Наші за кордоном. Підсумки сезону. Частина I

Футбол України 18 Червня, 18:35
Сезон 2014/15 був відносно вдалим для зарубіжних команд, кольори яких захищають українські футболісти.

Чемпіон, володар Кубку, призер першості (п'ять команд), четверте місце з правом виступу в Єврокубках наступного сезону (3) - саме до таких досягнень були причетними українці. Три з цих команд переписали клубну історію, а гравець іншої команди допоміг переписати історію ліги. І навіть невдала каденція тренера з України не завадила ще одній команді посісти третє місце. Боротьба за виживання, в якій «українські» команди за кордоном традиційно беруть активну участь, також закінчилася значно успішніше, ніж звично. Лише дві такі команди залишили Вищий дивізіон, при цьому «Арарат» був приречений ще до переходу Олександра Волчкова в команду, а Ігор Березовський перебував в «Льєрсі» лише в першій частині сезону.

Після тривалої перерви «жовто-блакитні» футболісти з'явилися в Вищих дивізіонах Греції, Болгарії, Австрії та Хорватії, відбулося й повернення до Ередівізіє. Вперше українець заграв в Суперлізі

Сербії. І, мабуть, головне досягнення українського футболу в сезоні 2014/15 - вперше український тренер очолив команду ліги Топ-5 i одразу був визнаний поважними сайтами «проривом» і навіть тренером сезону.

Нідерланди

Друга частина сезону 2014/15 Дениса Олійника була неймовірно схожою на першу. Півзахисник «Вітесса» знову почав за межами стартового складу, знову повернувся до перших 11-ти, протягом деякого періоду демонстрував високий рівень гри, проте надалі вже вдруге втратив рівновагу після повернення з лав збірної і закінчив сезон за межами поля. Хоча цього разу Денис здебільшого програвав боротьбу не конкурентам, а травмам. Під час першої з них арнемці зазнали трьох поразок, серед них - ганебні 0-4 в Кубку. Проте з поверненням українця почалася серія з 12-ти матчів без поразок, під час якої він запам'ятався чудовою грою проти «Віллем II» (2-0, асист, дві нагоди для взяття воріт та кілька гострих пасів на партнерів) та голом ударом з лічених метрів проти «Камбююра» (2-0). В інших матчах він також був активним, загрожував воротам суперників, влучаючи в стійки чи у воротаря і пасував партнерам.

Активний матч з асистом прострілом з флангу проти «Гоу Ехед Іглз» (2-0) одразу перед від'їздом до збірної став його останнім вдалим в сезоні. Надалі він мандрував між стартовим складом та лавою запасних, а кінцівку пропустив через травму, отримавши лише одну ігрову хвилину в останніх шести матчах. Партнери впоралися без його допомоги, посівши четверте місце в «регулярці» (за набраними очками в другому колі поступилися лише «ПСВ») і завоювавши в плей-офф місце в Лізі Європи наступного сезону.

Загалом Олійник був найменш яскравим гравцем атаки серед основних як в першому, так і в другому колі. Проте неможливо не звертати увагу на дев'ять виходів поспіль в стартовому складі в 2015-ому році та 15 матчів загалом, які разом з осіннім доробком склали 31 матч ліги (22 - з перших хвилин та 11 повних) та два матчі Кубку. На його рахунку чотири голи, чотири результативних передачі, два зароблених пенальті та дві жовті картки. Практично всі атакувальні гравці стартового складу залишать команду влітку, тож Олійник залишиться чи не «дідом».

Олександр Яковенко змарнував першу частину сезону в команді, головний тренер якої («Фіорентини») відверто ігнорував його. В останні години зимового трансферного вікна він уклав орендну угоду з «АДО ден Хааг», який вів боротьбу за виживання в Ередівізіє. Головний тренер ґааґців Хенк Фрезер слідкував за гравцем кілька років і розраховував на його досвід, техніку володіння м'ячем та тиск на захисників. Яковенко розповів, що обрав саме цю лігу через бажання грати у відкритий футбол.

Півзахисник був кинутий в бій вже після одного тренування і вже за перші хвилини виснажив захисників «Твенте» тиском, а на 13-ій перехопив м'яч, пробіг до воріт і забив гол в першому матчі за останні дев'ять місяців. В тому ж матчі мав ще дві нагоди забити, в наступному його гол був відмінений через офсайд іншого гравця, а ще за тиждень знову мав кілька чудових шансів відзначитися. Хоча незадовільна фізична форма не дозволяла йому грати повні матчі, вона ж призводила до ушкоджень, через які він чимало пропускав.

