Руїни січі. 17 найпам’ятніших матчів в історії запорізького «Металурга». Частина 2

Футбол України 3 Жовтня, 10:39
Згадуємо матчі, завдяки яким запорізький колектив завжди буде в нашій пам'яті.

2 травня 2006-го. Фінал Кубка України-2005/2006

«Динамо» (Київ) - «Металург» – 1:0

Гол: Клебер 46

«Динамо»: Шовковський, С. Федоров, Ребров, Белькевич (к) (Родолфо 82), Клебер, Діоґо Ринкон (Мілевський 86), Шацьких (Ротань 89), О. Гусєв, Несмачний, Ващук, Ґавранчіч

Тренер – Анатолій Дем’яненко

«Металург»: А. Глущенко (к), Челядинський, Штанюк, Шищенко (О-др Алієв 69), Бредун (Польовий 62), Модебадзе (Аристархов 78), Д. Квірквелія, Нагорняк, Кутарба, Коритько, Любарський

Тренер – В’ячеслав Грозний

Судді: Кортес Батішта – Сільва Кардинал, Бертіну Кунья (всі – Португалія)

Попередження: Челядинський 78

Київ. НСК «Олімпійський». 25 000 глядачів

Перший і наразі єдиний вихід до фіналу національного Кубка запоріжцям вдалося оформити в той час, коли наставник команди В’ячеслав Грозний знаходився на лікарняному і керувати підопічними не міг. Фактично, тренувальний процес вів помічник В’ячеслава Вікторовича Ігор Яворський. Сам Ігор Петрович в інтерв’ю UA-Футболу відзначав також вагому роль досвідченого Сергія Нагорняка: «Коли Грозний знаходився у лікарні, Сергій допомагав тренерському штабові, організовував команду».

Зрештою, в фіналі діями «Металурга», з’явившись на тренерській лаві вперше за півтора місяця, керував таки Грозний. І запоріжці під його керівництвом виглядали цілком достойно. Ось лишень на старті поєдинку «Металургові» відверто щастило. Ледь гра розпочалася, як Белькевич вивів на побачення з Глущенком Клебера, однак бразилець реалізувати «булліт» не зумів. Невдовзі Максим Шацьких влучив у хрестовину, а обвідному ударові Олега Гусєва трохи не вистачило точності.

Та витримавши стартовий штурм, «металургівці» значну частину першого тайму грали якщо не ліпше, то принаймні на рівних з фаворитом. Створювали запоріжці й моменти. Обидва – після штрафних у виконанні Германа Кутарби. У першому випадку м’яч, який відскочив від стінки, добивав Володимир Коритько – куля влучила в поперечину. Другим «стандартом» Герман стінку обвів, але надійно зіграв Шовковвський.

Вирішальним у зустрічі виявився дебют другої половини. Белькевич навісив м’яч з кутового, Шацьких на дальній стійці виграв повітря, скинувши м’яч в район лінії воріт. Клебер, з ризиком для здоров’я пірнувши, ціною перелому носа проштовхнув м’яч у сітку – 1:0.

До фінального свистка «металургівці» створили поруч із ворітьми Шовковського дві небезпеки, але Модебадзе не влучив у ворота після навісу Любарського, а черговий штрафний від Кутарби піймав Шовковський.

14 вересня 2006-го. Перше коло Кубка УЄФА-2006/2007. Перший матч



«Панатінаїкос» (Афіни, Греція) – «Металург» - 1:1

Голи: Салпінґідіс 10 – Олексій Годін 47

«Панатінаїкос»:
Галіновіч (Ебеде 59), Морріс, Рікардо Бовіо, Ґумас, Аріель Ромеро (Дарлас 67), Д. Пападопулос (к), Салпінґідіс, Шеріч, Ціоліс (Андріч 67), Вінтра, М. Нільссон

Тренер – Ганс Бакке

«Металург»: А. Глущенко (к), Челядинський, Д. Михайленко, Тасевскі, Польовий, Модебадзе (Є. Лозинський 88), Д. Квірквелія, Карамушка, Олексій Годін (Кашевський 56), Любарський, Селак (А. Демченко 80)

Тренер – Сергій Ященко

Судді: Паулу Ґомеш – Бертіну Кунья, С. Байя (Португалія)

Попередження: Вінтра 55, Ґумас 73, Морріс 76, Рікардо Бовіо 89 – Олексій Годін 47, Д. Михайленко 84, А. Демченко 89

