Зелена армія
Як таку, стадію плей-офф ввели перед стартом відбору на Євро-1996 в Англії. Першою командою, що відчула на собі гіркоту поразки в стиковому матчі, стала збірна Ірландії, яку тоді очолював чемпіон світу 1966 року Джек Чарльтон. Тоді це була лише одна зустріч однієї пари – двох найгірших команд у відборі, що зайняли друге місце в своїх групах. Другою найгіршою командою в тій кваліфікації стали Нідерланди Гуса Хіддінка. Матч відбувся 13 грудня 1995 року на ліверпульському «Енфілді» і закінчився впевненою перемогою «помаранчевих» - 2:0, по голу в кожному з таймів забив Патрік Клюйверт. Дивлячись на тодішній склад голандської збірної (Овермарс, Рональд де Бур, Бергкамп, ван дер Сар, Зеєдорф, Блінд, Давідс і, власне, Клюйверт), розумієш, що шансів у «зелено-білих» ще до поєдинку було вкрай мало.
Загалом, із цьогорічних претендентів на вихід у фінальну частину чемпіонату Європи у Франції збірна Ірландії має найбільший досвід участі у стикових двобоях. Кожен другий відбір острів’яни грають у плей-офф, та лише два рази зуміли пройти далі.
Наступні дві кваліфікації – на ЧС-1998 і ЧЄ-2000 – Ірландія знову закінчила програшем у стикових матчах. Закінчивши груповий раунд відбору на чемпіонат світу у Франції на другому місці в групі 8 (Румунія, Литва, Македонія, Ісландія, Ліхтенштейн – не найсильніші суперники, погодьтесь), «зелена армія» вийшла у стиковий раунд, щоб зустріти там Бельгію. Цього разу грати довелось уже класичні два матчі. Перший поєдинок в Дубліні закінчився комфортною для бельгійців нічиєю 1:1 і в брюссельському поєдинку теперішній лідер в рейтингу збірних ФІФА здобув перемогу 2:1.
В кваліфікації на чемпіонат Європи 2000 в Бельгії та Нідерландах (яка іронія – країни, збірні команди яких і вибивали «зелено-білих» в плей-офф перед тим. Чого можна було чекати від цього відбору, як не вильоту в «стиках»?!) ірландці всього на один бал відстали від переможця квінтету збірної Югославії. Вже звичний плейоффний раунд випробував айрішів збірною Туреччини. І знову невтішний підсумок. Як і в попередньому відборі, перший матч грали в Ірландії, як і два роки тому матч закінчився комфортною для суперника нічиєю 1:1. Тільки цього разу нічийний результат був куди прикрішим. Роббі Кін відкрив рахунок аж на 79-й хвилині матчу, та вже через чотири хвилини скандально відомий (в тому числі, й нам, українським вболівальникам) рефері Андерс Фріск призначає пенальті у ворота Діна Кілі. Вирок реалізовує Тайфур Хавутчю. За три дні ці команди вийдуть на поле «Кемаль Ататюрк», щоб зіграти нульову нічию, і «зелена армія» на чолі із брутальним капітаном Роєм Кіном вкотре залишиться ні з чим.
І лише четверта спроба ірландців в цій стадії змагань обернеться успіхом. В своїй групі Ірландія набрала однакову кількість очок із португальцями (при чому обидва матчі між цими суперниками закінчились в нічию 1:1), але за показником забитих-пропущених суттєво відстали від європейських бразильців і знову зайняли друге місце. В раунді плей-офф на «зелених» чекала екзотика, а саме збірна Ірану (ФІФА експериментально прийняла рішення утворити одну пару з представників європейського та азіатського відборів – таким чином робились спроби зменшити представництво європейських збірних на чемпіонатах світу). І тут ірландці, відчувши відповідальність не лише перед своєю країною, але й перед усім континентом, зібрались і таки побороли прокляття плей-офф. Перший матч, який за традицією пройшов у Дубліні, підопічні Міка Маккарті виграли з рахунком 2:0. В Тегерані все могло закінчитись нульовою нічиєю, якби не гол на 90-й хвилині легенди іранського футболу Мехрана Голмухаммаді. Втім, це не завадило ірландцям нарешті відчути радість подолання цього обридлого раунду і кваліфікуватись на мундіаль, на якому острів’яни виступили доволі вдало - досягнули 1/8 фіналу, де програли в серії післяматчевих пенальті збірній Іспанії.
Наступного разу ірландці зіграли в плей-офф у кваліфікації на ЧС-2014 в ПАР. Закінчивши груповий раунд без жодної поразки, підопічні Джованні Трапатоні зайняли одразу наступне місце за лідером групи, збірною Італії. В раунді плей-офф ірландцям належало зіграти з Францією і вже цей факт наштовхував на думку, що цього разу «зелені» знову залишаться з пустими руками. Вкотре перший матч грали в Дубліні. Завдяки голу Ніколя Анелька французи тріумфували в тому матчі. Та найцікавіше чекало вболівальників за чотири дні. В Парижі ірландці швидко зрівняли рахунок за сумою двох матчів – на 33-й хвилині постарався Роббі Кін. Вперта боротьба двох суперників перейшла в овертайм, всередині якого трапилась скандально знаменита атака французів за участі Тьєррі Анрі та Вільяма Галласа.
Матч так і закінчився внічию. Франція вийшла на південноафриканський мундіаль, який з тріском провалила. Ірландці ж довго обурювались несправедливими діями суддівської бригади та звинувачували ФІФА у нечесній грі на користь більш рейтинговішої французької збірної. До малої втіхи острів’ян, згодом найвищі футбольні чини визнали, що рефері незаслужено зарахував взяття воріт Шея Гівена. Та навряд чи від цього айрішам стало легше.
