- Які ділові стосунки були між ДП «Шенкер» і УЄФА?
- Наша компанія, дочірнє підприємство «Шенкер», входить до групи компаній міжнародного концерну Deutsche Bahn (скорочено DB), що займається міжнародною логістикою. DB Schenker AG в Німеччині був обраний логістичним оператором при проведенні змагань турніру Євро-2012. Це означає, що компанія DB Schenker займалася перевезенням вантажів, пов'язаних з турніром. Обладнання та інші матеріальні цінності, які були використані при організації турніру, нашій компанії було доручено перевозити по всьому світу, в тому числі в Україну та Польщу.
Для проведення логістичних операцій на території України наша компанія була призначена виконавцем від імені нашого поручителя, нашої афілійованої компанії DB Schenker AG в Німеччині. На підставі тристороннього договору організація УЄФА уповноважувала DB Schenker AG в Німеччині від її імені перевозити на територію України певний перелік вантажів. Фактичним виконавцем даної операції призначалася компанія дочірнє підприємство «Шенкер» в Україні. При цьому компанія УЄФА не була нашим платником, але була замовником даних послуг.
Ми виконали всі покладені даним договором на нас зобов'язання. Були підписані всі необхідні документи. Ми повністю виконали всю функцію з перевезення, отримали за це відповідну суму винагороди. І ні в однієї з трьох сторін - ні у нас, ні у компанії DB Schenker AG, ні у організації УЄФА один до одного не було жодних претензій, розрахунки проведені в повному обсязі.
- Як утворилася заборгованість, через яку УЄФА потрапив під санкції в Україні? В інтерв'ю нашому сайту заступник міністра Міністерства економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов сказав, що це сталося через одрук в договорі. Ви підтверджуєте цю інформацію?
- Ми не будемо коментувати заяву заступника міністра. З нашого боку ми можемо сказати, що заборгованості як такої не існує.
Як були накладені санкції - Міністерство економічного розвитку і торгівлі (далі - Міністерство - прим. авт.) накладає санкції за поданням Державної фіскальної служби (вона ж в простолюдді - податкова - прим. авт.). Наша фіскальна служба подивилася тристоронній договір, в якому УЄФА не виступає платником, але тим не менш, на нашу думку, помилково подала УЄФА на накладення санкцій у Міністерство, можливо, тим самим намагаючись створити додатковий тиск на нашу компанію - ми регулярно судимося з ДФC через результати їх перевірок.
Зараз, наскільки ми розуміємо, процедура така: ДФС виступає ініціатором, а Міністерство змушене санкції накладати без розгляду. Коротко кажучи, була очевидна помилка - за умовами договору, УЄФА нам взагалі нічого не винен, ні копійки.
Ми обговорювали дану процедуру з Міністерством - з їх боку є активна підтримка, хороший зворотній зв'язок і позитивні зрушення. Зараз, наскільки ми знаємо, йде активна робота щодо зміни процедури, щоб уникнути подібних курйозів в майбутньому.
- Як, за вашою версією, утворилася заборгованість в 1 млн 310 тисяч євро?
- Ми не будемо коментувати ні суми, ні взагалі сам факт заборгованості. Що ми можемо сказати: УЄФА нашому українському підприємству ДП «Шенкер» не винен ні копійки. Ми не розуміємо, звідки взялася у ДФC ця інформація. Очевидно, через якесь неправильне бачення нашої Державної фіскальної служби України хтось нам щось винен. Звідки вони взяли цю інформацію, у нас немає ні найменшого уявлення.
- За інформацією Міністерства, в одній з двох версій договору, який ви уклали з нерезидентом, в українській версії, в сумі угоди був на один «нулик» більше. Ви можете це підтвердити?
- Наявність одного нулика або його відсутність нічого не змінює по суті. Якщо існує заборгованість, за існуючим законодавством повинні бути накладені санкції. Заборгованості, однак, не існує як такої. Ще раз. Відчуваю, що є певне непорозуміння. Є тристоронній договір. Він був наданий ДФС і досліджений нею. УЄФА за цим договором (увага!) не є платником на Україну. Чому УЄФА потрапив до списку компаній під санкціями, нам незрозуміло - адже УЄФА нічого нікому в Україні не платив і платити не повинен був. І в даному питанні не має значення, яка там сума - з «нуликом» чи без «нулика».
- Як на сьогодні діє ДП «Шенкер», щоб виправити дану ситуацію для всіх сторін?
- Я б сказав так: не ми стали ініціатором і винуватцем цієї ситуації, а відповідні дії нашої Державної фіскальної служби України, яка, не розібравшись в ситуації, відправила подання до Міністерства економічного розвитку і торгівлі.
Чи нам розгрібати це все, враховуючи, що не ми ініціатори, не ми припустилися помилки і так далі? Тим не менш, ми в близькому контакті з Міністерством для того, щоб вирішити цю проблему, створену ДФС. І дійсно, Міністерство активно йде назустріч, і взагалі приємно останнім часом з ними працювати. Ми надали до Міністерства всі документи, які ми щойно обговорювали, для того, щоб вони могли розібратися в даній ситуації. Очевидно, найближчим часом, і з DB Schenker AG, і з УЄФА будуть зняті ці санкції, тим більше вся ця ситуація зараз оскаржується нами в суді (наш позов проти Державної фіскальної служби). Взагалі ця ситуація висмоктана з пальця.
Сподіваємося, найближчим часом Міністерство економічного розвитку і торгівлі виправить це непорозуміння, і санкції будуть зняті.
Олександр Гапоненко