Роман Сиволап
Перший матч «Динамо» у Лізі чемпіонів після трирічної перерви подарував прихильникам клубу масу емоцій. При цьому амплітуда позитивних та негативних емоцій мала значні коливання. Перші негативні емоції вболівальники киян відчули ще до початку матчу - після того, як офіційний сайт УЄФА обнародував стартові склади команд. У заявці чотирнадцятикратних чемпіонів України не виявилося найкращого гравця команди Андрія Ярмоленка. Керівництво клубу доклало колосальних зусиль, щоб лідер атаки залишився в команді з прицілом на Лігу чемпіонів, але несвіжа піца вивела з ладу найдорожчого футболіста «Динамо». Як таке могло відбутися в команді, що має такий грандіозний досвід підготовки до матчів найвищого ґатунку - не зрозуміло.
Але загін не помітив втрати бійця - вже на 20-й хвилині матчу Олег Гусєв увів мільйони уболівальників «Динамо» в стан ейфорії, завершивши точним ударом атаку киян.
На жаль, скромний камерунський хлопець Венсан Абубакар не дозволив довго насолоджуватися таким радісним настроєм, зрівнявши рахунок. Він же на 81-й хвилині зустрічі увігнав всіх прихильників киян у шоковий стан, вивівши «Порту» вперед.
Дякувати Богу, що гравці «Динамо» знайшли в собі сили зрівняти рахунок, вирівнявши криву емоцій в позитивне поле. При цьому, Артем Кравець у доданий час мав змогу відправити всіх на сьоме небо від щастя, але в ближній верхній кут не влучив.
Окрім особливого емоційного наповнення матчів Ліги чемпіонів, цей турнір відрізняється якістю футболу, що показують учасники. Це дозволяє багатьом фахівцям стверджувати, що Ліга чемпіонів - це особливий вид спорту. Про якісну складову і поведемо розмову нижче.
Стартові склади та формації. Головний тренер «Динамо» Сергій Ребров трохи здивував вибором основного голкіпера. З перших хвилин на поле вийшов Олександр Рибка - легендарний Олександр Шовковський залишився в запасі. Після помилки Рибки, яка призвела до другого взяття воріт киян, легко стверджувати, що тренер «Динамо» помилився. Але думаю, що Реброву та його помічникам видніше, хто з воротарів краще готовий. У іншому склад «Динамо» був очікуваним, якщо, звісно, не враховувати втрату Ярмоленка.
Склади команд.
«Динамо»
«Порту»
Натомість колезі Реброва Хулену Лопетезі вдалося трохи здивувати своїм вибором. По-перше, іспанський фахівець змінив ігрову схему португальців з 4-3-3 на 4-4-2. По-друге, в складі з'явилися вісімнадцятирічний Рубен Невеш та Андре Андре, в той час як найдорожчій новачок цьогорічного міжсезоння Джанеллі Імбула та автор дубля в попередньому матчі чемпіонату Португалії Хесус Корона залишилися в запасі.
Динамівці діяли за вже традиційною схемою 4-1-4-1. При цьому Денису Гармашу вдалося гармонізувати гру в середній ланці. Підопічним Лопетегі вдалося скувати дії Сергія Рибалки, не дозволити опорному півзахиснику киян розганяти атаки своєї команди. Центральні півзахисники «Порту» Невеш та Даніло Перейра почергово перекривали динамівського диригента. Тому більшість атак киян розпочинали Євген Хачеріді та Александар Драгович, при цьому більшість передач були поперек поля.
У «Порту» в ролі «плеймекера» виступив супердосвідчений уругвайській латераль Максі Перейра, який виконав більше всіх передач у своїй команді з пристойним показником точності в 86 %.
Необхідно зауважити, що захисники португальського клубу швидше розпочинали атаки, переводячи м'яч у середню лінію та атаку. В той час, як Хачеріді та Драгович довше готували початок атак «Динамо».