Тож Яковенко не спромігся набрати ігрову форму, і в клубі та поза ним висловлювали розчарування загальним внеском гравця в командну гру. Світлими плямами наприкінці сезону були влучно поданий штрафний та активна гра проти «Ексельсіора» (3-2), п'ять ударів по воротах протягом 16-ти хвилин в Тілбурзі проти «Віллем II» (0-1) та гол в останньому турі в ворота нового чемпіона «ПСВ» ударом здалеку. Ґааґці забезпечили собі місце в Ередівізіє ще до цього матчу і в підсумку залишилися 13-ими.

Загалом на рахунку Яковенка 11 матчів ліги (8 в стартовому складі, один повний), два голи, асист та дві жовті картки. За подальшими звитягами китайського проекту Ґааґи він спостерігатиме з Флоренції, або з іншого міста.

Бельгія

«Сінт-Трюйден» задовго до останнього туру забезпечив собі перше місце в Другому дивізіоні та підвищення в класі. Причетним до успіху був й український воротар Ігор Березовський, орендований взимку у «Льєрса» через травми провідних воротарів команди. Ігор одразу відіграв три повних матчі, пропустивши тричі, а ось наступного разу отримав ігрові хвилини (34) лише в останньому турі. Зважаючи на те, що кращим гравцем сезону в лізі був обраний перший воротар «Сінт-Трюйдена», не слід надто жорстко оцінювати доробок уродженця Кіровограду.

«Льєрс» в підсумку залишив Вищий дивізіон. Нагадаю, що Березовський в Жюпіле-лізі сезону 2014/15 встиг відіграти вісім матчів, пропустив 17 м'ячів та отримав одну жовту картку.

Угорщина

Масове звільнення гравців, травми, перенесення грудневого матчу на лютий та регламент ліги дозволили Володимирові Овсієнку увійти в історію, взявши участь в матчі Вищого дивізіону, в якому на полі знаходилися три воротарі за амплуа, двоє з них в якості польових гравців. Заявлений воротарем на сезон українець відіграв 81 хвилину в центрі нападу, боровся на другому поверсі в обох штрафних майданчиках і навіть запам'ятався пасом на партнера, який більше личить розумному півзахисникові.

Втім, такий казус не надихнув його на зміну амплуа, і за кілька тижнів він вже отримав три шанси поспіль в воротах. Вдалі дії Овсієнка принесли нульову нічию проти «Ференцвароша» та перемогу над «Папою» (1-0), а відбитий пенальті та кілька сейвів не допомогли пройти «Гонвед» в чвертьфіналі Кубку Ліги (0-3 та 2-3).

«Ньїредхаза» практично забезпечила собі місце в Вищому дивізіоні за кілька турів до закінчення сезону (12-те місце), і уродженець Ужгорода отримав чотири матчі ліги поспіль, двічі виводячи команду на поле в якості капітана. Відзначався впевненою грою та сейвами на тлі розбалансованості захисту. Винен лише в одному голі в останньому турі, коли м'яч від його руки залетів у ворота в результаті потужного удару по центру. Загалом Овсієнко відіграв 8 матчів ліги цього сезону (7 - в другій частині), 1 - в Кубку та 4 - в Кубку Ліги (2). Пропустив 17 м'ячів (13). Отримав дві жовті картки.

Австрія

Ігор Ощипко востаннє грав в Вищих дивізіонах наприкінці 2012-го року. Влітку 2014-го він остаточно оговтався від травми, проте нову команду знайшов лише в січні 2015-го, уклавши піврічну угоду з «Штурмом». Наприкінці останнього зимового збору в Туреччині він вже награвався в стартовому складі і заслужив компліменти від генерального менеджера клубу. Проте в офіційних матчах здебільшого залишався в запасі, в підсумку отримавши лише два повних матчі плюс одну хвилину в третьому. Був абсолютно непомітним в атаці (три паси в штрафний здалеку, всі неточні), плідно відпрацьовував в захисті, хоча одне програне їм двоборство призвело до голу, а ще кілька - до вкрай небезпечних моментів біля воріт його команди. Отримав жовту картку. «Штурм» посів четверте місце в лізі і виборов право грати в Лізі Європи наступного сезону. Втім, Ощипко не братиме участь в цій кампанії, адже він вже залишив клуб.

