​Футбол по-українськи. 50 цікавих фактів

Футбол України 18 Жовтня, 21:40
1927.kiev.ua спеціально для футбольних вболівальників зробив підбірку тільки найцікавіших фактів про життя українського футболу.

Автором першого хет-трику в чемпіонаті України став нападник «Чорноморця» Іван Гецко. У матчі 7-го туру сезону 1992 року він забив три голи в домашньому матчі проти вінницької «Ниви» (6:0). Причому два з них - з пенальті.

Перший покер у чемпіонаті України забив нападник сімферопольської «Таврії» Юрій Гудименко. Сталося це в матчі проти команди «Темп» (Шепетівка). На забиття чотирьох м'ячів йому знадобилося всього 45 хвилин (17, 33, 38, 62).

Перший м'яч у чемпіонатах України забив півзахисник львівських «Карпат» Анатолій Мущинка. Сталося це на 22-й хвилині в матчі 1-го туру першого чемпіонату України, 6 березня 1992 року на одеському стадіоні ЧПМ, де «Чорноморець» приймав «Карпати». Матч завершився з рахунком 2:2.

Перший бразильський легіонер в чемпіонаті України з'явився в сезоні 1995/96 року у складі дніпропетровського «Дніпра». Ним став Луїс Емерсон, якого в Україну привів тодішній тренер команди німець Бернд Штанге. За півсезону на його рахунку 7 голів у 14 матчах.

У матчі 9-го туру сезону 1998/99 було зроблено відразу два хет-трики. «Шахтар» у Донецьку приймав «Дніпро» і після «сухого» першого тайму відвантажив у другій половині відразу 6 голів – по хет-трику на рахунку Андрія Вороб'я та Сергія Попова.

Перший гол у складі збірної України забив нападник одеського «Чорноморця» Іван Гецко. Сталося це в Ужгороді 29 квітня 1992 року в дебютному матчі збірної проти Угорщини. Підсумковий рахунок – 1:3 на користь угорців.

За 20 чемпіонатів України так жодного разу і не був зафіксований рахунок 4:4, хоча всього було зафіксовано більше 1150 нічиїх (~ 25% всіх матчів). Дотепер найрезультативнішим рахунком нічиїх було 3:3 (22 поєдинки).

Найпопулярнішим рахунком в чемпіонатах України є скромна домашня перемога 1:0. Такий результат фіксується в кожному сьомому поєдинку чемпіонатів України. У свою чергу гостьова перемога 0:1 фіксується в кожному 12-му поєдинку.

У матчі 14-го туру сезону 2004/05 року луцька «Волинь» в Одесі приймала донецький «Шахтар». У цьому матчі в стартовому складі гірників на поле не вийшло жодного українця. Підсумковий рахунок матчу – 3:1 на користь гірників.

У матчі 15-го туру сезону 2004/05 року донецький «Шахтар» вдома приймав «Маріупольський Іллічівець». У стартовому складі гірників на полі не з'явилося жодного українця, а в стартовому складі «Іллічівця» вийшло 11 українців. Підсумок – 4:1 на користь «Шахтаря».

Першим бразильцем донецького «Шахтаря» був легендарний дерев'яний Брандао – влітку 2002 року він прийшов за 1млн євро з бразильського «Сан-Каетано». Після 7 років у «Шахтарі» влітку 2009 року продали ЙОГО В «Марсель» вже за 6 млн.

Перший гол донецького «Шахтаря» в чемпіонатах України забив Сергій Ребров, який більшу частину кар'єри провів у київському «Динамо». Сталося це 7 березня 1992 у виїзному матчі проти «Запорізького металурга» (1:1).

Кращим бомбардиром збірної Білорусі з футболу є українець Максим Ромащенко – вихованець школи дніпропетровського «Дніпра». Максим народився в Павлограді, починав грати за ПФК «Олександрія» у Першій лізі. На його рахунку 20 голів у 63 матчах у складі збірної Білорусі.

Першим іноземцем, який став кращим бомбардиром чемпіонату Литви, в 2006-му році став український нападаючий вільнюської «Вітри» Сергій Кузнєцов – для титулу йому вистачило 18 голів у 33 матчах. Його клуб фінішував у тому сезоні на третьому місці.