Гармонічний Гармаш, невпевнені Велозу та Рибалка. У прев'ю до матчу я зауважував, що долю зустрічі вирішать дії центральних півзахисників киян. Із втратою Ярмоленка роль тріо півзахисників «Динамо» зросла ще більше. Якщо Денис Гармаш видав кращий матч у кар'єрі, то Мігель Велозу та Сергій Рибалка розчарували.
Рибалка не впорався з увагою та тиском, який на нього робили суперники, явно по завданню тренера Лопетегі. Пропоную переглянути відео, де Сергій намагається з боями прорватися через щільний пресинг португальців.
Мігеля Велозу так щільно не опікали, але португальській збірник виявився не готовим діяти на таких швидкостях та не демонстрував впевненість.
Обидва центральних півзахисники дуже часто помилялися. Відсоток точних передач обох не відповідає вимогам Ліги чемпіонів: у Рибалки - 80 %, у Велозу - 78 %. Наприклад, у вісімнадцятирічного Рубена Невеша - 93 %, а в мадридиста Тоні Кросса в матчі проти «Шахтаря» взагалі були фантастичні 97 %. На мій погляд, саме якості дій від Рибалки та Велозу не вистачило динамівцям, щоб досягти остаточної переваги над суперниками з Португалії.
Герой матчу - Денис Гармаш. Зізнаюся, що я давно симпатизую Гармашу. Незважаючи на його періодичні безглузді вилучення, у Дениса є якості, що виділяють його серед своїх колег по амплуа. У Гармаша є талант гармонізувати гру, зв'язувати оборону та атаку. Але я не очікував, що з «Порту» Денис видасть такий прекрасний матч. У відсутності Ярмоленка саме Гармаш взяв на себе функції лідера команди. Практично вся гострота в цьому матчі створювалася завдяки участі Гармаша.
Своєю грою Денис був схожим на легендарного Олексія Михайличенка в 1987 році, коли вихованець академії «Динамо» увірвався в когорту найсильніших гравців Європи.
Будемо сподіватися, що матч з «Порту» не стане лиш спалахом і Гармаш продовжить дивувати нас своєю зрілою грою. Киянам необхідний такий «лев» на полі.
Дивовижний Буяльський та нагадування про Валенсію від Кравця. Динамівці вкотре переконали, що з морально-вольовими якостями в цієї команди все гаразд. При цьому, несподівано для багатьох, лідерами на полі стали українські хлопці, від яких подвигів не чекали. Гармаш, Буяльський, Кравець ледь не вирвали перемогу над досвідченими старожилами Ліги чемпіонів.
Приємно, що матч для киян врятував колись списаний у «Говерлу» Віталій Буяльський. Дебют у Лізі чемпіонів півзахисник відзначив голом, що приніс дуже важливе очко динамівцям. До речі, як і дебют навесні в Лізі Європи.
Артем Кравець своїм фінтом змусив згадати далекий 2009 рік, коли йому самотужки вдалося вибити з єврокубків грізну «Валенсію» з Вільєю та Сілвою у складі. Але, на жаль, завершальний удар не вийшов точним.
Саме так повинен діяти справжній форвард - нахабно, беручи ініціативу на себе.
Висновки. Здобути важливу перемогу над конкурентами в боротьбі за місце в плей-офф киянам не вдалося. Але, зважаючи на втрату Андрія Ярмоленка та перебіг подій у матчі, нічийний результат можна вважати задовільним.
Тест постійним учасником Ліги чемпіонів показав, що за основними компонентами гри, тактичною підготовкою, вольовими якостями, індивідуальною майстерністю гравців, вмінням тренерів вносити корективи в гру по ходу матчу, кияни відповідають високим вимогам турніру для найкращих команд Європи. Головне, щоб подібний, а можливо, і кращий рівень гри демонструвати в кожній зустрічі. Тоді можна розраховувати на боротьбу за потрапляння в плей-офф.