Роман Сиволап
У неділю, ввечері, на нас очікує класичне дербі українського футболу - матч «Дніпра» та «Динамо».
Дербі без ненависті: історія відносин між суперниками. Незважаючи на принциповість протистояння, яке стало однією з головних подій чемпіонатів ще з 80-х років минулого століття, клубам вдається зберігати дружні стосунки на всіх рівнях. Ультрас клубів залишаються вірними дружбі, що народилася в часи зародження фанатського руху, у боротьбі з уболівальниками московських клубів. Власники клубів, не зважаючи, на виникаючі іноді «перепалки» в ЗМІ, зберігають партнерські відносини. Футболісти безболісно мігрують між клубами. При цьому, в «Дніпрі» реанімують кар'єру багатьом гравцям, які були «списані» в Києві. Можна констатувати, що відносини киян та дніпрян є унікальним явищем для сучасного спорту.
Було достатньо подій, що могли зруйнувати ці теплі стосунки. Уболівальники зі стажем пам'ятають скандальний перехід до Києва Олега Протасова та Геннадія Литовченко в 1987 році, чудеса з регламентом, коли у «Дніпра» вкрали золото у другому чемпіонаті України, в якому «Динамо» обійшло «Дніпро» за різницею забитих-пропущених, переїзд до Києва Павлова з групою провідних футболістів «Дніпра», відчеплення від потягу Євро-2012 Дніпропетровська. Також, фани пам'ятають суддівські скандали, які в переважній більшості були пов'язані зі спірними рішеннями на користь киян. Але богині долі Мойри своїми хитросплетіннями подій не дають зіпсуватися теплим відносинам, перевіреним роками.
У 1988 році, після переходу Протасова та Литовченко до «Динамо», відносини між уболівальниками обох клубів були напружені до межі. Але геній Кучеревського, впертість гравців «Дніпра» та доля подарували Дніпропетровську друге золото за перемогу в чемпіонатах СРСР. Найбільш радикальні уболівальники були заспокоєні та задоволені. Оптимістичний лозунг «Все, що трапляється - на краще» отримав своє підтвердження. Прихильники киян також були не особливо засмучені: в тому році футболісти «Динамо», «ослаблені» кількома гравцями інших клубів, в складі збірної СРСР завоювали срібло Чемпіонату Європи.
До речі, минулорічний виступ підопічних Маркевича в Лізі Європи нагадав 1988 рік. Граючи не вдома, після втирати кількох провідних виконавців, дніпропетровці виступили краще ніж потужніше за складом і більш благополучне «Динамо».
Ще однією особливістю дніпрян та киян є те, що клуби мають потужні традиції вболівання та незалежних прихильників клубу, що не піддаються керуванню з боку власників клубу. Що в уболівальників «Дніпра», що в уболівальників «Динамо» є власні погляди на всі події, що відбуваються навколо клубів. На відміну від головних конкурентів з «Шахтаря», де Рінату Ахметову створено імідж пророка, що сотворив та дарує пересічному вболівальнику щастя існування улюбленого клубу.
Взаємна повага дає можливість сконцентруватися на самому футболі, замість того щоб поливати один-одного брудом.
Що будують Маркевич та Ребров? Молодий, як для головного тренера Сергій Ребров має вже три виграних титули на відміну від Мирона Маркевича, який у свої 64 лише кілька разів був близький до тріумфу. Але досвід Мирон Богданович здобув колосальний. Матч з «Динамо» стане для Маркевича 601 в чемпіонатах, у якості головного тренера.
Ребров будує свою першу команду. Можна вважати, що Сергію Станіславовичу, як новачку тренерського цеху, пощастило отримати добре укомплектований колектив. За трохи більше ніж рік йому разом з іспанським помічником Раулем Ріанчо вдалося підняти клуб на хороший рівень. Заслуга Реброва в тому, що він з першого дня почав прививати гравцям нову концепцію футболу. Незмінність стратегічного курсу дозволяє досягати удосконалення системи гри.
Мирон Маркевич прийняв команду, яку чотири роки створював Хуанде Рамос. Звісно, що в Мирона Богдановича є власне бачення футболу, але після поразки від «Копенгагена» у кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів, тренер «Дніпра» вирішив відмовитися від глобальних експериментів. Основним варіантом для «Дніпра» проти сильних опонентів стала система гри з високою компактністю розташування футболістів на власній половині поля та у розрахунку на швидкі контратаки та стандарти.
Подейкують, що іспанський фахівець Хуанде Рамос хотів побудувати команду із зовсім іншою філософією, яка вміє контролювати м'яч, щось схоже на теперішнє «Динамо», але, відсутність достатньої кількості кваліфікованих гравців творчого плану, змусила іспанця відмовитися від такої ідеї. Після кількох болючих поразок від «Динамо» та «Шахтаря», Рамос зі словами: «Не можете грати в футбол, будете бігати», змінив концепцію гри на більш захисну та контратакуючу.
Звиклий грати в атакуючий футбол з латиноамериканцями в «Металісті» Маркевич, був вимушений у «Дніпрі» покластися на методи попередника. Необхідно зазначити, що це принесло фантастичний результат. Якщо восени команда зі скрипом ледь «вповзла» в плей-офф Ліги Європи, то навесні, з кожним матчем, «Дніпро» діяв все впевненіше. В матчах з «Наполі» відбувся справжній тріумф системи Маркевича - Рамоса. Переграти потужнішй за складом «Наполі» під керівництвом Рафи Бенітеса, котрий є визнаним топ-тренером - значне досягнення.
