Найдорожчі нідерландці в історії «Барселони»: не лише Френкі Де Йонг...

Світовий футбол 26 Січня, 12:15
​Чотирьох з них Барса придбала в період з 1997 по 2000 рік.

Вже друге зимове трансферне вікно поспіль каталонська Барселона підписує найдорожчих футболістів в історії клубу – спершу це був Філіппе Коутіньо, за якого синьо-гранатовим довелося викласти 130 мільйонів євро. А ось півзахиснику Френкі Де Йонгу дісталася п’ята сходинка – амстердамський Аякс погодився продати вихованця за 75 мільйонів євро. І поки ви міркуєте над тим, чи зможе талановитий хавбек виправдати очікування, Sport Arena пригадує п’ятірку найдорожчих* нідерландців, придбаних блауґранас до Френкі.

Міхаель Райцігер

Вік на момент переходу: 24 роки

Позиція: правий фулбек

Сума трансферу: 8 мільйонів євро

Період перебування у клубі: 1 липня 1997 року – 6 липня 2004 року

Статистика проведених матчів/забитих голів/результативних передач: 256/-/6

Трофеї: Ла Ліга (1997/98, 1998/99), Кубок Іспанії (1997/98), Суперкубок УЄФА (1997)

Getty Images

Одна із перших покупок Луї ван Гала в Барселоні – тренер наполіг на придбанні Райцігера, якого знав з часів керування Аяксом. На момент 1997 року Міхаель знаходився у Мілані, і россонері не стали перешкоджати трансферу – у зв’язку з травмами захисник впродовж сезону 1996/97 прийняв участь лише в 10 матчах Серії A та вважався кандидатом на вихід. Синьо-гранатові виплатили 8 мільйонів євро та не пожалкували – ван Гал привів у команду свою людину, аж ніяк не обдаровану, зате працелюбну.

Райцігеру, здатному при необхідності закрити центр оборони, пасував статус робочої конячки – завдяки різноплановості та безкомпромісності фулбек допоміг Барселоні двічі тріумфувати в Прімері, взяти золото кубку Іспанії та виграти Суперкубок УЄФА. Сприймаючись у ролі гравця на підхваті, Міхаель провів на Камп Ноу цілих вісім років, з’являючись в середньому за сезон 30 матчах. В 2004-му був витіснений із основної когорти Жуліано Белетті, міг залишитися у команді, але відмовився пролонгувати контракт на занижених умовах та перейшов в Мідлсбро.

Будевейн Зенден

Вік на момент переходу: 21 рік

Позиція: лівий вінгер

Сума трансферу: 12 мільйонів євро

Період перебування у клубі: 1 липня 1998 року – 1 липня 2001 року

Статистика проведених матчів/забитих голів/результативних передач: 95/3/9

Трофеї: Ла Ліга (1998/99)

Getty Images

Зендену пощастило стати частиною збірної Нідерландів, що вистрелила на чемпіонаті світу 1998 року та, як наслідок, отримати запрошення від Барселони, де була сформована нідерландська діаспора. Тільки от Луї ван Гал не знайшов, здавалося б, перспективному новачку правильного застосування – після приходу Марка Овермарса Будевейн взагалі перекваліфікувався у лівого захисника, зрозуміло, показуючи не найкращий рівень футболу. Трансфер було визнано провальним, але хоч добре, що клуб відбив частину витрачених коштів – в 2001-му нападник приєднався до Челсі за 7,5 мільйонів фунтів.

Яспер Сіллессен

Вік на момент переходу: 27 років

Позиція: воротар

Сума трансферу: 13 мільйонів євро

Період перебування у клубі: 25 серпня 2016 року – наш час

Статистика проведених матчів/пропущених м’ячів: 27/18

Трофеї: Ла Ліга (2017/18), Кубок Іспанії (2016/17, 2017/18), Суперкубок Іспанії (2018)

Getty Images

Влітку 2016-го Хосеп Ґвардіола висловив зацікавленість у Клаудіо Браво – зрештою, Манчестер Сіті вступив у перемовини. Розуміючи, що справи йдуть до оформлення переходу, синьо-гранатові приступили до пошуків дублера Марку-Андре тер Штегену – гравцю здібному та талановитому, але готовому чекати свого шансу. Яспер Сіллессен виявився ідеальною кандидатурою – 13 мільйонів задовольнили Аякс.

Сьогодні нідерландець, як і прогнозувалося, перебуває у тіні німецького візаві. Схоже, що це його анітрохи не бентежить – впродовж двох з половиною років воротар з’явився у двадцяти семи матчах, зате виграв три престижних трофеї. Втім, критикувати Сіллессена немає сенсу – він розумів, заради чого купується.

Патрік Клюйверт

Вік на момент переходу: 22 роки

Позиція: центрфорвард

Сума трансферу: 20 мільйонів євро

Період перебування у клубі: 1 липня 1998 року – 1 липня 2004 року

Статистика проведених матчів/забитих голів/результативних передач: 259/123/61

Трофеї: Ла Ліга (1998/99)

Getty Images

Патрік Клюйверт повністю виправдав сподівання – Барселона дещо ризикувала, купуючи у Мілана нестабільного та проблемного центрфорварда, але, зрештою, вихопила негранений алмаз. В Італії нападник запам’ятався не найкращим чином – спочатку збив за кермом автівки пішохода, а потім встряв у скандал із зґвалтуванням. Луї ван Гал діяв рішуче – по-перше, виступ Патріка на ЧС-1998 затьмарив будь-які дисциплінарні порушення, а, по-друге, тренер, як ніхто краще, розумів значущість футболіста, з яким працював у Аяксі.

У підсумку нідерландець сформував з Рівалдо та Луїшем Фіґу атакуюче тріо, вразивши гольовим чуттям – гравець став корисним як на вістрі нападу, так і при підіграші партнерам. Універсалізм дозволив Патріку провести в Каталонії шість повноцінних сезонів. Шкода, що розлучення вийшло не надто пам’ятним – й так травматичний Клюйверт знизив особисті вимоги та повернувся до розгульного стилю життя.

Марк Овермарс

Вік на момент переходу: 27 років

Позиція: лівий вінгер

Сума трансферу: 40 мільйонів євро

Період перебування у клубі: 1 липня 2000 року – 1 липня 2004 року

Статистика проведених матчів/забитих голів/результативних передач: 142/19/19

Трофеї:

Getty Images

Потрібно визнати – найкращі роки Марк Овермарс присвятив Аяксу та лондонському Арсеналу. Хоча б тому, що у складі кожної із команд йому вдалося бодай щось виграти – у Амстердамі нападник напрацював на одинадцять трофеїв, а на Туманному Альбіоні зібрав повний комплект внутрішніх нагород. В Барселоні нічого не вийшло – ні, технічний вінгер викладався під час матчу, але, сумнівно, що відпрацював настільки велику суму.

40 мільйонів передбачали появу зірки екстра-класу, але, як зізнався сам Овермарс, Барселона переживала не найкращі моменти, а особисто він відчув велике розчарування. Не можна не згадати і поспішність каталонців – влітку Камп Ноу скандально покинув Луїш Фіґу, тож блауґранас, сподіваючись хоча б якось компенсувати репутаційні збитки, пристали на умови Арсеналу. За що і поплатилися – футболіст, який не сприймався у якості незамінного елементу, через чотири роки повернувся на батьківщину.

* – дані згідно порталу Transfermarkt.de