«Ми вчимося, і це не кайф» - зазначив спортивний директор тель-авівського «Маккабі» Хорді Кройфф після п'ятої поспіль поразки в груповому турнірі Ліги Чемпіонів. «Ми лише прокралися на вечірку великих хлопців. І якби почали наші виступи зараз, то досягли б значно більшого, оскільки багато чому навчилися». У той час, як в Ізраїлі святкуватимуть світле свято Ханука, «Маккабі» доведеться здавати останній іспит осінньої сесії-2015 в холодній і порожній аудиторії «Олімпійського». Господарі стадіону сподіваються, що їх гостям не допоможуть ані набуті знання на провалених попередніх іспитах, ані підтримка сотні ізраїльських уболівальників, (з заздалегідь придбаними турпакетами на матч) що отримали особливу перепустку на стадіон за дозволом УЄФА, щоправда із забороною на будь-яку символіку «Маккабі», банери і музичні інструменти. Чи здатні «макавеї» на чергове «ханукальне диво»?
Психологія
Взагалі, головні два слова, які можна почути від усіх без винятку представників чемпіона Ізраїлю протягом останніх тижнів - це «навчання» і «досвід». Ще перед хайфським матчем проти «Динамо» в клубі вважали, що саме тут реально та потрібно брати очки, оскільки «Динамо» слабший за «Челсі» та «Порту». Ще після поразки в Порту головними темами були заздрощі до «Астани» і панічний острах повторення шляху хайфського «Маккабі» в цьому ж турнірі, що не набрав жодного очка і не забив жодного м'яча. Але впродовж останніх тижнів представники клубу і преси вже встигли підсумувати виступи «Маккабі» у Лізі Чемпіонів, слушно вважаючи, що навіть позитивний результат у Києві не змінить висновки. Матч у Києві не викликає серед ізраїльської преси та вболівальників і половини того ажіотажу, який викликали п'ять попередніх. Так, головний тренер Славіша Йоканович та гравці декларують бажання набрати очки. Але сербський фахівець також заявив, що поразка його не розчарує. Вже той факт, що комусь з журналістів спало на думку запитати, чи не відсутня у гравців мотивація і бажання боротися в матчі, що не має турнірного значення і чи не думають вони більше про лігу, є аж занадто красномовним. Так, журналіст отримав обурену відповідь з нагадуванням про те, що це ЛІГА ЧЕМПІОНІВ. Але раніше журналісти запитували, чи не заважають їм матчі проти клубів з Раанани та Кирьят-Шмони у підготовці до «Динамо»...
Справа в тому, що журналіст знав, про що питав. В «Маккабі» зараз думають про погану форму загалом, про зимовий трансферний період, про те, як втримати лідерів і залучити нових гравців, про зміну концепції з метою краще виступити в наступній Лізі Чемпіонів, про нового грізного суперника у лізі, якого не існувало вже більше за три роки, про контракти президента клубу, спортивного директора і головного тренера, термін яких спливає наприкінці сезону, навіть про новий стадіон - про все це думають набагато більше, ніж про київський матч. Журналісти безапеляційно заявляють - проти «Динамо» шансів немає, та й успіх нічого глобально не змінить. «Наші хліб з маслом - це ліга» - не втомлюється повторювати Кройфф.
До речі, якраз в місцевій лізі в клубі і бачать причину невдач в Лізі Чемпіонів. В «Маккабі» вважають, що провал у Лізі Чемпіонів - це провал не «Маккабі», а всього ізраїльського футболу. Однією з перепон бачать слабкість ліги через непрофесійне керівництво клубами та неправильну підготовку гравців. Забуваючи, що навіть у такій лізі «Маккабі» примудряється грати погано. Після минулого матчу проти «Динамо» чемпіон Ізраїлю здобув шість перемог у восьми матчах ліги. Однак лише у двох матчах грав справді добре. Та й тоді в першому таймі виглядав вкрай блідо, знаходячи свою гру лише в другому. Гру у матчі, виграному у нетанійського «Маккабі» (2-1, гол у переможених забив українець Андрій Міщенко) Йоканович визначив «лайновою», викликавши шквал різких висловлювань від скривджених гравців («нехай закінчує з подвійними стандартами, припинить плакати і почне працювати, а то команда виглядає не тренованою»), зрозуміло, інкоґніто.