Хорватія

Перша частина сезону 2014/15 Артема Мілевського закінчилася просто шедевральною грою, скандуванням його імені вболівальниками та виходом в лідери «Хайдука». А зміна трьох головних тренерів в 2015-ому році та відсутність посилення взимку лише зміцнили його статус чи не єдиної надії клубу і зірки чемпіонату, якого лише «фізика» змушує «даремно витрачати свій час в Спліті». Однак будь-яка травма вибиває Артема з ритму вщерть, і повне відновлення триває настільки довго, що керівники клубу навіть починають жалкувати з приводу його підписання.

Травма на останніх зимових зборах, три виходи на заміну, запас в Кубку, 59 хвилин з падіннями в штрафному та фатальною втратою м'яча - ось його доробок в лютому. Проте в березні Артем нарешті заграв. В матчі Кубку проти «Виноградара» (3-0) заробив асист чудовим пасом «черпаком» на партнера. За кілька днів в матчі проти «Осієка» (1-0) почав гольову атаку та віддав ще один чудовий пас врозріз. А в другому таймі «Вічного дербі» (1-1) головна надія ослабленої травмами команди вибігала в швидкі контратаки, відтісняла захисників та вправно пасувала (партнери двічі схибили). На 74-ій хвилині дотепно пропущений м'яч між ногами «надії» призвів до голу Баліча.

Наступними тижнями в двох сплітських дербі - в лізі (1-2) та в Кубку (1-1) - Мілевський демонстрував як гідну овацій гру, так й надмірну нервовість. Блискавичні атаки, дотепні паси (безбожно зіпсовані партнерами), два голи (з офсайду, один зарахований) і чудові шанси забити ще два. Разом з тим жорсткі фоли, суперечки з арбітром та сутички з суперниками і розбиті в розпачі скляні двері в роздягальні. Й надалі він іноді займався лише «боями» з суперниками і дивом уникав вилучення, а іноді «лише» грав в футбол, знову класно пасуючи на партнерів і марнуючи моменти. Удар в стійку воріт у матчі-відповіді Кубку (0-1, виліт в півфіналі) символізував сезон розчарувань. Хоча останнім акордом був все ж чудовий рейд правим флангом та асист в матчі ліги проти «Славен Белупо» (2-0). Чергова травма змусила завершити сезон достроково.

Доробок Артема в сезоні 2014/15 склав 21 матч в лізі (11 - з перших хвилин, 5 повних), п'ять - в Кубку (4, 0) та 13 хвилин проти «Дніпра» в Кваліфікації Ліги Європи. На його рахунку три голи, сім асистів та 9 жовтих карток. З них 15 матчів (10, 4), гол, два асисти та шість жовтих карток - в 2015-ому році. «Хайдук» посів третє місце, відставши від «Рієки» на 25 очок, а від «Динамо» - на 38.

В підготовці до нового сезону разом з новим тренером беруть участь два нових українці - Артем Радченко та Максим Білий. Мілевський поки що лікується, і його повернення затримується. Вболівальники, безумовно, чекатимуть на чи не найпопулярнішу людину в місті. Принаймні, на міжнародному ярмарку в Спліті саме його «розривали» на автографи, селфі, потискання рук та інтерв'ю.

Сербія

Про екс-гравця молодіжної та всіх юнацьких збірних України Євгена Павлова в січні згадали в Сербії, де він вже був на оглядинах рік тому. Після активної участі в турецьких зборах «Младості» він поступово почав отримувати ігрові хвилини і перших ж двадцяти йому вистачило для голу. Ворота «Напредака» були уражені чітким ударом в кут після входу в штрафний. Втім, надалі Євгену не вдалося закріпитися в стартовому складі, він переважно виходив на заміну і був непомітним. Лише в останніх двох матчах сезону він врешті-решт знайшов свою гру. В першому з них відзначився трьома ударами по воротах та боротьбою на другому поверсі, в результаті якої був забитий переможний гол. А в матчі в гостях проти «Црвени Звезди» (1-3) вчасно підключився до контратаки і замкнув простріл.

Доробок Павлова в Сербії («Младост» посіла сьоме місце) склав десять матчів (три в стартовому, один повний), два забитих м'ячі та дві жовті картки.