Крайній перед майбутніми протистояннями плей-офф раунд для ірландців закінчився куди веселіше. В листопаді 2011 року в стикових матчах Ірландія сперечалась за вихід на Євро-2012 з естонською збірною. Підсумок: надвпевнена вікторія «зеленої армії» із загальним рахунком 5:1. Втім, виступ на полях Польщі нічого доброго підопічним Трапаттоні не приніс – три поразки від Хорватії, Іспанії та Італії і всього один забитий м’яч.
Статистика виступів у плей-офф
11 матчів: 2 перемоги, 5 нічиїх, 4 поразки
Різниця м’ячів: 11-10
Хлопці з Любляни
Другою за досвідом виступів у стикових матчах відбору на чемпіонату світу та Європи є збірна Словенії. Вперше цій команді випало грати в даній стадії змагань у кваліфікації на ЧЄ-2000.Так-так, це саме те ненависне протистояння з нашою збірною, про яке ви й самі добре знаєте. Невдала гра Шовковського, закарбований на все життя в пам’яті підступний сніг і перемога суперника, якого так активно закидали шапками до початку протистояння. В підсумку перемога словенців із загальним рахунком 3:2 і вдруге поспіль програний плей-офф раунд збірною України.
Вже у наступній кваліфікації на ЧС-2002 збірна Словенії була змушена знову проходити сито раунду плей-офф. Цього разу на її шляху стали румуни. Підопічні Сречко Катанєца в ідентичному до протистояння з Україною стилі здолали і «карпатських парубків» – 2:1 вдома та 1:1 на виїзді. Проте, потужний виступ словенців у кваліфікації (жодної поразки) нівелювався провалом на полях Японії та Південної Кореї – три поразки в груповому раунді та останнє місце в квартеті з Іспанією, Парагваєм та ПАР.
Невдача спіткала словенців і в наступному відборі на ЧЄ-2004. Пропустивши вперед Францію, балканці зайняли друге місце, яке виводило їх втретє підряд в раунд плей-офф. Там на них чекало протистояння зі збірною Хорватії. На цей раз Словенії подолати суперника і вийти на чемпіонат Європи не вдалось. В першому матчі в Загребі словенцям вдалось здобути позитивний для себе результат 1:1. Та вже за чотири дні «зелені» зазнали прикрої поразки, пропустивши єдиний у грі м’яч від Дадо Пршо, граючи в більшості.
Мабуть, найпам’ятніший для себе матч в рамках раунду плей-офф словенці зіграли восени 2009 року (відбір на ЧС-2010), коли вибили зі змагань міцну збірну Росії. Підопічні Хіддінка, ведучи в першому матчі у Москві з рахунком 2:0, не впильнували за Печніком, який голом на 88-й хвилині подарував словенським вболівальникам надію на перемогу в цій парі. В Мариборі «зелені» зуміли мінімально перемогти росіян, попри потужний штурм суперника в кінці матчу.
Статистика виступів у плей-офф
8 матчів: 3 перемоги, 3 нічиїх, 2 поразки
Різниця м’ячів: 9-8
Норвезькі свердла
Збірна Норвегії в плані виступів у плей-офф раундах є братом по нещастю для українців. Ні разу норвежці не змогли кваліфікуватись на чемпіонат Європи або світу через стикові матчі. Хоч і було цих стиків всього два. Перший з них трапився у відборі на ЧЄ-2004. Тоді норвежцям не вистачило всього двох очок, щоб кваліфікуватись на португальський єврочемпіонат напряму. Відтак довелось грати стикові матчі, суперником по яких стала збірна Іспанії. Сам цей факт нічого доброго підопічним Нільса-Йохана Семба не віщував, а матчі в тому лиш переконали. Якщо результат першого поєдинку у Валенсії (2:1) ще залишав якусь надію для збірної Норвегії, то матч-відповідь розвіяв ці ілюзії. Дві перемоги піренейців у двох матчах з загальним рахунком 5:1.
Та ж сама участь, тільки менш результативна, чекала на норвежців і через два роки. У відборі на ЧС-2006 збірна Норвегії знову не змогла посісти першу сходинку в групі та протореною дорогою попрямувала в раунд плей-офф. Там її жереб звів зі збірною Чехії. Мінімально поступившись в обох матчах, Норвегія знову не змогла подолати фатальний для неї стиковий раунд. Після цього норвежці провалили чотири відбори підряд і лише цього року вони знову впритул наблизились до виходу на великий футбольний турнір, в якому востаннє брали участь ще 15 років тому.
Статистика виступів у плей-офф
4 матчів: 0 перемоги, 0 нічиїх, 4 поразки
Різниця м’ячів: 1-7
Банда Ольсена
Збірна Данії серед усіх потенційних суперників України має найменший досвід боротьби у стикових матчах. У плей-офф раунді відбору на ЧЄ-2000 данці успішно здолали опір збірної Ізраїлю. І це був перший і поки єдиний раз, коли Данія проходила таке ненависне для нас додаткове випробування. Не зумівши випередити лідера групи, збірну Італії, підопічні Боссе Юханссона продовжили боротьбу за вихід на єврочемпіонат у Бельгії та Нідерландах у раунді плей-офф. Там данці каменя на камені не залишили від збірної Ізраїлю – 8:0 за сумою обох матчів. Впевненою ходою збірна Данії виходить на чемпіонат Європи, де з таким же загальним рахунком (0:8) програє усі три матчі групового раунду Євро-2004. На цьому плей-оффна історія данців закінчується.
Статистика виступів у плей-офф
2 матчів: 2 перемоги, 0 нічиїх, 0 поразки
Різниця м’ячів: 8-0
Микола Решнюк