На 32-й хвилині попереджено, на 85-й хвилині вилучено Карамушку

Патри. Стадіон «Пампелопоннісіако». 15 626 глядачів

Після завершення сезону-2005/2006 між Грозним і керівництвом клубу трапився конфлікт через невиплачені за вихід до фіналу Кубка України преміальні. В підсумку В’ячеслав Вікторович подав у відставку й до другого єврокубкового старту «Металург», як і за чотири роки до того, готував новий тренер – Сергій Ященко. Під його керівництвом команда спокійно здолала у другому кваліфікаційному раунді Кубка УЄФА молдовський «Зімбру» і знову вийшла на ґранда.

Перед матчем греки не порахувалися трьох провідних виконавців – стоппера Антонссона, півоборонців Іваншица та Бішчана. Вони підхопили вірус дизентерії. Натомість лазарет запоріжців був порожнім і Ященко виставив усіх найсильніших, здивувавши колегу появою в основі двох нападників Модебадзе і Мірко Селака. Власне, «металургівці» в гру розпочали без натяку на боязнь. З перших хвилин гості навіть намагалися диктувати умови, але натомість пропустили контратаку. Дімітріос Пападопулос скинув м’яч на тезку Салпінґідіса і той, вийшовши на побачення з Глущенком, пробив влучно.

Якщо до перерви гра була в цілому рівною і без відверто гострих ситуацій поблизу з обома ворітьми, то в другому таймі футболісти «Металурга» активізувалися. Вже в самому дебюті Дмитро Михайленко віддав передачу на Годіна, Олексій зліва увійшов до карної зони і пробив з гострого кута потужно й точно. Надодачу до бід «Пао» невдовзі в зіткненні з Артемом Челядинським травму отримав основний воротар Маріо Ґаліновіч, котрого довелося замінювати на П’єра Ебеде. Той, щоправда, у гру вступив добре і навіть врятував команду в епізоді, коли Дато Квірквелія підкрутив м’яч зі штрафного в самісіньку «дев’ятку».

Завершивши гру зі сприятливим для себе рахунком, запоріжці ще й відправили у відставку тренера суперників Ганса Бакке. До гри-відповіді «Пао» готував вже Ясмінко Веліч. Однак вдома (тепер вже повноцінно, на «Славутич-Арені») запоріжці швидко пропустили від Пападопулоса й відігратися так і не змогли. Після того керівництво клубу згадало тренерському штабові пожертвувану заради єврокубків гру на Кубок України проти «Кримтеплиці» й усе завершилося звично – відставкою. З того часу так високо «Металург» вже не здіймався.

5 квітня 2009-го. 22-й тур чемпіонату України-2008/2009



«Металург» - «Шахтар» (Донецьк) – 1:0

Гол: Невмивака 5

«Металург»: Постранський, Тігорєв, Тейку (Д. Перішіч 75), Невмивака, Польовий, Пісоцький (Алозі 70), Олексій Годін (к), В. Вернидуб, Т. Степаненко, Калонас, Силюк (Є. Опанасенко 79)

Тренер – Олег Лутков

«Шахтар»: П’ятов, Срна (к), Чигринський, О-др Кучер, В. Шевчук, Гюбшман (М. Левандовскі 66), Олексій Гай (Ілсіньо 57), Вілліан (Фернандіньо 46), Жадсон, Луїс Адріано, О-др Гладкий

Тренер – Мирча Луческу

Судді: Покидько (Полтава) – В. Дем’яненко (Мукачеве), Васюта (Рівне)

Попередження: В. Вернидуб 29, Т. Степаненко 58, Силюк 78, Калонас 82 – Жадсон 88

Запоріжжя. «Славутич-Арена». 12 800 глядачів

До цього туру «гірники» вже майже втратили надії поборотися за чемпіонський титул й ігри внутрішньої першості сприймали виключно крізь призму підготовки до матчів вирішальних стадій Кубка УЄФА. До честі «Металурга». Він своїм шансом не просто скористався, а здобув красиву, переконливу перемогу. Достатньо лишень сказати, що за підсумками першого тайму співвідношення поданих суперниками кутових становило 8:1 на користь господарів. Три з цих корнерів підопічні Луткова подали в дебютному відрізку. Третя спроба виявилася успішною: запоріжцям вдалося продовжити передачу з кута з ближньої стійки на дальню, а вже звідти Тарас Степаненко навісив у центр на Дмитра Невмиваку, котрий невідпорно пробив головою.

