Стадіон «Людські врт» в Маріборі, на яких 17 листопада збірна України зіграє поєдинок проти словенців, має лише 12 437 місць для вболівальників. «Народний сад» (саме так і перекладається назва) - всього лише третій за місткістю стадіон Словенії. А вибрали його для проведення найважливішого матчу дворіччя з тієї ж причини, що і Україна обрала для першої гри Львів: вважається, що місцеве поле приносить удачу збірній.
За останні 6 років словенці провели тут 9 відбіркових матчів до ЧС і Євро. Програли лише раз - Північній Ірландії (0:1). Решта 8 матчів виграли, в тому числі у збірних Росії (1:0), Польщі (3:0), Сербії (1:0), Норвегії (3:0), Швейцарії (1:0). На столичному стадіоні «Стожіце» в Любляні, хоч він і більш місткий (16135), статистика значно гірша. А ви думали, що лише ми одні віримо у прикмети?
«Футбол 24» вирішив згадати, на яких ще маленьких стадіонах збірній України доводилося грати важливі матчі. Не беремо до уваги товариські поєдинки (зрештою, їх можна проводити хоч на тренувальних базах), а лише офіційні - у відбірних турнірах до чемпіонатів світу та Європи. І з'ясувалося, що як тільки гравці збірної ступлять на газон стадіону в Маріборі, «Людські врт» автоматично потрапить до Топ-10 найбільш мініатюрних арен, де побувала збірна України. А ось 9 інших.
9. «Під Дубном» (Жиліна, Словаччина) - 11 181 місце
Відбір до Євро-2016. Словаччина - Україна - 0:0
У Словаччині команда Фоменка була зовсім недавно - у вересні. Жиліну словаки вибрали для ключового матчу відбіркового турніру аж ніяк не через фартовість арени. Просто у них в країні лише два стадіони повністю сертифіковані для проведення міжнародних матчів. І другий з них зовсім не у столиці Братислави - у Трнаві. Словаки із зітханням говорять, що давно назріла проблема будівництва великого національного стадіону, але економіка в країні не в кращому стані, грошей взяти ніде. Дивно. У нас з економікою справи ще гірші, зате стадіонів - досхочу...
8. «Зімбру» (Кишинів, Молдова) - 10 500 місць
Відбір до ЧС-2014. Молдова - Україна - 0:0
Для жителів висоток у центрі столиці Молдови є бонус: безкоштовний перегляд матчів національної команди. З балконів і просто з вікон верхніх поверхів все прекрасно видно.
Молдавани пробували грати на більш місткому та більш сучасному стадіоні «Шериф» у Тирасполі. Але це ж - Придністров'я, де мало хто щиро підтримував збірну Молдови. Так що грають майже завжди на «Зімбру».
7. «Бежіград» (Любляна, Словенія) - 8 259 місць
Відбір до Євро-2000. Плей-офф. Словенія - Україна - 2:1
Відбір до Євро-1996. Словенія - Україна - 3:2
Стадіон, на якому збірна України провела один з найдраматичніших за сценарієм матчів у своїй історії, нині на реконструкції. Його закрили ще в 2008-му, а оновлений збиралися відкрити в 2011-му. Однак є сумніви, що це узагалі коли-небудь станеться.
Цікаво, що на матчі в 1999-му, незважаючи на офіційну місткість у 8259 місць, на трибунах було присутньо на кілька тисяч більше глядачів. Як? Та просто: у ті часи УЄФА та ФІФА ще не карали жорстко за порушення правил безпеки на аренах, а матч був ажіотажний - от і набилося на трибуни і безбілетників, і «стоячих», а також друзів і просто випадкових гостей.
6. «Даріуса і Гіренаса» (Каунас, Литва) - 8 248 місць
Відбір до Євро-2008. Литва - Україна - 2:0
Стадіон імені Стяпонаса Даріуса і Стасіса Гіренаса, котрі розбилися в 1933 році під час авіаперельоту із США в Литву через Атлантику на літаку «Літуаніка» (американські льотчики литовського походження хотіли присвятити свій подвиг незалежності батьківщини) - один з найбільш містких у нефутбольний Литві. Дійсно, це ж не баскетбол!
5. «Жосі Бартель» (Люксембург, Люксембург) - 8 054 місця
Відбір до Євро-2016. Люксембург - Україна - 0:3
Стадіон, названий на честь єдиного в історії країни олімпійського чемпіона (1952 рік, біг на 1500 метрів) - головна не лише футбольна, але й узагалі спортивна арена країни.
4. «Cтадіо Олімпіко» (Серравалле, Сан-Марино) - 7 000 місць
Відбір до ЧС-2014. Сан-Марино - Україна - 0:8
Головний (він же - єдиний) стадіон на території країни-гори отримав свою горду назву («тезка» арени в самому Римі!) не просто так, а офіційно від Міжнародного олімпійського комітету за те, що в 1985-му на ньому були проведені Перші ігри малих країн Європи. А ще арена знаменита тим, що на ній ніколи не було аншлагу. Звідки йому взятися, якщо населення всієї країни - 32 000 жителів?
3. «Свангаскард» (Тофтір Фарерські острови) - 7 000 місць
Відбір до Євро-2008. Фарери - Україна - 0:2
Саме той випадок, коли фото скаже більше, ніж будь-які слова. Наші гравці опісля жартували, що за матчем стежило більше овець на схилах гір, ніж людей на трибунах. А ще намагалися не бити занадто сильно, щоб м'яч не полетів в океан - таке у Тофтірі траплялося не раз. Але ж красиво!
2. «Кадріорг» (Таллінн, Естонія) - 4 700 місць
Відбір до Євро-1996. Естонія - Україна - 0:1
Домашній стадіон клубів «Левадія» і «Німме Калью» (донецький «Шахтар» і вінницька «Нива» в минулому столітті приїжджали на цю арену в рамках єврокубків) - багатофункціональна арена, на якій футболісти аж ніяк не головні. Та й в країні ця арена лише третя по місткості.
1. «Комуналь» (Андорра-ла-Велья, Андорра), 1 299 місць
Відбір до ЧС-2010. Андорра - Україна - 0:6
Відбір до Євро-2000. Андорра - Україна - 0:2
На цій маленькій арені донедавна відбувались всі матчі збірної Андорри та місцевого чемпіонату (у двох лігах). Але зіграти на ньому збірній України тепер навряд чи вдасться. У 2014-му побудовано та відкрито «Національний стадіон». Цей вже багатший! З трьома трибунами, чисто футбольний, місткістю... 3306 місць.