Олександр Головко є єдиним гравцем, якому вдалося стати чемпіоном України у складі двох різних клубів. У 1992 році він тріумфував у складі «Таврії», а потім ще 7 разів ставав чемпіоном у складі київського «Динамо».

Майбутній форвард збірної України Віктор Леоненко є автором першого хет-трику в історії чемпіонату Росії. Леоненко забив три голи у складі московського «Динамо» у ворота воронезького «Факела» (5:0).

Сергій Чуйченко чотири рази ставав кращим бомбардиром в Першій лізі у складі «Поліграфтехніки»: 1993/94 року – 26 голів, 1994/95 – 27, 1995/96 – 35, 2000/01 – 20. Більше 35 голів за сезон не забивав ніхто. Всього на його рахунку 115 голів у Першій лізі.

Колишній воротар збірної України Дмитро Тяпушкін в 90-х пограв в російській Вищій лізі. Після вдалих сезонів у тернопільській «Ниві» він протягом п'яти років встиг зіграти відразу у складі трьох московських грандів – «Спартак» (22 матчі), ЦСКА (30) і «Динамо» (52).

Український легіонер берлінської «Герти» Андрій Воронін увійшов в історію німецького футболу як автор 1000 -ї червоної картки в історії Бундесліги (з 1963 року). У матчі 27-го туру сезону 2008/09 року проти «Ганновера» він був видалений на 89-й хвилині.

Бразильський півзахисник Елано Блумер став першим представником з українського клубу в збірній Бразилії. 16 серпня 2006 року гравець донецького «Шахтаря» дебютував у складі збірної Бразилії в матчі проти Норвегії. У підсумку на рахунку Елано 45 матчів і 9 голів у «Селесао».

Першу червону картку у новій історії клубу «Динамо» (Київ) отримав Олександр Шовковський. У Запоріжжі в матчі проти нині покійного «Торпедо» на 57 хвилині за фол останньої надії арбітр Сельменській з Ужгорода поставив пенальті у ворота киян і заодно видалив майбутню зірку українського футболу.

Перший чемпіонат незалежної України відкривали матчі, в одному з яких зустрілися нинішні старожили елітного дивізіону «Чорноморець» і «Карпати», а в іншому - новачки «Евіс» і «Темп». Початок обох поєдинків було заплановано на 17:00. Однак в Одесі донецький рефері Володимир П'яних дав стартовий свисток раніше свого колеги Леоніда Бавикіна з Харкова. Саме тому перший гол в історії чемпіонатів незалежної України був забитий на полі центрального стадіону «Чорноморського морського пароплавства».

Першим чемпіоном України в 1992 році і першим учасником Ліги чемпіонів від України стала сімферопольська «Таврія», яка переграла в поєдинку за «золото» київське «Динамо» (1:0).

В 1992 році київське «Динамо» завоювало «срібло». Срібні медалі зберігаються в колекції Олега Лужного.

Перші три сезони за часів «незалежності» динамівці взагалі не отримували червоних карток в чемпіонатах.

Рекордну кількість разів з поля динамівців видаляв Андрій Шандор, про якого говорили, що Суркіс у нього все купив.

2004 році ФФУ послідувала прикладу європейських країн і ввела матч за Суперкубок. Ясна річ, що за новий трофей повинні були битися Динамо і Шахтар. Сама гра в липневу спеку видалася не надто – на гол Гусєва «Шахтар» відповів точним ударом Левандовскі. Але ось серія післяматчевих пенальті увійшла в історію. Команди завдали по десять ударів, а фінальну крапку поставив Олександр Шовковський, який ефектно перехитрив Яна Лаштівку.

Київське «Динамо» стало першою українською командою в історії незалежної України, яка забила п'ять голів у ворота англійських клубів в матчах УЄФА.

Першим легіонером київського «Динамо» був форвард Леандро Машаду з «Фламенго», придбаний у липні 2002 року за показово круглу суму – 1 млн. євро. А от з результативністю не склалося. Два голи «Ворсклі » при розгромі 8:0, по одному в Кубку країни і за «Динамо-2». Взимку Леандро Машаду відбув грітися в теплі краї.

