Закінчилися групові турніри Ліги чемпіонів та Ліги Європи, і UA-Футбол пропонує читачам огляд виступів у цих турнірах іноземних футболістів з минулим в українській Прем'єр-лізі. Починаємо з Ліги чемпіонів.
Вілліан, 27 років, півзахисник, «Челсі»
Останніми роками на лівому фланзі «Челсі» царював Еден Азар. А ось на правому Вілліан, Оскар, Кевін Де Брейне, Андре Шюррле, Рамірес, придбаний влітку іспанець Педро вели боротьбу за місце у стартовому складі. І жоден з них не вражав. Але нині саме Вілліан витягнув «мертву» команду до 1/8 фіналу, та ще й з першого місця. В першому турі він вийшов на заміну, а ось в п'яти наступних пропустив лише 11 хвилин. П'ять забитих м'ячів, серед них чотири просто шедевральних виконання штрафних (зокрема, й у ворота Олександра Шовковського) та одне чудове підключення до контратаки. Бомбардирські рекорди бив Кріштіану Роналду, але найближчим до звання MVP турніру був саме гравець, що у сезонах 2007/08 - 2012/13 відіграв 221 матч у футболці «Шахтаря», забивши 37 м'ячів та асистувавши 63 рази.
Фернандіньо, 30 років, півзахисник, «Манчестер Сіті»
Протягом перших двох лігочемпіонських сезонів у новому клубі гравець донецького «Шахтаря» у сезонах 2005/06-2012/13 (281 матч, 52 голи, 50 асистів) грав на позиції останнього півоборонця і зосереджувався майже виключно на захисних діях, залишаючи атаку Яя Туре. Цього сезону він значно додав у атакувальній активності, завдаючи більше двох ударів по воротах у середньому за матч (у попередніх сезонах не дотягував навіть до одного) та віддаючи майже вдвічі більше пасів під удар. І, як завжди, сумлінно працює у відборі.
В останніх трьох турах «МС» грав з трьома центральними півзахисниками, що дозволило Фернандіньо ще частіше підключатися до атак. Нагородою йому став перший гол - на добиванні та перший асист - чудовим пасом врозріз за часів виступів за англійський клуб у Лізі чемпіонів, обидва в матчі в гостях проти «Севільї». A його команді - вихід з першого місця з потенційної «групи смерті». Загалом відіграв шість матчів, пропустивши лише 30 хвилин.
Яя Туре, 32 роки, півзахисник, «Манчестер Сіті»
Івуарієць завжди зазначав, що саме українська ліга навчила його жорсткій боротьбі на полі та витривалості. Протягом минулих сезонів він був «королем» півзахисту «Блакитного Місяця», встигаючи всюди. Однак роки та Фернандіньо беруть своє, і цього сезону кращий клієнт Дмитра Селюка грає не так яскраво та ефективно, хоча й б'є по воротах і пасує під удар у Лізі чемпіонів значно більше, ніж у попередніх двох сезонах. В лізі він поки має лише два голи після 30-ти протягом останніх двох років. Втім, в обороні відпрацьовує не менш сумлінно, ніж раніше.
Екс-гравець донецького «Металурга» (35 матчів у сезонах 2003/04 та 2004/05) двічі виводив «Сіті» на матч у якості капітана, пропустив лише другі 45 хвилин матчу у Менхенгладбаху та відзначився одним асистом, у матчі на власному стадіоні проти «Севільї», в доданий час відібравши м'яч на власній половині поля, пройшовши до штрафного гостей та віддавши на Де Брейне.
Дуглас Коста, 25 років, півзахисник, «Баварія» Мюнхен
Мабуть, найкращий трансфер літнього міжсезоння в Європі. Перехід гравця, що відіграв 202 матчі за «Шахтар», з 2009-го до 2015-го року (38 голів, 40 асистів), до німецького гранда за шалені гроші спочатку здавався трохи дивним. Однак бразилець одразу змусив замовкнути скептиків, загравши у яскравий та по-спортивному зухвалий футбол. Нова позиція на лівому фланзі атаки розфарбувала його гру новими барвами.
20 матчів за «Баварію» в усіх турнірах, лише в семи з них він не відзначився голом, асистом, заробленим пенальті чи ударом, після якого партнери влучно грали на добиванні.
