1927.kiev.ua напередодні матчу «Динамо» - «Челсі» пропонує вам згадати топ-10 гравців «Динамо», які грали в найпрестижнішому чемпіонаті Європи та як склалась їх доля після.
Сергій Балтача («Іпсвіч»)
Перший український гравець в чемпіонаті Англії перейшов до «Іпсвічу» у 1988 році за 20 тисяч фунтів. Вже на початку 1989 року, дебютував за свій новий клуб у матчі проти «Суонсі» і допоміг виграти «Іпсвічу» - 5:1.
У період свого перебування в англійському клубі, провів 28 матчів, серед яких лише 3 в основному складі. Також відзначився одним забитим голом.
Після: У 1990 році перейшов до шотландського «Сент-Джонстона», а завершив кар’єру у «Інвернессі» в 1994 році. Після кар’єри футболіста працював тренером, зокрема і в України (ЦСКА-«Борисфен). У 2001 році став тренером академії «Чарльтона». У період з 2008 по 2012 рік працював в структурі майбутнього суперника «Динамо» - «Челсі», але по завершені контракту з «пенсіонерами» повернувся до Чарльтону де працює і зараз.
Андрій Канчельскіс («Манчестер Юнайтед», «Евертон», «Манчестер Сіті», «Саутгемптон»)
У 1988 році в київському «Динамо» з’явився молодий правий хавбек – Андрій Канчельскіс, який потрапив до Валерія Лобановського одразу після призову до армії. Погравши два роки під керівництвом Великого Тренера, українець литовського походження перебрався до «Шахтаря», звідки його і купив сам Сер Алекс Фергюсон.
Після переходу у стан «Червоних дияволів», Канчельскіс став основним захисником команди, виграв багато трофеїв, зокрема – Чемпіонат Англії, Кубок Кубків, Суперкубок УЄФА тощо.
Після 4 сезонів у складі «Манчестер Юнайтед» українець переходить о іншого англійського клубу – «Евертона», де одразу стає гравцем основного складу та грає два успішних для себе сезони. Так, у квітні 1996 року саме Андрій Канчельскіс стає найкращим гравцем Прем’єр Ліги.
Після: Після переходу до італійської «Фіорентини» у 1997 році, Канчельскіс ще два рази пограв в Англії. Спочатку – «Манчестер Сіті», 10 ігор, без голів, а згодом була і одна гра у складі «Саутгемптона». Після завершення своєї кар’єри у 2006 році, українець з російським паспортом став тренером. Однак, за цей проміжок часу тренував лише одну команду – ФК «Уфа» з 2010 по 2012 роки.
Олег Лужний («Арсенал» Лондон, «Вулверхемптон»)
Влітку 1999 року Арсен Венгер вирішив підписати вже немолодого захисника «Динамо» на заміну Лі Діксону. В Англії мало хто розумів, навіщо головному тренеру «Арсенала» 32-річний правий захисник «Динамо». Однак, Венгер був дуже вражений грою Лужного, особливо після матчів його «Арсеналу» з київським клубом.
В лондонському клубі Олег Романович провів 4 сезони, зігравши 110 ігор, нерегулярно виходячи у стартовому складі та граючи не лише праворуч в обороні, але і в центрі та, інколи, на лівому фланзі. Одного разу, на матч проти «Сандерленда» в 1/16 Кубка Ліги, Лужний вивів «Арсенал» з капітанською пов’язкою.
Після «Арсеналу», новачок Прем’єр-ліги «Вулверхемптон», запросив Олега до себе. Після одного сезону та 10 зіграних матчів, екс-капітан «Динамо» залишив клуб.
Після: По завершенню контракту з «вовками», Лужний очолив латвійську «Венту» та став граючим тренером. У 2006 році через проблеми з фінансуванням Олег Романович покидає латвійський клуб та переходить на тренерську роботу у київське «Динамо». Пропрацювавши 6 років в тренерському штабі київського «Динамо», був два рази в.о. головного тренера. Очолював сімферопольську «Таврію», однак, у 2013 році пішов у відставку.
Сергій Ребров («Тоттенхем», «Вест Хем»)
Нинішній головний тренер «Динамо» переїхав до Лондону влітку 2000 року. Тоді, за українського нападника лондонський клуб виклав 11 мільйонів фунтів. Але заграти в чемпіонаті Англії, найдорожчий гравець «Тоттенхему» того часу, на жаль, не зміг. Багато хто пов’язує це з тим, що після відставки Джорджа Грема, в березні 2001 року, Сергій Станіславович не зміг знайти спільної мови з новим головним тренером. Загалом, за час виступів у складі «шпор», Ребров зіграв 60 матчів, забивши 10 голів, причому, в останніх 30 матчах – лише один точний удар.
Після завершення контракту з «Тоттенхемом», Ребров встиг пограти один сезон у складі іншого лондонського клубу – «Вест Хем». Провівши 27 матчів та забивши один гол, Сергій завершив своє «англійське турне».
Після: У 2005 році повернувся до «Динамо» де грав 3 сезони. По завершенню контракту провів ще один сезон у «Рубіні» де і завершив кар’єру. Почав працювати тренером у 2009 році у структурі «Динамо». Весною 2014 року став спочатку в.о. головного тренера «Динамо», а після завоювання Кубку України того ж року, Ігор Суркіс призначив Сергія Станіславовича Реброва головним тренером «Динамо» Київ.
