Від Ноттінгема до Мехелена. 11 найменших міст, команди яких здобували єврокубки

Світовий футбол 5 Серпня, 00:32
«Таке велике місто заслуговує на пристойну команду». Таку фразу кожному з нас доводилося чути не раз. В Радянському Союзі столиці повинні були мати свою, республіканську команду, і такі погляди здебільшого збереглись серед українських вболівальників.

Втім у Європі є свої традиції. Так, у невеличких містах можуть бути прекрасні команди. Чого вартий лиш Ліверпуль. Менше, ніж півмільйона населення (майже стільки, як у Миколаєві), але два клуби, «Ліверпуль» та «Евертон», які разом виграли 27 чемпіонських титулів і 9 євротрофеїв.

Втім, єврокубки вигравали і команди зі ще менших міст. Найдрібніші з них – далі в рейтингу.

11. Ноттінгем (314 тисяч). Українські аналоги за кількістю населення – Херсон, Чернігів, Полтава, Черкаси.

Ноттінгем називають «Королевою Мідленда», а широким масам він відомий передовсім завдяки Шервудському лісові та Робін Гуду. Футбольні «лісники» – клуб «Ноттінгем Форест» - свого часу домінували не лише в англійському, але і в європейському футболі. Під орудою легендарного Браяна Клафа команда спочатку завоювала золоті медалі чемпіонату Англії (1978), а згодом двічі поспіль (у 1979-му та 1980-му роках) тріумфувала в Кубку європейських чемпіонів. Ще трохи шумів «Ноттінгем» у 90-х, але, покинувши АПЛ 16 років тому, так досі до неї й не повернувся.

10. Гельзенкірхен (258 тисяч). Українські аналоги – Чернівці, Хмельницький, Суми, Житомир.

Авторитетний у певних колах автор Геральд Хьорхан називає Гельзенкірхен найбільш лінивим містом Німеччини. Не тому, що його шахтарське населення не любить працювати. А тому, що лінується змінюватись разом із вимогами ринку і вимагає дотацій замість того, щоб пристосовуватись до нових економічних реалій.

Дуже консервативні тут і в футбольному плані. «Шальке» для цих людей – все. І нехай останній зі своїх семи чемпіонських титулів «кобальтові» вигравали ще понад півстоліття тому, молодшому поколінню фанів також є що пригадати. Наприклад, переможний фінал Кубка УЄФА проти «Інтера» (1997 рік). Марк Вільмотс тоді грав, зачаровуючи. На рахунку бельгійця переможний гол у ворота міланського клубу.

9. Менхенгладбах (255 тисяч). Український аналог – Рівне.

Золоті роки менхенгладбахської «Борусії» - 70-ті роки минулого століття. Усі п’ять чемпіонств – із 1970-го до 1977-го. Два Кубки УЄФА – в 1975-му та 1979-му.

Пропонуємо насолодитися відео хет-трику всім відомого Юпа Хайнкеса в фіналі проти «Твенте».

8. Порту (238 тис.). Український аналог – Дніпродзержинськ.

Місто у Португалії з аналогічним Дніпродзержинську населенням, яке може похвалитися хіба що дебютом у Прем‘єр-лізі, неодноразово ставило на вуха всю Європу. Це найменше місто з-поміж тих, команди яких завойовували чотири євротрофеї. Йдеться про Кубки чемпіонів 1987-го і 2004-го років, а також Кубки УЄФА 2003-го та 2011-го. Половина всіх здобутків – досягнення Жозе Моурінью.

Але ніщо не зрівняється з голом Маджера, який допоміг «драконам» відігратися у фіналі КЄЧ-1986/87.

7. Магдебург (231 тисяча). Український аналог – Кіровоград.

Місто, якому своїм розвитком повинні завдячувати десятки зокрема українських міст. Найбільший розцвіт, як і у випадку з Менхенгладбахом – у 1970-ті. Щоправда «Магдебург» був у тій, іншій Німеччині. Місцевий клуб – єдиний східнонімецький, якому вдалося виграти єврокубок. У фіналі Кубка володарів кубків сезону 1973/74 капітулював не хто-небудь, а сам «Мілан».

6. Абердін (229 тисяч). Український аналог – Івано-Франківськ.

Будь-який євротріумф для шотландського футболу – це подія. А що вже говорити про скромний «Абердін». Але «гранітному місту» пощастило. Тут перетворився зі звичайного тренера у великі сам Алекс Фергюсон. У чвертьфіналі Кубка кубків сезону 1982/83 перед «червоними» капітулювала сама «Баварія», а у фіналі – мадридський «Реал».

5. Ейндховен (221 тисяча). Українські аналоги – Кременчук, Тернопіль, Луцьк.

В Україні є влучні аналоги голандського міста Ейндховен з його концерном «Філіпс». Це Кременчук і його КрАЗ, а також Луцьк і його Луцький автомобільний завод.

Але на відміну від українських міст, Ейндховен славиться ще й футбольною командою, і не тільки в межах своєї країни. В активі ПСВ – 22 чемпіонські титули (більше тільки в «Аякса») і два євротрофеї – Кубок УЄФА 78-го і Кубок чемпіонів 10 років потому.

У 1988 році голандську команду тренував Гус Хіддінк. Рональд Куман за неї грав. Мадридський «Реал» Бутрагеньо та Уго Санчеса програвав їй у півфіналі, в фіналі - «Бенфіка».

4. Парма (190 тисяч). Український аналог – Біла Церква.

Про команду цього міста писати особливо боляче. «Парма» нещодавно стала банкрутом…

На рахунку клубу у Європі: Кубок кубків – 1993 і два Кубки УЄФА (1995 і 1999). Бролін, Дзола, Аспрілья, Діно Баджо, Креспо, Верон, Каннаваро, Тюрам і, звичайно, Буффон. Не можемо уявити, як у цьому містечку тепер житимуть без великого футболу...

3. Леверкузен (161 тисяча). Український аналог – Мелітополь.

Вслід за клубом «Філіпса» і клубом «Пармалата» ми переходимо до ще одного клубу, фінансованого концерном. Цього разу це фармацевтична компанія «Байєр» і її однойменний ФК.

У 2002-му році команда з Леверкузена ледь не стала найсильнішою в Європі - завадив «Реал». А в розіграші Кубка УЄФА 1987/88 рівних «фармацевтам» не було. Просто нереальний камбек: 0:3 в першій грі після «Еспаньола»… 0:0 після першого тайму повторної гри, і лише 45 хвилин, щоб забити тричі. Один в один - стамбульський фінал «Мілан» - «Ліверпуль»!

2. Іпсвіч (133 тисячі). Українські аналоги – Нікополь, Бердянськ, Ужгород.

Протистояння клубів зі Східної Англії «Іпсвіча» та «Норвіча» жартівливо називають Old Farm Derby – «Дербі Старої Ферми». Це – суцільна провінція навіть за тутешніми мірками.

А от у сезоні 1980/81 «трактористи» були грізною компанією. В Кубку УЄФА того сезону брали участь «Ювентус» і «Барселона». А трофей поїхав «на села».

1. Мехелен (82 тисячі). Українські аналоги – Умань, Мукачеве, Олександрія, Шостка, Бердичів.

«Мехелен» у 1988-му – це не надумана звитяга, справжня. У фіналі капітулювали Бергкамп, Вінтер, Вітчге, Блінд і решта «Аякса». А бельгійський клуб з маленького містечка, завдяки голу Піта ден Бура, став абсолютним переможцем нашого рейтингу. Це – єдине місто Європи, в якого немає й сотні тисяч чоловік, зате є єврокубок.

Роман Яворський