Але цей матч все ж став винятком. На цей раз справа не в помилках арбітра, не у видаленнях і не в масових бійках.
Інцидент за участю Тайсона і ультрас «Динамо» тут же підірвав не тільки український медіа-простір, але і вийшов за його межі, стараннями Неймара, Фернандіньо та інших небайдужих зірок. Обидва клуби вже виступили з офіційними заявами, висловилося багато футболістів, а головний редактор офіційного сайту «Динамо» нагадав випадок з весняного матчу «Шахтаря» і «Айнтрахта», за підсумками якого клуб був зобов'язаний закрити 13-й сектор на стадіоні ОСК «Металіст» і вивісити на ньому банер #EqualGame через расистські витівки фанатів, але цей епізод не отримав такого ж розголосу.
Можна точно сказати, що це ще далеко не кінець історії.
Як не сумно, але тема расизму залишається великою проблемою світового футболу. Тільки за останні кілька років трапилося немало гучних скандалів. Які зараз є сенс згадати.
Каліду Кулібалі і фанати «Інтера»
У грудні минулого року в Італії бахнув скандал. Захисник «Наполі» Каліду Кулібалі був вилучений і йшов з поля під образливі вигуки вболівальників «Інтера». Цей епізод підняв цілу хвилю обурення в суспільстві. Наставник неаполітанців Карло Анчелотті обіцяв увести свою команду з поля якщо таке повториться, футболісти почали масово висловлювати невдоволення, мер Мілану був змушений вибачатися перед гравцем, а «чорно-синім» взагалі запропонували зробити на деякий час капітаном Квадво Асамоа. У підсумку, клуб був покараний двома матчами без глядачів, а на третій грі була закрита трибуна Curva - обитель найагресивніших фанатів.
І це був не перший випадок. Аналогічне покарання отримав «Лаціо» за расистські витівки своїх фанатів на адресу того ж Кулібалі ще в 2016-му. Тоді гравець після матчу підійшов до трибун і демонстративно подарував футболку маленькому хлопчикові.
«З ним я виходив на поле, а тепер вирушив його шукати. Знаєте, якими були його перші слова: «Вибач за те, що трапилося». Я був вражений, тому що дитина просила у мене вибачення за дорослих. Він дійсно переживав. «Та нічого. Спасибі тобі», - все, що я міг йому відповісти», - згадував той випадок гравець.
Інцидент же в матчі з «Інтером» привів до відомого флешмобу, коли багато людей приходили на стадіон або фотографувалися в соціальних мережах в масці з обличчям Кулібалі.
Мойзе Кін, Леонардо Бонуччі і фанати «Кальярі»
Абсолютно не секрет, що Італія є абсолютним рекордсменом з такого роду скандалів. Навесні цього року «Ювентус» грав в Кальярі проти місцевого клубу і переміг 2:0. На 85-й хвилині відзначився молодий форвард Мойзе Кін, який побіг святкувати гол перед трибуною з фанатами господарів поля, які відповіли йому образами.
Можливо, епізод був би забутий швидше, якби не Леонардо Бонуччі. Капітан «Юве» після гри сказав, що в тому моменті вина лежить і на гравці, який спровокував уболівальників, і на фанатах, які образили гравця. І тут же на футболіста обрушилася хвиля критики з боку головних борців з расизмом у футболі: Ліліан Тюрам, Яя Туре і Рахім Стерлінг тут же накинулися на італійця за те, що він посмів допустити частку провини свого колеги в цій історії.
Усвідомивши свою помилку, Бонуччі був змушений дати задню, заявивши, що його просто не так зрозуміли. Але слава людини, яка виправдовує расизм (нехай він цього і не робив по суті) вже закріпилася за Леонардо і донині йому пригадують той епізод.
Збірна Англії, чорногорські і болгарські фанати
Все тієї ж весни трапився ще один неприємний епізод, пов'язаний з расизмом. Вірніше, це навіть не конкретний епізод, а цілий матч збірних Англії та Чорногорії, по ходу якого британські футболісти регулярно чули на свою адресу різні неприємні речі. Але закінчилося все не сльозами. Підопічні Гарета Саутгейта не мали проблем зі своїм суперником (5:1), а Рахім Стерлінг після забитого голу показав найбільш активним фанатам смішну гримасу, зображуючи мавпочку.