Андрій Шевченко («Челсі»)
Легенда українського футболу, легенда «Динамо». Про його гру багато вже написано, багато сказано, а його перехід до «Челсі» деякі до сих пір вважають найбільшою помилкою, як самого Андрія, так і «Челсі».
За найкращого українського гравця Роман Абрамович виклав 30 мільйонів фунтів. У першій же грі за «синіх» Шевченко зумів забити гол, однак це не врятувало «Челсі» від поразки у Суперкубку Англії від «Ліверпуля» - 2:1.
Загалом, за 3 сезони в «Челсі», Шевченко запам’ятався вболівальникам не стільки забитими голами, а їх було лише 9 у 48 матчах, а тяжкою травмою спини та операціями.
Після: У 2009 році повернувся до рідного «Динамо» де і завершив кар’єру у 2012 році. У 2015 році отримав тренерську ліцензію Pro, але ще не знайшов собі клуб, де став би головним тренером. Багато аналітиків «відправляли» Шеву у «Мілан», після звільнення Індзагі, але Сільвіо Берлусконі призначив на цей пост Сінішу Михайловича. Також, ходять чутки, що саме Шевченко може змінити Михайла Фоменка на чолі збірної України.
Горан Попов (ВБА)
Лівий захисник «Динамо» перейшов до складу киян у 2010 році підписавши контракт на 4 роки. Майже одразу витіснив зі складу Жерсона Маграо та став основним лівим беком київського клубу. Однак, у 2012 році «Динамо» взяло в оренду Тає Тайво і Горан Попов вирішив піти в оренду.
У послугах гравця був зацікавлений «Сток Сіті», але через проблеми з робочою візою, клуби не здійснили цей трансфер. Однак, ВБА все ж таки зміг залучити Горана у свої лави, де він пограв 2 сезони.
Після: Після завершення орендної угоди з ВБА та розірвання контракту з «Динамо», македонець підписав угоду з «Вардаром» де і грає на даний момент.
Браун Ідейє (Вест Бромвіч Альбіон)
Перейшовши в київське «Динамо» у 2011 році з французького «Сошо», Ідейє одразу став одним з лідерів киян та з ходу встановив рекорд київського клубу, оформивши два дублі у своїх перших двох матчах у складі «Динамо».
Погравши в складі «Динамо» 3 сезони, у 2014 році контракт Брауна викупив англійський ВБА де на нігерійця розраховували, як на гравця основного складу. Однак, він ним так і не став, зігравши 24 матчі та забивши лише 4 голи.
Після: Лише 1 сезон в АПЛ і влітку 2015 року пірейський «Олімпіакос» викупив Брауна за 5,2 мільйони євро.
Ніко Кранчар ( «Портсмут», «Тоттенхем», КПР)
Покинувши рідну Хорватію у 22 роки, Кранчар переїхав до «Портсмуту» де, після успішних 3 років, звернув на себе увагу скаутів «Тоттенхему». Гаррі Реднапп не пошкодував 2,5 мільйони фунтів за хорватського півзахисника. За 3 сезони у «Тоттенхемі» Ніко зіграв 72 матчі та забив 11 голів, однак, більшу частину свого перебування в Лондоні, хорват сидів на лавці запасних.
У 2012 році київське «Динамо» витратило 7 мільйонів євро аби підписати з Кранчаром контракт строком на 4 роки і сподівалось, що маючи регулярну ігрову практику, хорват набере свої найкращі кондиції.
Цього не сталось, і два поспіль сезони Кранчар грав в оренді за КПР, провівши за лондонський клуб 54 матчі та забивши 4 голи.
Після: Повернувшись до «Динамо» після закінчення строку оренду, Сергій Ребров оголосив, що розраховує на хорвата і випустив його на заміну у кубковому матчі проти «Оболоні».
Джермейн Ленс («Сандерленд»)
У 2013 році київське «Динамо» провело найбільшу свою трансферну кампанію. Окрім Ленса до команди Блохіна приєднались Александар Драгович, Дьємерсі Мбокані, Юнес Беланда.
Дебютувавши у матчі проти пітерського «Зеніта» Ленс майже одразу завоював місце у стартовому складі киян, зіграв велику роль в завоюванні киянами чемпіонства 2015 року, завоюванні Кубка України у 2014 та 2015 роках.
Після «золотого дублю» та завоювання путівки до Ліги чемпіонів, Ленс запевняв, як керівництво «Динамо», так і вболівальників, що залишається у складі киян, адже давно мріяв зіграти в найпрестижнішому європейському турнірі. Однак, 15 липня цього року «Сандерленд» оголосив про підписання Джермейна. За деякими даними, англійці заплатили за нідерландського вінгера «Динамо» 24 мільйони євро.
На разі, у футболці «Сандерленда» Ленс зіграв 8 матчів, а його нинішній клуб йде на останньому місці в Англійській Прем’єр-лізі.
Дьємерсі Мбокані («Норвіч»)
Конголезійський форвард перейшов в «Динамо» у 2013 році і одразу почав забивати голи. Загалом, у 33 матчах за київський клуб Мбокані забив 16 голів.
Влітку 2015 року між форвардом та тренерським штабом стався конфлікт, в результаті якого Мбокані перейшов у «Норвіч» на правах оренди до кінця сезону.
На сьогоднішній день, Дьємерсі зіграв 4 матчі та забив 2 голи у футболці «Норвіча».
Олександр Ушаков