Болгарія

Денис Причиненко не отримував ігрових хвилин з вересня до середини березня. Навесні відіграв два повних матчі поспіль (команда пропустила два м'ячі) i загалом виглядав добре (хоча й не завадив автору одного з голів завдати влучного удару головою). Отримавши травму, пропустив наступний матч і надалі вже був гравцем запасу, двічі вийшовши на заміну на останніх хвилинах і отримавши 82 ігрових хвилини в передостанньому турі. До речі, за ці 82 хвилини він мав дві чудові нагоди забити, проте в першому з епізодів схибив з лічених метрів, в другому - воротар витягнув м'яч.

«ЦСКА» встановив антирекордну серію з 10 матчів без перемог та забитих м'ячів, скотився з першого місця до п'ятого і вперше з сезону 1996/97 не завоював місце в Єврокубках. Загалом на рахунку Дениса 5 матчів навесні (три жовті картки) та 12 загалом (5) в лізі та Кубку, з них вісім з перших хвилин та шість - повних.

«ЦСКА» не отримав ліцензію на право грати в А Групі наступного сезону, тож, ймовірно, Денис залишить клуб попри діючий контракт. Останні чутки пов'язують його з казахстанським «Кайратом».

Греція

Євген Неплях зарано повернувся після травми в грудні і знову вибув. Він доволі довго тренувався за індивідуальною програмою, а згодом разом з командою, проте не міг набути необхідної фізичної форми. Двічі поспіль отримував ігрові хвилини в кінці березня та на початку квітня, зосереджуючись на захисних діях (в атаках чомусь не отримував м'яч) і загалом діючи впевнено (хоча іноді втрачав позицію). «Платаніас» здобув дві «сухі» перемоги і відчайдушно боровся за право залишитися в лізі, виконавши завдання не в останню чергу завдяки технічним перемогам. Кінцівку сезону Неплях також пропустив через ушкодження.

Загалом в сезоні 2014/15 відіграв лише вісім матчів та 643 ігрових хвилини (один асист, одна жовта картка), сукупно пропустивши близько шести місяців через травми.

Кіпр

Юрій Яковенко травмувався в грудні і змушений був лягти на операцію на коліні. Повернувся до повноцінних тренувань з командою лише наприкінці квітня, отримав 14 ігрових хвилин в одному з матчів, проте виявився нe готовим грати і до закінчення сезону не повертався до заявки. Загалом його доробок в сезоні 2014/15 склав 13 матчів в лізі (9 - з перших хвилин, два повних), в яких нападник забив 4 м'ячі і отримав 4 жовті картки. В Кубку на його рахунку один матч та два голи. «Анортосіс» закінчив сезон на п'ятому місці, яке не надає перепустку до Ліги Європи наступного сезону.

Румунія

Олег Протасов залишився на посаді головного тренера «Астри» умовно, завдяки несподівано яскравій кінцівці 2014-го року. Чітке завдання посісти вище місце, ніж поточне на той час п'яте, ускладнювали фінансові негаразди та пов'язана з ними невдала трансферна політика (підписання двох далеко не кращих гравців чемпіонату Молдови та двох, залишившихся без клубу після зникнення «Таврії»). Непогана гра без перемог в контрольних матчах проти «Дніпра», київського «Динамо» та «Хоффенхайму» перетворилася на просто жахливу (жодного удару по воротах) та розгром від «Стяуа» в Кубку Ліги (0-3). Протасов визнав, що помилився з надто авантюрною тактикою і скаржився на програні двобої.

В лізі проти «Конкордії» (2-2) «Астра» виглядала краще в атаці, проте не менш жахливо в захисті, пропустивши на останніх хвилинах. A cлова власника клубу по закінченні нічийного матчу проти дев'яти гравців «Брашова» («Це була одна з найганебніших ігор команди, яку я бачив») слід було вважати вироком.

За кілька днів вирок було офіційно виконано, і тренер був відправлений у відставку за «неспроможність побудувати добру команду за довгу зимову перерву». Той же власник клубу пізніше висловив припущення, що Олег Валерійович почувався нещасливим в клубі і лише шукав пристойний шлях для розлучення.

Український фахівець на чолі «Астри» здобув дві перемоги та сім нічиїх в дев'яти матчах ліги (серед ниx дві нічиї з командами з нижчої половини турнірної таблиці в перших матчах 2015-го року), чотири очки в чотирьох матчах Ліги Європи (останнє місце в групі), перемогу та поразку в Кубку Ліги. В цих 15-ти матчах його команда забила 21 м'яч та пропустила 20. Команда з Джурджу в підсумку посіла третє місце завдяки фінішному спурту і гратиме в Лізі Європи.

Далі буде...