Ось і цього літа клуби Ліги Парі-Матч покинула ціла група висококласних виконавців, які посилили далеко не найостанніші європейські клуби. Чого тільки вартий трансфер Дугласа Кости з «Шахтаря» до «Баварії» або перехід Євгена Коноплянки з «Дніпра» в «Севілью».
Проте в Україні ще залишилися футболісти, яких в Європі дуже хотіли би бачити, от тільки з тих чи інших причин їх переїзд влітку не відбувся. Пропонуємо разом згадати найпомітніших гравців з цієї компанії, а також поміркувати, якому б з чемпіонатів найбільше підійшов їх стиль гри.
Руслан Маліновський («Зоря»)
Центральний півзахисник, який вміє добре зіграти як на атаку, так і в опорній зоні, звернув на себе увагу європейських клубів ще в минулому сезоні після єврокубкових баталій «Зорі». Руслан на тлі партнерів помітно виділявся, проте цей інтерес трохи пішов йому не на користь. Деякий час Маліновський навіть у стартовий склад не проходив, що, схоже, було виховною роботою з боку Юрія Вернидуба. Це виправило підхід до справи молодого гравця, і вже в новому єврокубковому сезоні луганчан Руслан знову був лідером команди. Відразу ж посипалися варіанти з переїздом до Європи, але «Шахтар», якому належать права на гравця, відпускати його не став. У стані «гірників» Маліновського розглядають як ймовірну заміну Фреду, якого можуть дискваліфікувати за допінг.
Орієнтовна вартість: 1,2 мільйони євро
Відповідний чемпіонат: чемпіонати Бельгії та Голландії, клуби, звідки проявляли інтерес, могли б стати хорошим стартом для переїзду до Європи. Задатки ж півзахисника цілком підходять, щоб у майбутньому спробувати свої сили в чемпіонатах Німеччини чи Англії. Не варто забувати і про інтерес до гравця з боку київського «Динамо», тренерський штаб якого не проти бачити Руслана у себе.
Павло Ксьонз («Карпати»)
Незважаючи на те, що Павло з 2012 року знаходиться на контракті в «Карпатах», він провів у Львові не надто багато часу. Хороша гра флангового півзахисника, який непогано може закрити і місце в захисті, швидко звернула на себе увагу Мирона Маркевича. Спеціаліст покликав Ксьонза спершу в «Металіст», а потім і в «Дніпро». Проте всі ці переходи були лише на правах оренди, до повноцінного трансферу справа так і не доходила. Цього літа у Павла була реальна можливість перебратися до Польщі, де в ньому була зацікавлена «Легія». Поляки хотіли викупити права на гравця, але сума, яку просили «Карпати», їх не влаштувала, хоча мільйон євро за Ксьонза - це не астрономічна цифра.
Орієнтовна вартість: 2,5 мільйони євро
Відповідний чемпіонат: якраз чемпіонат Польщі 28-річному Ксьонзу непогано би підійшов. Перехід в «Легію» міг стати трампліном для переїзду, наприклад, до Голландії, де Павло б точно не загубився. Тепер півзахисникові доведеться чекати зими або наступного літа, коли у нього завершиться контракт.
Флорентін Матей («Волинь»)
22-річний румунський півзахисник потрапив в Україну в 2013 році зі скромної італійської «Чезени», проте вже тоді вважав себе майбутньою зіркою. Та й агенти вміло розігрівали до нього інтерес і піднімали самооцінку хлопця. Флорентін ще в 2012 році побував на перегляді в «Металісті», але сподобатись Маркевичу не зумів. Через рік «румунський Мессі», як величали перспективного півзахисника, все ж переїхав в Україну, однак в куди більш скромну «Волинь», де з нього Віталій Кварцяний почав робити «людину». Кожен сезон агенти «румунського Мессі» працювали над переїздом свого протеже в Європу, але до трансфера справа все ніяк не доходила. Цього літа він навіть подав позов на «Волинь» у ФІФА і заявив, що не хоче повертатися в Україну. Та й пропозицій, за словами, купа була. Але в підсумку румун все ж повернувся і продовжує грати за луцький клуб.
Орієнтовна вартість: 1,2 мільйони євро
Відповідний чемпіонат: як би не називали Матея, але до топ-чемпіонатів він не дотягує. На ділі ж йому більше підходять чемпіонати Польщі, Австрії, Швейцарії, Греції та інших країн з другої десятки рейтингу УЄФА. Можливо, ще Росія.
Валерій Лучкевич («Дніпро»)
Вже зараз без перебільшення можна сказати, що 19-річний Валерій є майбутньою зіркою українського футболу. Минулий сезон для хлопця, який грав максимум за молодіжний склад «Дніпра», став справжнім проривом. Валерій у своєму віці став основним гравцем «Дніпра» в Лізі Європи, дійшовши з командою до фіналу. Нехай і конкуренція була невеликою через проблеми зі складом, проте Лучкевич жодного разу не підвів команду, відігравши з перших хвилин 7 матчів. Відразу ж перспективного гравця запримітили європейські клуби: серед інших виділявся інтерес італійської «Роми», чий спортивний директор Вальтер Сабатіні стежив за хлопцем на молодіжному чемпіонаті світу в Новій Зеландії. До трансферу справа не дійшла, а Валерій підписав з «Дніпром» новий контракт.