У Лізі чемпіонів на його рахунку 2+2 в п'яти матчах (останній пропустив через травму, двічі був замінений). Влучний удар з флангу, точний кутовий на Левандовскі та пас п'ятою на Алькантару, що віддав на Левандовскі - проти загребського «Динамо» (5-0). Розгорнута контратака з гольовим пасом на Мюллера та пас на фланзі Коману, що вдало прострілив на Мюллера - проти «Арсеналу» (5-1). Вдало підхоплений м'яч після сейву воротаря - проти «Олімпіакосу» (4-0).
Адмір Мехмеді, 24 роки, нападник, «Байєр»
Рогер Шмідт безперечно полюбляє атаку. Його «Зальцбург» забивав 110 голів у 36-ти матчах ліги. Його «Байєр» посів лише третє місце у групі ЛЧ, але забив 13 голів, серед них божевільні 4-4 з «Ромою». Шмідт полюбляє вертких, технічних, швидких та сміливих гравців атаки, навіть якщо вони не завжди точні і не бомбардири. Чалханоглу, Белларабі, Кампль, Брандт, Владлен Юрченко є саме такими гравцями. Уродженець Македонії, що перейшов влітку з лав «Фрайбурга» - теж.
Олег Блохін не зрозумів, як використовувати його, тому Мехмеді залишив Київ після 31-го матчу, одного голу та двох асистів за «Динамо» у 2012-13 роках. За «фармацевтів» він відіграв вже 23 матчі. Він далеко не завжди виходить у стартовому складі, але чудово приєднується до команди й протягом матчу. 4 виходи у стартовому складі плюс один - на заміну, один повний матч, гра на правому, лівому флангах та під нападником. А головне - чотири голи, а саме три неймовірно технічних удари з меж штрафного та замкнутий у воротарському простріл.
Раффаель, 30 років, нападник, «Боруссія» Менхенгладбах
Ще один гравець, потенціал якого не помітив Блохін. Тринадцять матчів (два повних), гол та три асисти - ось все, чого досяг бразилець у Києві з липня до грудня 2012-го. В оренді в «Шальке» він майже одразу почав демонструвати високий клас гри, а у Менхенгладбаху (куди був проданий в 2013-ому) став одним з кращих атакувальних півзахисників Бундесліги. Минулого сезону за підрахунками статистичних сайтів він був одним з кращих гравців в Європі, а цього сезону лише підвищив темп, вже здобувши вісім голів та одинадцять асистів. Швидкість, рух, техніка, удар, правий фланг, лівий, центр, штрафний майданчик - бразилець робить все і встигає всюди.
Гладбахці посіли останнє місце в надскладній групі, однак запам'яталися двома нічиїми з чинним фіналістом Ліги чемпіонів, цікавою та пристойною грою в обох матчах проти «Манчестер Сіті» (попри дві поразки) та блискучою перемогою над «Севільєю» (4-2). Номінальний нападник почав всі матчі з перших хвилин, чотири дограв до кінця. Не реалізував пенальті у німецькому матчі проти «МанСіті», реабілітувався вже в другому колі вдалим пасом з центру штрафного трохи праворуч в матчі проти «Ювентуса», голом в матчі проти «Севільї» з центру штрафного після отриманого пасу врозріз та ще одним у ворота англійців, отримавши пас у воротарському. 2.8 ударів по воротах в середньому протягом матчу ЛЧ та 2.3 паси під удар - Раффаель не знає відпочинку.
Браун Ідейє, 27 років, нападник, «Олімпіакос»
А ось нігерієць провів дуже вдалі три сезони (з 2011-го до 2014-го року) в «Динамо», забивши 45 м'ячів та зробивши 13 асистів в 107-ми матчах. Та ще й був дуже вчасно та вдало проданий за чималі гроші до клубу АПЛ. У «Вест Бромвічі» він не акліматизувався і в останній день літніх переходів був проданий в «Олімпіакос», де є гравцем стартового складу. Поки що має 6+4 в 15-ти матчах за новий клуб, з них 1+1 в шести матчах Ліги чемпіонів, в яких пропустив лише другий тайм лондонського матчу проти «Арсеналу».