Гол рукою в чемпіонаті України забив Віктор Швецов. Матч за вихід у Прем'єр-лігу між «Севастополем» і запорізьким «Металургом» завершився скандалом. Справа в тому, що головний арбітр гри Віктор Швецов зарахував гол Сергія Кузнєцова, який зробив це рукою.

Українець Андрій Канчельскіс у складі «Манчестер Юнайтед» вигравав Суперкубок Європи.

Перший Кубок незалежної України виграв одеський «Чорноморець».

Восени 1995 року київське «Динамо» стартувало в Лізі Чемпіонів, але було дискваліфіковано за офіційною версією «за спробу підкупу судді».

Вихованець запорізького футболу Андрій Демченко у складі амстердамського «Аякса» вигравав Суперкубок Європи.

Перший чемпіонат України динамівці відіграли під керівництвом Анатолія Пузача.

Олег Лужний останній гравець київського «Динамо», який грав за «Динамо» ще в Чемпіонатах СРСР.

В 1996 році в команді дніпропетровського «Дніпра» грав перший бразилець в чемпіонаті України – Емерсон Луїс Фірміну.

У 2000 році вперше відразу два представники з однієї східноєвропейської країни брали участь у Лізі Чемпіонів. Ними стали представники України – київське «Динамо» і донецький «Шахтар».

Перші три чемпіонати незалежної України й половину четвертого донецький «Шахтар» провів під керівництвом Валерія Яремченка.

У 2000 році символом і талісманом команди харківського «Металіста» стає індійське слоненя Тенді.

Прийшовши на пост президента клубу донецького «Шахтаря», мільярдер Рінат Ахметов завдяки вдалим капіталовкладенням зробив донецьку команду рівним суперником для київського «Динамо». Зараз їх зустрічі називають українським класико.

У 1994 році першим тренером у Вищій лізі з далекого зарубіжжя стає Бернд Штанге, який очолив дніпропетровський «Дніпро». У той час власник «Дніпра», олігарх Ігор Бакай, залучав нових спонсорів в клуб і хотів скласти реальну конкуренцію київському «Динамо», тому вирішив запросити іноземного тренера.

За підсумками 2006 року Олег Блохін потрапив до списку 10 кращих тренерів світу.

У 1997 році київське «Динамо» перемагає «Барселону» в Лізі Чемпіонів з загальним рахунком 7-0. Обидва матчі ще довго згадували в усьому світі.

У 2002 році Олег Лужний виграє «Золотий дубль» в Англії. Капітан київського «Динамо » став першим і останнім українським гравцем з таким досягненням в АПЛ.

Голи Віктора Леоненка і Дмитра Михайленка принесли першу перемогу в історії збірній Україні. Першу перемогу наша збірна здобула 1993 року.

Перша перемога збірної України над збірною Росії відбулася 1998 року. Таке дербі хоча й не мало давніх традицій, однак по напрузі, агресії і політичній ситуації, не поступалася найлютішим світовим протистоянням. Програвати в цьому матчі було просто заборонено обом командам. «Жовто-блакитні» забили два швидкі голи і надалі перебували під пресингом суперника, який зняв заробленим пенальті та червоною карткою для воротаря Сергій Ребров.

Чимало футбольних гравців провели кілька напівофіційних ігор за збірну України, але потім виступали за Росію (наприклад, Олег Саленко – найкращий бомбардир ЧС-1994, Юрій Никифоров, Ілля Цимбалар).

Першим капітаном збірної України став – Юрій Шелепницький. Проте за збірну України Юрій Шелепницький зіграв лише один матч.

Самий неймовірний рекорд відвідуваності в Чемпіонаті України був встановлений 2001 року. На матч Динамо (Київ) - Шахтар (Донецьк) прийшли 73950 глядачів. Передбачається, що цей рекорд не може бути побитий, оскільки після реконструкції Олімпійського в 2001році його місткість зменшилася до 70050 місць.



Підбірку склала Вікторія Левківська