- Говорячи про спортивні підсумки, вважаю їх невдалими, бо команда заслуговувала на вихід з групи. Не так важливо, з якого місця. Але по тій грі, по тому бажанню, яке було у більшості футболістів, ми повинні були виходити з цієї групи. Якщо ж говорити загалом про чотирирічний етап підготовки, то підібралося чимало талановитих і цілеспрямованих футболістів. Ціла плеяда хлопців, які готові були довести, що вони гідні виступати на найвищому рівні. Нам пощастило працювати з гравцями саме цього року народження. На мою думку, вихід на чемпіонат Європи як два роки тому, так і цього року – це заслужений результат і вже є певним досягненням.
- Що можете сказати про останній матч групової стадії Євро-2015 Україна – Австрія?
- Як і два попередні поєдинки, цей матч не став виключенням у тому плані, що ми переграли збірну Австрії. Не в плані результату, а беручи до уваги сам процес. Я вважаю, що ми гідно провели цей чемпіонат. У футболістів була присутня жага до перемог, яку ми намагалися поєднати із тактичними напрацюваннями. Тож третя гра також проходила за нашої переваги. Але дрібниць у футболі не буває, тому потрібно бути готовими не на 90%, а на 120%. З різних суб’єктивних та об’єктивних причин команда підійшла до турніру у неоднорідному стані. З сорока ударів по воротах ми забили лише двічі. Якщо ж говорити про захист, то на цьому чемпіонаті – випадково чи ні – ми зіграли найгірше. Саме через індивідуальні помилки, а не командний захист.
- У багатьох футболістів був важкий сезон. Можна сказати, що це позначилося на виступі команди на континентальній першості?
- Відверто кажучи, на наших виступах в Греції позначилася лише гра на чемпіонаті світу. Те твердження, що у футболістів був важкий сезон, мене відверто дратує. Вони всі - молоді люди. Відновлення у 23, 25, 29, 30 років – це одне. Інша справа – у 18. Коли говорять про те, що молода людина втомилася, виникає питання – а коли ж вона працюватиме? Що вона робитиме, коли почнеться футбол? Тим паче, це збірна України. Ми також займаємось правильним тренувальним процесом, педагогічною, функціональною та психологічною підготовкою. Тому я не хотів би говорити про втому. І це питання не потрібно навіть піднімати у цьому віці. Втома після чемпіонату світу? Безумовно. Вона позначилася на трьох гравцях, які протягом місяця зіграли у двох турнірах. Ми не могли обійтися без них, тому що на європейський форум повинні їхати найкращі. Інша справа, що у нас об’єктивно не вистачило часу. Бажання грати у гравців було, проте у психологічному плані готовим виявився лише Віктор Коваленко, який зумів продемонструвати в одній-півтори гри те, чого ми від нього чекали. Інші були, м’яко кажучи, не в формі.
- За декілька тижнів ця збірна стане вже U-20, чи є конкретика стосовно майбутнього команди?
- Конкретики поки що немає. Це питання підіймалося ще напередодні участі команди у чемпіонаті Європи, тому що справді важливо зберегти цей колектив, який дуже багато часу провів разом, в якому всі розуміють вимоги збірних команд і вже мають досвід виступів у міжнародних змаганнях. Шкода буде його розгубити. У футболі усе, як у житті: одна вікова група, але хтось раніше стає хорошим футболістом, а комусь потрібно ще як мінімум рік-півтора. Для чого взагалі свого часу була створена структура U-19?Щоб не загубити хлопців після школи, яку вони закінчують, і на певному етапі це виправдало себе. Ті футболісти, які виступають у Прем’єр-лізі, залишаються в тонусі і, скоріше за все, вони будуть поповнювати вже молодіжну збірну. А ті, хто з будь-яких інших причин, в тому числі травм, будуть довше набирати форму - трохи пізніше підготуються до великого футболу. Я думаю, що ми обов’язково побачимо 3-4 виконавці, яких ми раніше не бачили в збірних. Я вірю, що цю збірну буде збережено.
- Це вже друга Ваша збірна після команди 1992 року народження. У чому Ви бачите відмінності між цими командами?
- Різниця полягає лише в тому, що у команді 1996 року народження є група людей, які з нічого можуть зробити гол. В цьому єдина різниця, повірте мені. Ця команда грає, можливо, дещо швидше і хитріше у нападі. Тримати захист ми всі вміємо, грати «другим номером» ми всі вміємо, знайти людей, щоб грати в антифутбол, ми можемо. Зовсім інше питання - грати і протягом більшості часу атакувати, коли є футболісти, які не хочуть програвати, футболісти, які хочуть грати у цікавий комбінаційний футбол. Друге питання, що вони не хочуть грати у захисті, і це проблема - змусити їх переключатися на гру в захисті. Тобто в цьому компоненті команда була сильнішою, ніж збірна 1992 року народження. Крім того, тут більше індивідуальностей, а по командній роботі я не можу сказати, що є якась різниця.
- Одне з основних завдань юнацьких команд - підготовка футболістів до національної збірної. Як Ви вважаєте, хто з цієї збірної зможе поповнити лаву національної команди у майбутньому?
- Тут дуже складно давати бодай якісь прогнози. Прогноз – найостанніша річ. Тут від нас не залежить нічого. Все залежить від конкретного футболіста. Якщо він хоче вчитися, йому ніхто і ніщо не завадить досягти успіхів. Я його нічому навчити не зможу, якщо він сам цього не захоче. Зараз хлопці вирішили, що вони багато вміють, тому є питання щодо якості гри футболістів. Я не знаю, хто з них захоче прогресувати. Звісно, я можу говорити про те, що у декого є певні задатки. У тих хлопців, які справді думають про футбол, а не про щось інше. Багато з футболістів почали думати про себе, тобто футбол вже не на першому місці. А це лякає. Сподіваюсь, що мінімум чотири людини вже восени допоможуть команді Ковальця вирішувати завдання виходу команди на чемпіонат Європи.
- На чемпіонаті Європи у Греції настав час вирішальних матчів. Сьогодні там відбудуться півфінали. Що Ви можете сказати про учасників цієї стадії змагань? І чи є у Вас якісь вподобання?
- Дуже міцна збірна Росії, що вона доводить вже четвертий рік поспіль. Дуже зіграна команда. Відверто добротна команда Греції. Щоправда, мені більше здається, що її супроводжує фарт. Французи заслужено пройшли далі, і з тієї групи в мене є питання - іспанці або німці. По Нідерландах питань немає, бо, наскільки мені відомо, у них до збірної не відпустили ключових гравців. А так - усе по ділу. Окрім, як би банально це не звучало, нашої групи. По грі, звичайно, хотілося б, щоб ми пройшли далі.