Після недільного матчу за Суперкубок України між «Динамо» та «Шахтарем» (2:1), попри дещо перебільшену ейфорію киян, не від одного фахівця та вболівальника довелося чути, що з такою грою і переможцям, і переможеним у європейських матчах доведеться складно. І справді, в «Динамо» наразі не помітно особливого прориву – це стосується насамперед гри та якихось новинок від головного тренера Олександра Хацкевича, а «Шахтар», не підживлений «новою кров’ю» виконавців, лише придивляється до нового наставника Луїша Каштру, і таке «придивляння» може затягнутися.
Якщо «підозри» щодо спроможності українських футбольних грандів (а ще «Олександрії», «Маріуполя» та «Зорі») виявляться правдивими, то буде непереливки. Адже виступи у єврокубках (особливо в груповому етапі Ліги чемпіонів) приносять клубам чималі гроші, без яких може зачухатися потилиця від проблем...
А тим часом такі проблеми досить прогнозовані. Ось як виглядала Таблиця коефіцієнтів УЄФА за підсумками минулого сезону, вона визначала представництво країн у єврокубках на сезон-2020/2021, і тут у нас начебто все спокійно, за винятком того, що Бельгія вже перегнала Україну.
Варто підкреслити, що Таблиця коефіцієнтів УЄФА – доволі складна математика, в якій не можуть розібратися навіть палкі вболівальники футболу. Не влазячи у «хитросплетіння» детального нарахування очок, підкреслимо лише, що бали додаються за 5 останніх сезонів, при цьому найдавніший з тих 5-ти сезонів автоматично «згоряє». Зверніть увагу, які солідні суми «згорять» у нас за найближчі два роки – 10,000 і 9,800. У той час як наші головні конкуренти втратять значно менше.
І вже відрив від тих же Туреччини, Австрії, Нідерландів не виглядає таким відчутним, якщо дивитися на свіжу Таблицю коефіцієнтів з урахуванням сезону, що розпочався. Добре, що «Зоря» в першому матчі обіграла чорногорську «Будучность» (3:1) і набрала якісь пункти для України, інакше турки нас би вже обігнали.
Ще один важливий нюанс: країни, які займають місця з 7-го по 11-те мають право на одну пряму путівку в груповий етап Ліги чемпіонів. І це вже чималий фінансовий бонус, наприклад, для того ж «Шахтаря», який останніми роками захопив лідерство в українському футболі.
Перебування в цій обоймі так само дозволяє сподіватися на груповий етап і срібному призеру чемпіонату України. Щоправда, другому в Україні «Динамо» минулими сезонами не вдалося пройти сито кваліфікації, тож довелося перейти в менш грошовиту Лігу Європи.
Однак якщо «забратися» на рік уперед, то станом на набрані на теперішній момент і «спалені» на той момент очки ми опускаємося аж на 13-те місце (навіть Кіпр вище).
Словом, у Європі потрібно трохи (і навіть не трохи) постаратися, адже можемо втратити прямі путівки і в Лігу чемпіонів, і в Лігу Європи. Наразі жодної катастрофи немає, але загрози існують, тому українським клубам варто не лише дивитися, що в них зараз під носом, а й ретельно оцінити кількарічну перспективу. Бо останніми роками, як свідчать цифри, ми далеко не лідери у єврокубкових змаганнях.
Із 2021-го року схему дещо скоригують у зв'язку з реформою в єврокубках і запуском третього єврокубкового турніру. Однак загальний принцип нарахування очок навряд чи зміниться. Через це потрібно просто перемагати суперників у Європі та доводити, що Україна справді заслуговує залишатися у провідній десятці футбольних держав континенту.