«Олімпік» (Донецьк). Утримати завойовані позиції

Футбол України 21 Грудня, 10:14
Підопічні Санжара в поточному сезоні виступають гірше, ніж в сезоні, коли дебютували в УПЛ.

Донецький «Олімпік» починав сезон 2015/16 як впевнений середняк українського чемпіонату, у клубу відносно стабільне фінансове становище, досить непоганий підбір гравців, та й досвід у команди вже є. Після першого в історії клубу прем'єрліговского сезону «олімпійці» з другої спроби цілком могли замахнутися на досить високі місця. Але на зимову перерву підопічні Санжара пішли, займаючи лише десяте місце, до того ж, у ряді матчів «Олімпік» демонстрував невпевнену гру і програвав суперникам, які вважалися ніяк не сильнішими за донеччан.

З неприємною серією з трьох поразок поспіль змушені зимувати «олімпійці», і особливо образливим був програш в останньому в цьому році матчі від «Сталі» (0:1) - суперника, рівного за силою «Олімпіку». Тим не менш, дніпродзержинцям команда Санжара поступилася і в своєму активі «олімпійці» мають лише 14 пунктів. Рівно рік тому було 22 очки і відповідно місце в п'ятірці кращих команд України.

З позитивних моментів варто відзначити, що у «Олімпіка» тепер значно менше провальних ігор, і в середньому команда пропускає вже не так багато, як це було в чемпіонаті 2014/15 - тільки 1,56 м'ячі за гру. Рік тому було 2,46. Забивають також донеччани більше, якщо раніше було 0,93 м'яча за зустріч, то тепер в 16-ти іграх у «Олімпіка» забито 16 голів. Це стало можливо тому, що в першій половині сезону всього три розгроми у команди Санжара, а рік тому їх було п'ять. До того ж, і «олімпійці» тепер можуть собі дозволити з великим рахунком обігравати суперників, тоді як в минулому сезоні, як правило, лише в один м'яч здобували перемоги донеччани.

Відзначимо також, що «Олімпік» - один з найбільш безкомпромісних клубів в українській Прем'єр-лізі: всього дві нічиї у підопічних Санжара. Тільки «Динамо» і «Шахтар» розходилися миром зі своїми суперниками рідше - по одному разу.

Трансферна кампанія

У «Олімпіка» цьогоріч відбулися досить серйозні кадрові зміни, довелося попрощатися з кількома гравцями, які раніше вважалися основними. Олексій Дитятьєв, Кирило Дорошенко, Ігор Тищенко влітку покинули команду, і перший час їх дуже не вистачало. Також Ігор Литовка, Андрій Міщенко, Юрій Бровченко та Олександр Ситник перестали бути гравцями «Олімпіка», примітно, що всі ці футболісти пішли з донецького клубу в якості вільних агентів, втім, як і гравці, які прийшли в донецький клуб.

Також варто нагадати, що в грудні закінчився контракт у Гегама Кадімяна, майбутнє вірменського легіонера поки не визначено, але повертатися в «Олімпік» форвард категорично відмовляється. Ігор Семенина і Іса Шериф також зовсім недавно попрощалися з клубом, в якому провели останніх кілька років, і навесні в «Олімпіку» вболівальники їх точно не побачать.

Посилилися «олімпійці» Володимиром Танчиком, Темуром Парцванією і Сергієм Борзенком, які швидко освоїлися в новій команді і стали практично незамінними. Литовку дуже вдало замінив Литовченко, зігравши лише на два матчі менше, ніж основний голкіпер «Олімпіка» Заурі Махарадзе. Також досить часто виходили на поле Поступаленко, Конде і Шестаков, а Іван Матяж став своєрідним джокером у Санжара: вдало на заміни виходив атакуючий хавбек, два голи і дві результативні передачі на рахунку Матяжа в цьому сезоні. Більше у донеччан забивали тільки форварди - Кадімян і Лисенко.

Фізична готовність

До фізичної форми донеччан претензій бути не може, команда рівно виглядала протягом усіх матчів, в кінцівці не поступалася своїм суперникам і якщо пропускала голи на останніх хвилинах, то швидше через тактичні помилки, ніж через програну силову боротьбу або втому. Більше того, часто «олімпійці» аж надто жорстко діяли проти своїх суперників, проявляючи зайву фізичну силу в єдиноборствах, і в п'яти випадках арбітри були змушені показати червоні картки футболістам «Олімпіка» (поки більше тільки у «Металіста»). Також 51 жовта картка в пасиві донеччан і за цим показником рівних команді Санжара в першій частині сезону 2015/16 немає.

Тактична гнучкість

«Від добра добра не шукають» - напевно, вирішив Санжар, і в тактичному плані його команда не стала прикладом різноманітності. В основному «Олімпік» грав за умовною схемою 4-2-3-1, лише в рідкісних випадках команда перебудовувалася на 4-1-4-1 - було це в матчах, коли Драченко починав гру в опорній зоні, але потім переходив на більш звичну позицію атакуючого хавбека. Також було кілька матчів, коли донеччанам необхідно було утримати прийнятний рахунок, команда зосереджувалася на обороні і діяла без чистого нападника, хоча таке траплялося дуже рідко.