Для подальшого прогресу клубів, що Реброву, що Маркевичу потрібні нові виконавці, які здатні грати в креативний футбол. Але сучасні реалії такі, що зараз «Динамо» та «Дніпро» втрачає своїх кращих виконавців. Киян покинув Джермейн Ленс, планують залишити Ярмоленко, Беланда, Мбокані. Дніпропетровці втратили найкращого гравця Євгена Коноплянку, і можуть залишитись без Канкави, Калініча, Дугласа та Бойка. У таких умовах досягти прогресу в грі надзвичайно важко, і завдання лише - втриматися б на існуючих позиціях.
У «Динамо» існує довготривала концепція розвитку, в якій всі команди киян будуть грати за єдиною системою гри, з тактичною схемою 4-1-4-1, контролем м'яча, активним пресингом. Для впровадження цих принципів на всіх рівнях запрошуються іспанські фахівці. До юнацьких та молодіжних команд запрошуються найталановитіші українські футболісти. Придбання парагвайця Дерліса Гонзалеза показує, що динамівці орієнтуються не лише на український ринок футболістів. Сергій Ребров має необмежений кредит довіри від президента клубу та достатньо часу, щоб побудувати конкурентоздатну команду на основі власних виконавців.
Мирон Маркевич не має можливості планувати на тривалий термін. Його цікавлять виступи «Дніпра» в теперішньому часі. Поки що Мирон Богданович не отримує підтримки від керівництва клубу в плані запрошення нових виконавців та згадує щасливі часи роботи з Ярославським. Звісно, в таких умовах побудувати велику команду неможливо.
Хто сильніший на сьогодні? Але це не значить, що сучасний «Дніпро» та Маркевич не здатні здивувати такого суперника, як «Динамо» в одному конкретному матчі. Маркевич у часи роботи з «Металістом» довго намагався знайти рецепт для вдалої гри проти киян. Навіть маючи слабший підбір виконавців іноді йому вдавалося псувати киянам нерви. Один матч-відповідь Кубка УЄФА 2009 року чого вартий. У підсумку, в останні сезони роботи з «Металістом», харків'яни впевнено перегравали «Динамо» під керівництвом Блохіна.
В матчі першого кола минулої першості Маркевич намагався переграти «Динамо», застосувавши схему 4-4-2 та агресивний пресинг центральних захисників киян. Але дніпрянам не вдалося досягти необхідного рівня компактності в грі. До того ж, динамівці реалізували практично всі створені моменти. В підсумку перемога киян - 3:0.
У матчі другого кола, другий склад «Дніпра» зіграв більш обережно, з глибоким захистом та мав значно більше шансів здобути позитивний результат.
Думаю, що в неділю ввечері ми побачимо, щось аналогічне. Швидше за все, Маркевич не наважиться застосувати експериментальну схему 3-5-2, яку було використано в матчі з «Чорноморцем». Кияни значно суворіший за одеситів екзаменатор. Хоча, за намагання урізноманітнити ігрові схеми в нашому консервативному чемпіонаті, Мирон Богданович заслуговує повагу.
Сергій Ребров нових тактичних схем не випробує. Традиційна 4-1-4-1 з тяжінням атакуючих дій через фланг Андрія Ярмоленко, який перебуває в відмінній формі.
Нових барв грі «Динамо» додав Жуніор Мораєш, у якого «виросли крила» після переходу до киян. Попередники бразильця на місці форварда виконували величезний обсяг роботи, але не могли похвалитися високою ефективністю індивідуальних дій. Що Кравець, що Теодорчик потребували допомоги партнерів, щоб створити гостроту біля воріт суперника. Мораєш сам здатен створити собі та партнерам момент. Хоча, звісно, варто почекати, як буде виглядати бразилець проти більш грізних суперників ніж «Олімпік» та «Чорноморець». Матч з «Дніпром» якраз буде такою перевіркою.
Низька ефективність центральних півзахисників киян у атакуючих діях ні куди не зникла. Велозу, Сидорчук та Беланда поки що не вражають. Промінь надії подарував Денис Гармаш, який активно увійшов у гру з «Чорноморцем», але ж знову питання до рівня протидії від суперника.
Сергій Мякушко, який став улюбленцем прихильників «Динамо» ще до першого матчу за головну команду, відмінно дебютував у Одесі. Будемо чекати нових подвигів від креативного півзахисника, який дуже схожий за манерою гри на легендарного Івана Яремчука. Думаю, що Сергій Ребров може довірити Мякушко місце в стартовому складі в матчі з «Дніпром». Якщо це станеться, то гравцю необхідно сповна використати шанс поборотися за вакантне, після від'їзду в Англію Ленса, місце.
У дніпропетровців очікується повернення до складу Матеуса, який відновився після травми. Крім того, команду поповнив бразильський атакуючий півзахисник Даніло, який виступав вже в Україні в складі донецького «Металурга».
Напевно, кияни мають деяку перевагу перед матчем, але футболісти «Дніпра» при заповнених трибунах готові створити чергове диво.
Орієнтовні склади команд:
«Дніпро»: Бойко - Федецький, Папа Гуйє, Дуглас, Лео Матос - Федорчук, Ротань, Лучкевич, Матеус, Селезньов - Калініч
«Динамо»: Шовковський - Даніло Сілва, Хачеріді, Драгович, Віда - Рибалка - Велозу, Сидорчук, Мякушко, Ярмоленко - Мораєш
Арбітр зустрічі. Рівень кваліфікації Юрія Можаровського дозволяє сподіватися, що суддівство не буде головною темою обговорення після матчу.
Висновок. На «Дніпро-Арені» очікується аншлаг. Команди потроху набирають оптимальні кондиції. Сподіваємось, що суперники зуміють забути про трансферні чутки, негаразди, що переслідують команди та продемонструють все на що здатні на сьогоднішній момент, подарувавши свято футболу. Гравці дружніх клубів доведуть, що для висококласного футболу не потрібна ненависть до суперників.