Півтора тижні тому в кращому матчі в сезоні був розгромлений новачок ліги «Бней-Єгуда» (4-0), але вже за тиждень, в матчі проти іншого новачка - «Хапоеля» з Кфар Саби (0-0, перший матч без забитих м'ячів у сезоні в лізі) - тель-авівці виглядали жахливо, невишукано в атаці і з величезними дірками в центрі поля. У Лізі ж Чемпіонів команду вистачає лише на 20-25 хвилин вдалої гри, після якої трапляється страхітливий провал. Це сталося і в обох матчах проти «Порту», і проти «Челсі». «Маккабі» незмінно непогано починав матч, але пропускав зовсім необов'язковий гол в районі 15-20 хвилини (три таких) і вже не повертався. 49 і 40 хвилин гри поспіль без пропущених голів - це два найкращих досягнення, причому обидва - вже за рахунку 0-2. Треба відзначити, що за такого рахунку (або 0-1 з вилученням) «Маккабі» зазвичай активізується, грає незвично сміливо і жваво (іноді переходячи на схему 3-5-2 з латералями, що практично не повертаються у захист), викликає компліменти навіть у Жозе Моуріньо і має декілька відмінних шансів для взяття воріт. Але не використовує їх і пропускає ще. «Результати досягають у двох місцях - своєму та чужому штрафному майданчику. Ми скрізь граємо добре, крім цих двох місць. Щоб показати, що ми прогресуємо, слід протриматися без пропущених більше за 20 хвилин» - говорить Кройфф, згадуючи і про «стандарти» , з яких команда пропустила п'ять з восьми голів від «Челсі».
Ще одним важливим чинником є малий «пробіг» гравців - за цим показником «Маккабі» на останньому місці в турнірі, пробігаючи від 95-ти (в останньому матчі проти «Челсі») до 103-ох (у першому матчі проти «Динамо») кілометрів за матч. Для порівняння, гравці «Динамо» не пробігають менш, ніж 107, а в останньому матчі в «Порту» набігали й всі 115. Щоправда, Йоканович на це відповідає, що головне - не скільки бігти, а як. Але це доречно для команди, якій є що запропонувати у футболі. А аутсайдер на кшталт «Маккабі» повинен досягати успіху саме бігом. Втім, Кройфф вкотре замінює Капітана Очевидність, заявляючи, що у ізраїльтян немає «менталітету для захисних дій, вони полюбляють лише атакувати і перепасовуватися». Схоже, тому він обрав тренером саме Йокановіча, назвавши його людиною з «ізраїльським менталітетом». Ось тому «Маккабі» загалом й намагається атакувати, грати у відкритий футбол, але сплачує за це жахливими діями у захисті та різницею м«ячів 1-15.
Ще однією серйозною причиною провалу в клубі вважають жорсткий ліміт на легіонерів в ізраїльській лізі - лише п'ять одночасно в заявці на сезон. «Маккабі» збирається інтенсивно лобіювати пом'якшення ліміту, наводячи приклади Кіпру та Казахстану з успіхами «легіонерських» «АПОЕЛя» та «Астани». «Я не вважаю, що легіонери в будь-якому випадку краще за місцевих. Просто регулярно тренуючись з гравцями з різних країн, з представниками різних культур, ти незмінно прогресуєш, набуваєш нових знань, стаєш більш варіативним гравцем» - говорить Кройфф. Але з ним важко погодитися, враховуючи його постійні невдачі у купівлі легіонерів. Лише один з п'яти іноземців вийшов у стартовому складі в матчі проти «Бней-Єгуди», троє проти Кфар-Саби - і це через постійні травм та програш конкуренції місцевим.
