти його. При цьому були випадки, коли він робив ризикований пас назад і втрачав м’яч у своїй третій зоні.
Хоча він провів більшу частину своєї кар’єри в Прем’єр-лізі як лівий захисник, найкраща позиція Зінченка, безсумнівно, знаходиться в центрі півзахисту. Саме тут, у півзахисті, у Зінченка є всі дані для просування вперед, він вміє з піднятою головою знаходити своїх партнерів по команді в небезпечних зонах. Подібно до колишнього півзахисника «Ньюкасла» Дієго Гавілана, Зінченко має здатність переміщатися в обмеженому просторі й робити при цьому небезпечні передачі.
Щоразу, коли він грає в півзахисті, зокрема й у випадку зі збірною України, він має набагато комфортніший вигляд і більш упевнений у своїх силах. Ми бачили це 12 березня, коли він відкрив рахунок у матчі-відповіді «Арсеналу» проти ПСВ у Лізі чемпіонів, і зовсім нещодавно, коли він віддав гольову передачу в першому поєдинку збірної України зі збірною Бельгії (3:1) у плей-офф Ліги націй. Саме ця універсальність цілком може дозволити йому провести ще один сезон у столиці.
«Арсенал», як і раніше, добре укомплектований на позиції лівого захисника з Ріккардо Калафіорі, Юрріеном Тімбером і Майлзом Льюїсом-Скеллі. Виникає питання — чи може Артета вирішити перевести Зінченка на центральну роль у півзахисті та заново переосмислити його роль у грі команди?
Зінченко — не просто творча іскра в півзахисті, який володіє технічною грацією і розмахом, щоб проривати лінії передачами, вихоплювати партнерів по команді небезпечним пасом врозріз і перевіряти воротаря прекрасним штрафним ударом. Він також є джерелом натхнення для своєї країни, яка ось уже чотири роки перебуває під російським вторгненням. Він є взірцем для наслідування для багатьох українських молодих гравців, таких як Георгій Судаков, Володимир Бражко та Артем Смоляков, які розуміють, що вони теж можуть одного дня грати в Лізі чемпіонів та англійській Прем’єр-лізі.
Поки невідомо, чи продасть «Арсенал» Зінченка, чи продовжить із ним контракт, чи просто дозволить йому увійти в сезон-2025/26 з угодою, що закінчується. Але одне можна сказати напевно: у цього футболіста точно не бракуватиме претендентів. Але перш ніж буде ухвалено якесь рішення про майбутнє Зінченка, він спробує привести «Арсенал» до їхнього першого в історії титулу переможця Ліги чемпіонів
(у чвертьфіналі турніру «каноніри» зіграють із мадридським «Реалом», — прим. ред.)