Колишнє і теперішнє «Шахтаря». Бразилець Жадсон проти тодішнього запоріжця Тараса Степаненка. Фото - офіційний сайт ФК «Шахтар»

«Шахтар» впродовж матчу, звичайно, робив спроби відігратися, але були вони надто кволими. Відразу після взяття воріт П’ятова той же Немивака підстрахував на лінії свого голкіпера після удару Жадсона. На початку другої половини аналогічним чином завадив забити Луїсові Адріано інший центрбек Віталій Вернидуб. Коли ж відразу двох оборонців у межах карної зони накрутив Олександр Гладкий, врятував команду, зреагувавши на удар Олександра, Віталій Постранський.

Загалом «Металург» відіграв цю зустріч надзвичайно організовано й мав у другій половині значно більше передумов для того, щоб збільшити перевагу, ніж «гірники» зрівняти результат.

24 травня 2012-го. 33-й тур чемпіонату України-2011/2012 у першій лізі



«Севастополь» - «Металург» - 2:1

Голи: С. Кузнєцов 28, С. Кузнєцов 75 – Пісоцький 60

«Севастополь»: Литовка, Бредун (Алозі 46; М. Левандовскі 85), Култишев (Жабокрицький 50), Монахов, Андрій Шевчук, Дуляй (к), О-др Караваєв, С. Воронін, Танчик (О-др Стеценко 90+8), Ґвініанідзе, С. Кузнєцов

Тренер – Сергій Пучков

«Металург»: Олексій Шевченко, Є. Опанасенко, Матеус, Тейку, Е. Соболь, С. Сидорчук (Рудика 90+2), Пісоцький, Матяж, Каськов (Скороходов 72), Жуніор Ґодой (к), Бєлік

Тренер – Сергій Зайцев

Судді: В. Швецов – Пономаренко (Миколаїв), Володін (Херсон)

Попередження: Андрій Шевчук 14 – Є. Опанасенко 40, Бєлік 43, Каськов 55, С. Сидорчук 58, Тейку 75, Жуніор Ґодой 76

Вилучення: Дуляй 80 – Матеус 80, Бєлік 90+1

Севастополь. СК «Севастополь». 5 800 глядачів

Ще один поєдинок не на користь «Металурга», який запам’ятався не грою, а ґрандіозним суддівським скандалом. Зрештою, попри те, що ляп (помилкою цю дію назвати складно) Віктора Швецова був доведений всіма інстанціями. Він не просто продовжив арбітраж, а продовжував судити ще півроку після того, як переступив віковий ценз.

То був фактично матч за вихід до елітного дивізіону. Команди боролися за друге прохідне до Прем’єр-ліги місце. «Металург» влаштовувала нічия, тоді як «Севастополь» мусив лише виграти. У такий відповідальний момент одним своїм рішенням сильно здивував тренер запоріжців Сергій Зайцев. Тим, що довірив місце у воротах 20-річному Олексієві Шевченку, котрий до того відіграв лише у двох поєдинках.

Впродовж значної частини першого тайму суперники діяли обережно, вичікуючи на помилки одне одного. Лише ближче до середини тайму трохи агресивніщими стали ті, кому була потрібна перемога. Вони й повели в рахунку: Артем Култишев подав, а Сергій Кузнєцов, випередивши Шевченка, спрямував м’яч у сітку.

Відігралися гості за такого ж характеру гри вже після перерви. Жуніор прокинув м’яч між ніг Антонові Монахову на Пісоцького, а Євген увійшов до карної зони і пробив – м’яч рикошетом від Сергія Вороніна влетів у сітку. Чогось такого, що б ставило оборону гостей у важкі становища, севастопольці не створювали. Але на 75-й хвилині своє вагоме слово сказав Швецов. Култишев зробив навіс зі штрафного справа, а Кузнєцов у боротьбі з оборонцями і воротарем зіграв по-волейбольному. В сітку м’яч він закинув високо виставленими в гору руками. Суддя вдав, що все гаразд.

Та найсмішніше, що в заключному турі «Севастополь» сесаційно зіграв внічию з «Буковиною». Тим самим, «Металург», перемігши 4:2 «Геліос», вийшов до Прем’єр-ліги. Де знаходиться понині. Та чи надовго?