Кадри
В Ізраїлі взагалі не розуміють принцип праці Йокановича. Він скаржиться на те, що змушений грати три матчі протягом шести днів, і разом з тим відіграє їх одним складом? Від матчу до матчу кидає гравців з поля на трибуну? Все просто. У вересні серб ще шукав оптимальний склад, людей, на яких він може покластися. Він їх знайшов. А інших використовує лише щоб не занадто бунтували або якщо справді необхідно. «Мені не потрібна просто свіжість, а баланс і зв'язок з командою. Якби мені була потрібна просто свіжість, я б виставив на матч свого сина. Він свіжий». Якщо у вересні за позицію правого захисника боролися більш надійний Юваль Шпунгін і більш вибуховий Елі Даса, то нині зрозуміло, що Даса переміг достроковим нокаутом. Гравець збірної Ізраїлю був одним з кращих у матчах Ліги Чемпіонів, демонстрував необхідну для захисника жорсткість і дуже активно і швидко підключався до атак, справно навішуючи чи прострілюючи в штрафний. Іспанський захисник Карлос Гарсія програвав конкуренцію у серпні-вересні. Однак відвоював місце «в старті» завдяки своїм принципам. «Коли я веселий - я працюю. Коли я сумний - я працюю. Коли я граю - я працюю. Коли я не граю - я працюю. Для мене фарту не існує. Тільки працею реально досягти успіху».
Йоканович остаточно розчарувався у своїх форвардах - вічно травмованому Радоньїчі (не зіграє у Києві), вічно ледачому Іцхакі і вічно ниючому Бен-Басаті - і грає з «хибною дев'яткою» у вигляді Захаві. Постійно скаржиться на непотрапляння навіть у заявку найкращий асистент минулого сезону Дор Міха. І тут претензії тренера є відомими - півзахисник незважаючи на прохання тренера так і не набрав м'язову масу, що не надає йому можливість протистояти суперникам на найвищому рівні. Тези наближених до гравця щодо «він верткий технар, навіщо йому м'язи» працюють хіба що якщо ти Мессі або хоча б Коноплянка (хоча нехай Міха зверне увагу на те, як обидва додали в «фізиці»). А ось хто послухав тренера - то це Шломі Азулай. Глухий запасний на початку сезону після докладного розбору своєї гри в особистій бесіді з наставником істотно додав і витіснив зі складу серба Мітровіча. Оговтався від травми Ігьєбор, що не грав проти «Динамо». Тож центр поля «Маккабі» у порівнянні з хайфським матчем проти «Динамо» істотно змінився. Азулай - це мобільність, численні короткі перепасовки, рух до лінії штрафного суперника, технічні удари здалеку і паси врозріз. А ось Ігьєбор - фізична сила, швидкість, добрий рух без м'яча і підключення у штрафний майданчик. З ними обома центр поля стає більш мобільним і небезпечним під час контратак. Щоправда, в обороні вони не допрацьовують, що в свою чергу, відкриває можливості для контратак «Динамо».
А що в атаці? Там на самоті залишається Еран Захаві. 21 м'яч у цьому сезоні у всіх турнірах, з них десять у 11-ти матчах після вересневого матчу з «Динамо». У другого бомбардира команди Бен-Хаїма - лише п'ять, хоча й два з них - останніми тижнями. Він заслужив на компліменти від самого Жозе Моуріньо: «Захаві дуже розумно рухається і вміє полювати на вільний простір між захисниками. Він знайшов відмінну позицію позаду Террі і міг відзначитися. Йому є місце в АПЛ».
Все вищесказане свідчить про те, що у «Динамо» сьогодні проблем не буде. Однак скільки разів ми це проходили? Киянам слід потужно почати матч, оскільки в ці хвилини «Маккабі» має звичай ламатися, використовувати стандартні положення. І ні в якому разі не заспокоюватися після досягнення переваги в два м'ячі. Оскільки саме в такі хвилини «Маккабі» додає настільки, що навіть починає здаватися командою рівня Ліги Чемпіонів.
Жартівливий P.S. До речі, традиційно вважається, що на Хануку (свято перемоги макавеїв над греко-македонцями з династії Селевкідів) ізраїльські клуби спорттовариства «Маккабі» завжди переграють грецькі команди, незважаючи на свій стан. У більшості випадків це правило дійсно працювало. Тож може Сергію Реброву варто подумати про невключення Євгена Хачеріді до заявки? Тим більше, що остання зустріч Євгена з «макавеями» на Хануку закінчилася для нього (та для бразильця Алмейди з ім'ям грецького походження Леандро) вилученням, а для його команди - невдалим результатом.
Леон Вургафт