«Я хотів показати їм - щоб нас зачепити їм потрібно щось більше, ніж просто сказати нам, що ми темношкірі або що ми їм когось нагадуємо», - заявив футболіст після матчу.
УЄФА відкрив дисциплінарну справу проти чорногорської сторони в зв'язку зі згаданими подіями, а Футбольний союз Чорногорії заявив, що уболівальникам, поміченим у расистській поведінці на матчі проти Англії, буде заборонено відвідувати ігри національної команди.
А вже восени британці знову піддалися образам, але на цей раз під час матчу з Болгарією. Матч проходив при частково закритих трибунах, оскільки в попередньому матчі з Косово болгарські фанати також «відзначилися». Але навіть в такій ситуації вболівальники господарів примудрилися двічі ледь не зірвати матч, імітуючи мавпячі крики і демонструючи футболки з написом «UEFA No Respect». Все закінчилося очікувано: 6:0 на полі, збірна Болгарії наступний матч проведе при порожніх трибунах, а глава федерації футболу подав у відставку на вимогу прем'єр-міністра країни.
Маріо Балотеллі і фанати «Верони»
Не варто далеко йти від Італії, тим більше випадок дуже навіть свіжий, бувально тижневої давності. Під час паузи перед подачею кутового в матчі «Верони» і «Брешії» форвард гостей Маріо Балотеллі повернувся до фанатів суперника, запустив в них м'яч і зібрався піти з поля. Футболіста все ж умовили залишитися, а він відповів на образи голом.
Після матчу головний тренер «Верони» Іван Юрич і глава фанатського руху Лука Кастелліні встали на захист уболівальників, спробувавши перевести стрілки на самого гравця.
«Балотеллі міг це чути тільки в своїй голові. Балотеллі італієць тільки тому, що має італійське громадянство, але він ніколи не зможе стати справжнім італійцем. В нашій команді теж є негр, який вчора забив гол, і ми всі йому аплодували. Якісь проблеми зі словом «негр»? До мене прийде комісія Сегре (комісія по боротьбі з проявами расизму, антисемітизму і ненависті під керівництвом італійського сенатора Ліліани Сегре) якщо я назвав когось негром? Вони постукають в мої двері?», - сказав Кастелліні.
Мабуть, на превеликий подив пана Кастелліні, замість похвали від клубу, він отримав заборону на відвідування стадіону до 2030-го року.
А «справа Балотеллі» все ще розглядається.
Малком і фанати «Зеніта»
Якщо Італія є рекордсменом за кількістю расистських скандалів, то Росія розташовується десь поруч. Банан і Роберто Карлос (фанати самарських «Крил»), Халк і мавпячі крики (фанати «Зеніта»), знову натяки на мавпу на адресу Крістофера Самба (фанати «Торпедо»), расистські речівки і Яя Туре (фанати ЦСКА), Гільєрме і пісня про мавпу в збірній (фанати «Спартака») - інциденти трапляються регулярно і повсюдно. Одним з останніх і найбільш гучних випадків став «теплий прийом» бразильця Малкома в «Зеніті». Фанати пітерського клубу вивісили банер «Спасибі за вірність традиціям», який критикує керівництво за придбання темношкірого футболіста.
Керівництво клубу спробувало незграбно виправдатися, що «вірність традиціям» - це «давня традиція запрошувати в клуб кращих гравців з усього світу». В це ще можна було б повірити, якби мова йшла про умовний мадридський «Реал», але російському клубу, в маніфесті фанатів якого прямим текстом пишуться «бажані» напряму селекції (Європа) і «не бажані» (інші континенти) - звісно, ніхто не повірив.
Тим більше, що на сайті головної фанатського угруповання клубу з'явився перефразований рядок з пісні «Хто така Еліс»: «В Зеніті Дзюба, в Зеніті Філіп, його ніхто не кликав, він сам якось прилип» (Філіп - це Малком Філіпе Сілва де Олівейра).
Але ніякого покарання по відношенню до фанатів з боку клубу, звичайно ж, не було. А Малком надовго зліг у лазарет, кілька місяців не з'являючись на полі. Мабуть, тому і нових банерів немає.