Орієнтовна вартість: 2,5 мільйони євро
Відповідний чемпіонат: незважаючи на пристойний інтерес до Лучкевича, залишати «Дніпро» йому ще рано. Валерію треба стабільно відіграти два-три сезони, після чого тільки переїжджати в один з топ-чемпіонатів. За манерою гри йому більше підійдуть Німеччина з Італією. Для Англії Лучкевич недостатньо міцний, а в Іспанії більш технічний футбол. У клубі калібру «Роми», звичайно, ще йому важко буде грати, а ось в колективі з середини таблиці було б цікаво за ним подивитися. Хоча, цілком можливо, що через пару років Лучкевич і «Рому» переросте.
Артем Федецький («Дніпро»)
В Україні Артем себе давно зарекомендував як відмінний захисник, однак на європейській арені йому ніяк не вдавалося добре «засвітитися». Прорив настав у матчі збірної України проти Франції, коли Федецький під горіх обробив зоряного Франка Рібері, не дозволивши іменитому французу хоч щось показати. Тоді до Артема почали придивлятися, а пропозиції з'явилися вже після фіналу Ліги Європи. Точно відомо про варіанти з «Вест Хемом» і «Сампдорією», однак трансфер так і не відбувся. У наступному році в Артема закінчується контракт з «Дніпром» і, цілком імовірно, ми його побачимо в одному з європейських чемпіонатів, куди він перебереться в статусі вільного агента.
Орієнтовна вартість: 4,5 мільйони євро
Відповідний чемпіонат: Федецькому вже 30 років, тому наступний клуб йому треба обирати ретельно, щоб більше грати. Нехай у топ-команди йому і не потрапити, але більшість середняків з чотирьох найсильніших чемпіонатів він би посилив.
Євген Селезньов («Дніпро»)
Нехай у Євгена в серці і «Шахтар», що він ніколи не приховував, проте «Дніпро» дійсно є його командою. Селезньов у Дніпропетровську є справжнім лідером, що продемонстрував у минулому сезоні в матчах єврокубків. Своєю грою фактурний нападаючий звернув на себе увагу, адже у футбольному світі вельми цінуються форварди подібного плану. Влітку всерйоз у Селезньові був зацікавлений «Олімпіакос», а також подейкували про інтерес «Трабзонспора». До трансферу справа не дійшла, на чому, ймовірно, позначилися проблеми Євгена з коліном: форварду мали робити операцію на меніску, після чого відновлення зайняло б ще якийсь час. У підсумку ж операції не було, хоча його навряд відпустили би з «Дніпра» разом з Калінічем, тоді як Зозуля ще не повернувся поле.
Орієнтовна вартість: 4,5 мільйони євро
Відповідний чемпіонат: як і Федецькому, Євгену вже 30 років. Іти у європейський клуб, який буде служити трампліном, вже пізно. Команди калібру «Олімпіакоса» чи турецьких грандів йому якраз би підійшли, щоб спробувати свої сили за кордоном.
Віктор Коваленко («Шахтар»)
Разом з Лучкевичем минулий сезон подарував Україні ще одного неймовірно перспективного футболіста - «гірника» Коваленка. Нехай Віктор і не отримував стільки ігрової практики у першій команді, але чудово себе проявив на міжнародній арені. 19-річний хлопець блискуче виступав у матчах за юніорську збірну і поєдинках юнацької Ліги чемпіонів, де з «Шахтарем» дійшов до фіналу. Там його і взяли на олівець скаути провідних клубів Європи. Влітку до Коваленка виявляли інтерес кілька європейських клубів, серед яких був і «Ювентус». Проте в «Шахтарі» не стали розлучатися з перспективним гравцем і вже в поточному сезоні Віктор почав набагато частіше грати за першу команду.
Орієнтовна вартість: 1 мільйон євро
Відповідний чемпіонат: Гра Коваленка не за роками хороша, проте йому ще не вистачає досвіду і стабільності. Перехід в такий клуб, як «Ювентус» - серйозних крок, та й немає гарантії, що він зараз зможе там заграти, адже треба ще освоїтися в новій країні. Про команди рівнем нижче навіть говорити не варто, адже на даному етапі в «Шахтарі» при Мірчі Луческу він буде швидше прогресувати. Румунський фахівець вміє виховувати гравців високого рівня, а до Віктора він відчуває симпатію. За манерою гри якраз італійський чемпіонат йому підійшов би, а там, можливо, і про Англію можна буде задуматися. Для Туманного Альбіону фізичні дані у Віктора є.