Таку інформацію розповів російським ЗМІ президент Кримського футбольного союзу (КФС) Юрій Ветоха.
«У 2014 році в УЄФА нам говорили, що вони через 3-5 років розглянуть питання про передачу одному кримському клубу путівки в один з єврокубків. Зараз кажуть, що вони бачать наш розвиток, але мови про інтеграцію у чемпіонат Росії не йде, тому розмови можуть бути тільки про окрему путівку. Так що влітку цього року УЄФА точно підніме питання про включення нашого клубу у розіграш єврокубків у наступні роки», - сказав він.
Що собою представляє КФС
Кримський футбольний союз має спеціальний статус УЄФА – він був офіційно зареєстрований у липні 2015 року.
Наразі у чемпіонаті Прем'єр-ліги КФС беруть участь вісім колективів. За три тури до завершення турніру лідирує ФК «Севастополь», який має 45 очок. По 42 бали на рахунку ФК «ТСК-Таврія» та ФК «Кримтеплиця», у яких у запасі ще поєдинок між собою. Саме ця трійка веде боротьбу за чемпіонство.
Окрім того, у 2016 році було вирішено створити збірну Криму з футболу, яка навіть провела кілька товариських поєдинків у 2017-му, один з яких був про студентської збірної футбольної ліги Росії. Проте за останні два роки ця «збірна» більше не збиралася, хоча були чутки про можливий матч зі збірною Сирії.
Юрій Ветоха марить? Чи в УЄФА зійшли з розуму?
Загалом, слова президента КФС доволі цікаві. Справа у тому, що УЄФА раніше заявляв тільки про допомогу дитячому футболу на півострові. А от про «путівку у єврокубки» ніколи і не згадувалося. Тому слова Ветохи сприймаються більше як марення. Або ж ми з вами чогось не знаємо, і в УЄФА вирішили і справді допустити Крим до турнірів під власною егідою.
Офіційно ж у Союзі європейських футбольних асоціацій відхрестилися від подібної інформації. «Ця тема не включена до порядку денного засідання виконкому УЄФА у Баку 29 травня», - повідомили у прес-службі асоціації, не уточнивши, що буде далі – на наступному засіданні.
Щоправда, можна пригадати такий цікавий факт: УЄФА збирається організувати третій єврокубок, який буде слабшим за Лігу чемпіонів і Лігу Європи. В організації зазначали, що новий турнір гарантує, що у груповому раунді всіх європейських турнірів братиме участь мінімум 34 країни, на відміну від сучасних 26-ти.
Усіх нюансів і думок УЄФА знати ми не можемо. Але знаючи, на які незрозумілі кроки що ФІФА, що УЄФА готові, то і такий варіант, очевидно, не варто відкидати...
Як усе це може виглядати?
...Але загалом, важко уявити, як це може відбутися. УЄФА не визнає Крим частиною Росії, тому КФС був наданий спеціальний статус, про що вже згадувалося. Тому «інтеграція» у чемпіонат країни-агресора, про яку так мріє Ветоха та інші його поплічники, на щастя, неможлива.
Тим паче, більшість країн-членів ООН не визнає приєднання Криму до Росії, що знайшло відображення у резолюції Генеральної Асамблеї ООН про невизнання кримського референдуму. І невідомо, що скаже влада тої чи іншої країни, якщо її клубу доведеться їхати у Крим. Далеко за прикладами ходити не потрібно. Просто можна пригадати матч відбору на ЧС-2018 Україна - Косово у Польщі.
Ще одне просте запитання: а під яким прапором кримська команда виступатиме у Європі? Усе це вкупі лише підтверджує, що мріям КФС не судилося збутися. І якщо кримські команди і справді хочуть отримати путівку у єврокубки, то їм варто переходити у чемпіонат України. Як це зробив ФК «Таврія» Сімферополь, перебравшись у Херсон.
Перший чемпіон незалежної України, між іншим, двічі брав участь в основних раундах єврокубків, виборовши це право у вітчизняному чемпіонаті. У Лізі чемпіонів-1992/93 «Таврія» пройшла у попередньому раунді ірландський «Шелбурн» (2:1, 0:0), але у наступному поступилася швейцарському «Сьону» (1:3, 1:4). А у сезоні-2010/11, здобувши Кубок України, сімферопольська команда спробувала свої сили у Лізі Європи, де у раунді плей-офф поступилася леверкузенському «Баєру» (1:3, 0:3).
Ще були спроби пробитися у Кубок УЄФА через специфічний Кубок Інтертото, але французькі ПСЖ і «Ренн» зупиняли «Таврію».
ФІФА і УЄФА не покарали російські клуби за виступи у Криму
Є і ще одне суттєве «але»...
У 2017 році деякі російські клуби проводили на півострові передсезонну підготовку. І тоді ж вони, а саме – «Сокіл» та «Анжі-2» – взяли участь у неофіційному зимовому Кубку. У Російському футбольному союзі відразу ж заявили, що клуби не погоджували з ними участь у цьому турнірі.
«РФС не погоджував місце проведення цих матчів із «Соколом» та «Анжі-2». Усе вирішувалося суто клубами. РФС не має до цього відношення. Чи є небезпека санкцій? Напевно, якісь санкції можуть бути відносно цих клубів», - заявили тоді в організації.
Очікувалося, що РФС оштрафують, проте Юрій Ветоха повідомив, що в УЄФА у підсумку вирішили не йти на такий крок.
«Скаргу було подано у ФІФА, а розслідування проводив УЄФА. Зараз воно призупинено, нікого не оштрафували. Вдалося переконати УЄФА, що турнір не мав офіційного статусу, у матчах були зворотні заміни, а ігри проходили у межах передсезонної підготовки», - запевнив президент КФС.
Ось і маємо перший прецедент, коли чиновники з ФІФА та УЄФА виправдали російські клуби. І дуже хочеться ще раз запитати й уточнити у них: «Так чий Крим?».
Цілком імовірно, що відповідь на це запитання ми отримаємо ще цього року, адже старт нового єврокубкового турніру, за попередніми даними, заплановано на 2021 рік. І якщо в УЄФА і справді підуть на такий шалений крок, як надання путівки Криму у єврокубки, то їм потрібно буде повідомити про це заздалегідь.
Ярослав Твардовський