Оптимальний склад

Махарадзе, безумовно, є основним голкіпером в «Олімпіку», продовжує молодий воротар користуватися довірою тренерського штабу, хоча в останніх матчах Литовченко виглядав більш ніж упевнено і цілком можливо, що навесні частіше вболівальники будуть бачити у воротах саме Сергія. Основними центральними захисниками можуть називатися Гришко та Борзенко; Секу Конде, при всьому старанні, поки поступається українським центрбекам і не часто має ігрову практику. На флангах досить непогано виглядали Парцванія та Гошкодеря. Володимир Доронін втратив місце в основі і виходив на поле лише в семи матчах.

В опорній зоні незамінним гравцем був Владислав Огіря, який без замін відіграв у 17-ти з 19-ти матчів «Олімпіка» у першій частині сезону - більше немає у жодного іншого футболіста донеччан. У парі з Огірею часто діяв Драченко, через травми і дискваліфікації Лебідь лише у восьми матчах допоміг своїй команді.

На флангах основними дійовими особами стали Моха і Танчик, а Поступаленко поступово завоював позицію центрального атакуючого півзахисника. Семенина і Матяж виходили на поле переважно на заміни. Основним форвардом цієї осені був Кадімян, але, мабуть, в 2016-му році вже Лисенко буде частіше виходити на поле.

Кращий гравець

Не найвиразніший період був у «Олімпіка» у цьому півріччі, багато гравців зіграли нижче своїх можливостей і виділити когось одного, найбільш гідного, дуже не просто. У кількох матчах запам'яталися Огіря, Кадімян і Танчик, але все ж більше користі клубу приніс Максим Драченко. Закривав сьомий номер «олімпійців» проблемні позиції, практично не помилявся і зміг забити два важливі м'ячі, до того ж, його команда в цих іграх перемогла. Також одна гольова передача у Драченка. Цікаво відзначити, що є певна закономірність і кожного разу, коли гра йшла у Максима, його команда також виступала впевнено і домагалася позитивних результатів.

Кращий матч

У цьому році в «Олімпіка» було кілька знакових і дуже цікавих матчів, наприклад, донеччани вперше в еліті українського футболу здобули розгромну перемогу. Правда, суперник у підопічних Санжара був у відверто розібраному стані - запорізький «Металург», який перебуває у важкій кризі. Була у «олімпійців» також велика перемога над ще однією проблемною командою - харківським «Металістом», також з рахунком 3:0 закінчилася та зустріч. Однак, на відміну від запорожців, у слобожан хороший підбір досвідчених виконавців, кожен з яких здатний поодинці вирішити результат матчу.

В 11-му турі «Олімпік» протиставив «Металісту» відмінну командну гру і вже в дебюті Моха вивів донеччан уперед. Успіх закріпив Лисенко у другому таймі, а в компенсований час Матяж замкнув пас все того ж Лисенка. Після тієї перемоги команда Санжара залишила про себе найпозитивніші враження, ще й істотно поправила своє турнірне становище. Мабуть, зустріч з «Металістом» можна вважати для «Олімпіка» кращою в 2015-му році.

Розчарування

Головне, чого не вистачає «олімпійцям» у цьому сезоні, так це стабільності. Команда може обіграти принципового суперника (як це було з «Олександрією», знайомою ще по Першій лізі). А потім безвольно поступитися в чотирьох матчах поспіль. Взагалі «Олімпік» справляє враження досить інертної команди: якщо гра йде у підопічних Санжара, вони можуть провести ряд ігор на дуже високому рівні і здобути важливі перемоги, але варто команді оступитися - і відразу починається невдала смуга, перервати яку донеччанам часто не вистачає сил або характеру.

Перспективи та завдання

Такі завдання, як участь в єврокубках, перед «Олімпіком» ставити ще рано, виліт з Прем'єр-ліги також загрожувати донеччанам навряд чи може, єдине, до чого повинна прагнути команда Санжара, це виступити в цьому сезоні не гірше, ніж у минулому. У чемпіонаті 2014/15 «олімпійці» фінішували на восьмому місці, і в активі у команди було 26 очок. Набрати ще 12 пунктів у десяти матчах цілком під силу «Олімпіку», календар у «олімпійців» цілком прийнятний, з найбільш важких матчів можна виділити дербі з «Шахтарем», а також виїзд до Дніпропетровська, але це буде вже в останньому турі, коли всі турнірні питання «Дніпра» можуть бути вирішені. До того ж, і з «Динамо» донецька команда свої два матчі вже провела. Тому є всі підстави зробити сміливий прогноз і припустити, що «Олімпік» фінішує у верхній частині турнірної таблиці.