В матчі проти «Баварії» (0-3) вибив м'яч з лінії воріт після удару головою Левандовскі під час подачі кутового. Забив вирішальний гол у матчі проти «Динамо» в Загребі (1-0, поклав м'яч у ворота з гострого кута під час контратаки), заробив нереалізований партнером пенальті та зробив вирішальний асист в пірейському матчі проти хорватів. «Олімпіакос» залишився третім, поступившись «Арсеналу» в Піреї з рахунком 0-3, хоча міг дозволити собі програти з різницею в один м'яч.
Бенуа Тремулінас, 29 років, захисник, «Севілья»
Ще один «вигнанець» з київського «Динамо» часів Блохіна (17 матчів та 6 асистів у сезонах 2013/14 та 2014/15) був придбаний «Севільєю» рік тому і одразу чудово вписався у склад, ставши одним з найпомітніших та найповажніших гравців команди. В сезоні 2015/16 створив на лівому фланзі чудовий тандем з Євгеном Коноплянкою, який наводить жах на правофлангових оборонців команд Прімери та Ліги чемпіонів. Значно краще діє в атаці, ніж у захисті. В Лізі чемпіонів відіграв шість повних матчів, відзначившись голом в матчі в Севільї проти «Манчестер Сіті» (1-3). Тоді він відгукнувся на навіс і з чотириметрової відстані головою вразив порожні ворота. Чинний переможець Ліги Європи навесні захищатиме свій титул.
Роман Єрьоменко, 28 років, півзахисник, ЦСКА
Уродженець Москви та гравець збірної Фінляндії (його батько закінчував там кар'єру гравця та починав тренерську) був улюбленцем вболівальників «Динамо», відігравши за клуб 127 матчів з сімома голами та 25-ма асистами у сезонах 2008/09 - 2011/12. Такого креативного і разом з тим сумлінного гравця центру поля у Києві й досі не знайшли. Таким же чином він діяв у «Рубіні» і діє у ЦСКА. Втім, це не допомагає армійцям досягати успіху у Лізі чемпіонів.
У поточному сезоні він грає не так яскраво, до того ж травмувався. Тому після активної участі у Кваліфікації, у самому груповому турнірі встиг відіграти лише три перших матчі (два з перших хвилин, один повний). В матчі проти «Манчестер Юнайтед» в Москві (1-1) не реалізував пенальті, однак Де Хеа відбив його удар на Думбія, який добив м'яч у ворота.
Доречно згадати й про виступ Рохера Каньяса. 25-річний колумбієць в січні 2014-го підписав угоду з донецьким «Металургом», однак був звільнений після того, як на медичному тестуванні виявилося, що він має лише одну нирку. Каньяс подався до «Астани», де став лідером центру поля, системотворчим гравцем команди і одним з кращих гравців чемпіонату Казахстану. На його рахунку два голи та гольовий пас в Кваліфікації Ліги чемпіонів. А також перше очко (з чотирьох), набране представником Казахстану в груповому турнірі. Адже саме після його удару головою у порожні ворота (воротар не встиг встати з газону) з-за меж штрафного захисник «Галатасараю» у спробі вибити м'яч лише швидше закинув його у ворота.
Тож загалом десять іноземних гравців з українським футбольним минулим відіграли 54 матчі в Лізі чемпіонів цього сезону (та й з шести пропущених 4 через травму та один - через підготовку до чемпіонського матчу в Казахстані), з них 39 повних, забили в Лізі чемпіонів 17 м'ячів (разом з епізодом Каньяса) та віддали 7 асистів (разом з заробленим пенальті). Непогані показники.
Що ж стосується їх клубів, то «Баварія», «Челсі» та «Манчестер Сіті» виграли свої групи, «Севілья», «Олімпіакос» та «Байєр» посіли треті місця, але запам'яталися гучними результатами та цікавою грою. ЦСКА, «Астана» та гладбахська «Боруссія» посіли останні місця, проте німецька команда виглядала дуже пристойно в найбільш українській групі турніру. А «Астана» відіграла значно краще, ніж очікувалося, не програвши жодного матчу на власному стадіоні і набравши чотири очки.